Mersin - Akdeniz

22.03.2008 tarihli ve 26824 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 5747 sayılı yasa gereğince ilimiz merkez ilçesinin 4 ilçeye bölünmesiyle teşekkül etmiş ve Akdeniz Kaymakamlığı 01.07.2008 tarihinde faaliyete geçmiştir. 1994 yılında yapılan yerel seçimlerle il merkezinde Büyükşehir dahilinde alt birim belediyesi olarak Akdeniz Belediyesi faaliyete geçmiş ve 5747 sayılı yasa gereğince ilçe belediyesine dönüşmüş, ilçe sınırlarındaki tüm yerleşim yerleri ve araziler, 6360 sayılı yasa gereğince 01.04.2014 tarihi itibarıyla ilçe belediyesi sınırlarına dahil edilmiştir.

COĞRAFİ DURUMU
İlçemizin yüzölçümünün 304 km2’lik önemli bir kısmı düz arazi üzerine kurulmuştur. İlçemize bağlı köylerimizde yer yer engebeli arazi yapısı mevcuttur. İlçemiz doğuda Tarsus ilçesi, batıda Yenişehir ilçesi, Kuzeyde Toroslar ilçesi, güneyde Akdeniz ile çevrilidir.

TARİHİ, DOĞAL VE KÜLTÜREL VARLIKLAR
İlçe tarihi olarak Mersin İl Merkezinin çekirdeğini oluşturduğundan ve uzun bir tarihi geçmişe sahip olduğundan tarih, kültür ve doğal varlıkları bakımından zengindir. Başlıcaları Latin katolik Kilisesi, Arap Ortodoks Kilisesi, Tarihi Valilik Binası (İdare Mahkemeleri tarafından tullanılmaktadır.), Atatürk Evi, İl Kültür Merkezi ve Mersin Arkeoloji Müzesi kompleksi, Mustafa Erim Kent Tarihi Müzesi, İçel Sanat Galerisi, Mersin Resim ve Heykel Müzesi, Tarihi Mersin Evleri, Tarihi Tren Garı, Güdübez kalesi, Hebilli Kalesi, Tırmıll Tepe Höyüğü, Caretta Caretta Deniz Kaplumbağaları, Atatürk Parkı ve Büyükşehir Kongre Merkezi, Kazanlı ve Adanalıoğlu kumsallarıdır.

1 Beğeni

1 Beğeni