Mersin - Aydıncık - Gilindire (Aynalıgöl) Mağarası

Gilindire veya Aynalıgöl Mağarası, Mersin’e bağlı Aydıncık ilçesinin 7,5 km güneydoğusunda, Sancak Burnu ile Kurtini Deresi arasında yer alan mağara. Bir çoban tarafından tesadüf eseri bulunuştur. Giriş ağzı denize bakan ve hemen önünde küçük bir köy bulunan mağaraya denizden ve karadan gidilebilmektedir.

Toplam 555 metre uzunluğu olan Gilindire Mağarası, yatay olarak gelişmiş bir mağaradır. Akdeniz’in güzel koylarından birinin hemen kenarında bulunan Gilindire Mağarası’nın içi, her türden damlataş oluşumları ile kaplıdır.
Dev boyutlara ulaşan ve görünümleri son derece güzel olan bu damlataşlar, ana galeriyi çok sayıda salon ve odaya ayırmışlardır… Bunun yanında mağaranın sonunda bulunan büyük göl ve bu gölün kenarında yer alan ve adacıklar oluşturan sarkıt, dikit, sütun, duvar, perde damlataşları ve mağara iğneleri mağarayı büyüleyici bir ortama dönüşmüştür.

https://www.gilindiremagarasi.com/

1 Beğeni

Buzul Dönemi’nden izler taşıyan Gilindire Mağarası, yenilenen çehresiyle sezona hazır

Mersin’in Aydıncık ilçesinde, 1999’da hayvanlarını otlatan çobanın bir kirpiyi takip ederken keşfettiği mağarada çevre düzenlenmesi yapıldı, aydınlatma sistemi yenilendi.

03.06.2024 - Mersin

Buzul Dönemi’ne ilişkin hidrolojik ve atmosferik verileri saklı tutan Mersin’in Aydıncık ilçesindeki Gilindire Mağarası’nda turizm sezonu için yenileme çalışması yapıldı.

Valilik koordinasyonunda, Çukurova Kalkınma Ajansınca yürütülen “Gilindire Mağarası Gezi Güzergahı Düzenleme İşi Projesi” tamamlandı.

Proje kapsamında, mağaranın dışındaki taşların oyulmasıyla giriş noktası değiştirildi. Çevre düzenlemesi yapılan ve basamak inşa edilen mağaranın aydınlatma sistemi de yenilendi.
Anadolu Ajansı

2 Beğeni