Mersin - Girne Feribot ve Deniz Otobüsü Seferleri

Via Mare

Via Mare Taşucu ve Girne limanları arasında 12 ay boyunca haftada 3 gün düzenli sefer yapmaktadır. Ayrıca iki yataklı ve dört yataklı olmak üzere özel banyo ve tuvaletli 15 kamarası bulunmaktadır. Alman yapımı RoRo/Yolcu tipi gemi 118m boyunda, 21m genişliğinde olup saatte 15 deniz mili hızla 343 yolcu, 46 TIR veya 260 salon araç taşıma kapasitesine sahiptir.

Flying Anka

Mayıs-Ekim ayları arasında düzenli seferler yapan gemimizin Taşucu ve Girne limanları arasındaki seyri 2 saat 30 dakika sürmektedir. Araç ve yolcu taşıyan bu gemimiz KKTC ve TC arasındaki gündüz seyahatlerinizde aracınızla en hızlı seçenektir. Norveç yapımı katamaran tipi araçlı deniz otobüsümüz 46m boyunda, 12m eninde olup saatte 30 deniz mili hız yaparak 12 yolcu aracı ve 396 yolcu taşıyabilmektedir. Size ait özel VIP salonu seçeneği de bulunuyor.

Akgünler 3

Mayıs-Ekim ayları arasında düzenli seferler yapan Akgünler 3 gemimizin Mersin Limanı ve Girne Limanı arasındaki seyri 4 saat sürmektedir. Girne-Taşucu limanları arasındaki seyri ise 2.5 saat sürüyor. Sadece yolcu taşıyan bu gemimiz KKTC ve TC arasındaki gündüz seyahatlerinizde en hızlı seçeneklerden biridir. Norveç yapımı katamaran tipi yolcu deniz otobüsümüz 38m boyunda, 9m eninde olup saatte 32 deniz mili hız yaparak 384 yolcu taşıyabilmektedir.

Via Famagusta

İsveç yapımı RoRo/Yolcu tipi gemi 110m boyunda, 16m eninde olup saatte 12 deniz mili hız yaparak 41 TIR taşıyabilmektedir.

Güncel sefer bilgileri ve diğer detaylar:

2 Beğeni

Mersin’deki Anamur İskelesi’nden KKTC seferleri haziranda başlıyor

İskelede incelemelerde bulunan Vali Ali Hamza Pehlivan, “Buradaki şirket 450 kişilik bir yolcu feribotu kiraladı. Haziranda seferleri başlatacak ve buradan 1,5 saate KKTC Girne Limanı’na seyahat edilebilecek.” dedi.

30.05.2024 - Mersin

Mersin’in Anamur ilçesinde hayata geçirilen “İskele Projesi” sayesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) feribot seferleri haziran ayında başlayacak.

Vali Ali Hamza Pehlivan, beraberindeki diğer ilgililerle Anamur İskelesi Projesi’nin yürütüldüğü sahilde incelemelerde bulundu.

Yetkililerden alandaki çalışmalar ve çevre düzenlenmesi hakkında bilgi alan Pehlivan, iskeleyi gezdi.

Vali Pehlivan, gazetecilere, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca 2019’da “feribot ve deniz uçağı iskelesi” olarak inşa edilen alanda 2021’de birimlerin oluşturulduğunu söyledi.

Bölgeye işlev kazandırılması için harekete geçildiğini anlatan Pehlivan, Bakanlık oluruyla 2023’te iskele devrinin Valiliğe alındığını dile getirdi.

“1,5 saate KKTC Girne Limanı’na seyahat edilebilecek”

Pehlivan, daha sonra Kaymakamlık, Anamur Ticaret ve Sanayi Odası ile iş dünyası temsilcileri tarafından bir anonim şirketi kurulduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Valilik olarak kiralama suretiyle iskelenin işletim hakkını bu şirkete verdik. Ezelden beri burada bir gümrük kapısı var fakat fonksiyonel değildi. İskelede şimdi gümrüklü bir alan oluşturuluyor. Liman başkanlığı, emniyet birimlerini oluşturuyoruz. Yolcu giriş-çıkışlarına kadar gerekli düzenlemeler yapıldı. Bir kısmı devam ediyor. Bu ziyaretimiz vesilesiyle güzel bir haber vermek istiyorum; haziran ayı içerisinde inşallah bu iskeleden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne feribot seferleri başlıyor. Buradaki şirket 450 kişilik bir yolcu feribotu kiraladı. Haziranda seferleri başlatacak ve buradan 1,5 saate KKTC Girne Limanı’na seyahat edilebilecek.”

Turizm hareketliliği bekleniyor

Akdeniz’de KKTC’ye en yakın kara noktasının Anamur ilçesi olduğunu anımsatan Pehlivan, şunları kaydetti:

“Anamur turizm potansiyeli olan bir ilçemiz. Akdeniz Sahil Yolu Projesi’nde çok önemli mesafeler katettik. Yüzde 89’u tamamlandı. Kalan işlerin bitirilmesiyle Mersin-Antalya ulaşımı çok daha rahatlayacak. Eskiden 12-13 saate gidilen yol artık 4-5 saatlere kadar düşecek. Bu da Anamur ve çevredeki ilçelerimizin genel olarak turizm hareketliliğini artıracak. Aslında bu iskeleye tam zamanında bir fonksiyon vermiş olduk. Turizm hareketliliğini artıracak yol çalışmaları ve beraberinde deniz yoluyla ilgili buradaki atılan adım inanıyoruz ki sadece Anamur’a değil, Antalya, Karaman, Konya gibi çevre illere de hizmet edecek.”

Anadolu Ajansı

3 Beğeni

Ücret tarifemize göre,

a) ) 0-2 ve 3-6 yaş arası çocuklar sadece zorunlu vergilerin ödemesini yaparak,

b) 6 yaş üzeri çocuklarınız ise öğrenci tarifesi uygulanarak seyahat edebileceklerdir.

c) Asker, Şehit Aileleri ve Gazilerin Check-in yapılırken Kimlik Kartlarınıı ibraz etmeleri zorunludur.

ÖNEMLİ UYARI:
0-2 yaş arası çocuklar sadece vergi ödeseler dahi bilet alınmadan polis/pasaport kontrolünden geçilmesi mümkün olmayacaktır. Bu nedenle belirtilen yaş aralıklarına uygun şekilde çocuğunuza da bilet almanız önemle rica olunur.

KIYMETLİ YOLCULARIMIZ

  • Sefer saatinden en geç 30 dakika önce check-in işlemleri kapatılacağından (polis ve Liman işlemleri için), yolcularımızın en geç seferden 2 (iki) saat önce limanda hazır olması, Girne ve Anamur Liman Ofislerinden Check-in işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.

*KKTC’ye girişler yeni tip çipli kimlik kartı ya da pasaport ile (harç ödenerek) yapılmaktadır. Yolcumuz 0-16 yaş arasında da olsa resimli çipli kimlik kartı olması gerekir.

1 Beğeni

Anamur’dan Pazartesi, Çarşamba, Cuma günleri Piyale Paşa feribotuyla sabah saat 11:00’de kalkış var Girne’ye. Sadece Pazar günleri kalkışlar saat 09:00’da

Girne’den Anamur’a dönüş ise Piyale Paşa feribotuyla akşam saat 18:00’de. Sadece Pazar günleri kalkışlar 19:00’da.