Mersin - Tarım ve Hayvancılık

Akdeniz Havzası içerisinde yer alan Mersin İli, 1.585.300 hektarlık yüzölçümü ile Türkiye toplam yüzölçümünün yaklaşık %2’sini oluşturmaktadır.

İl yüzölçümünün %21’inde (329.666 hektar) tarımsal üretim gerçekleştirilmektedir.

TARIMSAL ÜRETİM DEĞERLERİ

  • 2021 yılı TÜİK verilerine göre bitkisel üretim değeri bakımından Mersin, 17 milyar TL ile Antalya ve Konya’dan sonra 3. sırada yer almakta olup Türkiye içerisindeki payı %5.5’dir.
  • Canlı hayvan değeri bakımından ilimiz 3,4 milyar TL ile 24. sırada bulunmaktadır.
  • Hayvansal ürünler değeri TÜİK tarafından henüz yayınlanmadığından hesaplanamamaktadır.
  • Mersin Tarım Sektörünün GSYİH’ya katkısı 2021 yılında 20,5 milyar TL’dir.

Önemli tarımsal ürünler: Muz, Çilek, Üzüm, Kayısı, Limon, Portakal, Mandalina, Greyfurt.

Hayvancılık: Kent genelinde küçükbaş hayvancılık ve kümes hayvancılığı gelişmiştir. Kıl keçisi sayısı bakımından önde gelen kentler arasındadır. Balıkçılık gelişmiştir.

4 Beğeni

Mersin’de Polen Hasadı Yapıldı

Mersin Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Adem Kurt, Karaahmetli Mahallesi’nde üreticilerle polen hasadına katıldı. Bu yıl polen hasadının verimli geçeceğine inanılıyor ve geçen yıla göre hasadın artması bekleniyor. Polenin sağlık açısından faydalı olduğu ve talep gördüğü belirtiliyor. Polenin kilogramı bin liradan satılıyor.

Mersin Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Adem Kurt, Karaahmetli Mahallesi’nde üreticilerle polen hasadına katıldı.

Kurt, gazetecilere, bu yıl polen hasadının verimli geçeceğine inandıklarını belirterek, “Bahar ayları bol yağışlı geçti. Bu da bal verimine yansıyacak. Geçen yıl Mersin genelinde 150 ton hasadı yapılan polenin bu yıl 200 ton olması bekleniyor.” dedi.

Kaynak: AA

3 Beğeni

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, birçok ürünü Akdeniz meyve sineğinin etkilediğini belirterek, “Özellikle küçük narenciye üreticilerine Akdeniz meyve sineğiyle mücadeleye katkı yapacağız” dedi.

Başkan Seçer, eşi Meral Seçer ile Akdeniz Belediyesi tarafından düzenlenen 3. Esenli Üzüm Şenliği’ne katıldı. Esenli köy meydanında düzenlenen şenlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından gerçekleştirilen protokol konuşmalarıyla başladı. Vatandaşların ilgi gösterdiği şenlikte konuşmasına insan sevgisinin önemine değinerek başlayan Seçer, özünde asaletli kişilerin insanları birbirinden ayrı görmeyip tepeden bakmayacağını, onların kalbine girecek davranışlar sergileyeceğini söyledi. Seçildiği 2019 yılında Mersin’de böyle bir dönemi başlatacaklarını söylediklerini hatırlatan Seçer, “İşte o dönem bu anlayışla başladı. 5 yıldır Mersin Büyükşehir Belediyesi yol yaptı, tarımsal destekler yaptı, sosyal politikalar uyguladı. Hepsini bir kenara koyun. Bana ‘Başkan 5 yıldır yaptığın ne ile övünüyorsun?’ diye sorarsanız, kardeşliği, huzuru, birliği ve beraberliği, tesis ettik, insanların yüzünü güldürdük, kendine güvenini artırdık, kendini iyi hissetmesini sağladık. Cevabım bu olur” ifadelerini kullandı.


Başkan sanki biraz demagoji yapmış. :slight_smile: Huzuru, birliği ve beraberliği tesis eden kurumlar var. Belediye başkanı projelere odaklanmalı ve ajandasındaki projeleri hayata geçirmeli.

1 Beğeni