Mersin - Taşucu Limanı

Seka Taşucu Limanı, iki mendirekle çevrili olup mendirekler arası liman giriş ağzı 240 m. dir. Mendirekler içindeki deniz alanı ise 400 m. çaplı, 10m. derinlikte manevra dairesine sahiptir. Liman, 6 adet rıhtıma sahip olup rıhtım uzunluğu 610 m. dir. 1, 2 ve 3 nolu rıhtımların uzunluğu 280 m., derinliği 6 m. olup Yolcu gemisi rıhtımlarıdır. 4 nolu rıhtım ise 130 m. uzunluğunda 6 m. derinliğinde, 5 nolu rıhtım 180 m. uzunluğunda ve 10 m. derinliğindedir. 6 nolu rıhtım ise 20 m. uzunluğunda ve 9,6 m. derinliğinde RO-RO rıhtımıdır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ekonomik yönden güçlendirmek, ulaşım ve turizmini desteklemek, teşvik etmek amacıyla Mersin Magusa hattının 115 mil, Taşucu-Girne hattının 65 mil olması ve Taşucu Balıkçı Barınağının liman özellikleri taşımaması, draftının 3-4 metre olması nedeniyle gerek ticari gerek turizm ve ulaşım bakımından SEKA TAŞUCU Limanının hizmete sokulması gerektiği ilgili birimlerin yaptıkları çalışmalarda tespit edilmiş ve Tüm Bakanlık- Kamu Kurum ve kuruluşların ve ilgili Belediyenin (Taşucu) iştirakiyle 30 Eylül 1997 tarihinde Başbakanlık/Ankara’da diğeri de 26.04.1998 tarihinde Seka Taşucu Limanında yapılan incelemede araç ve yolcu trafiğine açılmasına karar verilmiştir.

Bu konuyla ilgili olarak Başbakanlık Kıbrıs işleri Baş Müşavirliğinin İçişleri Bakanlığı nezdinde yapmış oldukları girişimler neticesinde Seka Taşucu limanı Bakanlar Kurulunun 98/12199 sayılı kararının 2 Ocak 1999 tarihli Resmî Gazetede yayımlanmasıyla yolcu giriş-çıkış kapısı olmuştur.

Denizcilik Müsteşarlığı Deniz Ulaştırma Genel Müdürlüğü yetkililerinin limanımızda yaptıkları incelemede; Seka Taşucu Limanının bir limanda olması gereken her türlü özelliğe sahip olduğu, 1986 yılından beri Yükleme-Boşaltma, Kılavuzculuk ve römorkörcülük hizmeti verdiği, su derinliğinin, manevra alanının yeterli olduğu, karayolu bağlantılarının yapıldığının ve yeni yapılan yolcu salonunda bütün birimlerin ihtiyacını karşılayacak şekilde donatıldığı tespit edilmiştir.

Seka Taşucu limanı Uluslararası bir liman olup, KKTC’ye 65 mil uzaklıktadır. Yolcu salonu 1.531 m²’lik bir alanda kurulmuş, giriş ve çıkış salonları ayrı-ayrı içerisinde her birinde dört bölümden oluşan pasaport kabinleri, yolcu bekleme yerleri, merkezi soğutmalı ve ısıtmalı klima sistemi, fotoselli kapıları, hem kamyon hem de taksi otoparkı ve idari birimlerinde bütün demirbaşlar tedarik edilmiştir. (telefon, faks, vs.). Yolcu salonu önünde -6 m draftında iki adet RO-RO ve feribotların kıçtan kara yanaşabilecekleri hidrolik rampalar yapılmıştır. 290 m’lik 3 adet rıhtım mevcut olup,ayrıca liman içerisinde -6 metre draftında 130 m’lik ve -9.60 draftında 180 metre uzunluğunda 2 adet rıhtım daha bulunmaktadır. Rıhtım kotları +2.50 metredir. -9.60 draftında ayrıca 20 metre uzunluğunda (+1.20 mt kotunda) bir adet RO-RO rıhtımı da mevcuttur. Rıhtımlarda gemilerin ihtiyacını karşılayacak şehir şebekesine bağlı tatlı su vanaları bulunmaktadır.

Kaynak: Taşucu Limanı - Vikipedi

2 Beğeni

Alıntı: Ceyport

2 Beğeni