Mersin Uluslararası Limanı (MIP)

Liman Konumu

Mersin Uluslararası Limanı (MIP); coğrafi konumu, kapasitesi, geniş hinterlandının yanı sıra yurtiçi ve yurtdışına olan çok modlu bağlantı kolaylığının sağladığı avantajlarla,yalnız Türkiye’nin değil aynı zamanda Doğu Akdeniz’in de lider limanlarından biridir.

Mersin Uluslararası Limanı (MIP), serbest bölgesi, demiryolu ulaşımı, bölgedeki güçlü tır filosu, 69 km. mesafedeki Adana Şakirpaşa Havalimanı, geçmişten gelen lojistik kültürü ve bu yönde gelişmiş insan kaynakları yapısıyla, lojistik faaliyetler için bütün imkânlara sahiptir.

Hinterland Bağlantıları

Mersin Uluslararası Limanı (MIP) İç Anadolu, Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinin ithalat ve ihracat kapısıdır. Orta Doğu Ülkelerinin transit merkezi de olan MIP, yurt içine ve Orta Doğu Ülkelerine kara, hava ve demiryolları ile bağlanmıştır.

Demiryolu Ulaşımı

MIP (Mersin Uluslararası Limanı), Gaziantep, Kayseri, Kahramanmaraş, Konya, Karaman, Ankara ile diğer sanayi şehirlerine ve uluslararası tren istasyonlarına bağlantılıdır. Ayrıca liman sahası içerisinde konteyner taşımacılığını sağlayan 4 hatlı demiryolu terminali mevcuttur. Terminalde uzman personel ve uygun ekipmanlar ile Ankara, Kayseri, Konya, Gaziantep, Kahramanmaraş, Irak, İran ve diğer bölge yüklerine hizmet verilebilmektedir.

Karayolu Ulaşımı

Mersin Uluslararası Limanı, Gaziantep, Kayseri, Kahramanmaraş, Konya ve gelişmiş sanayi şehirlerine otoban ile bağlantılıdır. Ayrıca etkin karayolu taşımacılığı sayesinde Orta Doğu ülkelerine ulaşım sağlanabilmektedir. Mersin Uluslararası Limanı’yla bitişik konumda olup, liman içerisinde “koridor” adı verilen bir karayoluyla bağlantılıdır. Mersin Uluslararası Limanı’nın serbest bölgeye yakınlığı yük trafiğini olumlu yönde etkilemekte ve yük sahiplerine zaman tasarrufu sağlamaktadır.

Serbest Bölge

Mersin Serbest Bölgesi, Mersin Uluslararası Limanı’yla bitişik konumda olup, liman içerisinde “koridor” adı verilen bir karayoluyla bağlantılıdır. Mersin Uluslararası Limanı’nın serbest bölgeye yakınlığı yük trafiğini olumlu yönde etkilemekte ve yük sahiplerine zaman tasarrufu sağlamaktadır. Mersin Uluslararası Limanı, serbest bölgeye koridor ile bağlanabilen Türkiye’deki tek limandır.

Teknik Özellikleri

Limandaki zengin imkânlar sayesinde, her türlü kargo çeşitlerine; konteyner, genel kargo, proje kargo, Ro-Ro, kuru dökme yük ve sıvı dökme yük, yolcu, gemiden konteynere direkt dökme yük hizmetleri verilmektedir. MIP, tüm liman hizmetlerini aynı sahada verebilen Türkiye’deki çok amaçlı en büyük limandır. 21 adet rıhtım bulunan limanda, büyüklüğüne göre aynı anda 30’a yakın gemiye yükleme - boşaltma hizmeti verilebilmektedir. Yılda 30 milyon tonun üzerinde yük elleçlenmektedir.

https://www.mersinport.com.tr/tr/liman-ozellikleri/liman-konumu/liman-konumu/23/25/0

3 Beğeni

Demiryolu Terminal Hizmetleri

MIP (Mersin Uluslararası Limanı), Ankara, Adana, Karaman, Konya, Kayseri, Gaziantep, Kahramanmaraş başta olmak üzere sanayi şehirlerine ve uluslararası tren istasyonlarına bağlantılıdır.

Ayrıca liman sahası içerisinde dört hattan oluşan Demiryolu Terminali mevcuttur. Demiryolu Terminali’ne tahsis edilen RTG ile dört hatta eş zamanlı olarak ve manevra gerektirmeksizin yükleme ve tahliye operasyonu yapılabilmektedir.

Demiryolu Terminali’nde Fark Yaratan Özellikler

  • Üç rıhtıma demiryolu bağlantısı ile direkt olarak vagonlardan tahliye ve yükleme
  • Direkt vagondan konteynere, konteynerden vagona iç dolum ve iç boşaltma hizmetleri

Kaynak: https://www.mersinport.com.tr/tr/liman-hizmetleri/detay/Demiryolu-Terminal-Hizmetleri/89/208/0

4 Beğeni

Dökme Katı Yükler

Doğu Akdeniz’in en önemli dökme katı yük terminallerinden biri olan Mersin Uluslararası Limanı’nda, 60.000 tonluk post-panamax gemilere, günde 30.000 tona kadar yükleme ve tahliye hizmeti verilebilmektedir.

Elleçlenen dökme kuru yükler arasında; hububat, bakliyat, çimento, klinker, kömür, petrokok, alçı, tuz, gübre, kum, krom, demir cevheri, vb. bulunmaktadır.

Elleçlenen yük çeşitleri arasında; baklagiller, çeltik, soya fasulyesi, hububat, pirinç, mercimek, ayçiçek çekirdeği, gübre, bezelye, bakla, kolza tohumu, buğday vb. bulunmaktadır.

Kaynak: MIP

4 Beğeni

Liman büyütme çalışmaları hızla devam ediyor

3 Beğeni