Osmaniye-Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi

Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi Son Hitit dönemine rastlayan MÖ 8’inci yüzyılda kendisini bölge hükümdarı olarak tanıtan Asativata tarafından kuzeyden gelecek saldırılara karşı bir sınır kalesi olarak yaptırılan yerdir.

1946 yılında alman arkeolog Prof. Dr. H. Bossert başkanlığında kazı çalışmalarına başlanmıştır. Kalenin temeli taştan, üstü ise kerpiç ve burçlarla donanmış, MÖ 700 dolaylarında Asur saldırılarına uğramış olan kale yakılıp yıkılmıştır. Hiyeroglif yazılarının en uzun çift dilli metinlerinin okunduğu yerdir. Bundan dolayıdır ki Anadolu’da MÖ 2000 yılına kadar giden hiyeroglif yazıların tamamı okunabilmiştir.

Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi 4341 hektar büyüklüğündeki Milli Park içerisindedir. 24 Mayıs 2007 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Karatepe’de kapalı müze bölümü de ziyarete açılmıştır. Türkiye’nin en büyük ve ilk açık hava müzesi olan Karatepe-Aslantaş Açık Hava Müzesi özellikle yabancı ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görmektedir.

Doğal güzelliği, tarihi ve yaban hayatını birlikte sunan, Aslantaş Barajı ile çevrelenen ender güzellikte bir yerdir. Kamp kurup piknik yapmaya elverişli alanlar bulunmaktadır.

Turizm Türü: Kültür Turizmi

Nasıl Gidilir: Osmaniye şehir merkezine 33 kilometre, Kadirli İlçesi’ne ise 22 kilometre mesafede olup, Kadirli Kızyusuflu Köyü sınırları içinde ve Aslantaş Barajı Gölü Kıyısında 55 bin metrekare büyüklüğün de ve Milli Park içerisinde bir müzedir.

Adres: Site, 80752 Karatepe/Kadirli/Osmaniye

Kaynak: Osmaniye İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

1 Beğeni


images (21)
images (20)
images (19)


images (16)

GÖRSELLER ALINTIDIR

1 Beğeni

Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi, Osmaniye

1 Beğeni