Panda Dondurma

Yerli dondurma markamız olan Panda maalesef uzun süredir piyasada yok. Dondurmaları oldukça lezzetli olan ve ulusal çapta tanınan bu şirkete ne oldu acaba? Faaliyetlerini mi sonlandırdılar, yoksa küçüldüler mi? Hiçbir market önünde dolaplarını da göremiyorum yıllardır.

İnternette faaliyetlerini sonlandırdıklarına dair yorumlar var. Şirketin instagram hesabından son paylaşım 2020 yılında yapılmış.

Panda çocukluk yıllarımızın, 90’lar ve 2000’li yılların önemli bir parçasıydı. Eğer dükkanı kapatmışlarsa üzülürüm doğrusu. Piyasanın Algida’nın kalitesiz, margarinden hallice dondurmalarına kalması üzüntümü daha da katlar.

Suç aslında biraz da bizim insanımızda. Algida’nın marketlere bedava dolap, şemsiye dağıtması ve daha yüksek kâr marjı sunması sayesinde yerli markamız panda ikinci plana itildi ve belki de bu yüzden şimdi adını bile duymuyoruz. Yerli malı kullanma hassasiyetimiz belli ki yıllar önce vahşi kapitalizm sayesinde kaybolmuş.

Tüm pazarı kendine çekmeye çalışan ve kobileri düşünmeyen global ölçekli şirketlerin yatırımları orantılı bir şekilde dizayn edilmeliydi ama bunun için geç sayılmaz. Panda dondurma vb. Yerli markalarımız getirilecek hukuki düzenlemelerle tekrar ayağa kaldırılabilir.

6 Beğeni

Faaliyetleri çok azaldı Has Gıda’nin hatta maalesef Yeniköy deki güzel ofislerini de kapatmak zorunda kaldılar . Çok küçüldüler hala bu marka var ama Algida 'ya yenildiler.

4 Beğeni

Algida Londra merkezli Ünilever firmasının bir kuruluşu. Boykot ürünleri arasında yer alıyor. İsrail’in soykırımı nedeniyle Dünya’da boykot edilen markalar arasında yer alıyor. Muhtemelen satışları düştüğü için sosyal medyada kendilerini Ali cengiz oyunlarıyla Türk markası olarak lanse etmeye çalışmışlar. Hatta logosuz dondurma bile çıkarmışlar.

Kaynak: haber7

Panda’nın yerinde olsam bunu fırsata çeviririm ve eski şaşalı günlere dönmek için teşebbüslerde bulunurum. Umarım en kısa zamanda panda dolaplarını zincir marketlerde görürüz.

6 Beğeni

Algida ayrıca Maraş Dövme Dondurması mahreç işaretini kullanamayacak davayı kaybetmişti. Görselden görüleceği üzere Meşhur Dövme Dondurma yazısını kullanıyor ayrıca Algıda yazısı yok.

Panda için yol haritası Golf gibi Maraş’ta fabrika açmak, ustalarını Maraşlı dövme dondurma ustasından seçmek, yada bilindik Maraş yada Türkiye yerli üreticinin Panda’yı satın alması… Tabiki reklam…

7 Beğeni

Panda’nın TV reklamları da harikaydı (Müslüm Gürses’le 2009’daki reklamı):

6 Beğeni

Tekrar inşallah eski günlerine dönerler.

3 Beğeni

Panda Dondurma’yla ilgili hatırladığım efsanevi bir olayda 2001 yılında TV’de yayınlanan Kenan Işık ve Gülben Ergen’in başrollerini paylaştığı Sinem Kobal’ın tanınma fırsatı yakaladığı Dadı dizi karakterlerinin kartlarını dondurma yanında promosyon vermesiydi.

4 Beğeni