Princeton Üniversitesi

1746 yılında New Jersey Kolej adı ile kurulan üniversite, 1896 yılında Princeton University adını almıştır. Ivy League olarak bilinen 8 üniversiteden bir diğeridir. Amerika’nın en eski dördüncü üniversitesidir.

Nobel ve Pulitzer ödüllü mezunları ve öğretim üyelerine sahip üniversite Albert Einstein’ı bünyesinde çalıştırma şansına sahip olmuştur. Einstein, çalışmalarını 1933 yılından hayatının sonuna dek Princeton University’de yürütmüştür.

2015 yılından bu yana cinsiyet ayrımına yönelik çalışmalarına devam eden üniversite, öğrencilerinin kampüs ortamında kendilerini rahatça ifade edebilme ve potansiyelleri ortaya çıkarmaya yönelik çok sayıda imkan yaratmaktadır. CAAS yani Afrikalı-Amerikan Çalışmaları Grubu, Engelli Servisi, sanat ve performans çalışmalarına yönelik Lewis Centre, 3. Dünya Ülkeleri, Kadın Çalışmaları oluşumları bunlara örnek gösterilebilir. Ayrıca Ivy Leauge üniversiteleri arasında dekan yardımcı olarak üniversite yönetiminde çalışan ilk Afrikalı- Amerikan öğretim üyesi olan ilk üniversite Princeton University’dir.

Ayrıca 100 binden fazla eserin yer aldığı yılda 200 bin ziyaretçiye sahip Princeton University’de spor dalında aktif atletizm, hokey ve futbol alanlarında bir çok olimpiyata katılmış spor kulübüne sahiptir.

Lisans öğrencilerinin %60’a finansal yardım sağlayan ve online eğitim alma imkanı da bulunan üniversitede yer alan 53 farklı lisans bölümünden en çok tercih edilenler aşağıdaki gibidir:

• Kamu Siyasal Çözümlemeleri

• Bilgisayar Mühendisliği

• Ekonometri

• Ekonomi

• Tarih

• Psikoloji

• Politika

• Bilgisayar ve Bilgi Teknolojileri

Kaynak: https://www.global-yurtdisiegitim.com/blog/dunyanin-en-iyi-10-universitesi