TCDD - Yüksek Hızlı Tren (YHT) Setleri

Türkiye’de halen iki farklı hızlı tren seti hizmette: CAF ve Siemens.

CAF

İspanyol demiryolu aracı üreticisi CAF tarafından üretilmiş olup azami ve operasyonel hızı 250 km/saat olan bir hızlı tren setidir. TCDD Taşımacılık tarafından Yüksek Hızlı Tren hatlarında, özellikle de Ankara – İstanbul YHT ve İstanbul – Konya YHT hatlarında kullanılmaktadır.

RENFE Class 120 trenleri baz alınarak üretilmiştir. Bir set standart olarak 6 vagondan oluşur. Ancak istendiğinde 2 araç daha takılabilecek bir modüler yapısı vardır. Ayrıca 2 set bir araya getirilerek 12 araçlık bir set de elde edilebilmektedir.

TCDD filosunda 12 adet CAF hızlı tren seti bulunuyor.

Özellikleri:

  • Azami hız: 250 km/h
  • Azami güç: 4 800 kW
  • Dizi uzunluğu: 158.92 m
  • Yolcu adedi: 419
  • Dizi tertibi: Her biri bir bojisinden tahrikli 6 vagon (4 yolcu 1 lüks 1 kafeterya), 8 vagona çıkabilir, iki dizi birbirine eklenebilir.
  • Fren Sistemi: Elektrikli rejeneratif fren ve apleti önleme sistemli diskli hava freni
  • Ölçüler: Kabinli Vagon Uzunlukları 27 350 mm, Ara Vagon Uuzunlukları 25 780 mm
  • Tekerlek Çapı (Yeni) 850 mm
  • Servis İvmesi: 0.48 m/s^2


Siemens

Alman teknoloji üreticisi Siemens AG tarafından üretilmiş olup operasyonel hızı 300 km/saat olan bir hızlı tren setidir. TCDD Taşımacılık tarafından Yüksek Hızlı Tren hatlarında, Ankara - Konya YHT , Ankara - Eskişehir YHT , Ankara - İstanbul YHT ve Ankara - Sivas YHT hatlarında kullanılmaktadır. Tüm trenler Avrupa Tren Kontrol Sistemi (ETCS) uyumludur.

Siemens setlerinde 8 vagon bulunuyor.

TCDD filosunda 19 adet Siemens hızlı tren seti bulunuyor.

Kaynak: Wikipedia / Rail Turkey Tr

1 Beğeni

Ben şeyi merak ediyorum. Eğer türasaş 225 kilometre hıza ulaşan yerli hızlı tren setini geliştirirse bu aracı hangi hatta çalıştıracak?

Ulaştırma Bakanlığı’nın 2024 bütçe sunumunda aşağıda ki tablo yer alıyor. Tabloya göre 225 km yerli hızlı tren setinin prototipi bu sene tamamlanacak. İlk teslim ise 2026 olarak hedeflenmiş.

Şuan hangi hatta çalışacağı hakkında bir açıklama yok. Şuan açık olan YHT hatlarında talebe rağmen elimizde YHT setlerinin az olmasından dolayı seferlerde artış yapılamıyor. İlave YHT hatlarınında açılışıyla YHT setlerine ihtiyacımız olacak. Yerli hızlı trenlerimiz biran önce tamamlanıp hizmete verilir inşallah.

1 Beğeni

Siemens Velaro

Alıntı: Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

3 Beğeni

Siemens Velaro

Alıntı: Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

2 Beğeni

Siemens Velaro

Alıntı: Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

1 Beğeni

Alıntı: Zahit İncekaş / TCDD Sizden Gelenler

1 Beğeni

Alıntı: Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

2 Beğeni

CAF 1

CAF 2

Alıntı: TCDD

2 Beğeni