Türk Hava Yolları - Turkish Airlines

Hikayemiz

20 Mayıs 1933’te 5 uçak ve 30’dan az çalışanla başlayan yolculuğumuz, 90. yılımızı kutladığımız bugün, dünyanın en fazla ülkesine uçan hava yolu olarak devam ediyor.

1933 yılında başlayan bir gökyüzü serüveni

Yeni deneyimlere ilham veren; insanları, kültürleri, kıtaları, ülkeleri ve şehirleri birbirine bağlayan serüvenimiz 1933’te başladı. Takvimler 20 Mayıs 1933’ü gösterdiğinde Devlet Hava Yolları İşletmesi adıyla gökyüzüyle buluştuk. Türkiye’nin ilk havacılarından Fesa Evrensev’in genel müdürlüğü üstlendiği bu dönemde filomuzda yalnızca 5 uçağımız vardı ve çalışan sayımız 30’dan azdı.

Ülkemizin ilk yurtdışı uçuşunu 1947’de İstanbul’dan Atina’ya bayrağımızı taşımanın heyecanıyla gerçekleştirdik. 1951’de 33 uçaktan oluşan filomuzla Lefkoşa, Beyrut ve Kahire gibi yeni noktalara uçmaya başladık.

Sıra dışı başarıların altında imzası yer alan “Türk Hava Yolları” adı, 1955’te ortaya çıktı ve ismimiz Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği IATA’nın üyeleri arasında yerini aldı.

Kıtaları aşan başarı öyküsü
1953 yılında, İstanbul Yeşilköy Havalimanı tamamlandı ve uluslararası hava trafiğine açıldı. 1985 yılında Atatürk Havalimanı ismini alan bu yer, küresel bir buluşma noktası oldu ve uzun yıllar binlerce değerli âna şahit oldu.

1958 yılında 5 adet Viscount 794 uçağı filomuza kattık. Pistonlu motorlardan jet motorlu uçaklara geçerek havacılık tarihimizde yeni bir dönemi başlattık.

1959 yılında Mesut Manioğlu’nun yaban kazından ilham alarak çizdiği logomuzu gururla taşımaya başladık. 9.000 metreye ulaşan irtifada kıtalararası uçuş yapabilmesiyle bilinen yaban kazı figürü, öykümüzü taçlandırdı.

1961’de kaptan pilotlar Zihni Barın ve Nurettin Gürün, Türk Hava Yolları tarihinde bir ilke daha imza attılar. 30 saatlik uçuşla Atlas Okyanusu’nu aşan pilotlarımız, iki F-27 uçağını ABD’den İstanbul’a getirdi.

Özverili çalışmalarımızla 1972 yılında 200 milyon olan sermayemizi %100 oranında artırarak 400 milyon TL’ye ulaştırdık.

1973’te Avrupa’nın ilk McDonnell Douglas DC-10 uçağı filomuza katıldı ve 40 yıl önce 24 personel ile başlayan yolculuğumuza 4.437 kişilik bir aileyle devam ettik.

Her zaman dünyanın daha büyük olduğuna inandık ve seksenli yıllarda başarı öykümüzü sınırların çok ötesine taşıdık. Hikayemizin 50. yılı olan 1983’te 2,5 milyon yolcumuzu yeni yerlerle buluşturmanın mutluluğunu yaşadık. Avrupa, Ortadoğu ve Uzakdoğu uçuşlarından sonra Amerika’ya da uçmaya başladık ve artık 4 kıtada 5 binden fazla çalışanla hizmet veren dünyaca ünlü bir markaydık.

Dünyanın her yanında ayrıcalıklı hizmet

İnternet sitemizi 1998’de yolcularımızla buluşturduk. 2001 yılında yolcularımız çağrı merkezimiz üzerinden rezervasyon yapmaya başladı. 2003 yılında hayata geçirdiğimiz e-bilet ve online check-in uygulamalarıyla bilet almayı çok daha kolay bir hale getirdik.

Kurumsal internet sitemiz turkishairlines.com’u 2017 yılında kullanıcı dostu yeni arayüzüyle hizmete açtık.

İngilizce, Almanca, Japonca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Portekizce, Korece, Çince ve Rusça gibi çeşitli dil seçenekleriyle yolcularımıza kendi anadillerinde hizmet vermeye başladık.

Her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği kullanıcı dostu mobil uygulamamızla birlikte bilet alma süresini 1 dakikadan daha kısa süreye indirdik.

Dünyanın en çok ülkesine uçan havayolu

Avrupa’nın en genç ve modern filosuna sahip olma hedefiyle hızla ilerledik ve daima teknolojinin sıkı bir takipçisi olduk. Üst düzey konfor sunan, yüksek teknolojik donanıma sahip, yakıt tasarruflu ve çevreye duyarlı uçak alımlarımızla filomuz devleşti.

Rakipsiz uçuş ağımız, genç ve modern filomuz, konforlu koltuklarımız ve leziz ikramlarımız bizi Avrupa’nın En İyi Havayolu yaptı. Yolcularımızı benzersiz keşiflerle buluşturma arzumuzla dünyada neredeyse uçmadığımız ülke kalmadı. Dünyaca ünlü sponsorluklarımız ve herkesin heyecanla bir yenisini beklediği reklamlarımız Turkish Airlines adını akıllara kazıdı.

Yıllar geçtikçe büyüyen tutkumuz dünyanın en çok ülkesine uçan havayolu olmamızı sağladı. Bugün 440 adet uçağa sahip genç filomuzla, yeni evimiz İstanbul Havalimanı’ndan 120’nin üzerinde ülkeye uçuyoruz. Türk bayrağını dünyanın dört bir yanına gururla taşıyor, yolcularımıza daha büyük bir dünyanın kapılarını aralıyoruz. Kayna THY resmi Hakkımızda

5 Beğeni

THY Airbus’a 355 uçaklık siparişin verildiğini resmen açıkladı.

THY’den yapılan açıklama şöyle;
Ortaklığımız 2023-2033 yıllarını kapsayan Stratejik Planı çerçevesinde ortaya koyduğu büyüme hedefleri doğrultusunda uçak ve motor üreticileri ile görüşmelere devam etmektedir. Bu çerçevede Yönetim Kurulumuz;

• 60 adet kesin sipariş ve 20 adet satın alma hakkı bulunan A350-900 uçağı (01.09.2023 tarihli Özel Durum Açıklamamızda belirtilen 10 adet A350-900 uçağı dahil),
• 15 adet kesin sipariş A350-1000 uçağı,
• 5 adet kesin sipariş ve 5 adet satın alma hakkı bulunan A350F kargo uçağı ve
• 150 adet kesin sipariş ve 100 adet satın alma hakkı bulunan A321 NEO uçağı
olmak üzere toplam 355 adet uçağın Airbus’tan satın alınmasına ve A350 uçaklarının motor bakım hizmeti ile yedek motorlarının Rolls-Royce firmasından temin edilmesine karar vermiştir.

Kaynak: THY'den 355 uçaklık sipariş için yeni açıklama

6 Beğeni

Bilal Ekşi SAFA sonuçlarını paylaştı

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, Avrupa Havacılık Emniyet Ajansı (EASA) tarafından uygulanan SAFA (Yabancı Hava Aracı Emniyet Denetimleri) değerlendirmeleri sonuçlarını paylaştı.

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, Avrupa Havacılık Emniyet Ajansı (EASA) tarafından uygulanan SAFA (Yabancı Hava Aracı Emniyet Denetimleri) değerlendirmeleri sonuçlarını paylaştı. Ekşi’nin açıklamalarına göre, THY’nin son bir yılda gerçekleşen denetimlerde bulgusuzluk oranı %0,25 olarak belirlendi ve havayolu, en iyi havayolları arasında yer aldı.

Genel Müdür Bilal Ekşi, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Emniyet ile uçuyoruz. Yabancı sivil havacılık otoriteleri tarafından, son bir yıl içinde 39 ülkede 55 havalimanında toplamda 72 uçağımıza 82 adet emniyet (SAFA) denetlemesi yapıldı. Elde ettiğimiz düşük bulgusuzluk oranı (%0,25) ile en iyi havayolları arasında yerimizi aldık. Tebrikler” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Bilal Ekşi SAFA sonuçlarını paylaştı

2 Beğeni

THY Genel Müdürü Ekşi, sekizinci “MeeTürkItaly” etkinliğinin konuğu oldu

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, İtalya’nın Ankara Büyükelçiliği tarafından düzenlenen “MeeTürkItaly” etkinliklerinin sekizincisine konuk oldu.
24.01.2024 -İstanbul

İstanbul’daki Venedik Sarayı’nda düzenlenen ve daha önce birçok önemli ismi konuk eden “MeeTürkItaly” program serisinin 2024’teki ilk etkinliğinde konuşan Ekşi, THY’nin önemini anlattı.

Etkinliğin açılışında konuşan İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Giorgio Marrapodi, “Venedik Sarayı’nda özel bir akşam. Bu kez gerçekten farklı bir konuğumuz var. Bugün çok büyük bir keyifle Bilal Ekşi’yi ağırlıyoruz.” dedi.

Marrapodi, diplomasinin havacılık yönünün de konuşulması gerektiğini, THY’nin bu konuda çok önemli bir rol üstlendiğini ve Türkiye’yi dünyanın geri kalanına bağladığını vurguladı.

Sekizinci “MeeTürkItaly” etkinliğinin konuğu olan THY Genel Müdürü Ekşi de konuşmasında, THY’nin kuruluşundan bugüne serüvenini ve geleceğe dair planlarını kısaca anlattı.

THY’nin 1933’te 5 uçakla yola çıktığını aktaran Ekşi, özellikle 2000’li yıllarla birlikte büyük bir atılım yapıldığını ve bu atılımda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “havayolu halkın yolu olmalı” sloganının ve vizyonunun önemli olduğunu ifade etti.

Ekşi, “2003 yılında 65 uçağımız varken bugün 440 uçağa bizi götüren yolculuk o vizyonla başladı. Bugün 440 olan uçak sayımız 10 yıl sonra, yani 2033 yılında 813’e çıkacak.” dedi.

Türkiye’deki havalimanı sayısındaki artışın da THY’nin gelişimine önemli katkılar sunduğunu kaydeden Ekşi, özellikle İstanbul’un konumunun sağladığı avantajın değerlendirildiğini ve şehrin bir “topla-dağıt” merkezi haline getirildiğini söyledi.

Ekşi THY’nin en fazla yurt dışı uçuş gerçekleştiren hava yolu şirketi olduğunu hatırlattı.

Türk ve İtalyan iş insanlarının katıldığı etkinlik, konuşmaların ardından verilen ikramla sona erdi.
https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/thy-genel-muduru-eksi-sekizinci-meeturkitaly-etkinliginin-konugu-oldu/3117921

1 Beğeni

THY’nin yurt içi uçuşlarında ücretli internet hizmeti başladı

Türk Hava Yolları (THY), yurt içi uçuşlarında uçak içi ücretli internet hizmetinin başladığını duyurdu.

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Yurt içi uçuşlarda sizlere internet imkanını sunmaktan memnuniyet duyuyoruz.” ifadesini kullandı.

Uçuş boyunca internet hizmeti almak isteyen THY yolcuları, sınırsız mesajlaşma paketini 150 lira, sınırsız internet paketini ise 350 lira ücret karşılığında satın alabilecek.

Kaynak: THY'nin yurt içi uçuşlarında ücretli internet hizmeti başladı - Son Dakika Ekonomi Haberleri | Ntv Para

3 Beğeni

THY Avustralya uçuşlarını planladı

Türk Hava Yolları (THY) uzun zamandır belkenen Avustralya uçuşlarıyla ilgili programını duyurdu.

AirportHaber’in edindiği bilgiye göre; THY’nin Üretim Planlama Başkanlığı tarafından alınan karar doğrultusunda seferler 1 Mart 2024 itibariyle başlayacak.

Alınan karara göre, THY Avustralya seferlerini Singapur üzerinden gerçekleştirecek.

Melbourne düzenlenecek uçuşlar haftada 3 frekans olarak icra edilecek.

Söz konusu seferler TK168 İstanbul-Singapur-Melbourne, TK169 Melbourne-Singapur-İstanbul olarak yapılacak.

İşte THY’nin Avustralya uçuş programı:

Kaynak: THY Avustralya uçuşlarını planladı

1 Beğeni

Başlığın havalimanları havayolları başlığına taşınması gerektiğini düşünüyorum burda çok dikkat çekici değil thy önemli bir unsur o başlıkta olması daha iyi olur.

1 Beğeni

THY’nin Boeing 737 MAX 9 tipi uçakları seferlere yeniden başladı

Türk Hava Yolları’nın (THY) filosunda yer alan tedbir amaçlı yere indirilen Boeing 737 MAX 9 tipi uçakları, gerekli kontrollerinin tamamlanmasının ardından seferlere başladı.

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), Alaska Havayolları’nın Portland-Ontario seferini gerçekleştiren yolcu uçağının havadayken, acil durum kapısının kalkıştan kısa bir süre sonra kopmasının ardından “Boeing 737 MAX 9” tipi uçakların uçuşlarını geçici olarak durdurulmasına karar vermişti.

Kararın ardından, THY de filosunda bulanan 5 adet 737 MAX9 uçağı da incelenmek üzere tedbir amaçlı yere indirmişti. Yere indirilen Boeing 737 MAX 9 tipi TC-LYB kuyruk tescilli uçağı gerekli kontrollerin ardından bugün TK-2832 İstanbul-Trabzon seferini yaptı.

Kaynak: THY'nin Boeing 737 MAX 9 tipi uçakları seferlere yeniden başladı

1 Beğeni

THY yetiştirilmek üzere pilot aday adayları alacak

Türk Hava Yolları, yetiştirilmek üzere pilot aday adayları alınacağını duyurdu.

THY’den yapılan duyuru

Yeni mezun veya yakında mezun olacak lisans mezunu arkadaşlara, kariyerlerine Türk Hava Yolları’nda ve zirvede güçlü bir başlangıç yapma imkânı sunarak, tüm dünyada hızla gelişen ve yetişmiş pilot ihtiyacı artan hava yolu taşımacılığında geleceğin başarılı pilotlarını yetiştiren bir programıdır.

Take-Off Cadet Programı ile değerlendirme süreçlerine katılan ve süreçleri başarıyla tamamlayan arkadaşlarımız, II. Pilot aday adayı yetiştirme programına dahil oluyor ve 18-24 ay süren eğitimin ardından II. Pilot adayı olarak Türk Hava Yolları bünyesinde yer alan veya Türk Hava Yolları’nın iş ortağı konumunda olan yurt içi ve yurt dışındaki uçuş eğitim akademilerinde 18-24 ay boyunca teorik ve uygulamalı derslerden oluşan bir eğitime dahil oluyor.

Genel Koşullar

• T.C. vatandaşı olmak veya mavi kart sahibi olmak,

• En az lisans derecesi mezunu (örgün veya açık öğretim) olmak,
*Yurt dışı üniversitelerden mezun olan adaylardan YÖK denklik belgesi istenmektedir.

• 31.12.2003 tarihinden önce ve 01.01.1994 tarihinden sonra doğmuş olmak,

• Boy uzunluğunun 160 cm’den kısa, 195 cm’den uzun olmamak ve beden-kitle endeksine (20-30 aralığında) uygun olmak,

• Askerlik hizmetini tamamlamış veya eğitim başlangıç tarihi itibari ile en az 2 yıl tecil ettirebilmeyi taahhüt etmek,

• Adli sicil kaydı ve adli sicil arşiv kaydı bulunmamak,

• Daha önce görev aldığı kuruluşlardan disiplinsizlik nedeniyle ayrılmış olmamak,

• Daha önce THY AO ve THY AO‘nun iştirak şirketlerinden disiplinsizlik veya fesih yoluyla ayrılmış olmamak.

• Mavi kart sahibi veya birden fazla vatandaşlığa sahip adaylar için akıcı ve anlaşılabilir derecede Türkçe konuşabiliyor olmak.

• Daha önce herhangi bir pilot eğitim programına katılım sağlamamış olmak (PPL, CPL, ATPL vb.)

Yabancı Dil (İngilizce) Koşulu

• Başvuru tarihi itibariyle son 2 yıl içinde aşağıda belirtilen İngilizce dil sınavlarının birinden istenen minimum puanı belgelemek

Başvuru Linki: Take-Off Cadet (Yetiştirilmek Üzere II. Pilot Aday Adayı) | Türk Hava Yolları ®

1 Beğeni

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi’nin paylaşımı:

image

2 Beğeni

THY 200 yolcuyu uçuştan men etti

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, 2023’te kurallara uymayan 200 yolcuyu uçuştan menetmek zorunda kaldıklarını bildirdi.

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yolculardan uçuş kurallarına uymalarını istedi.

THY Genel Müdürü Ekşi, “Ne siz üzülün ne biz üzülelim. 2023 yılında kurallara uymayan 200 yolcumuzu uçuştan menetmek zorunda kaldık. Bu yolcular aynı zamanda SHGM tarafından 10 bin lirayı aşan idari cezalara muhatap olabilmektedirler.” ifadesini kullandı.

Ekşi, Resmi Gazete’de yayımlanan “Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Tarafından Verilecek İdari Para Cezaları Hakkında Yönetmelikte Yer Alan İdari Para Cezalarının Yeniden Değerlendirilmesine İlişkin Tebliğin” yer aldığı bağlantı adresini de paylaştı.

Kaynak: THY 200 yolcuyu uçuştan men etti

2 Beğeni

THY’nin geçen yılki müşteri memnuniyeti yüzde 81 oldu

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, geçen yıl 796 bin yolcunun katılımıyla yapılan anketten yüzde 81 ‘‘memnuniyet’’ çıktığını açıkladı.

08.02.2024-İstanbul

Ekşi, 796 bin yolcuyla uçak içi ekranlardan yapılan THY servislerinden memnuniyet anketinin sonuçlarını sosyal medya hesabından paylaştı.

Yolcuların THY servislerinden yüzde 81 memnuniyet duyduğunu açıklayan Ekşi, “2023 yılı boyunca yaptığımız uçak içi anketlere 56 bin business, 740 bin ekonomi sınıfı olmak üzere toplam 796 bin yolcumuz katıldı. THY servislerinden genel memnuniyetiniz yüzde 81 oldu. 2024 yılında daha da iyisini yapacağız.” ifadelerini kullandı.

https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/thynin-gecen-yilki-musteri-memnuniyeti-yuzde-81-oldu/3131839

1 Beğeni

TK Cüzdan Uygulaması Hizmete Açıldı

Türk Hava Yolları, dijital alanda yolcularına sunduğu hizmetlere bir yenisini ekleyerek TK Cüzdan uygulamasını hayata geçirdi.

Türk Hava Yolları, dijital alanda yolcularına sunduğu hizmetlere bir yenisini ekleyerek TK Cüzdan uygulamasını hayata geçirdi.

Bayrak taşıyıcı, Miles&Smiles üyelerinin kullanımına açtığı TK Cüzdan ile kolay ödeme ve iade işlemlerini daha hızlı yapma imkânı sağlıyor. Türk Hava Yolları, yolcularına mobil uygulama ve web sitesi üzerinden satın aldıkları bilet ve ek hizmet işlemlerinin iadesinde, iade bedelinin üzerinde TK Para kazanma teklifi sunuyor.

Türk Hava Yolları Genel Müdür (Ticari) Yardımcısı Ahmet Olmuştur: “Dijitalleşme hedeflerimiz doğrultusunda kendimizi sürekli geliştirerek, yolcularımızın seyahatlerini kolaylaştıracak uygulamaları hayata geçirmek için çalışmaktayız. Hizmetlerimizi daha ulaşılabilir kılarak misafirlerimizin seyahat deneyimlerine konfor katacak yenilikler sunmaya devam ediyoruz. Türk Hava Yolları mobil uygulaması ve web sitesi üzerinden kullanılan dijital hizmetlerimize bir yenisini daha ekleyerek TK Cüzdan’ı dijital ödeme yöntemlerimiz arasına aldık.” ifadelerini kullandı.

Türk Hava Yolları online kanalları üzerinden dört farklı para birimi seçeneği (Türk lirası, Euro, Amerikan doları ve İngiliz sterlini) ile sunulan TK Cüzdan aracılığıyla iade işlemlerinden kazanılan TK Paralar, hızlı ve güvenli bir şekilde kullanılabiliyor.

THY’nin kredi notu açıklandı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türk Hava Yolları’nın (THY) kredi notunu açıkladı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türk Hava Yolları’nın (THY) kredi notunu açıkladı. THY, Kamuoyu Aydınlatma Platformu (KAP) aracılığıyla yapılan duyuruda, Fitch’in 08.02.2024 tarihinde şirketin kredi notunu “B+” seviyesinde ve not görünümünü “Durağan” olarak onayladığını bildirdi.

Ayrıca, THY’nin 2015 yılında ihraç ettiği ve dikkate değer bir finansal araç olan USD cinsi Ekipman Teminatlı Geliştirilmiş Kredi Sertifikaları’na ait kredi notunun da Fitch tarafından “BB-” olarak teyit edildiği belirtildi.

THY’den konuyla ilgili KAP’a yapılan bildirim şu şekilde:

“Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, 08.02.2024 tarihinde şirketimizin kredi notunu “B+” seviyesinde ve not görünümünü “Durağan” olarak teyit etmiştir. Ayrıca, şirketimizin 2015 yılında ihraç ettiği USD cinsi Ekipman Teminatlı Geliştirilmiş Kredi Sertifikaları’na ait kredi notunu da “BB-” olarak teyit etmiştir.”

THY Ocak ayı trafik rakamlarını açıkladı

Türk Hava Yolları Ocak ayı trafik rakamlarını açıkladı.

Türk Hava Yolları Ocak ayı trafik rakamlarını açıkladı. THY Ocak ayında 6.3 Milyon yolcu rakamına ulaştı.

THY açıklaması:

Ortaklığımızın Ocak 2024 dönemine ilişkin trafik sonuçları aşağıdaki gibidir:

• Ocak 2023 döneminde 6,1 milyon olan toplam yolcu sayısı, 2024 yılının aynı döneminde %2,7 artarak 6,3 milyon olarak gerçekleşmiştir.

• Dıştan dışa transfer yolcu sayısı Ocak 2023 döneminde 2,3 milyon iken, 2024 yılının aynı döneminde %14,1 artarak 2,6 milyon olarak gerçekleşmiştir.

• Yolcu doluluk oranı Ocak 2024 döneminde 2023 yılının aynı dönemine göre 0,4 puan azalarak %80,3 olarak gerçekleşmiştir. Aynı dönemde yurt dışı doluluk oranı %79,8 olarak gerçekleşirken, yurt içi doluluk oranı %84,7 olmuştur.

• Toplam Arz Edilen Koltuk Km (AKK), Ocak 2023 döneminde 18,1 milyar iken, 2024 yılının aynı döneminde %10,6 artarak 20 milyar olarak gerçekleşmiştir.

• Taşınan Kargo-Posta, Ocak 2023 döneminde 119 bin ton iken, 2024 yılının aynı döneminde %24,8 artarak 148,6 bin ton olarak kaydedilmiştir.

• 2024 Ocak ayı sonunda filodaki uçak sayısı 440 olmuştur.

2 Beğeni

THY’den 14 Şubat’a özel kampanya

Türkiye’nin milli bayrak taşıyıcısı Türk Hava Yolları (THY), Sevgililer Günü’nü unutulmaz kılmak için özel bir kampanya başlattı.

Türkiye’nin milli bayrak taşıyıcısı Türk Hava Yolları (THY), Sevgililer Günü’nü unutulmaz kılmak için özel bir kampanya başlattı. ‘Aşk: Keşfetmektir’ sloganıyla duyurulan kampanya kapsamında, çiftler için 2 kişilik bilet rezervasyonlarında büyük indirimler sunulacak.

12-16 Şubat tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada, %40’a varan indirimlerle biletler satışa sunulacak. Bu indirimli biletlerle yapılacak seyahatlerin tarihleri ise 12 Şubat ile 31 Mart 2024 arasında olacak.

THY’nin bu özel kampanyası, çiftlere romantik bir kaçamak yapma veya sevdikleriyle unutulmaz bir tatil deneyimi yaşama fırsatı sunuyor. Ayrıca, indirim oranının gidiş-dönüş seyahatlerde her şey dahil ücret üzerinden uygulanacak olması da tatilciler için ek avantajlar sağlıyor.

Türk Hava Yolları’nın bu romantik jesti, sevgilileri aşk dolu bir yolculuğa çıkaracak ve unutulmaz anlar yaşatacak gibi görünüyor. Kampanyadan yararlanmak isteyen çiftlerin, 12-16 Şubat tarihleri arasında hızlı davranmaları ve rezervasyonlarını yapmaları öneriliyor.

2 Beğeni

THY’nin “Uçuş Korkusunu Yenme Programı” kayıtları başladı

Türk Hava Yolları (THY) Havacılık Akademisi tarafından uçuş fobisi olan kişilere yönelik düzenlenen "Uçuş Korkusunu Yenme Programı"nın yeni dönem kayıtları başladı.

THY, uçuş korkusu yaşayan kişilere yönelik bir program başlattı.

THY’nin sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamaya göre, bu yıl “Uçuş Korkusunu Yenme Programı” 17-18 Şubat, 2-3 Mart, 11-12 Mayıs, 8-9 Haziran, 27-28 Temmuz, 24-25 Ağustos, 28-29 Eylül, 19-20 Ekim, 23-24 Kasım ve 21-22 Aralık’ta gerçekleştirilecek.

THY Havacılık Akademisi’nde düzenlenen ve 2 gün süren programa katılanlar, havacılık alanında pilot, teknik eğitmen ve kabin eğitmeni olan uzman kişilerden uçaklarla ilgili pilotaj ve teknik konularda bilgi alıyor.

Ardından programda psikolog eşliğinde katılımcıların uçuş korkuları üzerine değerlendirmeler yapılıyor.

Katılımcılar, uçuş korkularını yenmek için önce kabin simülatörü içerisinde sanal uçuş deneyimi, ardından belirlenen bir yurt içi destinasyonda THY ekibi eşliğinde gidiş-dönüş uçuş gerçekleştiriyor.

Ücret karşılığında düzenlenen programa kayıt yaptırmak isteyenler, THY Havacılık Akademisi’nin internet sitesinden başvuru yapabiliyor.

1 Beğeni

THY 2024’te 5 bin yeni personel alacak

Türk Hava Yolları, bu yıl için uçuş ve yer çalışanı olarak birçok pozisyonda alım yapacağını açıkladı.

Türk Hava Yolları, bu yıl için uçuş ve yer çalışanı olarak birçok pozisyonda alım yapacağını açıkladı. THY İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Abdulkerim Çay, “Bu yıl da yine 2023’te olduğu gibi yaklaşık 5 bin çalışanı ailemize almayı hedefliyoruz. 84 bin olan çalışan sayımızı, 10 yıl sonunda 150 bin çalışana ulaştırmayı hedefliyoruz.” dedi.

Türk Hava Yolları, yayınladığı “Take-Off 101”, “Take-Off Jr.” ve “Take-Off Cadet” iş ilanlarıyla uçuş ve yer çalışanı olarak birçok pozisyonda alım yapacağını duyurdu. Bu ilanlar kapsamında bayrak taşıyıcı, 2033 hedefleri doğrultusunda çalışan istihdamını artırmayı hedefliyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin düzenlediği “Kariyer Zirvesi” etkinliğinde, işe alım politikaları ve süreçleri hakkında konuşma yapan Türk Hava Yolları İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Abdulkerim Çay, “Ortaklığımızın büyüme stratejileri doğrultusunda her yıl çalışan sayımızı artırmaya gayret ediyor; istihdamı artırma politikalarımızla Türkiye ekonomisine katkı sunmaya çalışıyoruz. 2023 yılında, uçuş ve yer ekiplerinden oluşmak üzere toplam 5.134 çalışanı bünyemize kattık. Bu yıl da yine 2023’te olduğu gibi yaklaşık 5.000 çalışanı ailemize almayı hedefliyor; iştirak şirketlerimizle birlikte takribi 84.000 olan çalışan sayımızı, 10 yıl sonunda 150 bin çalışana ulaştırmayı hedefliyoruz.” dedi.

TAKE-OFF 101 VE TAKE-OFF JR. İLANLARIYLA GENÇ İSTİHDAMI TEŞVİK EDİLİYOR

Take-Off 101 (Part-Time Öğrenci) ve Take-Off Jr., yetenek kazanımı programları ile kariyerine başlamak isteyenlere birbirinden farklı alanlarda çalışma imkânı sunan Türk Hava Yolları, genç nüfusun istihdamını bu ilanlarla destekliyor.

Türk Hava Yolları, Take-Off 101 (Part-Time Öğrenci) programı ile Lisans 3. sınıf ve 4. sınıf öğrencilerine öğrenimleri devam ederken, çalışma hayatını deneyimleme fırsatı sunuyor. Değerlendirme süreçlerini başarıyla tamamlayan adaylara, iki dönem boyunca toplamda 12 ay Türk Hava Yolları bünyesinde çalışma imkânı sunuluyor. 1 Ocak 1998 ve sonrasında doğmuş olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gençlere hitap eden ilana, 3. ve 4. sınıfta öğrenim gören öğrenciler başvurabilecek.

Take-Off Jr. (Yeni Mezun ve Lisans Son Sınıf Öğrencileri) programı ile de Lisans son sınıf öğrencilerine ve yeni mezunlara kariyerlerinde uçuşa geçme fırsatı sunan bayrak taşıyıcı, programın değerlendirme süreçlerini başarıyla tamamlayan yetenekli ve başarılı adaylara bünyesinde tam zamanlı çalışma fırsatı sunuyor. 1 Ocak 1997 ve sonrasında doğmuş olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gençlere yönelik açılan ilana, lisans son sınıf öğrencileri ve mezunları başvurabilecek. İlanlarda iyi derecede İngilizce bilen, iletişimine ve gelişimine önem veren, yeni ve uygulanabilir fikirler üretebilen ve takım çalışmasına yatkın gençlerin tercih edileceği belirtiliyor. Her iki ilana da 10 Mart 2024’e kadar başvuru gerçekleştirilebilecek.

BAŞVURU ŞARTLARI AÇIKLANDI

Take-Off Cadet (Yetiştirilmek Üzere İkinci Pilot Aday Adayı) programı ile bölüm fark etmeksizin tüm lisans mezunu ve 31.12.2003- 01.01.1994 tarihleri arasında doğmuş kişiler Türk Hava Yolları ailesine katılmak için başvuru yapabilecek. İşe alım sürecinde başarılı olan adaylar, 2 sene boyunca eğitim görecek. Adaylar, eğitim sırasında 2 brüt asgari ücret maaş, konaklama, kira yardımı, yemek kartı, sigorta ve indirimli bilet gibi haklardan faydalanabilecek. İlana 30 Nisan 2024 tarihine kadar başvuru yapılabilecek.

Türk Hava Yolları’nın yayında olan tüm ilanlarına, Türk Hava Yolları’nın kariyer sayfası olan kariyer.thy.com uzantılı web sayfasından başvuru gerçekleştirilebilir.

1 Beğeni

Türk Hava Yolları, Omsk’tan Antalya’ya Yeni Uçuşlar Ekliyor

Türk Hava Yolları, Rusya’nın Sibirya şehri Omsk’tan Antalya’ya doğrudan uçuşlarına Nisan sonundan itibaren yeni bir destinasyon ekliyor. Omsk Havalimanı’nın Telegram kanalındaki habere göre, THY haftada altı kez direkt uçuş gerçekleştirecek.

27 Nisan’da başlayacak olan bu uzun zamandır beklenen uçuşlar, Omsk’tan güneşli Türkiye’ye, yani Antalya’ya seyahat etmek isteyenler için yeni bir seçenek sunacak. Uçuş programı Türk Hava Yolları tarafından açıklandı.

Uçuşlar, Salı günleri hariç her gün, modern Boeing-737-800 uçaklarıyla gerçekleştirilecek. Bölge sakinleri, uçuşların başlangıç tarihinden itibaren 21 Ekim’e kadar Türkiye’ye seyahat edebilecekler. Türk Hava Yolları, bu yeni rotayla seyahat edenlere daha fazla olanak sunarak, Antalya’nın güzelliklerine ulaşmayı kolaylaştırıyor.

1 Beğeni

Türk Hava Yolları, İngiltere’den İstanbul’a Yaz Tarifesini Genişletiyor

Türk Hava Yolları, bu yaz İngiltere’deki dört farklı havalimanından İstanbul’a tarifesini genişletme kararı aldı. İşte ayrıntılar:

Manchester: THY, Manchester’dan yazın haftada 25 uçuş gerçekleştirecek. 19 Mayıs’tan itibaren Pazartesi, Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri ekstra frekanslar ekleyerek, yazın zirve döneminde toplamda 25 uçuş sunacak.

Londra, Birmingham ve Edinburg: Birmingham’dan İstanbul’a haftada 4 ekstra uçuş planlanırken, Londra Gatwick Havalimanı’ndan İstanbul’a dört ek uçuş daha başlatılacak. Böylece haftalık uçuş sayısı 112’ye çıkacak. Ayrıca, Edinburgh ile İstanbul arasında haftada üç ek uçuş eklenerek toplam uçuş sayısı haftada 10’a çıkarılacak.

Antalya: Türk Hava Yolları, Londra ile Antalya arasında yazın haftada 7 uçuş gerçekleştirecek.

Türk Hava Yolları Manchester Genel Müdürü Serhat Gök, bu ek seferlerin İngiliz müşteri taleplerini karşılamak için planlandığını belirterek, “Haftalık uçuşların eklenmesi, müşterilere Türkiye’nin zengin tarihine ve kültürüne dalmak isteyen gezginler için Türkiye’nin en popüler noktalarından birini ziyaret etme fırsatı verecek.” şeklinde konuştu.

1 Beğeni