Türkiye'nin İlk Astronotu Alper Gezeravcı

Vakit Geldi​:tr::rocket:

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, 18 Ocak 2024 Perşembe Türkiye saatiyle 01:11’de gerçekleşmesi hedeflenen fırlatma ile 14 gün boyunca Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) üniversite ve araştırma kurumlarınca hazırlanan 13 farklı bilimsel deneyi gerçekleştirecek.

3 Beğeni

Bizim astronotun diğerlerine göre boyu kısa kalmış. Bu gece canlı olarak izlemeyi düşünüyorum, umarım sıkıntısız bir görev olur

3 Beğeni

Bu gece bende takipteyim kısa boylu evet havada yer çekimsiz alanda daha kıvrak olur herhal :laughing:

2 Beğeni

Hemşerim olur Alper bey. Kendisine şimdiden iyi yolculuklar diliyorum.

3 Beğeni

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın da yer aldığı uzay yolculuğu yarına ertelendi.

SpaceX, Axıom 3 uçuşunun 19 Ocak Cuma günü saat 00.49’da gerçekleşmesinin planlandığını duyurdu.

3 Beğeni

Takip bu geceye kaldı

3 Beğeni

5 Beğeni

fırlatma anı

4 Beğeni
3 Beğeni
2 Beğeni

Alper Gezeravcı dan yeni paylaşımlar

2 Beğeni

Bu işin halk arasında siyasi şova döndürülmesine üzülüyorum. Çevremde hep vergilerimizle uzaya turistik geziye gitti diye memnuniyetsiz söylemler var. Ben şahsen bu işe böyle bakmıyorum. Bu bir başlangıç, bu bir filizlenme örneği. Zamanında nasıl Türk Yıldızları Akrobasi Takımı kuruldu ve bir çok kişiyi uçakları, gökyüzünü sevdirdi ise bu olaya da aynı gözle bakıyorum. Bazen bazı konularda ilerleyememişimizin nedeni yine biziz maalesef…

1 Beğeni

Söz konusu bilim ve teknoloji ise hiçbir şey boşa değildir. O kesim olayı siyasi boyutta ele aldığı için ya da bilim ve teknoloji tarihinden bihaber olduğu için böyle tavırlar sergiliyor.

3 Beğeni

Malesef büyük bir kesim düsüncesi bu sekilde bende sizinle ayni fikirdeyim

1 Beğeni

Bugün ilk Astronot Alper Gezeravcı’nın Türkiye saati ile 16:30’da Dünya’ya dönmesi bekleniyor.

Canlı yayın için:

3 Beğeni

Okyanusa iniş gerçekleşti

1 Beğeni

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı TUA Yönetim Kurulu üyeliğine atandı

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu üyeliğine atandı. Atama kararı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı.

Atama kararları kapsamında Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu üyeliğine 6 yeni isim atandı.

Bu isimlerden biri, Uluslararası Uzay Ajansı’nın geçtiğimiz günlerde ziyaret ederek yurda dönen Türkiye’nin ilk astronotu ünvanına sahip Alper Gezeravcı oldu.

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi gereğince yönetim kurulu üyesi olarak ataması yapılan diğer diğer 5 üye ise, Alper Güzel, Mustafa Arif Karabeyoğlu, Elvan Kuzucu Hıdır, Mustafa Mehmet Nefes ve İsmail Doğan oldu.

1 Beğeni

İlk Uzay yolculuğu hayırlı olsun

1 Beğeni