Twitter X

Twitter’ın kuruluşu sosyal medyaya habercilik alanında önemli bir soluk getirdi. Twitter, 2006 yılında Jack Dorsey tarafından geliştirildi. O günden bu yana, dünya çapında kayda değer bir popülariteye ulaştı. Türkiye’de de yoğun olarak kullanılan Twitter, özellikle medya ve siyaset alanında etkisini gösteriyor.
images (87)

Twitter kanadında Jack Dorsey ismi öne çıksa da kuruluşunda 14 isim etkili oluyor. Birlikte çalışan 14 arkadaş yedikleri bir yemek esnasında proje fikrini üretiyorlar. Twitter kurucularından Jack Dorsey, SMS yoluyla küçük gruplara o anda ne yaptıklarını anlatabilecekleri bir proje fikrini oraya atıyor. İşte bu fikir Twitter’ın temeli oluyor. Bu fikir çerçevesinde gerçekleştirilen güçlü bir beyin fırtınası yapılıyor.

Jack Dorsey, insanlara o anda gittiği kulübü, bulunduğu yeri ya da yaptığı şeyi yazıp mesaj atacakları bir bir mecra oluşturmak istiyor. Bu mecrada kullanıcıların yapması beklenen, cep telefonlarına bir şeyler yazıp göndermeleriydi. Daha sonra bu fikir üzerinden bir prototip oluşturuldu. Katıldıkları yarışmada, Jack’in fikri birinci olarak seçildi. Jack’in oluşturduğu ilk versiyon tamamen web tabanlıydı ve 21 Mart 2006 tarihinde yayına başlandı. Twitter’da atılan ilk mesaj “#38” idi ekipten Dom Sagolla tarafından atıldı.

Twitter, sonrasında dünyanın en etkili sosyal mecralarından birisi haline geldi. Twitter’ın kuruluşu ve yaygınlaşması sonrasında devlet başkanlarından, evsizlere kadar hemen herkes bu mecrayı sevdi ve yoğun olarak kullanmaya başladı. Sadece sıradan vatandaşlar değil, devlet başkanları bile bu mecra üzerinden atışmaya başladı.

Twitter, kamusal alanda fikirlerin açıkça ifade edilmesinin dünyadaki iyilik için önemli bir güç olduğunu savunuyor. Twitter ekibi, ; dünyanın bağlantı kurmasına, tartışmasına, öğrenmesine ve sorunları çözmesine yardımcı olma fırsatının, onları Twitter’da bir araya getirdiğini belirtiyor.

Twitter kendisini “Dünyanın her yerinden yaratıcı ve meraklı insanlarla iş birliği yapılabilecek” bir mecra olarak tanımlıyor. Bu anlamda da uluslararası birçok toplumsal olayın yayılmasına neden olarak amaçlarına da büyük ölçüde ulaşmış görünüyorlar.

Türkiye’de Twitter Kullanımı ve Kullanım Alışkanlıkları

Twitter, Türkiye’nin en popüler 4. sosyal mecrasıdır. Aktif internet kullanıcılarının %58’i Twitter’da yer almaktadır. Twitter, Türkiye’deki aylık aktif kullanıcı sayısının 9 milyon olduğunu belirtmektedir. Aktif kullanıcıların %19’u kadın, %81’i erkektir.

2018-2019 döneminde, Türkiye’deki Twitter kullanıcı sayısında %1.9’luk bir atış yaşanmıştır. [Twitter, Dünya genelinde bir gerileme gösterirken , Türkiye’deki popülaritesini korumaktadır.

Twitter, özellikle haber, kamu ve siyaset konularında yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu çerçevede son yıllarda içerisinden çıkamadığımız seçim atmosferi de Twitter’ın Türkiye’deki kullanıcı sayısını pozitif olarak etkilemiştir.

KaynakTekno

1 Beğeni

Severek kullandığım bir uygulama bazen dozunu kaçıranlar oluyor ama haber almak ve bişey öğrenmek istiyorsanız anında ulaşmak mümkün oluyor.Eski hali daha güzeldi X falan bozdular zamanla belki tekrar eski logoya benzer bir logo geri gelir.

1 Beğeni

@EfeBursa ilk zamanlar cok güzel ve seviyeliydi sonrada Facebook gibi bozuldu

1 Beğeni

Biraz öyle oldu ama yinede güzel instagramdan daha fazla bakıyorum genel olarak.

1 Beğeni

@EfeBursa bir instagram ve whatsapp kullanıyom bende kardesim

1 Beğeni

Genellikle ekonomi konuları üzerine takip edip kullandığım bir uygulama

1 Beğeni

@mustafag cogu kişi haber spor gibi konuları takip için kullanıyor

1 Beğeni

Ekonomi konuları bana yetiyor, yönlendirmeye çok açık bir yer. Sınırlı kullanım yerinde olur

2 Beğeni

X (Twitter) kullanıcıları gemiyi terk etti

Elon Musk’ın satın almasından sonra X olarak yeniden markaladığı Twitter’ın kullanıcıları Sensor Tower verilerine göre Kasım 2022’den bu yana yüzde 23 geriledi

2022 ve 2023 yıllarının en çok konuşulan teknoloji patronlarından birisi konumundaki Elon Musk’ın satın aldığı Twitter’ın kaybı her şeye rağmen sürüyor. Twitter’ı satın aldığından bu yana yaptığı değişikliklerle dünyaca ünlü sosyal medya devinin büyük ölçüde değer kaybetmesini engelleyemeyen Musk’ın siteyi satın alıp X olarak yeniden markalamasından bu yana beşte birden fazla kullanıcı kaybettiği belirtildi.

SOSYAL AĞLAR ARASINDA EN BÜYÜK KAYBEDEN

ABD’de sosyal ağlar giderek kullanıcı kaybederken, en büyük kaybeden Twitter (X) oldu. Tüm sosyal medya uygulamalarının kullanıcı kaybettiği görüldüğü dönemde hiçbirisinin kaybı Elon Musk’ın X’i kadar büyük olmadı. Uygulama izleme şirketi Sensor Tower’ın Şubat 2024 itibarıyla yayınladığı verilerine göre, sosyal medya uygulamasının Amerika’daki günlük uygulama kullanıcıları, Musk’ın devralma işlemini tamamlamasının hemen ardına denk gelen Kasım 2022’den bu yana yüzde 23 düşüş gösterdi.

YASAKLAR TIKTOK’U ETKİLEDİ

Dünya çapında 1 yıla yakın süredir devam eden TikTok yasaklarının kullanıcı sayılarını da ciddi ölçüde etkilediği görülürken, ilk olarak NBC News tarafından bildirilen verilere göre, tüm yasaklamalar ve tepkilere rağmen TikTok ABD’de %10’un biraz altında düşüş yaşadı ve Twitter’ın yüzde 23’lük kaybına en çok yaklaşan sosyal ağ oldu. Yeni ve güncel uygulamaların hayata geçmesi ile yok olacağı iddia edilen Facebook, Instagram ve Snapchat ile birlikte en az kaybedenler arasında yer aldı. Tüm bu ugulamalarda %5’ten daha az kullanıcı düşüşü yaşandı.

Bir diğer deyişle yaptığı tüm uygulama güncellemeleri, yenilikler ve AI (Yapay zeka) yatırımlarına rağmen Elon Musk’ın X’i Facebook ve Instagram odağında Mark Zuckerberg karşısında kaybetmeye devam etti.

Ancak yine de Zuckerberg’in Twitter’a rakip olarak hayata geçirdiği Threads, ilk ay içerisinde yakaladığı muazzam başarı ile adından söz ettirmiş olsa da X’e gerçek bir rakip olamayarak biraz geri planda kaldı.

KÜRESEL ÇAPTA ABD’DEN DAHA AZ DÜŞTÜ

Sensor Tower’ın verilerine göre, küresel olarak X biraz daha iyi performans gösterdi ve kullanıcılarının %15’ini kaybederek günlük 174 milyon aktif uygulama kullanıcıya ulaştığı belirtildi.

X tarafından yapılan açık bir gönderide Sensor Tower’ın verileri üstü kapalı bir şekilde yalanlandı. Yayımlanan bir gönderide, her ay 550 milyon kişinin X’i ziyaret ettiği, her gün 250 milyon kişinin X’i kullandığı ve platformda geçirilen günlük ortalama süre ve günlük aktif kullanıcı dakikalarının her ikisinin de yıldan yıla arttığı açıklandı.

EN DÜŞÜK DEĞER SEVİYESİNE İNMİŞTİ

2022’nin Ekim ayının sonunda Musk, 44 milyar dolar karşılığında sosyal medya devini satın almıştı. Bu satın almayı yine bir tweet gönderisi ile, “Kuş artık serbest kaldı” ifadeleriyle duyurmuştu. 2022 yılında 140 milyar dolar kaybederek en çok kaybeden milyarderler arasında yer alan Musk, 44 milyar dolar’a satın aldığı Twitter’a da 22 milyar dolar kaybettirmişti.

Şirketin değerindeki düşüş, Musk’ın daha önce halka açık olan şirketi satın almasının yatırımcılarından biri olan fon yöneticisi Fidelity’nin değerlendirmelerine yansıdı.

Fidelity’nin hissesini elinde tutan mavi çip büyüme fonu, şirkete atfettiği değeri sürekli olarak düşürdü ve Kasım 2022’den Kasım 2023’e kadar değerde %71,5’lik bir düşüşle en son düşük seviyesine ulaştı.

Musk, hissesi için 44 milyar dolar ödediğinden, bu, Fidelity’nin genel şirket için değerlendirilen değerini 12,5 milyar doların biraz üzerine çıkarıyor.

3 Beğeni

Twitter’ın adı değişti ama seviyesizliği değişmedi. Yani üzerindeki semer değişti sadece. Hakaret, gösteriş ve siyaset üçgeninde bir kısır döngüde. İnsana kattığı olumlu birşey yok.

Yapılan 100 paylaşımın 95’i gereksiz. Yüzde 5 faydalı içerik ya vardır ya yoktur.

4 Beğeni

İşte bizde onun peşindeyiz. Yoksa her sosyal platform gibi çöp tabi ki

2 Beğeni

Bakan Uraloğlu: X, artık İstanbul merkezli temsilciliği ile Türkiye’de faaliyetlerini sürdürecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, X sosyal medya platformunun artık İstanbul merkezli temsilciliğiyle Türkiye’de faaliyetlerini sürdüreceğini duyurdu.

Bakan Uraloğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğü sonucu sosyal medya platformu X’in Türkiye’de temsilciliğinin kurulduğunu belirterek, “X, artık İstanbul merkezli temsilciliği ile Türkiye’de faaliyetlerini sürdürecek.” ifadesini kullandı.

Anadolu Ajansı

2 Beğeni

Sosyal medya platformu X’in reklam yasağı kaldırıldı

Sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) için Türkiye’de temsilci atamadığı için verilen reklam yasağı kararı, şirketin resmi muhatap bildirmesi ve İstanbul’da temsilcilik açması üzerine kaldırıldı.

Türkiye’de temsilcilik açması yönünde defalarca uyarılan sosyal medya platformu 'X’e, temsilcilik açılana kadar reklam yasağı getirilmişti…

Yasağa ek olarak bant daraltma cezası da uygulanacaktı ki, X Türkiye’ye temsilci atadığını duyurdu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, temsilciliğin “X İstanbul” adıyla 100 milyon TL sermaye ile kurulduğunu duyurdu.

X’ten yapılan bu hamle sonrası Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) reklam yasağını kaldırıldı.

Karar Resmi Gazete’de duyuruldu.

Reklam yasağı kaldırıldı

BTK’nın "X’e Reklam Verilmesinin Yasaklanması Kararının Kaldırılması" başlıklı kararında şu ifadeler yer aldı:

Eski ünvanı Twitter, Inc. olan X Corp. (Twitter/X) adlı sosyal ağ sağlayıcının 04.05.2007 tarihli ve 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’un ek 4’üncü maddesinin birinci fıkrasında düzenlenen temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmesi nedeniyle 19.07.2023 tarihli ve 39225 sayılı reklam yasağı kararının kaldırılmasına karar verilmiştir.

Kaynak: En Son Haber

2 Beğeni

Twitter’a beğenmeme özelliği geliyor

Beğenilerin gösterildiği butonun kaldırılmasının ardından tepki gören Twitter, yeni bir özelliği test etmeye hazırlanıyor.

Twitter yeni adıyla X, uygulamada gerçekleştirilen değişiklikler nedeniyle kullanıcılarından tepki görüyor.

“Beğenme” özelliğinin hesaplardan kaldırılmasıyla eleştirilen uygulama, çok konuşulacak bir özelliği test etmeye başladı.

‘Beğenmeme’ butonu geliyor
Elon Musk’ın sosyal medya platformu X’i satın almasının ardından platformda büyük değişimler yaşanırken, yeni bir dönüşümün daha yolda olduğu söyleniyor.

Yabancı bir kaynağın haberine göre, platform şu anda bir beğenmeme butonunu test ediyor. Özelliği sızdıran kişiler, bu butonun nasıl görünebileceğini fikirlerini de paylaştı.

“Kötü bir fikir”

İddiaya göre beğenmeme butonu, beğen butonundaki kalp şeklindeki tepki butonunu yansıtıyor ancak ortada aşağı doğru bir ok işareti bulunuyor.

Kesin olmasa da X’e bir beğenmeme butonunun gelme olasılığı, kullanıcıların bunun "kötü bir fikir" olduğu konusunda hemfikir olmasına neden oldu.

“Zehirli bir fikir”

Bazıları uygulamanın "çok zehirli" hale geleceğini iddia ederken, diğerleri ise beğenmeme düğmesinin eklenmesinin, X genelinde bilgilerin filtrelenme şeklini nasıl etkileyebileceği konusunda daha büyük endişelerini dile getirdi.

Sosyal medya uygulamalarındaki beğenmeme düğmeleri, uzun zamandır çevrimiçi kullanıcılar arasında tartışma konusu.

Belirsizliğini koruyor

YouTube, kullanıcıların beğenmeme düğmesine basmasına hala izin verse de artık her videonun toplam beğenmeme sayısını görme olanağını engelliyor.

X’in yeni bir beğenmeme butonu tanıtması durumunda, bunun bu tarz geri bildirimleri yansıtıp yansıtmayacağı konusundaki kararlar henüz belirsizliğini koruyor.

Kaynak: En Son Haber

2 Beğeni