Yerköy - Kayseri Yüksek Hızlı Tren Projesi

Yerköy - Kayseri YHT Projesi ile 250 km/saat hızla, 142 km’lik çift hat uzunluğunda, elektrikli ve sinyalli karma (Yük-Yolcu) işletmecilik yapılması hedeflenmektedir.

YHT hattının devreye girmesiyle Yerköy-Kayseri mevcut konvansiyonel demiryolu ile 3 buçuk saatte sağlanan ulaşım 1 saatin altına, Ankara - Kayseri arası mevcut konvansiyonel demiryolu ile 7 saatte sağlanan ulaşım süresi 2 saate ve İstanbul-Kayseri arası ise 5 saat 15 dakikaya düşmesi planlanmaktadır.

Bu YHT hattı ile birlikte Ankara, Kırıkkale, Yerköy, Şefaatli, Yenifakılı ve Kayseri istasyonlarımız arasında bir yılda 11 milyon yolcu ve 650 bin ton yük taşınması planlanmaktadır.

Projemizin tamamlanmasıyla; yolcu ve yük taşımacılığında zaman tasarrufu; su kirliliği, hava kirliliği, gürültü kirliliğinin azalmasına, karayolu işletme giderlerinde azalmalar ile ülke ekonomisine büyük kazançlar sağlanacaktır.

4 Beğeni

Yerköy-Kayseri hızlı tren hattına 1,2 milyar euro finansman

Uluslararası ihracat kredi kuruluşları, Yerköy-Kayseri Hızlı Tren Hattı için 1,2 milyar euro finansman sağlayacak.

Uluslararası ihracat kredi kuruluşları, Birleşik Krallık İhracat Kredi Kuruluşu (UKEF) öncülüğünde Yerköy-Kayseri Hızlı Tren Hattı için 1,2 milyar euro finansman sağlayacak.

Kayseri ve Yerköy arasında hayata geçirilecek yeni yüksek hızlı elektrikli demir yolu hattının kredi sözleşmesi için İngiltere’nin İstanbul Başkonsolosluğunda imza töreni düzenlendi.

UKEF, Avusturya, İtalya ve Polonya ihracat kredi kuruluşları ile İslami Yatırım ve İhracat Kredi Sigortası Kurumu (ICIEC), Ankara-Yerköy-Kayseri Hızlı Tren Hattının Yerköy-Kayseri bölümü için 1,2 milyar euro finansman sağlayacak. Mitsubishi UFJ Financial Group, yetkilendirilmiş lider düzenleyici kuruluş olarak finansmanın sağlanmasında rol alacak.

Söz konusu finansman, UKEF’in Avusturya’nın OeKB, İtalya’nın SACE ve Polonya’nın KUKE kuruluşlarıyla oluşturduğu partnerlik sonucunda ihracat kredi kuruluşlarının Ankara-Yerköy-Kayseri Hızlı Tren Hattı için sağlayacağı 1,027 milyar euro ve ICIEC’nin ayrıca sağlayacağı 220 milyon euroyu kapsıyor.

Finansmanın, 140 kilometrelik düşük karbonlu elektrikli demir yolu hattının geliştirilmesine katkıda bulunması öngörülürken, Türkiye’nin düşük karbonlu demir yolu ağını genişletmesine, kara yolu sıkışıklığını azaltmasına ve Yerköy-Kayseri güzergahındaki net emisyonları yılda 6 bin 500 ton karbondioksit eşdeğerinin üzerinde azaltmasına yardımcı olacağı tahmin ediliyor.

“İKİLİ İLİŞKİLERİN GÜZEL BİR ÖRNEĞİ”

Birleşik Krallık İş ve Ticaret Bakanı Kemi Badenoch, törende yüksek hızlı elektrikli demir yolu hattı kredi sözleşmesinin İngiltere ve Türkiye arasındaki güçlü ikili ilişkilerin güzel bir örneği olduğunu söyledi. Bakan Badenoch, büyük ekonomisi ve stratejik konumu ile Türkiye’nin Birleşik Krallık için büyük iş fırsatları sunduğunu belirterek, “Türkiye ile yeni ticari ilişkilerimize imkan sağlayacak görüşmelere başlamaktan da büyük bir heyecan duyuyorum.” diye konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürü Kerem Dönmez de “Bu projenin hayata geçirilmesinin, standart demiryolu bağlantısı açısından ülkemiz için çok değerli olacağına inanıyoruz. Projenin tamamlanmasıyla büyük şehirler ve çevre bölgeler arasındaki erişilebilirlik artacaktır. Bu tür demiryolu projeleri şehirlerin ve bölgesel merkezlerin imajına ve erişilebilirliğine önemli ölçüde katkı sağlamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Yalçın Eyigün ise sürdürülebilir, güvenli, etkin ve verimli bir ulaşım altyapısı oluşturmanın her zaman öncelikleri olduğunu belirtti.

5 Ocak 2023 Tarihli Haber

1 Beğeni

Yerköy Kayseri YHT Hattı Danışmanlık İhalesi Sonucu

Yerköy-Kayseri YHT Hattı İçin Kontrollük, Danışmanlık ve Mühendislik Hizmetleri İşi ihalesinin mali zarflarını 09 Şubat 2024 tarihinde açtı.

Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 2023/105938 KİK numaralı, yaklaşım maliyeti 334.662.464 TL olan Yerköy-Kayseri YHT Hattı İçin Kontrollük, Danışmanlık ve Mühendislik Hizmetleri İşi ihalesine 9 firma teklif verdi.

ihalede mali zarfları açılan 9 firmanın teknik puanları ve mali teklifleri şöyle belirlendi.

image

İhale, Söz konusu iş 142 Km uzunluğundaki Yerköy-Kayseri YHT Hattının Altyapı, Üstyapı, Elektrifikasyon, Sinyalizasyon ve Telekomünikasyon Sistemlerinin Kurulumu İşleri ile ilgili tüm Kontrollük, Danışmanlık ve Mühendislik Hizmetleri işlerini kapsamaktadır. İşin süresi İşe başlama tarihinden itibaren 72 aydır

image

Kaynak : Altınok Müşavirlik, Yerköy-Kayseri YHT Hattı Kontrollük, Danışmanlık İhalesini 330 Milyon TL ile Kazandı

1 Beğeni

Başkan Büyükkılıç, Yüksek Hızlı Tren Hattı Projesi Şantiyesinde İncelemelerde Bulundu

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Yerköy-Kayseri Yüksek Hızlı Tren Hattı (YHT) Projesi’nin Kocasinan ilçesi Düver Mahallesi’ndeki şantiyesinde incelemelerde bulundu. Başkan Büyükkılıç, “142 kilometrelik projemizde hızlı şekilde çalışmalar devam ediyor” dedi.

Kayseri’nin vizyon projelerinden olan Yerköy-Kayseri Yüksek Hızlı Tren Hattı Projesi, Yerköy’den başlayıp, Şefaatli, Yenifakılı, Himmetdede’den geçerek, Kayseri’yi, Ankara-Sivas Hızlı Tren hattından Ankara’ya, Ankara-Eskişehir-İstanbul Hızlı Tren Hattı üzerinden de İstanbul’a kadar bağlayacak. Kayseri-Ankara-İstanbul arasında kesintisiz ulaşım sağlanacak proje ile Kayseri-Ankara arasındaki mesafe 2 saate inecek.Proje kapsamında, 142 kilometrelik yüksek hızlı tren güzergahında 2 istasyon, 15 tünel, 5’i viyadük 18 köprü, 136 alt/üst geçit planlanıyor.

Bu kapsamda, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, çalışmaları tüm hızıyla süren Yerköy-Kayseri Yüksek Hızlı Tren Hattı Projesi’nin Kocasinan ilçesi Düver Mahallesi’ndeki şantiyesini ziyaret etti.

Yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Büyükkılıç, son durum hakkında yetkililerden bilgiler aldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, incelemeler esnasında yaptığı açıklamada, “Güzel bir Cuma günündeyiz. Kadir Gecemizin olduğu bir gün aynı zamanda. Her şeyden önce hemşehrilerimizin Ramazan ayını tebrik ediyorum. İnşallah huzur içerisinde Kayserililerin İslam Âleminin daha nice Kadir Gecelerine erişmelerini temenni ediyorum” dedi.

“Çalışmalar Hızla Devam Ediyor”

142 kilometrelik projenin hızlı bir şekilde devam ettiğini vurgulayan Başkan Büyükkılıç, “Şu anda Kayseri-Ankara demir yolumuzun daha doğrusu hızlı tren projemizin olduğu şantiyedeyiz. Ayrıca diğer bir ana şantiye de Yerköy bölgesinde. Dolayısıyla 142 kilometrelik projemizde, hızlı şekilde çalışmalar devam ediyor. İnşallah Kayseri’miz ile Ankara arasında bizlere hizmet olarak sunulacak” diye konuştu.

Başkan Büyükkılıç’tan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Teşekkür

Büyükkılıç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a desteklerinden dolayı teşekkür ederek, “Hızlı şekilde sürecek olan projemizin hayata geçirmesinden tabi ki talimatlarıyla en büyük desteği veren Cumhurbaşkanımıza özellikle teşekkür ediyorum. Yüklenici firmaya kolaylıklar diliyorum. Kazasız, belasız sonlanmasını da Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun diyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Başkan Büyükkılıç, Yüksek Hızlı Tren Hattı Projesi Şantiyesinde İncelemelerde Bulundu | Kayseri Büyükşehir Belediyesi

image

Kaynak: Altınok, Yerköy-Kayseri YHT Hattı Kontrollük, Danışmanlık İşi için 330 Milyon Liralık Sözleşme İmzaladı

1 Beğeni

Kaynak: Ayhan FERMANOĞLU / Linkedin

2 Beğeni

Başkan Büyükkılıç’tan Yüksek Hızlı Tren İncelemesi: “Her Şey Yolunda ve Seyrinde”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı (YHT) Projesi’nin Kocasinan ilçesi Düver Mahallesi’ndeki şantiyesinde yürütülen çalışmalarla ilgili brifing alarak, sahada incelemelerde bulundu. Daha sonra Molu bölgesindeki T9 tüneli çalışmalarını da inceleyen Büyükkılıç, “Aldığımız bilgilere göre 1200 civarında sahada çalışma yapan kardeşimiz var. Ayrıca 450 civarında da teknik olarak araç gereç var. Her şey yolunda ve seyrinde. Sayın Cumhurbaşkanımıza, değerli bakanlarımıza, emeği geçen herkese teşekkür ederek Kayseri’mize hayırlı uğurlu olsun diyorum” dedi.

Anadolu’nun kavşak noktasında bulunan, sanayi ve ticaretin yanı sıra eğitim, sağlık, spor, turizm ile tarım ve hayvancılık alanlarında da adından söz ettiren Kayseri’yi, 2 saatte Ankara’ya, 5 saatte İstanbul’a bağlayacak Yüksek Hızlı Tren Hattı Projesi’nde çalışmalar sürerken Başkan Büyükkılıç projeyi yakından takip ediyor.

Kocasinan ilçesi Düver Mahallesi’ndeki Yüksek Hızlı Tren Hattı şantiyesini ziyaret eden Başkan Büyükkılıç, çalışmalarla ilgili yetililerden brifing alarak, sahada incelemelerde bulundu. Düver Mahallesi’ndeki şantiye ziyaretinin ardından Molu bölgesindeki T9 tüneli çalışma sahasında da incelemelerde bulunan Büyükkılıç, T9 tüneli çalışmaları ve planlanan diğer tünel çalışmaları hakkında da yetkililerden bilgi aldı.

Başkan Büyükkılıç’a, Kayseri-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı Projesi’nin Kocasinan ilçesi Düver Mahallesi’ndeki şantiye ve T9 tüneli çalışma sahası ziyaretlerinde AK Parti Kayseri İl Başkanı Fatih Üzüm, AK Parti Kayseri Milletvekilleri Murat Cahid Cıngı, Sayın Bayar Özsoy, Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu ve Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın ile Proje Müdürü Kayserşah Erdem ve AYGM Şube Müdürü, Kontrol Amiri Buğrahan Açıkgöz eşlik etti.

Başkan Büyükkılıç, ilk olarak Kocasinan ilçesi Düver Mahallesi’ndeki Yüksek Hızlı Tren şantiyesini ziyaret ederek, yüklenici firmaların yetkililerinden projenin ilerleyişi ve genel durum hakkında brifing aldı.

Büyükkılıç, brifingin ardından 142 kilometrelik yüksek hızlı tren güzergahında 2 istasyon, 8 adet NATM tünel, 7 adet güvenlik tüneli, 5’i viyadük 18 köprü, 136 alt/üst geçit planlanan projenin şantiye alanında incelemelerde bulundu.

Kayseri-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı Projesi’nin Kocasinan ilçesi Düver Mahallesi’ndeki şantiye ziyaretinin ardından Kayseri’nin batı girişinde Molu bölgesinde inşası süren T9 tüneli başlangıç noktasına geçen Başkan Büyükkılıç, burada da yetkililerden T9 tüneli ve planlanan diğer tünellerin çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Büyükkılıç, Kayseri-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı Projesi’nde gelinen son durum hakkında açıklamalarda bulunarak, “Çok değerli il başkanımız, milletvekillerimiz ve belediye başkanı arkadaşlarımızla birlikte Yüksek Hızlı Tren şantiyelerimizi ziyaret etme çalışmasını yapıyoruz. Düver’deki şantiye ziyaretinden sonra yine Kayseri’mizin sınırları içerisinde olan Molu bölgesindeki T9 tüneliyle ilgili olan çalışmayı yerinde izleme fırsatı bulduk” diye konuştu.

“Her Şey Yolunda ve Seyrinde”

Yaklaşık 1200 personel ile çalışmaların yolunda gittiğini kaydeden Başkan Büyükkılıç, “Çok şükür seyrinde her şey. Kredisi tamam, zaten projesi tamam, ihalesi tamam. Harıl harıl ekipler çalışıyor. Aldığımız bilgilere göre 1200 civarında sahada çalışma yapan kardeşimiz var. Ayrıca 450 civarında da teknik olarak araç gereç var. Her şey yolunda ve seyrinde” ifadelerini kullandı.

“Kayseri’mize Hayırlı, Uğurlu Olsun”

Büyükkılıç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve emeği geçenlere teşekkür ederek, “Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Ulaştırma ve Altyapı Bakanımıza, değerli bakanlarımıza emeği geçen herkese teşekkür ederek Kayseri’mize hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

“2027-2028 Gibi Kayseri’miz Hızlı Trenle Buluşacak”

Kayseri-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı Projesi’nde çalışmaların 2027-2028 yıllarında tamamlanmasının hedeflendiğini belirten Başkan Büyükkılıç, “İnşallah aldığımız bilgiler doğrultusunda 2027-2028 gibi de hızlı trenle Kayseri’mizin buluşacağını buradan bir kez daha vurguluyor ve hatırlatıyoruz. Kayseri-Ankara hızlı treni, 142 kilometrelik Yerköy’e kadar olan Kayseri hattı, sonrasında da Ankara’ya yapılmış olan ve devam eden hızlı tren hattının kullanılması şeklinde bir boyut. Üçlü konsorsiyum; Doğuş, Çelikler ve Özkar. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Her aşamasında herkesin katkısı var” şeklinde konuştu.

“Kayseri’mizin Bunu Hak Ettiğine İnanıyoruz”

Büyükkılıç, Kayseri’nin bu hizmeti hak ettiğine vurgu yaparak, “Sonuç itibariyle Kayseri’mizin bunu hak ettiğine inanıyoruz. Kayseri’mizin bunu en güzel şekliyle değerlendireceğini de düşünüyoruz. Ankara 2 saat, oradan da devam eder Kayseri-İstanbul. Toplamda 5 saat içerisinde hızlı trenle istanbul’a ulaşma imkanı doğmuş oluyor. Hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

Kayseri’nin vizyon projelerinden olan Kayseri-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı Projesi, Himmetdede, Yenifakılı, Şefaatli’den geçerek, Kayseri’yi, Ankara-Sivas Hızlı Tren hattından Ankara’ya, Ankara-Eskişehir-İstanbul Hızlı Tren Hattı üzerinden de İstanbul’a kadar bağlayacak. Kayseri-Ankara-İstanbul arasında kesintisiz ulaşım sağlanacak proje ile Kayseri-Ankara arasındaki mesafe 2 saate inecek. Proje kapsamında, 142 kilometrelik yüksek hızlı tren güzergahında 2 istasyon, 8 adet NATM tünel, 7 adet güvenlik tüneli, 6 adet aç kapa tünel, 5’i viyadük 18 köprü, 136 alt/üst geçit planlanıyor.

Ayrıca proje ile yıllık 11 milyon yolcu ve 650 bin ton yük taşıma kapasitesine ulaşılması öngörülüyor.

Kaynak: Kayseri Büyükşehir Belediyesi

2 Beğeni

Yerköy-Kayseri Yht projesinde Gt-2 imalatlarını tamamlayarak, T3 bağlantısını yaptık.

Kaynak: Ali Can Anıl / Linkedin

1 Beğeni


Kaynak: Ayhan FERMANOĞLU / Linkedin

1 Beğeni

Yerköy Kayseri YHT Projesi tünel çalışmalarından kesitler.


Kaynak: Nazım Süslü / Linkedin

2 Beğeni

Kaynak: Murat Kaymak / Linkedin

2 Beğeni

Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü:

image

2 Beğeni