Yerli Uçak Gemimizin Tasarım Aşaması Başlıyor

Savunma Sanayii İcra Komitesi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 3 Ocak 2023’te toplandı. Toplantı yerli ve milli uçak gemisi için önemli bir karar da alındı. İletişim Başkanlığı’nı açıklamasında “Toplantıda askeri gemi projeleri kapsamında Uçak Gemisi tasarım aşaması… kararı alındı.” ifadesine yer verildi. Açıklamada ayrıca “Toplantıda askeri gemi projeleri kapsamında Uçak Gemisi tasarım aşaması, MİLGEM 9-10-11-12. gemilerinin (i sınıfı fırkateynler), açık deniz karakol gemilerinin, yeni tip çıkarma gemilerinin, yeni nesil mayın avlama gemisinin ve milli hücumbotun inşasına yönelik kararlar alındı.” ifadeleriyle Türk Donanması için yine tarihi kararlar alındı.

qw

Aralık 2023’te ise Deniz Lisesi ve Deniz Harp Okulu (DHO) kuruluşunun 250’nci yıl dönümü töreninde Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu özel açıklamalarda bulunmuştu. Tatlıoğlu, savunma sanayiinin son 10-15 yılda çok geliştiğine dikkat çekerek, millî korvet ve fırkateynden sonra denizaltının inşasının sürdüğünü belirtmişti. Ayrıca amfibi hücum gemisi TCG ANADOLU’nun daha büyüğü olan ve 260-280 metre boyutlarında olması beklenen bir uçak gemisinin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na kazandırılmasıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi. Yeni yapılması planlanan uçak gemisinin daha önceden planlanan Trakya olup olmayacağına ilişkin soruyu cevaplayan Tatlıoğlu, TCG ANADOLU’yu yaptıklarını ve ilk SİHA gemisi olduğunu söyledi. TB3’lerin de bu yılın sonunda hazır olacağını ve bundan sonraki arzunun bir uçak gemisiyle daha ileriye gitmek olduğunu belirtti.
Ayrıca Tatlıoğlu, Deniz Kuvvetleri’ndeki millîlik oranı için, “Yüzde 80’i geçtik. İstanbul fırkateynimizde kullandığımız radarlar, sonarlar hepsi millî. Deniz Topu’nu da kendimiz yapmaya başladık. Daha önce hepsini dışarıdan alıyorduk. Geminin üzerindeki malzeme, elektronik harp cihazları, radarı, sonarı, telsizi, silâhlarına baktığımızda çok önemli bir seviyeye geldik” ifadelerini kullandı.

3 Beğeni