Yurtdışı Çalışanları

Yurtdışında çalışan üyelerin toplanacağı bir başlık oluşturmak istedim.

3 Beğeni

İrlanda’da Asgarî Ücret

2024 yılı itibariyle irlanda’da asgarî ücret vergi kesintisi yapılmamış olarak brüt 12,70 EUR / saat

Basit basit bir hesaplama ile günde 8 saat yani haftalık 40 saat çalışan Bir çalışanın aylık olarak eline geçecek net miktar 2.032,00 EUR

Tüm vergiler kesildikten sonra takribi olarak 1.600,00 EUR gibi bir rakam kalıyor

Burada asıl vurgulanması gereken şey şu; maaş hesaplanması kesinlikle Türkiye’deki gibi değil ve asgari ücretle çalışan personel sayısı neredeyse hiç yok.

5 Beğeni

Ortalama maaşlar ne kadar işçiler için

4 Beğeni

İrlanda’ya çalışmak için gitmek kolay mı

4 Beğeni

Benim sektörümde (otomotiv) kalifiye bir çalışan (min 10 yıl tecrübe) 3.500,00 EUR taban maaşla çalışır. Nitelik ve çalıştığı firmaya gore bu miktar artış gösterebilir.

5 Beğeni

Bir çalışan olarak İrlanda’ya Avrupa Birliği dışında bir ülkeden gelebilmek için kesinlikle sponsor bir firma şartı aranmakta.

Sponsor firma ben bu çalışanı istihdam edeceğim diye deklarasyon ve teminat mektubu sunuyor Bu aşamadan sonra herhangi bir zorluk çıkma ihtimali çok düşük

5 Beğeni

Sponsor firmadan kastettiğim şey, daha önceden mutabık kalıp anlaştığınız ve sizi istihdam edecek olan firma.
Aracı ve/veya komisyoncu acenteler değil

4 Beğeni

İrlanda da alınan maaş yüksek ola bilir ona görede harcama gecim vardır. Örnek olarak ev kirası market harcaması vergiler.

5 Beğeni

İrlanda’da market manav kasap ve kira ve su elektrik giderleri nasıl

3 Beğeni

İrlanda gelir düzeyi olarak Avrupa’nın ilk 3 ülkesinden bir tanesi ancak dediğin gibi hayat pahalılığı olarak da ucuz bir ülke sayılmaz.

Örnek olarak Dublin civarında 800,00 EUR’dan daha uygun kiralık bir daire tutma ihtimaliniz neredeyse hiç yok.

Ancak ülkeye yeni gelen yabancılar genelde kendi evinin bir odasını paylaşan irlandalılar ile aynı evde kalıyor. Bu burada yaygın bir uygulama ve komple daire kiralama ile mukayese ettiğimizde çok daha uygun bir fiyatı var ortalama 300 ile 500 EUR arasında değişen fiyatlar.

5 Beğeni

Market fiyatlarını Lidl.ie web sitesinden kontrol edebilirsin
Bu market zincirinde evinizde ihtiyacı olan hemen her ürün ayrı ayrı satılmakta

4 Beğeni

Ben bütün alışverişlerimi buradan yapıyorum

4 Beğeni

Her Ülkenin kendine göre güzellikleri yaşam şartları var. Ama ne olursa olsun her yerde hayat zor.

4 Beğeni

Hangi ülkede olursak olalım maalesef sistem aynı.

Rutin bir şekilde sabah işe got ve akşam yorgun bir şekilde evine dön

Ülkeye göre refah seviyeleri farklı ancak yine de aynı sistemin farklı uygulandığı bir hayat.

5 Beğeni

Bir Türk vatandaşı olarak irlanda’da karşılaştığım en büyük problemler

1. Irkçılık, her ne kadar kafatası milliyetçiliği kadar olmasa da irlanda’da eğer İrlandalı değilseniz kesin olarak 2 sınıf insan muamelesi görüyorsunuz. Mesleğiniz geliriniz ne olursa olsun bunun önüne geçemezsiniz

2. İklim, ortalama olarak yılın 300 gününün yağışlı ve rüzgarlı olduğunu düşünün. Şu anda Ağustos ayındayız ve montumuzu giymeden dışarıya çıkamıyoruz

3. Trafik akış yönü, Türkiye ve diğer hemen bütün Avrupa ülkelerinde trafik sağdan akıyor ancak Birleşik Krallık ve irlanda’da ise trafik soldan akıyor ve dolayısıyla araçların hepsi sağdan direksiyonlu. Birkaç ay içinde alışacağınız bu durum eğer benim gibi sürekli Türkiye’ye gidip gelen bir insansanız her seferinde kısır bir döngü gibi başa sarıyor

4. Gıda ve Yemek, eğer inançlarınızdan dolayı domuz eti yememek gibi bir hassasiyetiniz var ise ki benim var dışarıda yemek yerken çok dikkatli olmak zorundasınız. Her ne kadar yediğiniz et domuz eti olmasa bile kızartıldığı ızgara genellikle domuz etinin kızartıldığı ızgara ile aynı oluyor dolayısıyla helal sertifikalı olmayan yerlerde et yemek imkansız.

6 Beğeni

@adonia Aynen Kardeşim Hayat Zor :+1:

5 Beğeni

Forum uyeleri arasinda yurt disinda calisan var mi?

1 Beğeni