Ziynet Sali


Ziynet Sali Safter 29 Nisan 1975, Lefkoşa doğumlu, Kıbrıs Türkü şarkıcıdır. Pop tarzında eserler vermekte olup geçmişte rebetiko ve klasik Türk müziği tarzlarında eserler de vermiştir.

Lefkoşa’da doğan ve doğumunun ardından ailesiyle birlikte İngiltere’ye yerleşen Sali, bu dönemde Britanya vatandaşlığı aldı. 1981’de döndüğü Kıbrıs’ta lise düzeyine kadar olan eğitimini tamamlamasının ardından, üniversite öğrenimi için 1994’te İstanbul’a yerleşti ve 1999’da İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’ndan mezun oldu. Öğrencilik yıllarında profesyonel solistlik yapmaya başlayan Sali, tamamı Türkçe şarkılardan oluşan ilk stüdyo albümü Ba-Ba’yı 2000 yılında, Dost Müzik etiketiyle yayımladı. 2004’te, Zorba Müzik etiketiyle yayımlanan ikinci stüdyo albümü Amman Kuzum’da Yunanca şarkılar da yer almaktaydı. 2005 yılında Amman Kuzum’a “Chiculata” şarkısının eklenmesi sonrasında Chiculata+1 (Amman Kuzum) adıyla bir kez daha aynı şirketten yayımlanan albümün ardından, Ozan Video tarafından 2006’da Mor Yıllar adını taşıyan üçüncü stüdyo albümü piyasaya sürüldü.

Dördüncü stüdyo albümü Herkes Evine, 2008’de DMC etiketiyle yayımlandı ve ertesi yıl bu albüme “Bizde Böyle” şarkısının eklenmesiyle Bizde Böyle + Herkes Evine adlı albüm piyasaya sürüldü. 2010’da DMC tarafından yayımlanan albüm dışı ilk single’ı “Rüya”, Türkiye listelerinde bir numaraya yükselen ilk şarkısı oldu. DMC ile çalışmaya devam eden Sali’nin, 2010’da “Bize Yeter” single’ı ve 2011’de, kariyerinin ilk derleme albümü Collection satışa sunuldu. 2012’de GNL Entertainment etiketiyle, Sonsuz Ol adlı beşinci stüdyo albümü ve bu albümün yanı sıra daha önceki bazı şarkılarının remikslerinin yer aldığı Sonsuz Ol + Remixes piyasaya çıktı. Ertesi yıl, yine GNL Entertainment tarafından, kendisinin ilk konser albümü Bir Akdeniz Rüyası yayımlandı. 2013’te GNL Entertainment tarafından yayımlanan “Gelemiyorum Yanına” single’ının ardından tekrar DMC ile çalışmaya başlayan sanatçının 2014’te yayımlanan “Bugün Adım Leyla” single’ı ile konser kayıtlarının yer aldığı Bugün Adım Leyla albümü, ertesi yıl piyasaya sürüldü. 2015’teki altıncı ve son stüdyo albümü No 6 sonrasında sırasıyla “Ağlar mıyım? Ağlamam” (2017), “Magic” (2017), “Deli Divanenim” (2018) ve “Hadi Hoppalara” (2018) olmak üzere dört single çıkarırken “Magic” single’ı Sali’nin ilk İngilizce şarkısı oldu. Kariyeri boyunca çeşitli ödüller kazanan ve adaylıklar elde eden Sali’nin Kral Türkiye Müzik Ödülleri’nde iki ödülü de bulunmaktadır.

İlk yılları ve eğitimi

Ziynet Sali Safter, Kıbrıs Türkü bir çiftin üç çocuğundan biri olarak 29 Nisan 1975’te, o dönem Kıbrıs Türk Federe Devleti’nin başkenti olan Lefkoşa’da doğdu.1963 yılında Kıbrıs’tan Londra’ya giden babası, zaman zaman geldiği Kıbrıs’ta tanıştığı Sali’nin annesi ile evlendikten sonra Kıbrıs’a yerleşmişti.Sali’nin doğumunun ardından aile, Manchester’da yaşamaya başladı.Bu dönemde Sali, Britanya vatandaşlığı da aldı. 1981 yılında döndüğü Kıbrıs’ta ilk ve orta eğitimini tamamlamasının ardından, Akdoğan’daki Polatpaşa Lisesi’nden mezun oldu. Liseden mezun olduktan sonra, Kültür Bakanlığının klasik Türk müziği korosu solistlerinden oldu. 1994’te, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı bölümünde öğrenim görme amacıyla İstanbul’a geldi.Bu yıllarda profeyonel müzik çalışmalarına başlayan Sali, 1999 yılında konservatuvardan mezun oldu.

Kariyeri

1999-07: Kariyer başlangıcı, Ba-Ba, Amman Kuzum ve Mor Yıllar

Ziynet Sali, 2006

Müzik öğretmeni olarak mezun olmasının ardından, atama yapılamaması üzerine çeşitli eğlence mekânlarında sahne almaya başladı. 1999 yılında sekreter olarak çalışmaya başladığı Dost Müzik’te, sonraları basın danışmanı oldu.2000’de, ilk stüdyo albümü Ba-Ba, Dost Müzik etiketiyle yayımlandı ve albümle aynı adı taşıyan “Ba-Ba” şarkısına bir video klip çekildi.Bu albümün ardından Yunanca müzik eğitimi almaya ve canlı sahne performanslarında Yunanca şarkılar da söylemeye başladı. Ekim 2004’te, Türkçenin yanı sıra Yunanca seslendirdiği şarkıların da yer aldığı, hem Türk hem Yunan müziğindeki pop şarkılarından oluşan Amman Kuzum adlı stüdyo albümü, Zorba Müzik tarafından yayımlandı.Albümde yer alan “Yürek Yaralı Büyüyor” ve “Amman Kuzum” şarkılarına birer video klip çekildi.2005’te, bu albüme “Chiculata” şarkısının eklendiği ve bazı şarkılarının düzenlendiği yeni bir sürümü Chiculata+1 (Amman Kuzum), yine Zorba Müzik tarafından piyasaya sürüldü.

Eylül 2006’da, Ozan Video tarafından yayımlanan üçüncü stüdyo albümü Mor Yıllar’da da Türkçe ve Yunanca şarkılara yer verdi.Albümde yer alan şarkılardan “Zordur Oğlum” ve “Mor Yıllar” için birer video klip çekildi.“Zordur Oğlum”, Eurodance 2007 adlı Avrupa’daki ülkelerden birer adet dans şarkısının yer aldığı yarışmanın öncesinde düzenlenen çevrimiçi ankette birinci olsa da yarışmada derece elde edemedi.16 Aralık 2006’da, Show TV’de yayınlanan Cennet Mahallesi dizisinin 100. bölümünde konuk oyuncu olarak kendisini canlandırdı.2 Ocak 2007’de, Kanal D’de yayınlanan Arka Sokaklar dizisinin 21. bölümünde, konuk sanatçı olarak yer aldı. Ocak 2007’de vizyona giren Son Osmanlı Yandım Ali adlı filmde canlandırdığı Rum şarkıcı karakteriyle kariyerinde ilk kez bir sinema filminde rol aldı. Kalan Müzik tarafından aynı ay yayımlanan film müzikleri albümündeki “Alim” ve “Kanaryam” şarkılarını seslendirdi. 29 Eylül 2007’de, FOX’ta yayın hayatına başlayan ve dört bölüm sonra yayınına son verilen Kartallar Yüksek Uçar dizisinde, pavyon şarkıcısı Şükran Alev karakteriyle yer aldı.

2008-11: Herkes Evine, “Bizde Böyle”, “Rüya” ve “Bize Yeter”

Ekim 2008’de, Herkes Evine adını taşıyan dördüncü stüdyo albümü, DMC tarafından yayımlandı. İlki Türkçe, ikincisi ise Yunanca şarkılardan oluşan iki CD olarak yayımlanan albümde Sali, Sezen Aksu ve Sinan Akçıl ile çalışmıştı.Albümde yer alan şarkılardan “Herkes Evine”, “Beş Çayı” ve “Hava Hoş” şarkılarına birer klip çekildi. 7 Nisan 2009’da, 15. Geleneksel Kavram Olimpiyatları kapsamında verilen Özel Ödül’ü aldı. Eylül 2009’da, Herkes Evine albümüne “Bizde Böyle” şarkısı da eklenerek oluşturulan Bizde Böyle + Herkes Evine albümü, DMC tarafından iki CD şeklinde piyasaya sürüldü. Aynı ay içerisinde “Bizde Böyle” için bir de video klip çekildi. Kasım 2009’da, Şükrü Tunar anısına yayımlanan ve Serkan Çağrı’nın klarnetiyle eşlik ettiği şarkılardan oluşan Şükrü Tunar Eserleriyle Serkan Çağrı albümünde yer alan “Canımın Yoldaşı Ol” adlı şarkıyı seslendirdi. 15 Aralık 2009’da düzenlenen 13. İstanbul FM Müzik Ödülleri’nde Sali, “Beş Çayı” adlı şarkısıyla En İyi Şarkı, Beste ve Söz kategorisinde verilen ödülün sahibi oldu. 31 Aralık 2009’da, Kanal D’de yayınlanan Geniş Aile dizisinin yılbaşı özel bölümünde konuk olarak kendisini canlandırdı.

Sali, Akçakoca’da düzenlenen 14. Uluslararası Parlayan Kent Akçakoca Kültür ve Turizm Festivali sırasında, 2010

Ocak 2010’da, aynı ay içerisinde bir video klip de çekilen albüm dışı ilk single çalışması olan “Rüya”, DMC etiketiyle piyasaya sürüldü. Şarkı, Nielsen Media Research verilerine göre Türkiye’deki radyolarda en çok çalan şarkılar listesinde bir numaraya kadar yükseldi.“Rüya”; 24 Mart’taki Siyaset Dergisi Ödülleri’nde, Yılın Single Albümü kategorisinde ödül kazandı.Sanatçı, 18 Şubat 2010’da ilki gerçekleştirilen Pal FM Müzik Ödülleri’nde, En İyi Canlı Performans Pop Kadın kategorisinde verilen ödülün sahibi oldu.Ozan Doğulu’nun Haziran 2010’da yayımlanan 130 Bpm adlı albümünde “Sen Mutlu Ol”, Enbe Orkestrası’nın Aralık 2010’da yayımlanan albümü Kalbim’de ise “Dolaşayım Damarlarında” adlı şarkıyı seslendirdi.“Sen Mutlu Ol” için Doğulu’nun da yer aldığı bir video klip de çekilmiş ve Temmuz ayında yayımlanmıştı. Aralık 2010’da “Bize Yeter” adlı single’ı, DMC tarafından satışa sunuldu. “Bize Yeter” için aynı ay bir video klip yayımlanırken; Şubat 2011’de; Mor Yılar ve Herkes Evine albümleri ile “Bizde Böyle”, “Rüya” ve “Bize Yeter” single’larının yer aldığı, beş CD’den oluşan Sali’nin ilk derleme albümü Collection, DMC tarafından yayımlandı. Mart 2011’de, Emniyet Genel Müdürlüğünün kuruluşunun 166. yılı dolayısıyla, "Bize Yeter"in sözlerinin kurumun isteğine göre yeniden yazılmış bir sürümü, yine polis temalı olarak çekilen bir video klip eşliğinde yayımlandı.17 Mayıs 2011’de gerçekleştirilen 17. Kral Müzik Ödülleri kapsamındaki Radyolarda En Çok Çalınan Şarkı kategorisinde verilen ödülü “Rüya” ile kazanan Sali, En İyi Kadın Sanatçı ile En İyi Şarkı (“Rüya” ile) kategorilerinde adaylık elde etti. Aynı yılın Ağustos ayında, Ozan Doğulu’nun 130 Bpm Allegro adlı albümünde, “Müptelayım Sana” şarkısının yeniden düzenlenmiş bir sürümünü seslendirdi.

2012-16: Sonsuz Ol, “Gelemiyorum Yanına”, “Bugün Adım Leyla” ve No 6

Şubat 2012’de, bir süre sonra yayımlanacak beşinci stüdyo albümü Sonsuz Ol’da yer alan “Alışkın Değiliz” single’ını, şarkıya eşlik eden bir video kliple beraber promosyon amacıyla yayımladı.Nisan 2012’de albüm, GNL Entertainment etiketiyle yayımlandı. Albümde Sinan Akçıl, Sezen Aksu, Kenan Doğulu, Sıla ve Yıldız Tilbe ile çalışan Sali; Ozan Doğulu, Mustafa Ceceli ve Ozan Çolakoğlu’na da aranjör olarak yer vermişti.Albümde yer alan şarkılardan “Favori Aşkım”,“Yanabiliriz” “Her Şey Çok Güzel Olacak”, “Yine Geceler”, “Deli” ve "Senin Olsun"a birer video klip çekildi. Ağustos 2012’de; ilkinde Sonsuz Ol’daki şarkılar, ikincisinde ise Sonsuz Ol’daki bazı şarkıların yanı sıra daha önce yayımlanmış bazı şarkıların remikslerinin yer aldığı iki CD’den oluşan Sonsuz Ol + Remixes albümü, GNL Entertainment tarafından piyasaya sürüldü.Ekim 2012’de yayımlanan Hüseyin Karadayı albümü Diskomatik’te "Sevenler Ağlarmış"ı seslendirirken, Sonsuz Ol albümündeki "Alışkın Değiliz"in remiks sürümü de yer aldı.

8 Eylül 2012’de, İstanbul’daki KüçükÇiftlik Park’ta Bir Akdeniz Rüyası adıyla verdiği konserin canlı kaydı; Mayıs 2013’te, GNL Entertainment tarafından kendisinin ilk konser albümü olacak şeklide, Bir Akdeniz Rüyası adıyla piyasaya sürüldü. 12 Nisan 2013’te gerçekleştirilen 1. Türkiye Müzik Ödülleri’nde, Nihat Odabaşı’nın yönettiği "Her Şey Çok Güzel Olacak"ın klibi ile En İyi Klip kategorisinde ödül kazandı. Aynı kliple Sali, 6 Mayıs 2013’teki 3. Pal FM Müzik Ödülleri’nde de yine aynı kategoride verilen ödülün sahibi oldu. Kasım 2013’te, söz ve müziği Sinan Akçıl’a ait olan “Gelemiyorum Yanına” adlı single’ı, GNL Entertainment tarafından yayımlandı.27 Aralık 2013’te, Haliç Üniversitesi tarafından düzenlenen 2013 Yılın Enleri Ödülleri’nde, En İyi Kadın Pop sanatçısı kategorisinde verilen ödülün sahibi oldu. 10 Şubat 2014’te, Kanal D’ye yayın hayatına başlayan ses yarışması programı X Factor’ün jüri üyeleri arasında yer alsa da; 24 Mart’ta yayınlanan bölüm sonrasında yarışmaya ara verildi ve tekrar yayına başladıktan sonra jüri üyeleri arasında Sali yer almadı.Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfının kuruluşunun 15. yılı dolayısıyla hazırlanarak Nisan 2014’te piyasaya sürülen ve çeşitli isimler tarafından seslendirilen hikâyelerden oluşan Büyük Resim adlı albümde yer alan “Arzuhalcinin Yazamadıkları” hikâyesini, Volkan Konak ve Fettah Can ile birlikte seslendirdi Kanal D’nin Arkadaşım Hoşgeldin adlı show programının 17 Nisan 2014’teki 16. bölümüne konuk oldu. Temmuz 2014 çıkışlı Ozan Doğulu albümü 130 Bpm Moderato’da seslendirdiği “Naparsan Yap” şarkısı için aynı ay bir video klip de gösterime girdi.“Benim Adım Leyla” adlı single’ı DMC tarafından Eylül 2014’te, şarkıya eşlik eden bir video kliple birlikte yayımlandı. Kasım 2014’te, ilki "Bugün Adım Leyla"dan, ikincisi ve üçüncüsü ise Beşiktaş Kültür Merkezi’nde verdiği konserlerde seslendirdiği şarkıların canlı kayıtlarından oluşan üç CD’lik Bugün Adım Leyla albümü, DMC tarafından yayımlandı.

Şubat 2015’te, daha sonradan bir video klibi de çekilen Enbe Orkestrası’nın Enbe Orkestrası & Behzat Gerçekler albümündeki “İstanbul” şarkısını, Hayyam Nisanov ile birlikte seslendirdi. 28 Şubat 2015’te, 12numara.com.tr Yılın Birincilik Ödülleri kapsamında verilen Yılın En Başarılı Kadın Ünlüsü ödülünü aldı. Temmuz 2015’te, video klip eşliğinde piyasaya sürülen GülSara’nın “Follow Me” adlı single’ında şarkıcıyla düet yaptı. Aynı ay, altıncı stüdyo albümü No 6, DMC etiketiyle yayımlandı. Mete Özgencil’in iki şarkısı dışındaki albümdeki şarkıların tamamının sözleri Sıla tarafından yazılmıştı. Albümde yer alan şarkılardan “Mevsimsizim”,“Dağınık Yatak”, “Çeyrek Gönül” ve “Başrol” için birer video klip çekildi. Beşiktaş Kültür Merkezi’nde sergilenen ve 11 Ekim 2015’te, Kanal D’de yayınlanan Buyur Burdan Yak’ın 11. bölümüne konuk oyuncu olarak katıldı. 20 Ocak 2016’da gerçekleştirilen 3. En Moda Dergisi Yılın En İyileri adlı ödül töreninde, Yılın En İyi Kadın Sanatçısı ile Yılın En İyi Albümü (No 6 ile) kategorilerinde ödül aldı. Ağustos 2016’da, bir video klip eşliğinde yayımlanan Ozan Doğulu’nun “Yağmur” adlı single’ını seslendirdi.27 Ağustos 2016’da gerçekleştirilen Daf Bama Müzik Ödülleri’nde, Akdeniz’in En İyi Sanatçısı ve En İyi Türk Kadın Sanatçı ödüllerinin sahibi olurken; En İyi Albüm (No 6 ile) ve En İyi Video (“Başrol” ile) kategorilerinde de aday gösterilmişti.

2017-günümüz: “Ağlar mıyım? Ağlamam”, “Magic” ve “Deli Divanenim”

Ocak 2017’de, DMC tarafından yayımlanan ve bir de video klip çekilen Enbe Orkestrası’nın “Bir Melekten Hediye” adlı şarkısında yer aldı.[87] 18 Mayıs 2017’de düzenlenen İstanbul Üniversitesi 1453 Ödülleri’nde, Yılın Müzik Kadını kategorisinde ödül aldı. Aynı yılın Ekim ayında, yine bir video klip eşliğinde “Ağlar mıyım? Ağlamam” adlı single’ı, DMC tarafından piyasaya sürüldü. Kasım’da ise yine DMC tarafından, bir video klip eşliğinde yayımlanan ve kendisine Anthony Johnson’ın eşlik ettiği “Magic” single’ı; Sali’nin ilk İngilizce single çalışması oldu. 10 Aralık 2017’de gerçekleştirilen 44. Altın Kelebek Ödülleri’nde, Yılın Pop Şarkıcısı-Kadın kategorisi ile “Bir Melekten Hediye” (Enbe Orkestrası ile) ve “Yağmur” (Ozan Doğulu ile) şarkılarıyla Yılın Şarkısı kategorisinde aday gösterildi.Sözü ve bestesi Sezen Aksu’ya ait “Deli Divanenim” adlı single’ı ve şarkıya eşlik eden bir video klip, Mayıs 2018’de DMC etiketiyle piyasaya sürüldü.Sali, “Magic” ile, 7 Haziran 2018’de gerçekleştirilen Best of Kültür Ödülleri’nde verilen Yılın En İyi Yabancı Single’ı ödülünün sahibi oldu. Ağustos 2018’de, kendisine Berk Coşkun’un eşlik ettiği “Hadi Hoppalara” single’ı, şarkıya çekilen bir video kliple birlikte, DMC tarafından yayımlandı.

Bob Marley’in 74. doğum gününe denk gelen 6 Şubat 2019’da YouTube üzerinden, Marley’in 1974 çıkışlı şarkısı "No Woman, No Cry"ın bir cover sürümü ile şarkıya eşlik eden bir video klip yayımlandı. 14 Mart’ta ise, Ferdi Tayfur’un 1991 çıkışlı “Bana da Söyle” şarkısının cover sürümü, bir video klip eşliğinde DMC etiketiyle yayımlandı. 10 Şubat 2020’de, Tuğçe Ören’in sözlerini yazdığı “Ömrüm” şarkısı DMC tarafından yayımlandı. Şarkı için bir de video klip çekildi. 9 Nisan’da “Yara”, 24 Temmuz’da ise “Kalbim Tatilde” single’ları piyasaya sürüldü.

Tarzı

İlk albümünden itibaren Yunan müziği çalışmalarına başladı.İlk çalışmalarında rebetiko tarzında da eserler veren Sali, günümüzde yalnızca pop tarzında eserler vermektedir.

Diskografisi

Stüdyo albümleri

Ba-Ba (2000, Dost Müzik)

Amman Kuzum (2004, Zorba Müzik)

Mor Yıllar (2006, Ozan Video)

Herkes Evine (2008, DMC)

Sonsuz Ol (2012, GNL Entertainment)

No 6 (2015, DMC)

Yaşam Çiçeği (2021, DMC)

Filmografisi

2006 Cennet Mahallesi Kendisi Dizi, 100. bölüm

2007 Arka Sokaklar Şarkıcı Dizi, 21. bölüm

2007 Son Osmanlı Yandım Ali Rum şarkıcı

2007 Kartallar Yüksek Uçar Şükran Alev Dizi, 4 bölüm

2009 Geniş Aile Kendisi Dizi, yılbaşı özel bölümü

2014 Arkadaşım Hoşgeldin Kendisi Dizi, 16. bölüm

2015 Buyur Burdan Bak Kendisi Dizi, 11. bölüm

Kaynak: KralMüzik com tr