Bartın Üniversitesi (BARÜ)

engincl

Paylaşımcı Üye
Barü

Bartın şehri kendi adını taşıyan üniversitesine 14 yıl önce kavuşmuş olsa da şehrin üniversite geçmişi 1990’lı yıllara dayanmaktadır. 11.07.1992 tarihli, 3837 sayılı yasa ile Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulan Bartın Orman Fakültesi, Bartın’da kurulan ilk fakülte olmuştur. Ağdacı Yerleşkesi’nde kurulan Bartın Orman Fakültesi, 1993-94 akademik yılında ilk öğrencilerini alarak eğitim-öğretim hayatına başlamıştır. Bartın Orman Fakültesi’nin eğitime başlaması ile birlikte 3 akademik birim daha Bartın’da yükseköğretim alanına dâhil edilmiştir. Bunlar: Bartın Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’dur. 22 Mayıs 2008 tarih ve 5765 sayılı kanunla kurulan Bartın Üniversitesi, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’nden devraldığı Ağdacı Yerleşkesi yeni açılacak fakülte ve bölümlere fiziki anlamda cevap veremeyeceğinden dolayı yeni bir yerleşke ihtiyacı doğmuştur. 26 Ağustos 2009 tarihinde Bartın-Zonguldak karayolu üzerinde bulunan Kutlubey-Yazıcılar ile Esenyurt köyü sınırları içerisinde yer alan 1.171.032,22 metrekarelik alan üniversite yerleşkesi olarak belirlenerek yeni kampüs de hizmete alınmıştır. Bugün 3 kampüste 9 fakülte, 3 meslek yüksekokulu, 1 yüksekokul ve 1 enstitüsü ile Bartın Üniversitesi 18 binin üzerinde öğrenciye sahiptir.
Sayılarla Barü

Kaynak:

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: HasanTürk
Bartın Üniversitesinde 2023-2024 Akademik yılı mezuniyet töreni düzenlendi.

9 Fakültesi, 3 Meslek Yüksek Okulu ve 1 Enstitüsü bulunan Bartın Üniversitesi, 16.Mezuniyet töreninde 4 Bin 163 öğrenci mezun oldu. Törene Vali Nurtaç Arslan, Bartın Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz, Belediye Başkanı Muhammet Rıza Yalçınkaya, protokol üyeleri ve öğrenci velileri katıldı.
resim

Fotoğraf: Bartin.info Haber

• Beğen
Tepkiler: Rafet ve Meksika

Konu görüntüleyen kullanıcılar