Bursaray'a Alınması Planlanan Vagonlar Hakkında

EfeBursa

Paylaşımcı Üye
Hafif Raylı Sistem Araç Alımı [453] Bursa Hafif Raylı Sistem Aracı (68 adet) 2022-2027

Toplam maliyet 6.880.540.000

2024 ayrılan bütçe 2.065.000.000

tamamı dış kredili vagon alımı bu yıl başlıyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
  • Beğen
Tepkiler: Tam35
Ankara merkezli bozankaya firması ihaleye katılır bence.
Araç alım ihalelerine çok ilgi gösteriyor.

Bozankaya Siemens ortaklığı ile katılabilir, yabancı katılım olur mu bilmem?
Durmazlar’ın katılacağını pek sanmıyorum, Alstom el atarsa belki

• Beğen
Bozankaya siemens ortaklığı en makulü bizim sistemi zamanında siemes yapmıştı b80 vagonlarıda siemens tüvasaş ortaklığı ile üretilmişti bir benzer üretim görebiliriz.

• Beğen
Siemens Avenio HF aracına göz mü kırparız 😃

IM2020100434MO

• Beğen
IMG_5693

IMG_5696

IMG_5695

IMG_5694

Siemens S200 Calgary modeli yüksek tabanlı, çift kabinli LRV iç mekanda özellikle körük kısmı bizdeki Durmazlar ve Siemens B80 gibi izole bir şekilde ve oldukça geniş bir iç mekanı var kesinlikle bu araçlardan olmalı yeni gelecek araçlar…

Durmazlar artık raylı sistem aracı üretmeyi tamamen bırakmış zaten firmanın durmaray bölümü alstoma satılmış olup, sadece makine sanayii olarak devam ediyorlarmış geçmişteki gibi. Greencity modeli dahada geliştirilip mevcut hataları düzeltilirse Bozankaya & Siemens ortaklığındaki bu model tercih edilebilir.

• Beğen
Bursaray için ise 17 katarlık 68 yeni vagon siparişi verdiklerine dikkat çekti.

Şimdi burada Aktaş vagon siparişinin verildiğini söylemiş. Ancak ne Büyükşehir’in sayfasında ne de Burulaş’ın sayfasında bir ihale ilanı göremedik. Kamu ihale sayfasından bakacak birileri var mı?

• Beğen
EKAP üzerinden kontrol ettim ben. Burada hiçbir ilan açılmamış.
Google üzerinden de araştırma yaptım. Ne ihale ilanı ne de sonuç gibi bir veri yok.

• Beğen
Tepkiler: mustafag
Şimdi burada Aktaş vagon siparişinin verildiğini söylemiş. Ancak ne Büyükşehir’in sayfasında ne de Burulaş’ın sayfasında bir ihale ilanı göremedik. Kamu ihale sayfasından bakacak birileri var mı?
Ben ihale yaptıklarını sanmıyorum bir üreticiyle anlaşıp sipariş verilmiştir.Vagonları bakanlık aldı büyükşehirlede bir alakası yok zaten olmamasıda isabetli oldu büyükşehir kendi projelerine odaklanır vagon için bile kasadan devasa paralar çıkıyor.

Yeni yapılacak yer altı hatlarınıda bozbey Hrs standartlarında yaparak çok daha uzun hatlar imal edebilir ağır raylı sistemde çok az km yapabilir ben pek tahmin etmiyorum ağır raylı sistem yapacağını, hrs sistemiyle oda devam edecektir.Bu 68 vagonun bir bölümünü yeni yapacağı ilk hattada kullanabilir.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: sezgin_ist
Ortada söylem var ama somut bir şey yok. Yakız zamanda öğreniriz ne olduğunu
Dış kredili olduğu için sorun olacağını sanmıyorum zaten bakanlık hastane etabı için bile en az 5-6 adet 4 lü seti 2025 sonuna kadar getittirmeli yoksa hat işleyemez o riske gireceklerini sanmıyorum

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: sezgin_ist
Çözüm istediğin zaman bizimkilerde çareler tükenmez. Depoda yatan Duewag’ları devreye alırlar Emek-Şehir Hastanesi arası mekik yaparlar

Son düzenleme:
Hatların bitimiyle araçların teslimi aynı zamanda olmalı mutlaka. Yoksa kriz oluşmakta.
Olan yolcuya oluyor. Şuan biz onu Kirazlı-Bakırköy uzantısıyla yaşıyoruz. Bakanlığın 72 adet vagon alımı yapması gerekirken yapmadı(şartname gereği). Eldeki araçlarla sefer aralığı uzadı ve yolcu yoğunluğu oluştu. Planlama şart.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: engincl
Eldeki araçlarla sefer aralığı uzadı ve yolcu yoğunluğu olsuştu. Planlama şart.
Bizde zaten yapılan sinyalizasyon optimasyonu sonrası pik saatlerde neredeyse tüm vagonları hatta veriyorlar hastane etabı bittiğinde kesinlikle 138 adet vagon yetersiz kalacak bu 68 vagona çok ihtiyacı var bursanın sorunsuz şekilde hepsi geldiğinde elimiz rahatlar yapılacak diğer hatlar için peyderpey belli sayılarda alımda yapabilir belediye bakanlığın bu zamana kadar bir artısı yok bursa için bare bunu yaparak bi katkısı olsun ülkenin 4.büyük şehrine.

Son düzenleme:
Arkadaşlar herhangi bir sipariş yok daha, vagon alımı falan yok yani ihalesiz sipariş usulü alındıysa dahi hiç kimsenin daha bilgisi yok, gene araştırmaya çalışırım ama son durumlar böyle, işletme içerisinde kendi gözümüzle görmeden inanmayız ihale vs. görmedikçe.

Arkadaşlar herhangi bir sipariş yok daha, vagon alımı falan yok yani ihalesiz sipariş usulü alındıysa dahi hiç kimsenin daha bilgisi yok
Ben artık bu döneminde bittiğini düşünüyorum bir iş yapılıyor belediyede başkan harici kimsenin bilgisi yok böyle yönetim olmaz gerçekten neyse bakanlık bu yıl için 2 milyar tl para ayırdı heralde siparişlerini geçmişlerdir yakında haberi düşer bozbey başkandan.

Konu görüntüleyen kullanıcılar