Bursaray'a Alınması Planlanan Vagonlar Hakkında

Umarım vagonları 120 metrelik tek set şeklinde alınır. Ve bütün koltukları cama sırtını yaslayacak şekilde düzende alınır. (Çin malı araçlar gibi adi sert plastikten olmaz umarım)
Birde mevcut vagonların vatman kabini ile ilk kapı arasındaki koltukları B80 vagonları gibi karşılıklı.
İki kapı arasındaki koltuklar ise sırtını cama yaslayacak şekilde olursa araçlardaki kapı yanına yığılma gidip iç silkülasyon sağlanır.
Özellikle Greencity vagonlarının koltuk dizilimi yüzünden millet koltuk aralarına girmek istemiyor.

Ve Almanlar boşuna mı karşılıklı koltuk düzeni kullandı? Bir koltuktaki yolcu ayağa kalkınca 2 koltuğun boşluğunu kullanarak geniş bir bölgeden geçmesini sağlıyor. Ama GreenCity vagonlarında ise koltuk araları dar oluyor ve ön koltuğun eğimi yüzünden inmesi aşırı sorun oluşturmakta.

Umarım vagonları 120 metrelik tek set şeklinde alınır. Ve bütün koltukları cama sırtını yaslayacak şekilde düzende alınır.
Bursaray sisteminde bir bütün set alımı olacağını sanmıyorum tekli vagon alımı sisteme uygun ve daha kullanışlı marka ne olacak ne zaman teslimatlar başlar daha bir haber göremedik.

Ben olsam tüm sistemi bütün setlerle yenilerim ama böyle bir bütçe yok maalesef.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Tam35
Keşke eski günlerdeki gibi bombardier ihalesi yapan bir türkiye toplu ulaşımı olsa yerli vagonlar hiç iyi degil

Keşke duewag vagonları geri dönse vagonlarda aslında hiç bir problem yok motor alt takımlar iç ekipmanlar vb sadece sinyalizasyon sistemine uymuyorlar o yıllar insanlar raylı sistemler hakkında hiç bir bilgisi olmadığından vagonların tasarımı eski diye insanlarda eski vagon algısı oluştu eskiler ama okadar degil şuan hepsi çürümeye bırakıldı

• Beğen
Düwag sg2 namı değer hurda vagonlar.
Bu vagonların miadı dolmuş durumda.
Bu araçlara bir sürü revizyon yapıldı ama yine de sürekli arıza yapmaya devam ediyordu. Araçlar normalden geniş. Ucu ucuna geçiyorlar çoğu yerden.
Kapıları sorunlu.
Sinyalizasyon sistemi sorunlu(sinyalizasyon sistemi sadece araç takibi değildir. Bir sürü şeyi kapsamaktadır. Buna özgün mühendislik dalı vardor ve Türkiye’de çok fazla bu mühendislerden yoktur)
Araçların altyapısı 750 v ac olduğu için 1500 v DC dönüşümü sonucu da bir sürü sorun çıkmaktadır.
Rampada çekmediklerimr de şahit oldum.
İkarustan sesli olduğuna da şahit oldum.
Yanlış yöndeki kapının açıldığına da şahit oldum. Sinyalizasyonsuz çalıştığına da şahit oldum.
Ve araç boylar aşırı uzun olduğu için 4lü set yapılamıyor. Tek artıları her vagonda ( 30.metrelik aracın bir tarafında) 3 kapı olması. Mevcutlar 2 kapılı.

Bu araçlar geniş olduğu için aynaları bile yok. Bunlar hattan çekildikten sonra peronlars ayna koymaya başladılar.

• Beğen
BAKANLIK VAGONLARI ALMAYACAĞINI BİLDİRDİ

Hafif raylı sistem alımlarına değinmek istiyorum; 2025 yılında açılması planlanan ihtiyaç duyulan vagon siparişi henüz verilmemiş. Toplam 68 vagon konusunda Bakanlıkla görüşme yapılmış. Bakanlık biz alacağız diyor. 44 tanesini biz alalım, gerisini Büyükşehir borçlansın demişler. Bakanlık biz bu araçları almayacağız diye Büyükşehir Belediyesi’ne bildirdi. Yaklaşık araç başı 2.1 milyon Euro bedel gerekiyor. Toplamda 5,5 milyar lira civarında bir araç alımından bahsediyoruz. Bu hattı yapan bakanlık bunu almayacağını ifade ederek Büyükşehir Belediyesi olarak bize topu atmıştır. Almayacak mıyız; elbette alacağız. Bunu kamuoyunun bilmesi gerekir. Çalışmalarımız devam ediyor. Bursalılar merak etmesin. Şehri Hastanesi’ne giden hattın 2025 sonunda tamamlanmasını istiyoruz. 68 araç alımıyla ilgili ön görüşmeleri yapıyoruz. Kredi şeklini konuşuyoruz. Açık şeffaf şekilde kamuoyu ile paylaşacağız. Araç alımını Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak biz gerçekleştireceğiz.
Kaynak:

Bu videodaki ‘Akü’ kelimesini çıkartıp ‘vagon’ diye dinleyin. Durumu çok net şekilde ifade etmektedir.
youtube .com/watch?v=OI3YSSzPKeo

• Beğen
Tepkiler: Tam35 ve go6o
Konu açılalı 8 ay oldu. Vagona dair tek kelime bile yok. TEKRAR hoş geldin ebubekir sıddık hurda vagonlar.

Son düzenleme:
  • Beğen

Konu görüntüleyen kullanıcılar