Global UGRAD Programı

Emir

Moderatör
Moderatör
Global UGRAD Programı Nedir?

Global UGRAD Programı
, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından finanse edilen, yetenekli lisans öğrencilerine ABD’de bir dönem boyunca eğitim görme imkanı sunan, merit-temelli (liyakat esaslı) bir değişim programıdır.

Programın amacı:
  • Dünyanın farklı yerlerinden gelen öğrencilerin ABD’deki yükseköğretim kurumlarında eğitim almalarını sağlamak
  • Farklı kültürler arasında anlayış ve işbirliğini teşvik etmek
Programa kimler başvurabilir?
  • Vatandaşı oldukları ülkede lisans eğitimine devam eden öğrenciler (genellikle 1. veya 2. sınıf)
  • İngilizceyi iyi derecede konuşabilen öğrenciler (bazı durumlarda İngilizce dil eğitimi verilebilir)
  • Liderlik potansiyeli gösteren ve toplumsal sorumluluk sahibi öğrenciler
  • Daha önce ABD’de kapsamlı bir eğitim almamış öğrenciler
Başvuru süreci:
  • Başvuru tarihleri programa ve ülkeye göre değişiklik gösterir. Genellikle Kasım ayı civarlarında açılır ve Aralık ayı ortalarında kapanır.
  • Başvurular online olarak yapılır ve genellikle World Learning: ABD Dışişleri Bakanlığı adına programı yürüten kuruluş tarafından yönetilen merkezi bir başvuru sistemi kullanılır.
  • Başvuru sürecinde genellikle aşağıdaki belgeler gereklidir:
    • Akademik transkript
    • Niyet mektubu
    • Referans mektupları
    • İngilizce dil yeterlilik belgesi (TOEFL, IELTS vb.)
Programın detayları:
  • Global UGRAD Programı, ABD’deki çeşitli üniversitelerde bir dönemlik (genellikle bir sömestr) eğitim imkanı sunar.
  • Program kapsamında öğrencilere eğitim masrafları, konaklama, sağlık sigortası ve aylık harçlık sağlanır.
  • Program, sadece ders almakla sınırlı değildir. Öğrenciler ayrıca kültürel gezilere, profesyonel gelişim etkinliklerine ve gönüllülük faaliyetlerine de katılabilirler.
Daha fazla bilgi için:

Son düzenleme:

Konu görüntüleyen kullanıcılar