Hellallik Hakkında Soru

hryt07

Üye
Arkadaşlar merhabalar
Kaç gündür aklımı kurcalayan bir konu var bu konu hakkında bilgisi olan var ise bilgilendirirse çok mutlu olurum.
Bir arkadaş beni 1 milyon tl ye yakın borçlandırdı kredi çekti vs ödemedi sonra ortadan kayboldu durumum yok dedi ben onun yüzünden icralık oldum hacizlik oldum birsürü sıkıntım oldu çok zor günler geçirdim o tüm parayı yemiş tabi bu arada. Bana hep yardım edicem dedi dedi etmedi sonra tüm borç bana kaldı.
Sonra ben borçları bir şekilde ödedim ama çok zor zamanlar geçirdim. Son 1-2 aydır bu arkadaş ile görüşüyoruz tabii ki bu insanın canını alacak değilim parası pulu yok yanına kar kaldı bana yaptıkları ama bir şekilde yaptıklarından utanıyor. Geçen gün 2-3 kişi bir masada otururken ben rahat değilim herkesin içinde bana hakkını helal edermisin dedi bende helal olsun dedim çünkü utanmasın istedim baskı altında hissettim kendimi fakat ben hiçbir şekilde hakkımı helal etmiyorum o kişiye kalben gönülden helal etmedim hakkım tüm kuruşuna kadar haram zıkkım olsun ona. Bana yaşttıklarını yaşasın istiyorum. Ağzımdan çıkan helallik geçerlimi acaba ? yani şimdi hem bu dünyada hem öteki dünyada bu 1 milyon tl onun yanına kar mı kaldı acaba ? herkesin yanında ne diyeceğimi bilemedim ben birazda galiba içimde merhamet vardı o an helal olsun dedim ama içimden gelmedi

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geçmiş olsun kalben demediğiniz için o helallik olmaz kanısındayım helallik insanın içinden canı gönülden gelirse içinde en ufak bir pişmanlık duymadığı zaman makbul olur.Arkadaşınıza gelince öyle böyle bu yaptığının tokadını yiyecek insan ne yaparsa menfi veya müsbet mutlaka karşısına yaptığının karşılığı çıkacak

Konu görüntüleyen kullanıcılar