İETT 100 adet 12 Metrelik Elektrikli Otobüs Alacak

pesto

Aktif Üye
Dün ki İBB meclisi grup toplantısında konuşan İETT genel müdürü İrfan Demet 100 adet 12 metrelik elektrkli otobüs alınacağını söyledi ve zannederim bunu 2024 yılı için kasdetmiş olabilir diye düşünüyorum. Benim burdaki temel endişem ise yani umarım Akia olmaz be kardeşim. Gözünüzü seviyim artık yani. Marka değeri diye de birşey var demi yani bir şehrin marka değeri. Daha iyi markalar varken Akia almasınlar artık. Otokar var, Isuzu var, Mercedes var, Man var. Bu kent bunlara layıktır.

Acaba diyorum elektrikli otobüsleri farklı renk ve desende mi sipariş ederler bu da merak konusu.

Son düzenleme:
İETT otobüs alımını ihaleyle yapıyor. Böyle olduğu için en iyi teklifi verecek firmanın otobüsleri alınacak. Akianın elektrikli otobüsü var. Otokar BMC Temsa MAN Isuzu da elektrikli otobüs üretiyor. Mercedes Conecto modelini şuan elektrikli değil Hybrid üretiyor sanırım. Temennim MAN’ın ihaleye girip MAN Lions City E için iyi bir teklif vermesi ama MAN yıllardır İETT’nin açtığı hiçbir ihaleye teklif vermedi. Umarım MAN alamazsa dediğin gibi Otokar veya Isuzu alır.

Son düzenleme:
İETT otobüs alımını ihaleyle yapıyor. Böyle olduğu için en iyi teklifi verecek firmanın otobüsleri alınacak. Akianın elektrikli otobüsü var. Otokar BMC Temsa MAN Isuzu da elektrikli otobüs üretiyor. Mercedes Conecto modelini şuan elektrikli değil Hybrid üretiyor sanırım. Temennim MAN’ın ihaleye girip MAN Lions City E için iyi bir teklif vermesi ama MAN yıllardır İETT’nin açtığı hiçbir ihaleye teklif vermedi. Umarım MAN alamazsa dediğin gibi Otokar veya Isuzu alır.
Karsan ata modelide var bursa 2 adet aldı karsan ihaleyi kazanırsa bu model istanbula gelecek.

Ukalalığın lüzumu yok. Son zamanlarda yapılan ihalelerde ben akiaya nedense pozitif bir ayrımcılık yapıldığını düşünüyorum ve kahroluyorum. Nasıl ki geçmişte bmc ye pozitif ayrımcılık yapılıyorsa artık akia ya yapıldığını düşünüyorum.

Man konusuna gelecek olursak man iett’ye otobüs gönderdi bilmem neyi bahane ederek yani barışma durumu oldu gibi ancak manla barıştık derken mercedesi küstürdük. sen tut almanyadan capacity l getirt test için ve herşeyini çokta beğen sonra da çık de ki ama bu araç çok pahalı. Ya ne alakası var yöneticiler mercedese biniyor da halk neden binmesin? üstelikte ülkemizde üretilecekti capacity l. düşünebiliyor musunuz yeni kasa citaronun yüksek kapasiteli versiyonu ülkemizde üretiilecekti de elimizin tersiyle ittik. Sadece derin ah çekiyorum.

Ama tabi MAN da alınabilir bi ümit diye düşünüyorum hayırlısı bakalım.

Son düzenleme:
Bu araçların markası Bmc bile olabilir ama yeter ki akia tercih edilmesin. En son ürettikleri araçlarını ben dandik olarak nitelendirdim.

Bmc 2017 yılında doğru düzgün otobüsler üretebildi. Akia denen adı sanı çok duyulmamış markayı 1 kez daha tercih ederlerse ben bunda art niyet ararım. Gönlümden geçen marka her zaman olduğu gibi Otokar.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Beykozlu
Dürüst olmak gerekirse evet şaka maka bir yana da BMC bile hani akiadan iyidir be değerli dostlar. Bu aralar procity tr denk geliyor ve biniyorum dolayısıyla evet iyiler aslında. Ama akialara inanın bir türlü ısınamadm. Bakın metrobüs modeli bile hani bir yere kadar tahammül edebilirsin sevebilirsin yani ama akia ultra lf12 modelini bakın inanın bana, iett’ye istanbul’a yakıştıramıyorum. bugün İran bile gidiyor Çin marka KİNG LONG alıyor. Biziim derdimize ne tutturmuşuz bir akia gidiyouz.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Yasin190754
12 metre de iyi, güzel de İstanbul gibi 16 milyondan fazla insanın yaşadığı bir ilde 18 metre de ciddi oranda tercih edilmeli. Sadece maliyete bakılmamalı.

• Beğen
Tepkiler: Beykozlu ve pesto
Yerli firmalardan bildiğim kadarıyla sadece Akia elektrikli araç üretmiyor. BMC ise 12 metre üretmiyor.
Akia - yok
BMC - 8.5 metre Neocity Elektrikli
Bozankaya - Slieo serisi
Güleryüz - Ecoline EV
Otokar - e Kent
Temsa - Avenuenin 2 3 varyantı var.
Isuzu - Citivolt
Karsan - e Ata
Mercedes ve Man alman üretim araçları Türkiye’de üretebilir.

• Beğen
BMC de üretiyor 12m. elektrikli.

BMC_Procity+EV,_Busworld_Europe_2023,Brussels(P1140319)

• Beğen
Aslında operatörün isteğine göre araçlar şekillenebiliyor yani 3 kapılı solo elektrkli versiyonu da var ve ben nedense MAN için ayrı bir ümitliyim bu aralar ama dur bakalım 😦

Man ve Mercedes i unutun bence. Çünkü alman üretim oluyor onlar maliyetten olmaz (Almanya’ya gidecek gibi üretiliyor. Ve eCitaro)
BMC menzil düşük.
Güleryüz ihalelere girmiyor.
Temsa Akia ya da Otokar girip alır ihaleyi bence.
Otokar alınmalı bence

Açıkçası ben İETT’nin otokarlarını lawo tabelalarıyla birlikte sevdim. Otokar artık neden lawo marka tabela kullanmaz merak konusu 😦

Yani ihaleye otokar girip kazanacaksa bile keşke lawo tabelalı olarak üretse teslim edeceği araçları 😦

Yut içi üretim araçlarında maliyet.
Mercedes 2. Nesilin makyajına kadar gorba veriyordu.

Konu görüntüleyen kullanıcılar