İETT Otobüs Hatları Tarihçesi

İnternette gezinirken google görsellerde bir görüntüyle karşılaştım. Görsel, “I <3 çekmeköy” isimli bir hesap tarafından paylaşılmış, çekmeköy halkını açilan iki yeni hat ile müjdeliyordu. resimde “9M” hattının açılışından bahsediyordu, ki bu hat anladığım kadarıyla çekmeköyden maltepeye giden tek hat olabilirmiş, ve ben ömrümde hiç duymadığım bu hat hakkında meraka kapıldım. Görselin yüklendiği facebook postuna gittiğimde, bu görselin 2016 tarihinde atılmış olduğunu fark ettim.
“Sefer saatleri ne kadarmış” diye merak edince, google arama kutucuğuna “9M çekmeköy” yazıp arattım, lakin bundan hiçbir sonuç çıkmadı.
Aramalarım sırası da “beycan net” diye bir siteye rast geldim. Bu site de otobüs hatları, geçtikleri durak, sefer saatleri ve notlarıyla birlikte yazılıydı. Ancak bu veriler en son 2017’nin sonlarına güncellenmiş (“6 yıl 10 ay önce” tabiri bu anlama geliyor olsa gerek.)
Site de yazılı hatlar arasında 9M yoktu (demek hat bir yaşına gelemeden iptal edilmiş) Lakin bu noktadan itibaren merakımı başka yöne çeviren bir detay vardı: site de, varlıklarından daha önce haberdar olmadığım bir sürü otobüs hattı vardı (ben bu konuyla ilgilenmeye daha 1-1,5 yıl önce başladığım için yeni sayılırım)
Bu noktadan itibaren, iett hatlarının tarihçesini bulmaya karar verdim. Ancak, gerek wikipedya, gerek iett resmi sitesi bu bilgileri pek umursamıyor gibiydi. Onlar daha ziyade tramvay ve gemi hatları tarihçesine odaklanmışlardı.
Canım sıkılmış, ben de interneti biraz daha kurcalamaya karar verdim, ve ekşi sözlükte, 2001 yılında yazılmış bir gönderi gördüm. Sözü geçen gönderi, tarihi itibariyle tüm otobüs hatlarını listelemişti. Ve bu liste çok sıradışıydı -mesela günümüzde kadıköy-sultanbeyli arası da çalışan 18K hattı, o zamanlar Kartal-altunizade arasında çalışıyormuş, eskiden zümrütevlerden dolmabahçe’ye “254” diye bir hatla ulaşım sağlanıyormuş-

Tabii, bu gönderinin üzerinden 23 yıl geçmiş, kim bilir hangi yeni hatlar açılıp genç yaşta kapandı ( birkaç gün önce kapanan 13TA hattı mesela, ya da en başta bahsettiğim 9M)

Amacım ise, eğer bu konuda bilginiz varsa buraya yazmanız.

Halen daha çalışan en eski hat 35 diye okumuştum. İlk numarası 11’miş.

87, 1969 yılında hizmete girmiş.

Bizim 33 de tâ 1981’de varmış, tam olarak ne zaman açıldığını bilmiyorum.

Karşıda da 4 numara çok eskidir.

Konu görüntüleyen kullanıcılar