İzmir Büyükşehir Belediyesi Çalışmaları ve Duyuruları

Emirhan

Moderatör
Moderatör

Litvanya heyeti, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iklim çalışmalarını inceledi​

Türkiye ve Litvanya arasında iklim değişikliğiyle mücadelede yenilikçi projeler geliştirme amacı taşıyan iş birliği çerçevesinde Litvanya heyeti, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çevre dostu projelerini inceledi.

Türkiye ve Litvanya arasındaki “İklim Değişikliğiyle Mücadelede Öğrenme ve Ağ Oluşturma Aracı Olarak Türkiye-Litvanya” projesinin ilk adımı atıldı. Avrupa Birliği destekli proje kapsamında İzmir’e gelen Litvanya heyeti, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iklim değişikliğiyle mücadele ve sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarını yerinde inceledi. Heyet, İzmir’in yeşil dönüşüm ve atık yönetimi projelerini yakından görme fırsatı buldu.

ELEKTRİKLİ OTOBÜSLER VE GÜNEŞ ENERJİSİ​

Litvanya Belediye Şirketleri Birliği Başkanı Edmundas Mulokas ve Vilnius Teknik Üniversitesi’nden Sürdürülebilirlik ve Döngüsel Ekonomi Uzmanı Aušra Zıgmontıenė’nin de aralarında bulunduğu heyet, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Buca Gediz Atölyesi’nde yer alan Güneş Enerji Santrali (GES) projelerini ziyaret etti. ESHOT yetkilileri, 2017 yılında hayata geçirilen bu projeyle 20 elektrikli otobüsün GES ile şarj edildiğini ve artan enerjinin atölye ihtiyaçları için kullanıldığını belirtti. Bu projeyle bugüne kadar 14 milyondan fazla yolcunun taşındığı ve yaklaşık 11 bin 500 ton karbondioksit salımının önlendiği açıklandı.

GES PROJELERİ VE GELECEK HEDEFLERİ​

İzmir Büyükşehir Belediyesi, elektrikli otobüslerinin enerji ihtiyacının büyük kısmını güneş enerjisinden karşılamaya devam ederken, yeni projelerle bu oranın artırılmasını hedefliyor. Buca ve Karşıyaka’daki otobüs garajlarına kurulacak yeni GES projeleriyle yıllık enerji ihtiyacının yüzde 62’sinin güneşten sağlanması planlanıyor.

ATIKTAN ENERJİ ÜRETİMİ​

Litvanya heyeti, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin atık yönetimi projelerini de inceledi. Harmandalı Düzenli Atık Depolama Tesisi’nde yapılan sunumda, atıktan enerji üretim süreçleri anlatıldı. Tesisin 32 megavatlık elektrik ürettiği ve bu enerjinin 190 bin evin ısıtma ve aydınlatma ihtiyacına eşdeğer olduğu vurgulandı. Ayrıca, tesisin rehabilitasyon çalışmaları kapsamında bölgeye 30 bin ağaç dikildiği ve çevre dostu projelerle sürdürülebilir bir geleceğe katkı sağlandığı belirtildi.

İKİ ÜLKE ARASINDA YENİ İŞ BİRLİKLERİ​

Litvanya heyeti, İzmir’de yapılan çalışmaların iklim değişikliğiyle mücadelede önemli bir model oluşturduğunu ifade ederken, bu ziyaretin Türkiye ve Litvanya arasında yeni projeler ve iş birlikleri için önemli bir başlangıç olduğunu dile getirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sürdürülebilirlik alanında attığı adımlar, uluslararası arenada da dikkat çekmeye devam ediyor.

Kaynak: Ege Telgraf

Son düzenleme:

Büyükşehir’den yangın mağduru öğrencilere kırtasiye desteği​

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Yamanlar Dağı’nda çıkarak yerleşim yerlerini etkileyen yangından mağdur olan 48 öğrenciye 174 bin TL’lik kırtasiye desteğinde bulunacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçen ağustos ayında Yamanlar Dağı’nda çıkarak yerleşim yerlerini etkileyen yangının yaralarını sarmaya devam ediyor. Büyükşehir bu kapsamda yangından etkilenen ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde eğitim gören 44 öğrenciye 3 bin 500 TL, üniversite düzeyinde eğitim gören 4 öğrenciye ise 5 bin TL kırtasiye desteği verecek. Böylelikle toplam 48 öğrenci için 174 bin TL kırtasiye desteği sağlanmış olacak.
12 Eylül tarihinde İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi Afet Komisyonu’nun aldığı kararın ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından destekten faydalanacak öğrencilere İzmir Şehir Kartı ulaştırılacak. Kartlarını teslim alan öğrenciler, bakiyesi yüklenmiş kartlarıyla anlaşmalı kırtasiyelere giderek alışveriş yapabilecek. Anlaşmalı kırtasiyelere https:// bizvariz izmir.bel.tr/ sitesinden İzmir Şehir Kartı linkine tıklayarak ulaşılabilir.

Özel komisyon kurulmuştu
İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Karşıyaka Yamanlar Dağı’nda çıkan yangının yaralarını sarmak için olağanüstü toplantı yaparak mağduriyet yaşayan vatandaşlara nakdi, ayni, lojistik ve beşeri tüm yardımların sağlanması için oy birliği ile komisyon kurulması kararı almıştı. Yangından etkilenen vatandaşlar için özel olarak kurulan komisyon, yangın mağduru öğrenciler için harekete geçmişti.

Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi

Son düzenleme:

Alsancak’ta dalgakıran çalışmaları başladı!​

İzmir Büyükşehir Belediyesi, deniz taşkınlarını önlemek için Alsancak sahilinde dalgakıran çalışmalarına başladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kordon’da su taşkınlarını önleyecek “Acil Eylem Paketi” kapsamında Alsancak Limanı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na kadar olan bin 700 metrelik sahil şeridinde dalgakıran için harekete geçti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin birimlerinin ortak görev alacağı proje kapsamında ilk yapım çalışmasını Fen İşleri Dairesi Başkanlığı gerçekleştirirken, ekiplerin Kordon’un Alsancak Limanı başlangıcından Cumhuriyet Meydanı’na kadar olan bölümde zemin ve fırtına duvarı için imalatlara başladığı görüldü.

img-20240921-wa0021

img-20240921-wa0022

img-20240921-wa0023

Kaynak: MEDYAEGE COM TR / X

İzmir’in yeni Deprem Master Planı için yol haritası oluşturuluyor​

İzmir’in afetlere karşı dirençli hale getirilmesi yönünde yapılacak çalışmalara ışık tutacak “İzmir Deprem Master Planı 24” çalıştayı başladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, deprem konusunda kentte ortak aklı harekete geçirmenin önemine değinerek “İklim kriziyle mücadele ederken de depremle ilgili hazırlık yaparken de siyaset üzerinden, kurumlar üzerinden ayrışma olmamalı. İş birliği ile çok daha hızlı yol alınabilir” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin afetlere karşı dirençliliğini artırmak, doğayla uyumlu ve güvenli yaşam alanları oluşturmak için Deprem Master Plan çalışmalarına başladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’nde düzenlenen “İzmir Deprem Master Planı 24” çalıştayına ev sahipliği yaptı. Çalıştaya bilim insanları, sivil toplum kuruluşları ve meslek odalarının temsilcileri, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, belediye meclis üyeleri, ilçe belediye başkanları, milletvekilleri, siyasi partilerin temsilcileri katıldı. Çalıştaya İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentte depremle ilgili yürüttüğü bilimsel çalışmaların anlatıldığı sunumla başlandı.

“Hepimizin depremle ilgili endişesini gösteriyor”
Açılış konuşması yapan Başkan Dr. Cemil Tugay, çalıştaydaki yoğun katılımdan dolayı mutlu olduğunu ifade ederek, “Bu, aslında biraz da hepimizin depremlerle ilgili endişesini gösteriyor. Bu, depremin İzmir için ne kadar önemli bir konu olduğunu, yapmamız gereken çok iş bulunduğunu gösteriyor” dedi.
İzmir’in 4 yıl önce yaşadığı depremi hatırlatan Başkan Tugay, “30 Ekim 2020 depremi benim Karşıyaka Belediye Başkanı olduğum dönemde gerçekleşti. İzmir’de depremi yaşayarak gördük. O günden bugüne pek çok çaba gösterildi. Yaklaşık 4 yıl geçmiş durumda. 6 Şubat’ta korkunç bir depremi ülke olarak yaşadık. Sorumuz şu; o günden bugüne depremle ilgili dirençliliğimizi ne kadar artırdık? Olası bir deprem durumunda yaşanacak sorunlara ne kadar hazırlıklıyız? Yapılması gereken mevzuat değişiklikleri yapıldı mı? Almamız gereken kararları aldık mı? Mutlaka bir şeyler yapıldı ama görünen o ki yetersiz” diye konuştu.

“O kapanmış olan kulakları ne zaman açacağız”
Deprem çalışmaları konusunda iş birliğinin önemine değinen Başkan Tugay, “Körfez konusunda da aynı şeyi söyledim. Bu ülke artık siyaset üzerinden, falanca merkezi yönetim filanca yerel yönetim diye kendini ayırma hatasından acilen vazgeçmelidir. Belki burada belediye başkanı olarak vereceğim en önemli mesaj budur. Bu çalışmalar için bu ülkenin kaynakları kullanılıyor. Ülkemizin çok değerli yöneticileri, bilim insanları pek çok çalışma yapıyorlar ama bir şekilde ayrıştırılıyorlar. Farklı iki ülke varmış gibi iki ayrı ülkede iki ayrı çalışma yapılıyor gibi ilerliyor işler. Ancak iklim kriziyle mücadele ederken de depremle ilgili hazırlık yaparken de siyaset üzerinden, kurumlar üzerinden ayrışma olmaz. İş birliği ile çok daha hızlı yol alınabilir. Karşıyaka Belediyesi adına 4 sene önce mevzuatla ilgili yapılması gereken değişiklikleri bakanlığa bildirdik. Ne yapıldı? 4 sene önce ne kadar yanlış ve eksik varsa bugün de aynı yanlış ve eksikler duruyor. Bunları nasıl düzelteceğiz, değiştireceğiz? O kapanmış kulakları ne zaman açacağız?” ifadelerini kullandı.

“Tespitler yapıldı ama vatandaşı ikna edemedik”
Türkiye’deki mevzuat sıkıntısına da değinen Başkan Tugay, “Bir deprem ülkesindeyiz. Bilimsel araştırmalar da kentteki fayların deprem üretme potansiyelini gösteriyor. Ama kat sayısını önce 5’e düşürüp, sonra unutuldu diyerek tekrar 8’e çıkaran anlayışıyla yönetilmeyi hak etmiyor bu insanlar. Mevzuat öyle bir mevzuat ki, bir binanın hangi noktada hangi problemler nedeniyle depreme dayanıksız olduğuna dair tanımlama yetersiz kalıyor. Karşıyaka’da bina incelemesinde şunu gördük ki; betonarme yapısı sağlam olan binaların sakinleri yapı çok sağlam diye düşünüyorlar. Oysa zemin nedeniyle risk taşıyan binalar var. Tespitler yapıldı ama vatandaşı ikna edemedik. Biz sözlü ikna etmeye çalışıyoruz oysa bunun mevzuatta bir karşılığının olması lazım. Nasıl ölçülecek, denetlenecek? Problemin net olarak tanımlanması ve insanlara yardımcı olunması gerekiyor” diye konuştu.

“Emsal artışı verilmesi doğru değildi”
İzmir depremi sonrasında uygulanan emsal artışının yanlış olduğunu aktaran Tugay, sözlerini şöyle sürdürdü: “2020 depreminden sonra bu şehirde ağır ve orta hasarlı binalara emsal artışı vermek zorunda kaldık. Çünkü başka kimsenin yardım niyeti yoktu. Doğru muydu? Değildi. Bugün de özellikle bozuk zeminli yerlerde binalara emsal artışı verip katları yükseltmek şehrimizin özellikle bazı bölgeleri için vahim bir hatadır. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak söylüyorum bunu. Bunun bir hata olduğunu lütfen herkes idrak etsin. O arsanın sahibi, ortağı olabilirsiniz, orada daireniz olabilir, mülkiyet hakkınıza sonuna kadar saygı duyuyorum ama olası bir depremde o bina yıkılır ve altında kalırsanız bu bizim açıklayamayacağımız bir durum olur. Belediyeden ne istediğinizin farkında olun, bilinçli olun. Popülizm, oy avcılığı ve büyük seçim başarıları peşine düşmemek gerek. İzmir’in çok değerli, bilinçli insanlarının, halkının da bu gibi konularda hayır demesini özellikle rica ediyorum. Bundan sonra doğru olduğuna inandığımız şeylerin arkasında duralım. Ben belediye başkanı olarak bunun sözünü veriyorum. Doğru neyse onun arkasında olacağım ve onun yapılması için çaba göstereceğim. Bu dönem bir şeyleri değiştirmenin ve düzeltmenin dönemi olsun. Bu dönem İzmir’in bilinen, takdir edilen bilincinin gün yüzüne çıktığı dönem olsun.”

“İzin vermeyelim”
Deprem Master Plan çalışmasının önemine de değinen Tugay, “Kanun, mevzuat değişikliği bekliyoruz diyerek durmayacağız. Bekliyoruz, doğrusu o. Sadece İzmir değil Türkiye’nin ihtiyacı var ve bekliyor. Ama yapmayanların kendi sorumluluğudur. İnşallah yaşanmaz ama kötü bir olay yaşanırsa onların utancı olmalıdır. İmar aflarında olduğu gibi. Onlar da kapattıkları kulaklarını açsınlar. Hep beraber insanlarımızın yıkılan binalar altında ölmesine, sakat kalmasına izin vermeyelim” dedi.

“Revizyondan öte yeni bir master plan olacak”
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde depreme yönelik çalışmaların, İzmir’in Birleşmiş Birleşmiş Milletler tarafından RADIUS Projesi’nin dünyada uygulanacağı 9 kentten biri olarak seçilmesi ile 1 Şubat 1998’de başladığını belirten Tugay, “Bu kapsamda hazırlanan İzmir Deprem Master Planı, 1999 yılının Temmuz ayında tamamlandı. Şimdi bu projedeki çalışmaları güncelleyeceğiz. Bizim deprem master planı çalışmamız bu açıdan revizyon gibi değerlendirilebilir ama bence yeni bir çalışma olacak. Çünkü 1999’da yapılanın bugün için güncelliğini kaybettiğine dair pek çok veri var elimizde. Tamamen yeni bir master plan yapacağız gibi görünüyor. 1999’dan bugüne İzmir çok değişti. Dolayısıyla güncel verilerle revizyonlar yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Diliyorum, umuyorum bu dönemde bunu başarabileceğiz. Hocalarımızdan özellikle ricam; bize, bu ekibe inançlarını korumalarıdır. Biz sıradan bir ekip değiliz. Tüm duyarlılıklarımızla, insanlarımıza duyduğumuz sevgi ve saygıyla bu görevin başındayız. Gücümüzün yettiğini elimizden geldiğince yapacağız. Sizlerin yardımıyla belki kilometrelerce daha ileriye taşınacak. Hepinizin yardımına ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

“Soruların cevaplarını beraber bulacağız”
İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zeki Yıldırım, Başkan Tugay’ın göreve gelir gelmez Deprem Master Planın güncellenmesi ile ilgili çalışmaların başlaması yönünde talimat verdiğini belirtti ve “RADIUS Projesi’ndeki çalışmalar Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altında yapılmış çalışmalardan bir tanesiydi. Bu çalıştay ile projenin revize edilmesini ve yol haritası ortaya koymayı amaçlıyoruz. Güzel İzmir’imizin deprem gerçeği var. Buna hazırlıklı olmalıyız. Zararlarımızı minimuma indirmemiz gerekiyor. Bu çalıştayın güzel bir başlangıç olacağına inanıyorum. Soruların cevaplarını beraber bulacağımızı düşünüyorum” dedi.

• Beğen
Tepkiler: sezgin_ist

Büyükşehir’in “tasarruf” atölyesi​

24092024_9920_0

24092024_9932_0

24092024_9932_1

24092024_9932_2

24092024_9932_3

24092024_9932_4

24092024_9932_5

24092024_9932_6

24092024_9932_8

24092024_9932_9

İzmir Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Atölyesi, banklardan çöp kutularına, uyarı levhalarından, kreşlerin oyun ve oturma gruplarına kadar pek çok malzemeyi kendisi üretiyor. Hasar gören ekipmanlar ise yeniden dönüştürülerek kamelya, çocuk oyuncağı, can dostlara yuva olarak yeniden kullanılıyor. Atölye, geri dönüşüm hizmetinin yanı sıra piyasanın üçte biri maliyetine ürünler üreterek kamu kaynaklarının verimli şekilde kullanılmasına katkı sağlıyor.

Kentin sosyal donatı alanlarında yenileme çalışmalarını hızla sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, parklarda ihtiyaç duyulan malzemeleri kendi bünyesinde üreterek ve dönüştürerek kamu kaynaklarının korunmasını sağlıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı Ağaçlandırma Şube Müdürlüğü bünyesindeki Fırat Fidanlığı Atölyesi yeni ekipman, araç-gereç ve kalifiye personelle güçlendirildi. Atölyede, kent mobilyalarından çöp kutularına, uyarı levhalarından kedi evlerine kadar pek çok ürün İzmirlinin hizmetine sunuluyor.

Hasar gören malzemeler dönüştürülüyor
Atölyede, öncelikle kent donatılarının, açık alanlardaki spor alanlarının bakım ve tamiratlarının işlemleri gerçekleştiriliyor. Geri dönüşüm kapsamında, yeşil alanlarda kullanabilecek yeni kent donatıları üretimi yapılıyor. Parklarda ve kamusal alanlarda hasar görmüş, kullanılamaz hale gelmiş kent donatıları, ekiplerce alınarak atölyeye getiriliyor. Kullanılabilir hale getirebilecek materyaller, ustalar tarafından tamir bölümünde onarılıyor. Kullanılamaz halde olanlar ise farklı donatılara dönüştürülerek kentin belli noktalarında yeniden kullanıma sunuyor. Kırık bir oyun grubu çocuklar için kamelyaya, zarar görmüş ahşap parçaları farklı oyuncaklara çevriliyor. Böylelikle kamu kaynaklarının daha verimli kullanılması sağlanırken belediye bütçesinde de önemli bir tasarruf sağlanmış oluyor.

Hem daha kaliteli hem az maliyetli
Atölyenin teknik üretim altyapısını ve teknik kadrosunu geliştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, piyasa koşullarına göre atölyede daha kaliteli ve uygun maliyetle gerekli ürünleri üretimini sağlıyor. Daha uzun ömürlü kullanım sağlayan ürünler aynı zamanda piyasanın 3’te 1 maliyetine üretiliyor. Atölyenin tasarım ekibi ise kent konforunu artıracak yeni ürünleri tasarlayıp üretime göndermeye hazırlanıyor.

İhtiyaç duyulan her şey üretiliyor
Atölyedeki ustalar marangozhaneden kaynak bölümüne kadar sistemli bir üretim rotası izliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ihtiyaçları doğrultusunda bank, piknik masası, çöp kovası, tanıtım ve uyarı levhaları, ofis mobilyaları, çocuklar için oyuncaklar, kreşlerdeki çocuklar için oyun ve oturma grupları, İzmir Büyükşehir Belediyesi hizmet alanlarında kullanılmak üzere ofis mobilyaları, uyarı ve tanıtım levhaları, tabelalar gibi çok sayıda ürün ortaya çıkarılıyor.

Can dostların yaşamını kolaylaştıran ekipman
Atölyenin son dönemde özellikle geri dönüşüm malzemeleriyle üretimine hız kattığı ürünlerin başında ise kentin yaşam paydaşı can dostların yaşamını kolaylaştıracak ekipmanlar. Hazırlanan tasarımlar doğrultusunda ekipler, köpek kulübesi, köpek oyun ve eğitim parkuru, kedi evi, kuş beslenme odakları, mama kapları gibi çok sayıda ekipmanın üretimini yapıyor.

Ekli dosyalar

• 24092024_9932_7.jpg
    24092024_9932_7.jpg
    92.3 KB · Görüntüleme: 1
İZSU Genel Müdürlüğü’nün 2025-2029 Stratejik Planı genel kurulda oylanarak kabul edildi. Oy çokluğuyla kabul edilen Stratejik Plan’ın başarılı bir çalışmanın ürünü olduğunu ifade eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Tugay, “Hiç kimse bir şey yapmıyor olsa da biz bir şeyler yapacağız. Bu karardan irademizden hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz. Gecemizi gündüzümüze katarak çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

İZSU Genel Müdürlüğü’nün stratejik planında “İklim krizinin olumsuz etkisine karşı suyun sürdürülebilirliği” hedefiyle yürütülecek çalışmalar öne çıktı. 169 milyar 500 milyon liralık yeni yatırımın öngörüldüğü planda 5 arıtma tesisi yapımı ve 6 arıtma tesisinin de kapasite artırımı yatırımlarına yer verildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü’nün 2025 – 2029 yılları arasında kent genelinde yapacağı yatırım ve çalışmaları içeren Stratejik Plan İZSU Genel Müdürlüğü’nün Eylül Ayı Olağanüstü Genel Kurulu’nda oylanarak kabul edildi. Genel Kurul İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın idaresinde yapıldı. Meclis grupları adına görüşlerin dile getirilmesinin ardından Stratejik Plan oy çokluğuyla kabul edildi.

“Başarılı bir çalışma”
AK Parti ve MHP meclis üyelerinin Stratejik Planla ilgili eleştirilerine yanıt veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, başarılı bir stratejik plan çalışması yapıldığını belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.
Kanunlara göre içme suyu temini görevinin DSİ’ye ait olduğunu hatırlatan Başkan Dr. Tugay, “Kanun ve mevzuat budur. Bize baraj yapmak durumundalar. Görev DSİ’de. Çamlı Barajı’nda ÇED onayı çıktı. Kimden bekliyoruz, DSİ’den bekliyoruz. Kuraklık var. Susuzluğun kıyısındayız. Biz üzerimize düşeni yapıyoruz. Kayıp kaçak oranı Türkiye’nin en düşük illerinden biri İzmir. Ciddi bir biçimde kayıp kaçakla mücadele ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Bakanlık İzmir’in de bakanlığı”
Körfez ile ilgili bir kafa karışıklığı olduğunun altını çizen Başkan Tugay, “Mikroorganizmalar algların üremesine neden oluyor. Bu lağım kokusu değil geçen yıllarda şikâyet başka bir kokuydu. Bu koku başka bir koku. Bunun giderilmesi için iç körfezde akıntı oluşması gerek. Akıntının kendi kendine olması mümkün değil. Ya derinliği artıracaksınız ya da bir yerden su gelecek. Marmara’daki müsilajı hatırlayın. Körfezdeki bu durumun bir sonraki aşaması. Kendi Bakanlığımızdan sorumluluk almasını istiyoruz. Derelerde olan deşarjlar, Gediz’den gelen kirlilik, sanayiden gelenler. Şunu biliyoruz biz; bize ait problem yok demiyoruz. Bizimle ilgili kısmın en hızlı şekilde çözüleceğini biliyoruz. Bu körfezde sirkülasyon kanalı ve navigasyon kanalı projesine ihtiyaç var. Siyaset üstü görerek bu çalışma yapılacak. İzmir Körfezi hepimizin. Bakanlık İzmir’in de bakanlığı. Bir şey istemek bu kadar kötü görülmemeli. Bakan Bey ile görüştüm, gayet olgun görüşme oldu. Eylül ayı sonuna kadar bize bir görüş verecek. Ben de bize düşen ne görev varsa yapmaya hazırız dedim. O gün söylenen sözler bana güven verdi. Bize burada siz körfezi kirlettiniz demeyin. Bakanlık T.C.nin Bakanlığı. İzmir’in de bakanlığı. Yıllardır AKP’nin yönettiği şehirler olduğu gibi CHP’nin de yönettiği şehirler var. İzmir Körfezi Türkiye için çok önemli. Herkesin sorunudur bakanlığın bu konuya el atması gayet doğaldır” diye konuştu.

Hiç kimse bir şey yapmıyor olsa da biz bir şeyler yapacağız
Önümüzdeki dönemde yağmur suyu ayrıştırması, eskiyen kanal alt yapısının yenilemesi, Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’nin 4. fazı gibi pek çok projeyi gerçekleştireceklerini ifade eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Biz görevi devraldığımızda Çiğli 4. Faz yüzde 20’lerdeydi. Çalışma durmuştu. Tekrar çalışma başlaması için gerekli ödemeyi yaptık. Şu an inşaat devam ediyor. İlk mecliste suya indirim yaptık. Halen daha da 0-4 metreküp arasındaki kısım daha ucuza veriliyor halkımıza. 4 metreküplük kademeyi ilerleyen günlerde genişleteceğiz. Temel ihtiyaçları olabildiğince en uyguna vermeyi planlıyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak tüm bürokrat arkadaşlarımızla çalışmaya devam edeceğiz. Hiç kimse olmasa da biz olacağız. Hiç kimse bir şey yapmıyor olsa da biz bir şeyler yapacağız. Bu karardan, irademizden hiç bir zaman vazgeçmeyeceğiz. Gecemizi gündüzümüze katarak çalışmaya devam edeceğiz. İZSU yönetimine ve tüm çalışanlarına çok güveniyorum. Kendimize inanmaya devam edelim” dedi.

Gevrek Modeli çerçevesinde hazırlandı
6 ayda hazırlanan 2025 - 2029 Stratejik Planı’nın su ve atık su hizmetlerinde büyük başarılara imza atacağı yeni bir yol haritası olduğunu belirten İZSU Genel Müdür Yardımcısı Özgür Akkavak, “Gevrek Modeli çerçevesinde bir stratejik plan ortaya koyduk. İZSU Stratejik Planı’nı daha yalın ve sade bir biçimde ele aldık” diye konuştu ve planın detaylarını meclis üyelerine aktardı.

2025-2029 döneminde neler yapılacak?
4 sektörde planlanan proje ve hedeflere ulaşmak için 169 milyar 486 milyon 900 bin liralık bütçe öngörüldü. Planlanan harcamaların sektöre göre dağılımında “Sürdürülebilir İçme Suyu Yönetimi” birinci sırayı, “İklim değişikliğine uyum ve dirençli altyapı” ikinci sırayı, “Çevreye Duyarlı Atıksu Yönetimi” üçüncü sırayı, “Kurumsal kapasite” ise dördüncü sırayı aldı.

Konu görüntüleyen kullanıcılar