6 Şubat Depremi Unutmadık Unutmayacağız

6 Şubat 2023 Unutmadık 04.17

Asrın Felaketi Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum.
Allah tüm afetlerden ülkemizi ve aziz milletimizi korusun.

11 Beğeni

8 Beğeni

Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet diliyorum. Gerçekten unutulmaz acı bir gündü. :frowning:

10 Beğeni

Depremin 1.yıl dönümünde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun. Allah bir daha göstermesin o acı günleri.

8 Beğeni

Saat şu an gece 4:16. Tam 1 dakika sonra 1 sene olmuş olacak. Ne acı… O kadar hızlı geçti ki. Depremzedelere ise bir o kadar yavaş ve acı geçti. Elimizden hiçbir şey gelmedi. Geldiği halde bile ettiğimiz yardımdan tatmin olamadık, yetmedi! Devlet baba yardım etmedi. Bir Malatya’lı olarak. Belki biz şanslıydık ama küçücük hayali olan çocuklar… Geleceği yeni başlayan gençler… Ne olacak bu insanlar? Bu kadar mı bir insan değeri? Yiyin efendiler, yiyin! Doymadıysanız devam edin bu halkı sömürmeye! Bu ülkede yaşamak hiç kolay değil ve küfürsüzlük çok zor.

6 Beğeni

Biz o gün cok arkadas komsu akrabamızı topraga verdik sadece bir cenazede 5 kişi birden defnettik

5 Beğeni

Depremde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Deprem gecesi Bursa’da sıcak yatağımda yatarken uyku tutmamış, içim daralmıştı. Yataktan kalkıp salona geçmiş elime telefonu alayım oraya buraya bakarken uykum gelir diye düşünmüştüm. Sonra sosyal medyada “Türkiye’nin doğusunda büyük bir deprem” yazısını görünce bir hışımla televizyonu açtım. Kahramanmaraş merkezli depremi gördüm. Hemen Kahramanmaraş’ta yaşan arkadaşıma ulaşmaya çalıştım, tabi ulaşmak mümkün değil. Ardından Malatya’da yaşayan tanıdıklara ulaştım, evleri az hasarlı arabada kaldıklarını söylediler. Şükür can kaybı yoktu, içim rahatlamıştı. Ancak Maraş’ta bulunan arkadaşa bir türlü ulaşamıyordum. Gündüz oldu, ortak arkadaşlar vasıtası ile arkadaşımızın kardeşine ulaştık. Evleri yıkılmış ama sağ salim tüm aile kurtulmuştu…

Umarım bir daha böyle acılar yaşamayız diyeceğim ama son bir yılda çokta ders aldığımızı düşünmüyorum. Beklediğimiz Marmara’da ki deprem bugün olsa bütün bir ülkenin sistemi çökeceğe benziyor. Bununla ilgilide bir vatandaş olarak somut adım görmüyorum, göremiyorum.

7 Beğeni

Antakya, bir yıl önce, bir yıl sonra ya da bir varmış bir yokmuş.

Yaşanan bu acıları unutmak ne mümkün.

5 Beğeni

Hayatini kaybeden vatandaslarimiza Allahtan rahmet diliyorum kalanlara sabirlar insallah bu deprem sonrasi birseyler ögrenmisizdir deprem ülkesiyiz ve yapi denetimi ve yüksek binalara ve ac gözlü müteahhitlere izin verilmez

5 Beğeni

Hocam biz ders çıkarmayı ilk üç ay, en fazla ilk altı ay çıkarıyoruz. Sonra kendi bildiklerimizi okumaya devam ediyoruz. Neden böyle bir zihniyete sahibiz çözebilmiş değilim.

5 Beğeni

6 Şubat depremlerini yaşayan biri olarak şunu yazabilirim her saniye aklımızda hafızalara kazındı artık. Gece yaşadığımız depremde nöbetim vardı bitmek bilmeyen 1.5 dakika deprem fırtınası yaşadık. Sabah gün ışıyana dek depremler durmadı en büyüğü 6 şiddetinde artçılar oluyordu. Hastane civarında çalıştığım için teyakkuz durumu vardı ambulanslar sürekli yaralı getiriyordu sabah iş çıkışında merkezde gördüğüm manzara çok kötüydü Çevreyolu her iki istikamette bulunanan binalar yıkılmış enkaz altında aramalar yapılıyordu. Ardından 2. büyük deprem oluyordu ayakta duramıyorduk yere düşenler sakatlananlar gözümüzün önünde Malatya yok oluyordu karşımda 5 bina yıkıldı bina içinde kalanlar olduğu söylendi o an panik havası hiç bitmedi yıkılan binalarda otuza yakın kişi hayatını kaybetmişti. yazılacak çok şey varda Allah bir daha yaşatmasın.

2 Beğeni

Rabbim bir daha yaşatmasın inşaAllah çok acı yaşadık millet olarak binaları dikerken önlem alınması gerek Allahtan gelene mani olamayız ama insan oglunun suçu da çok malesef

3 Beğeni

6 Şubat depremlerinde yıkılan binaların sorumluları hakkında açılan davalarda ilk karar çıktı

6 Şubat depremlerinde yıkılan binaların sorumluları hakkında açılan davalarda ilk karar Şanlıurfa’da verildi. Kentte 34 kişinin hayatını kaybettiği, 10 kişinin de yaralandığı apartmanın müteahhidine 18 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi.

22.02.2024-Şanlıurfa

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinde yıkılan binaların sorumluları hakkında açılan davalarda ilk karar Şanlıurfa’da verildi. Kentte 34 kişinin hayatını kaybettiği, 10 kişinin de yaralandığı apartmanın müteahhidine 18 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi.

Şanlıurfa 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasına tutuklu sanık müteahhit Müslüm Demirer’in avukatları ile mağdur tarafların avukatları katıldı.

Heyet değişikliği nedeniyle duruşmada apartmanın enkazında yapılan bilirkişi incelemesine ilişkin raporlar ve tutanaklar okundu.

Mağdur taraf avukatları, sanık hakkında üst sınırdan hüküm verilmesini talep etti.

Sanık avukatları da sunulan mütalaayı kabul etmediklerini belirterek, aynı binanın enkazında müvekkillerinin de oğlunu kaybederek zarar gördüğünü dile getirdi.

Savcı ise esasa ilişkin mütalaasında, sanığın apartmanın inşasında mevcut standartlara göre üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmediğinin tespit edildiğini ve kusurlu bulunduğunu kaydetti.

Oğlunu kaybetmesi ceza indirimini getirdi

Oy birliğiyle alınan kararda, sanığın “Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan 21 yıl 9 ay hapisle cezalandırılmasına hükmedildi.

Söz konusu binada kendi oğlunu da kaybetmiş olması nedeniyle cezasında 1/6 oranında indirime gidilerek sanığın 18 yıl 1 ay 15 gün hapisle cezalandırılmasına karar verildi.

Kararda apartmanın yapımından sorumlu 4 kişiden 3’ünün depremden önceki yıllarda hayatını kaybettiği de anımsatıldı.

İlgili karar, depremlerde yıkılan binaların sorumluları hakkında verilen ilk karar olma özelliği taşıyor.

https://www.aa.com.tr/tr/gundem/6-subat-depremlerinde-yikilan-binalarin-sorumlulari-hakkinda-acilan-davalarda-ilk-karar-cikti/3145005

1 Beğeni

4 il ve 2 ilçedeki mükellefler için mücbir sebep hali 30 Kasım’a kadar uzatıldı.

4 Beğeni