Adana-Kozan İlçesi

Kozan , Adana ilinin bir ilçesidir. Adana ovasının Yukarı Ova denilen kısmında düz arazinin tepelik bölgeye geçtiği kesimde kurulmuş olup, il merkezine uzaklığı 73 km’dir

1 Beğeni

Blok alıntı

2 Beğeni

2 Beğeni

KÜÇÜK CAMİİ

Yapım tarihi 1530 olan Küçük Camii, 1920 yılında işgalci Fransız güçlerince tahrip edilmiş, daha sonrada vatandaşlarca onarılarak ibadete tekrar açılmıştır. O dönemlerde çıkan yangın izlerini üzerinde taşıyan tarihi yapı, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyonu 2009 yılında yapılarak özgün yapısına yeniden kavuşturuldu. Küçük Camiye ait olduğu tespit edilen Kitabesi ise restorasyon sırasında kapı üzerine tekrar yerleştirildi.

Caminin restorasyonu sonrasında Belediyemiz tarafından Cami önüne çeşme ve oturma grupları yapıldı.
images (47)
images (48)

Blok alıntı

2 Beğeni

ADANA-KOZAN DİKİLİTAŞ EFSANESİ
Eski yıllarda Kozan ve Anavarza civarında uzun ömürlü insanlar yaşarlarmış. İnanışa göre bu insanlar o kadar uzun ömürlülermiş ki, ölüm nedir bilmezlermiş.

Tarihi Anavarza Kalesi yapılırken, kalenin temel taşlarını, çevre halkı Kozan Kalesi’nden sırtında geti-rirmiş. kart tıraş adlı kişi, Kozan’dan yüklediği taşı Anavarza’ya götürmek için yola koyulmuş. Kayhanburnu Köyü’nü biraz geçtikten sonra, karşısına bir kalabalık çıkmış. İçlerinden tanıdık birine, ellerinin üstünde götürdükleri şeyin ne olduğunu sormuş. Adam oğlunun öldüğünü söyleyince, kart tıraş sırtındaki taşı yere hızla vurarak taşı yere saplamış ve şu tekerlemeyi söylemiş:

Adım adım kart tıraş

Yaşadım bin beş yüz yaş

oğlum ham tıraş yaşadı beş yüz yaş

Bilseydim dünyada ölüm var

Koymazdım taş üstünde tas

Bu taş Adana Kozan Dikilitaş köyünded

2 Beğeni

4 Beğeni

Adres

Cumhuriyet Mah. Irmak Cad. Emniyet Sk. Hükümet Konağı Kozan/ADANA

E-Posta

kozan@icisleri.gov.tr

Telefon

0322 515 29 30

Fax

0322 515 82 81

2 Beğeni

ARIKAN KONAĞI

Görseller Alıntıdır

2 Beğeni

Yapıcı Konağı
images (1)

2 Beğeni

images (45)
Geçmişten bu yana Çukurova’nın en bereketli topraklarına sahip Kozan üzerinde yaşadığı güçlü medeniyetlerle adından sıkça söz ettirmiş. İklimi, yaşam koşulları ile tarih boyunca insanoğluna yurt olmuş. Anavarza, Karasis ve Kozan (Sis) Kaleleri medeniyetleri bağrında taşımış.

Kozan şehir merkezinde, gerek ihtişamı ve heybetiyle, gerekse bir sır gibi gizlediği tarihiyle dikkati çeken Kozan (Sis) Kalesi, Çukurova’daki kalelerin muhteşem örnekleri arasında yer alır. Kalenin ne zaman ve kimler tarafından inşa edildiği kesin olarak bilinmese de, kimi kaynaklar kalenin mimarı olarak Asurluları gösterirken, 700 yıla yakın bir süre bölgede hüküm süren Hititlerin de bu kaleyi yapmış olabileceği düşünülmektedir.

Kale yolu boyunca şehrin atmosferi ile bütünleşen parke taşlı yollar üzerinde ahşap ve taş konaklar yer alır. Köksal sokaktaki Hoş Kadem Camisi ve belediye tarafından restore edilen Yaver’in Konağı kaleyle bütünleşir.
Yöre Dağ kaleleri zincirinin dördüncü halkasını teşkil eden kalenin, iki grup halinde inşa edilmiş 44 kule ve burcunun büyük çoğunluğu ayaktadır hala. Güney kesimindeki tepede bir iç kale (Ahmedek) vardır. Kalede 20–30 basamak merdivenle inilen mahzenler ve gizli yollar mevcuttur. İç kale de dahil altı bölümden oluşan kale bütün bölümleri ile birbirine bağlayan kapılarla kapalıdır sıkı sıkıya.
Kuzey ve güney olmak üzere iki ayrı kale grubundan oluşan bölümler bir sur ile bağlıdır birbirlerine. Daha dışarıda olan ikinci sur ise Ermeni Katolikosluğu’na merkezlik yapan kiliseyi, kiliseye ait kütüphaneyi, misafirhaneyi ve keşiş odalarını çevreleme görevini üstlenmiştir
1952 yılında, kalenin ana giriş kapısına kadar varan 1.5 km kadar açılan yol şimdilerde asfalt durumdadır. Kale de oldukça sağlam bir yapıda olmasına rağmen yardım beklemektedir. Bugünlerde belediye tarafından rekreasyon projesi hazırlanan Kale, turizme kazandırılmayı hak etmiştir.

KaynakKozankültür

3 Beğeni

Kozan-Göller Yaylası :leaves:

images (72)

Blok alıntı

3 Beğeni

Kozan-Horzum ve Çulluuşağı Yaylaları

Kozan ilçesini, Feke, Saimbeyli ve Tufanbeyli ilçeleri ile Kayseri’ye bağlayan karayolunun 25. km’sinde Horzum Yaylası, 31. km’sinde de Çulluuşağı Yaylası bulunmaktadır. Yaylalara yaz kış otobüs ve minibüs seferleri var.

Kozan ilçesi halkı tarafından kullanılan Horzum Yaylası çam, çınar ve üzüm bağları, meyve ağaçları ile iç içedir. Yayla mimarisinin güzel örneklerinden olan ahşap evlerin bulunduğu yaylalarda altyapı ihtiyaçları giderilmiş olup buradaki sağlık ocağı gelenlere hizmet vermektedir.

Kaynak https://adana.ktb.gov.tr

3 Beğeni

Kozan Barajı

Kozan Barajı , [Adana]
Adana da, [Kilgen Çayı] üzerinde, [sulama] amacı ile 1967 - 1972 yılları arasında inşa edilmiş bir baraj.
images (1)

Kaynak wikipedia.org

2 Beğeni