Antalya Havalimanı

:round_pushpin:ÖZEL/ Antalya Havalimanı’ndaki kapasite artırma çalışmaları devam ederken hava trafiğini etkin yönetebilmek için paralel iniş kalkış operasyonu hazırlıkları başladı

:black_small_square:2021 yılında Antalya Havalimanı kapasitesinin 80 milyona çıkarılmasını hedefleyen büyüme projesine yönelik ihaleyi alan TAV&FRAPORT, havalimanındaki genişleme çalışmalarına devam ediyor.

:black_small_square:2051 yılına kadar bu iki firma tarafından işletilecek olan Antalya Havalimanı’nda iç ve dış hatlar terminallerinin kapasiteleri de büyütülecek.
:black_small_square:Yaklaşık 1 milyon metrekarelik apron alanı eklenerek uçak park pozisyonu sayısı 106’dan 181’e, terminallerdeki köprü sayısı 20’den 38’e yükseltilecek.

:black_small_square:Bir süredir proje kapsamındaki büyüme planlarına yönelik çalışmalar sürerken diğer tarafta bir başka heyecan da yaşanıyor.

:black_small_square:Üç pist ile operasyona devam edilen Antalya Havalimanı’nda yaz aylarında artan uçak trafiği yoğunluğunu paralel inişle çözecek

:black_small_square:Dünyada belirli bazı havalimanlarında, Türkiye’de ise sadece İstanbul Havalimanı’nda uygulanan bağımsız paralel iniş Antalya Havalimanı’nda da uygulanacak
:black_small_square:Paralel iniş operasyonu için hava trafik kontrolörleri simülasyon eğitimi almak üzere çok yakında Paris’e gidecek

:black_small_square:18C/36C ve 18L/36R pistleri arasındaki mesafenin 760 metreden fazla olması bağımsız paralel iniş kalkışa olanak sağlarken şu ana kadar bu özelliği inişlerde hiç kullanılmadı.

:black_small_square:Şu anda üç pist aktif olarak kullanılan Antalya Havalimanı’nda 36r/18L numaralı bir pist de bakımda bulunuyor

:black_small_square:Bu arada önemli bir bilgi… Devam eden yeni terminal binası inşaatı mevcut kulenin görüş açısının bir kısmını kapatıyor. Yeni kule yapılana dek mevcut görüş açısı sıkıntısı, piste kontrolsüz şekilde giren araç veya kuş, köpek vs gibi hayvanların hava trafik kontrolörlerince görülmesine engel teşkil edebileceği belirtiliyor. Bu sebeple yeni kulenin hizmete girme sürecinin hızlandırılması isteniyor

4 Beğeni

40 kilometrelik boru hattı devrede

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Antalya Havalimanı ile Deniz Limanı arasında taşıma yapan yıllık yaklaşık 60 bin tankerin karayolu trafiğinden çekilmesinin sağlandığını açıkladı.

Proje, toplam 3 fazda tamamlanacak olup, 1.faz 2022-2025 yılları arasında, 2.faz 2030 yılında ve 3.faz ise 2038 yılından sonra başlayacak şekilde etaplar halinde gerçekleştirilecektir. Genişleme kapsamında tamamlanacak işlerin büyük çoğunluğu ilk fazda yapılacak. Genişleme projesinin tamamlanmasıyla birlikte ülkemiz ekonomisine önemli ölçüde katma değer kazandırmasını bekliyoruz.

1 Beğeni

Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu dün akşam Habertürk’te yayınlanan programda Antalya Havalimanı kapasite artışı hakkında verdiği bilgi:

ANTALYA HAVALİMANI’NDA SON DURUM

Antalya Havalimanı geçen yıl 37 milyonlara yaklaştı. Orayı artırmamız gerekir. Hedefimiz 82 milyona çıkarmak. Geçtiğimiz sene İstanbul Havalimanı 77 milyon, Sabiha Gökçen 37 milyon oldu. Bunu apron sahalarından tutun, otoparkına kadar birçok imalatı var. 3 faz olarak düşündük. 8,5 milyar Euroluk devlete bir kira alacağız. 2.1 milyar Eurosunu 2022’de aldık. Yaklaşık 927 milyon Euroluk bir yatırım yapıyor işletmeci. 1. fazın açılışını yaptık. Peyder pey diğer fazlar da açılacak.

2 Beğeni

“TAV, Antalya köprü kredisi için refinansman yapacak”

TAV Havalimanları CFO’su ve CEO Vekili Burcu Geriş, Antalya Havalimanı için alınan köprü kredisini refinanse edeceklerini söyledi.

TAV Havalimanları CFO’su ve CEO Vekili Burcu Geriş Bloomberg TV’ye yaptığı değerlendirmede “Şu anda Antalya Havalimanı’nın kapasitesini ikiye katlayacak yeni bir terminal inşa ediyoruz ve finansman için kullanılan köprü kredisini yeniden finanse etmeyi planlıyoruz” dedi.

Geriş, terminal projesinin yüzde 70’ini tamamladıklarını ve açılışın gelecek yıl olacağını söyledi.

Geriş, son 3-4 yılda önemli yatırımlar yapan TAV’ın önümüzdeki yıllarda da ihtiyatlı bir yaklaşımla yatırım yapmayı planladığını belirtti.

TAV, Karadağ ihalesine ve Kuveyt işletme ve bakım ihalesine katılmayı planlıyor. Geriş, 2024’ü seyahat açısından güçlü bir yıl olarak görüyor.

3 Beğeni

EBRD’den Antalya Havalimanı’na ek finansman

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Antalya Havalimanı için 50 milyon euro ek finansman sağlayacak.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Antalya Havalimanı’na yeni altyapı ve enerji yatırımları için 50 milyon euro ek finansman sağlayacağını duyurdu.

Bankadan yapılan açıklamada, Fraport TAV Antalya Yatırım Yapım ve İşletme AŞ’ye (FTA) sağlanacak ek kredinin, Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ve Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB) fonlarını içeren bir finansman paketinin parçası olduğu ve Mart 2023’te FTA’ya sağlanan 140 milyon euroluk bir önceki EBRD kredisini takip ettiği belirtildi.

Açıklamada, EBRD’nin FTA’ya sağladığı 50 milyon euroluk ek finansmanın, Antalya Havalimanı’nın yeni altyapısının tamamlanması, enerji verimliliğinin artırılması ve güneş santrali gibi yeşil yatırımların gerçekleştirilmesini sağlayacağı ifade edildi.

1 Beğeni

FlyArystan Antalya’ya uçacak

Kazakistan Almata merkezli FlyArystan havayolu Karaganda şehrinden Antalya’ya uçacak.

Karaganda-Antalya seferlerinin 25 Mayıs-31 Ağustos tarihlerinde yapılacağı açıklandı.

Kazak havayolu Antalya hattında haftada 2 frekans olarak hizmet verecek.

2 Beğeni

Antalya Havalimanı 3 ayda 3 Milyon yolcu sayısını aştı

Antalya Havalimanı’nda mart ayında 1 milyon 312 bin 382 yolcuya, yılın ilk 3 aylık döneminde 3 milyon 323 bin 782 yolcuya hizmet verildi.

Antalya, yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olmaya devam ediyor.

Antalya Havalimanı’nın 2024 yılı Mart ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü verilerine göre; Antalya Havalimanı’nda mart ayında iç hat yolcu trafiği 478 bin 53, dış hat yolcu trafiği 834 bin 329 oldu.

Böylece mart ayında toplam 1 milyon 312 bin 382 yolcuya hizmet verildi.

İç hatlar 3 bin 558, dış hatlar 5 bin 914

Mart ayında Antalya Havalimanı’na iniş- kalkış yapan uçak trafiği iç hatlarda 3 bin 558, dış hatlarda 5 bin 914 olmak üzere toplamda 9 bin 472’ye ulaştı.

Kargo, posta ve bagaj şeklindeki yük trafiği ise mart ayında toplamda 15 bin 725 ton oldu. Bu yılın ilk üç aylık döneminde; Antalya Havalimanı’ndaki yolcu trafiği 3 milyon 323 bin 782, uçak trafiği 24 bin 919, yük trafiği de 37 bin 427 ton olarak gerçekleşti.

1 Beğeni

https://x.com/a_uraloglu/status/1788086533875999224

2 Beğeni

https://twitter.com/a_uraloglu/status/1798777062851072503

2 Beğeni

Antalya Havalimanı 10 milyon yolcu sınırına dayandı

Antalya Havalimanı’nda mayısta gelen giden olmak üzere 3 milyon 916 bin 213 yolcuya hizmet verildi, 23 bin 766 uçak iniş ve kalkış yaptı.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü tarafından Antalya Havalimanı’nın mayıs ayına ait hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı.

Buna göre, havalimanında mayısta iç hat yolcu trafiği 576 bin 700, dış hat yolcu trafiği 3 milyon 339 bin 513 oldu. Bir ayda toplam 3 milyon 916 bin 213 yolcuya hizmet verildi.

Mayısta havalimanına iniş-kalkış yapan uçak trafiği iç hatlarda 4 bin 11, dış hatlarda 19 bin 755 olmak üzere toplamda 23 bin 766’ya ulaştı.

Kargo, posta, bagaj gibi yük trafiği ise kayıtlara 48 bin 100 ton olarak geçti.

Yılın ilk 5 ayında ise Antalya Havalimanı’nda yolcu trafiği 9 milyon 685 bin 447, uçak trafiği 64 bin 319, yük trafiği ise 115 bin 320 ton olarak gerçekleşti.

Kaynak: Airport Haber

3 Beğeni

Antalya Havalimanı’nda Rekor Uçak ve Yolcu Trafiği

Antalya Havalimanı’nda arife gününde 1100 uçak ve 200 bin yolcu trafiği yaşandı. Dokuz günlük Kurban Bayramı tatilinde 1 milyondan fazla tatilcinin beklendiği Antalya’da, neredeyse dakikada 1 uçak iniş yapıyor veya havalanıyor.

Turizm Merkezleri Dolup Taştı

Türkiye’de en yoğun talebin yaşandığı Antalya’da, turizm bölgeleri Alanya, Side, Boğazkent, Belek, Kundu, Lara, Konyaaltı, Kemer, Çıralı, Olimpos, Adrasan, Demre ve Kaş-Kalkan, yerli ve yabancı turistlerle en kalabalık günlerini yaşıyor.

Antalya’da Bayram Yoğunluğu

Antalya’nın şehir girişleri ve otogarındaki yoğunluğun yanı sıra Antalya Havalimanı’nda bu yılın en yüksek hareketliliği yaşanıyor. Nüfusu 2,7 milyon olan Antalya’nın bayram nüfusunun 4 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.

Dakikada 1 Uçak Trafiği

Tatilcilerin 4-5 günlük planlar yaptığı Antalya’da en yoğun hareketlilik havalimanında yaşanıyor. Arife gününde 1100 uçak trafiği kaydedildi. DHMİ Antalya Başmüdürlüğü’nün koordinasyonunda bir taraftan inşaat çalışmaları devam ederken, havalimanında neredeyse dakikada 1 uçak iniş yapıyor veya havalanıyor.

Günlük 200 Bin Yolcu

Antalya Havalimanı’nda bir günde hizmet verilen yolcu sayısı 200 bine ulaştı. Arife günündeki uçak ve yolcu trafiği, bu yılın şu ana kadarki en yüksek rakamları oldu.

Kaynak: Airline Haber

3 Beğeni

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir URALOĞLU:

image

3 Beğeni

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir URALOĞLU:

image

3 Beğeni

ANTALYA HAVALİMANI REKORLARA DOYMUYOR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Antalya Havalimanı’nda sürekli artan yolcu sayısına dikkat çekerek 29 Haziran tarihinde yeni bir rekora ulaşıldığını açıkladı. Bakan Uraloğlu, 29 Haziran tarihinde Antalya Havalimanı’nda 29 Haziran Cumartesi günü 1.019’i dış hatlarda, 127’si iç hatlarda olmak üzere toplam 1.146 uçuş trafiği gerçekleştiğini söyledi.

Bakan Uraloğlu, söz konusu tarihte Antalya Havalimanı’nda, 189 bin 508’i dış hat, 20 bin 32’si iç hat olmak üzere toplam 209 bin 540 yolcuya hizmet verebildiği bilgisini de paylaşırken, bu tarihin 2024 yılının en yüksek yolcu sayısı olduğunun altını çizdi.

Kaynak: Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

3 Beğeni

Alıntı: Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

5 Beğeni

Antalya Havalimanı’nda dün uçak trafiği rekoru kırıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Antalya Havalimanı’nda dün 1179 uçak trafiğiyle rekor kırıldığını bildirdi.

Ankara - 07.07.2024

Uraloğlu, sosyal medya hesabından, Antalya Havalimanı’ndaki uçuş trafiğine ilişkin bilgi verdi.

Havalimanında yeni bir rekora imza atıldığını belirten Uraloğlu, şunları kaydetti:

“Antalya Havalimanı’nda 6 Temmuz Cumartesi günü dış hatlarda 1054, iç hatlarda 125 olmak üzere toplamda 1179 uçak trafiğine hizmet verilerek bu yılın rekoru kırıldı. Söz konusu tarihte 186 bin 711’si dış hat, 19 bin 310’u da iç hat olmak üzere toplam 206 bin 21 yolcuya hizmet verildi.”


Anadolu Ajansı

2 Beğeni

Antalya Havalimanı haziranda 5 milyondan fazla yolcuya hizmet verdi

Antalya Havalimanı’nda haziranda gelen giden olmak üzere 5 milyon 87 bin 746 yolcuya hizmet verildi, 29 bin 621 uçak iniş ve kalkış yaptı.

Antalya -08.07.2024

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü tarafından Antalya Havalimanı’nın haziran ayına ait uçak, yolcu ve yük istatistikleri açıklandı.

Buna göre, Antalya Havalimanı’nda haziranda iç hat yolcu trafiği 591 bin 597, dış hat yolcu trafiği 4 milyon 496 bin 149 oldu. Böylece haziranda toplam 5 milyon 87 bin 746 yolcuya hizmet verildi.

Haziran ayında Antalya Havalimanı’na iniş-kalkış yapan uçak trafiği iç hatlarda 4 bin 212, dış hatlarda 25 bin 409 olmak üzere toplam 29 bin 621’e ulaştı.

Kargo, posta, bagaj gibi yük trafiği ise haziranda toplam 57 bin 827 ton oldu.

Yılın ilk 6 ayında ise Antalya Havalimanı’ndaki yolcu trafiği 14 milyon 949 bin 800, uçak trafiği 93 bin 913, yük trafiği ise 173 bin 147 ton olarak gerçekleşti.

Anadolu Ajansı

2 Beğeni

image

3 Beğeni