Balıkesir Havran İnönü Köyü

Balıkesir Havran İnönü Köyü
1902 yılı kayıtlarında köyün ismi İnönü olarak geçmektedir. 1960 yılı kayıtlarında Yenice olarak geçmektedir. Köyün eski adı 1960 da yeniden İnönü köyü olarak düzeltilmiştir. Büyükşehir yasasından sonra Balıkesir Havran ilçesine bağlı bir mahalle olmuştur. Köyün kuzeyinde ‘’Kırcalar’’ mevkisin de aynı adı taşıyan eski bir köy varmış. Bu köyün dağılan ahalisinden bir kısmı İnönü köyüne yerleşmiştir. Köyde balkan harbi sırasında gelen birkaç tane Boşnak muhaciri bulunmaktadır. 1530 yılında 26 hane, 1573 yılında 30 hane olan İnönü köyü yerleşik bir köy olmasına karşılık 16. Yüzyıl boyunca yaz aylarında ‘’Keklik alanı’’ ve ‘’Tan alanı’na’’ yayla’ya çıkarmışlar. İnönü köyü 1939 yılın da aşağıdaki satırlarla anlatılmaktadır. ‘’Havranın şarkın da (doğusun da) güzel manzaralı ve pek bol meyvesi olan bir köy olup güzel binaları ve civarında su değirmeninin bol gölgeli mesiresi vardır ki Edremit’ten buraya tatil günlerini geçirmeye gelenler oluyor. Bu köyün şarkın da (doğusun da ) taş devirlerinden kalma ve kazanın en büyük ve derin mağarası vardır.’’

İnönü , Havranın doğusunda yer alan mahalledir. Balıkesir merkeze 77 km uzaklıktadır. Havran Merkeze uzaklığı 5 km dir. Mahallenin hemen yakınında bulunan mağaralardan dolayı İnönü adını almıştır. Burada ayrıca yakın zamanda faaliyete geçen bir baraj bulunmaktadır. 2023 yılındaki nüfusu 175 kişidir. 89 erkek 86 kadındır. 1974 de 800-900 arasında nüfusu olduğunu köyün yaşlıları söylüyor. Köyün içinden geçen çayın kışın suyu çok olmasına karşı, yazın bir hayli azalıyor. Köyün etrafı zeytin ağaçları ile kaplıdır. Birçok köyün geçiş noktasıdır. Bunlardan en ünlüsü Kocaseyit köyüdür. Kocaseyit anıt ve müzesine giden yol üstündedir. Köyde birçok mandıra vardır. Köy kahvehanesi köyün tam ortasında bulunuyor . Camisi ve okulu var, yalnız öğrenci sayısı kafi gelmediği için öğrenciler Havrana servisle gidiyorlar.

İNÖNÜ (İNBOĞAZI) MAĞARALARI

İnönü Köyü yakınlarında bulunan ve Devadamı, Karanlık, Aydınlık ve Andık mağaraları adını taşıyan bu mağaralarda, en esaslı araştırma 1949 yılında İ.Kılıç KÖKTEN tarafından yapılmıştır. Söz konusu mağaraların en büyüğü olan Karanlık Mağarada çalışmaya başlayan KÖKTEN, mağaranın yukarıdan aşağıya tespit ettiği üç tabakadan ikincisinde, Grek-Roma malzemesine rastlamıştır. Bu seviyelerin bir köşesinden toplu olarak pişmiş topraktan yapılmış, içleri boş, eli davullu karnında aslan kabartması bulunan, su taşıyan ve çeşitli başlıklı kadın erkek adak heykelcikleri çıkmıştır. Bakır devrine ait olduğu, ikinci katta siyah çömlek ve küçük boy değirmen taşları çıkmıştır. Bunun altındaki tabakada kap kırıkları, seramik parçaları, çakmak taşı ve kemik eşyaları bulunmuştur. Taş devri ve Maden devrine ait buluntulardan anlaşıldığına göre MÖ. 50 000 yılından itibaren Havran ve çevresinde yerleşim izleri görülmektedir. Havran barajının bitişiğinde bulunan bu mağaralarda araştırmalar devam ediyor

2022 11 06 Tarihinde çektim

2 Beğeni

2022 11 06 Tarihinde çektim

2 Beğeni

2022 09 04 Havran çakırtepeden İnönü köyüne bakış, ayrıca Çakırtepe de çıkan güzel bir çiçek, hoşuma gitti. yıldız gibi açılmış. Onunda resmini çektim.

2 Beğeni

2022 07 21 Tarihinde

2 Beğeni

2022 07 21 Tarihinde çektim

2 Beğeni

2 Beğeni

2 Beğeni

1 Beğeni

1 Beğeni