Bursaray Hat 1: Emek-Şehir Hastanesi Uzatma Hattı

Şehirhastanesi etabıyla ilgili gelişmeleri bu başlık altında paylaşalım.

Balat istasyonunda peron zemin döşeme işlemi başlamış istasyonun kalan 30 metrelik kaba inşaatı için demirler örülüyor biten bölümlerde de kalıplama çalışması var istasyon gelecek hafta kaba inşaat olarak bitirilmiş olacak tahminime göre mart ortası bursaray bu istasyona yanaşır.


1 Beğeni

Bu sefer aydınlatma direklerini önceden takmışlar :laughing:

1 Beğeni

Aydınlatma direklerini birde orta refüj tarafından taktılar normalde bursaray olan caddelerde tüm direkler sağda olur burda solda o yüzden çabuk yaptılar daha eksikler var bu arada yol emeğe kadar 3 şerit güzelce bağlandı eskiden otoyol köprüsünün altı 2+2 şeritti orasıda 3+3 oldu tam bitince güzel olacak.

1 Beğeni

Biraz önce yeni traversler tırın üstünde önümden geçti seçime kadar ilk istasyonu yetiştirmek için çalışmalar sürüyor.

1 Beğeni

İlk istasyonu açmak metro hattına önemli bir katkı sağlamayacak ama işte klasik siyaset yapılacağı nedeniyle siyasiler için önemli bir açılış olacak

Aslında balat tarafında oturanlar için iyi olacak orda okullarda var yürüyerek istasyona ulaşılabilinecek artısı bu genel olarak bakarsak 2026 sonu açılırsa yine iyi

1 Beğeni

İstasyonda kalan 30 m peron betonu icin son hazırlıklar var çıkış giriş içinde çalışmalar sürüyor ray döşeme işlemi neredeyse istasyona kadar gelmiş


3 Beğeni

Hattın imalatına bu yıl 3 milyar 562 milyon tl ayrılmış

Toplam hat maliyeti 10.860.000.000
2023 harcanan 4.964.000.000
2024 sonu harcama 8.526.000.000

2025 içinde artık tamamlanması gerekiyor.

Balat istasyonu peron bölümü kaba inşaat olarak bitirildi peron ince işleri sürüyor central balat çıkışında kazıkların üzeri betonlanmış total tarfındaki çıkışta ise merdivenlerin son betonlamaları yapılıyor asansörlerin takılcağı demir iskeletlerde yerlerine konmuş. ray işleri çok hızlı istasyona kadar neredeyse tamamlandı katener direklerinide takmaya devam ediyorlar.2 Beğeni

Efe bey Total tarafı çıkış tam olarak nereden olacak ben orayı pek anlayamadım

1 Beğeni

Mc donalds varya giriş bölümü tam karşısında mc donaldsın totalin tam önü

Balat istasyonunda peronun üstünü kapatacak metal çatı parçaları gelmiş yerlerine takılıyorlar.raylar ve traverslerde imalata devam ediliyor central balat çıkışında çalışmalar sürüyor alttaki tünele ulaşılmış ay sonu artık çok az iş kalır.

4 Beğeni

Şehir Hastanesi metrosunda güzel haber: Emek-Geçit arası ray seriliyor

2.5 yıl önce… Bursaray’ı Emek’ten Şehir Hastanesi’ne ulaştıracak metro hattına başlanırken “hedef, 1 yılda bitirmek” olarak belirlendi.

Bu doğrultuda raylar satın alınıp depoya kondu, ama hedef tutmadı.

Sonrasında…

Dönemin Ulaştırma Bakanı Adil Karaismalioğlu, 14 Mayıs 2023 seçimlerinden önce Emek’ten Geçit’e olan bölümün bitirilmesini istedi.

Ne yazık ki; bu hedef de tutmadı.

En son…

12 Kasım 2023’te, Ulaştırma Bakanı Abdülkadir Uraloğlu hem hızlı tren için, hem metro için net hedef verdi:

“Emek-Geçit etabını şubat-mart gibi bitirip Geçit İstasyonu’nu açın ki, buraya kadar yolcu taşımaya başlayabilelim.”

O gün…

Müteahhit temsilcileri “söz veriyoruz” demekle kalmadılar, çalışmalarını hızlandırdılar.

Önce…

Geçit’te yol normal akışına döndü, şimdi de Emek-Geçit İstasyonu arasında ray serimi başladı.

Seçim öncesi, Geçit’e kadar yolcu taşımayı hedefleniyor.

Geçit İstasyonu çelik konstrüksiyonu geldi

Son günlerde… Bursaray’ı Şehir Hastanesi’ne uzatacak metro hattının Emek-Geçit etabındaki çalışmalar hızlandı.

Bir yandan…

Emek’ten sonraki ilk etap için raylar serilirken, diğer yandan Özdilek-Özhan önüne yapılacak Geçit İstasyonu inşaatı hızla ilerliyor.

Gerçi…

Yağmurda bir ara altgeçidi bu bastı, ama hızlıca temizlik yapıldı. İstasyonun çelik konstrüksiyonu da getirildi ve platformda montajı bekliyor.

Kaynak: Ahmet Emin Yılmaz (olay.com.tr)


Ahmet Emin Yılmaz güzel bir yazı paylaşmış ama sağ olsun bizim @EfeBursa gibi daha güncel bilgiler sunan arkadaşımız var. Onun için bu haber bizim için eski :grin:

1 Beğeni

Eski tabi adamlar 1 hafta geriden geliyor yarın bakarım yine :grinning:

bu ahmet emin yılmaz ve olay gazetesi olayları yine çok geriden takip ediyor yeminle onların yapacağı işi instagramda bursayadairherşey daha iyi yapıyor. Adamların bir gazetecisi bursarayda 2020den beri yapılan ek seferleri yeni öğrenmiş el insaf yahu, şehirle ne kadar alakanız var sizin, T2 tramvay 8 senede bitti bunun çabuk bitmeyeceği alenen belli bir şeydi.

Total tarafındaki çıkışı bitirmiş olmaları gerekiyor geçen hafta son betonlamalar yapılıyordu.Yolu eski haline getirip kaldırım ve tretuvar düzenlemeleri artık başlamalı önlerinde 1 ay kaldı central balat çıkışı 2-3 haftaya betonerme olarak biter orda pek düzenleme işi yok zaten bu arada tünel içerisinede raylar getirildi tahminimce tünelin bir bölümünede ray döşenecek bekleme yapacak setler için.

1 Beğeni

Çalışmalar son sürat devam ediyor tünel içinede rayları döşüyorlar emekten gelen raylar balat istasyonuyla birleşmiş.3 Beğeni

12 Kasım 2023’te şantiyeyi gezen **Ulaştırma Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’**ndan geldi. **Bakan’**ın o gün yaptığı sert uyarıdan sonra metro hattında gözle görülür çalışma var.

Son 10 gündür de gece-gündüz kalabalık ekipler raylarda ve istasyonda çalışıyorlar.

Açıkçası…

3 yıldır **Mudanya Yolu’**ndaki metro inşaatında ilk kez böyle yoğun çalışılıyor.

Çünkü…

24 Şubat Cumartesi günü Bursa mitingi sırasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Geçit İstasyonu’nu açması hedefleniyor.

Nitekim…

Emek-Geçit arasındaki 975 metrelik etapta raylar serildi, farklı mimarisiyle **Geçit İstasyonu’**nun çelik konstrüksiyonu monte edildi.

Bu bile heyecan verdi.

Bu imkansız 24 üne açılamaz burası göstermelik bir açılış olur olursa mart içerisinde kullanabiliriz bence en erken

Test amaçlı trenle sürüş yapılır. Ama dediğiniz gibi 24 Şubata yetişmez. Martta kalır açılış.