Çukurova Uluslararası Havalimanı

Havalimanı son durum hakkında haberler, bilgiler, görüntüler

1 Beğeni

Çukurova Bölgesel Havalimanı, Türkiye’nin Mersin ilinin Tarsus ilçesinde yapımı devam eden uluslararası uçuşlar yapılacak bir havalimanıdır. Adana ve Mersin illerine hizmet verecek olan havalimanının yapım ihalesi 15 Aralık 2011’de gerçekleştirildi.

2 Beğeni

15 Ocak’ta açılacağına dair bir haber okudum. Şunun şurasında 1 ay bile kalmadı. Nihayetinde beklenen gün geliyor. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun.

2 Beğeni

Bilet aramalarında şu Mersin yazısını da gördük sonunda :heart_eyes:

Burası havalimanının hangi bölümü bilemiyorum ama bu kısım tamamlanmış görünüyor


3 Beğeni

4 Beğeni

Güncel fotolar iç kısım

5 Beğeni

Çukurova havalimanı 15 ocakta açılacaktı ses seda yok yine seçime doğru heralde açacaklar.

1 Beğeni

Seçime doğru mu açarlar bilemem ama bu işten Adanalılar pek memnun değil sanırım

1 Beğeni

Evet değiller ama bence çok gerekli bir yatırımdı o bölgedeki nüfus büyük boyutta her 2 şehirede eşit şekilde hizmet edecek bence şuana kadar yapılmış en doğru havalimanı yatırımı şakirpaşa kapatılmayacak olsada burası açıldıktan sonra sonu bizim yenişehir gibi olur göstermelik uçuşlarla hayatına devam eder asıl trafik çukurovada olacak.

1 Beğeni

Yenişehir’den daha aktif olur :airplane:

1 Beğeni

Havalimanının adı Çukurova Uluslararası Havalimanı olarak değişti. Çalışmalar bitmiş. Açılış için tarih belirlenecekmiş. Başlığın adını da Çukurova Uluslararası Havalimanı olarak değiştirebiliriz.

2 Beğeni

Şubat içerisinde artık açılış yapılır thy,pegasus ve sunexpress harici hangi havayolları yurt dışı sefer düzenleyecek bakalım ilerleyen zamanda havayolu sayısı artacaktır.

1 Beğeni

Uluslararası ibaresi tabelaya eklenmiş, havalimanı son güncel fotoları:

5 Beğeni

Yüksek oranda ince işler bitirilmiş görünüyor yinede bir müddet daha açılışı beklemek gerekecektir.

1 Beğeni

Güncellemeye devam edelim son durumu

3 Beğeni

Havalimanımızın eski olduğunu ve kapasitesinin yetersiz olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, Çukurova Havalimanı’nın inşasına karşı değiliz. Ancak, Adana’daki halkın uçağın indiği yerden evlerine gitmek için taksi kullanması ve mevcut havalimanının şehir merkezine yakın olması nedeniyle düşük ücretler ödemesi gerçeğini göz önünde bulunduruyoruz. Çukurova Havalimanı için yaklaşık 500₺ daha fazla ödeme yapmamız gerekecek. Tren benim adıma çok güzel bir alternatif fakat hak vereceksiniz ki taksi kadar rahat bir ulaşım seçeneği değiller. Özellikle yaş almış vatandaşlarımız için.

Ulaşım zorlukları dışında ayrıca ekonomik etkiler de var, bilindiği üzere havalimanı bir şehrin gelişmişlik (Turizm, ticaret, istihdam olanakları ve ulaşım bağlantısı) göstergesidir. Şehre gelen ve şehirden ayrılan insanlar arasında toplumsal ve kültürel değişimi teşvik eder. Havalimanımızın kapatılması, bu tür etkileşimlerin azalmasına, şehrin kültürel çeşitliliğinin azalmasına ve rekabet gücümüzün azalmasına (ki bu konuda ne yazık ki grafikler aşağı yönlü) neden olabilir.

Yaşanan üzücü depremde gördük ki Acil Durumlar ve Kurtarma Operasyonları için havalimanımız stratejik bir rol oynuyor. Havalimanımızın kapatılması, acil durumlarda müdahale ve kurtarma operasyonlarının etkinliğini azaltabilir.
(Kapatılan bir havalimanı genellikle acil durumlar için kullanılamaz veya sınırlı şekilde kullanılabilir. Bunun birkaç nedeni var:
1)Bakım: Bir havalimanı kapatıldığında, bakım faaliyetleri genellikle durdurulur veya sınırlı hale gelir. Pistler, terminal binaları ve diğer altyapı unsurları düzenli olarak bakıma ihtiyaç duyar, bu nedenle kapatılan bir havalimanı acil durumlarda hızlı bir şekilde kullanıma hazır olamayabilir.
2)Personel ve Ekipman: Kapatılan bir havalimanında genellikle sınırlı personel bulunur ve acil durumlar için gerekli olan personel ve ekipmanın tamamı hazırda bulunmayabilir.
3)Güvenlik ve Lojistik: Bir havalimanı kapatıldığında, güvenlik protokolleri genellikle gevşetilir veya tamamen uygulanmaz. Bu da acil durumlarda lojistik ve güvenlik açısından sorunlar yaşanmasına neden olabilir.)

Dediğim gibi Çukurova Uluslararası Havalimanına karşı değiliz aksine bölgeye vereceği olumlu etki için gayet memnunuz. Ancak, havalimanımızın kapatılması konusunda endişelerimiz var. Belki yazdıklarım sizler için basit ve çıt kırıldım sebepler olabilir fakat kapatıldıktan sonra ne yazık ki sonuçlarına şahit olacağız. Zamanınızı çaldıysam veya yanlış yere yazdıysam kusura bakmayın. Sıklıkla konuşulan bu duruma kendimce cevap vermek istedim.

2 Beğeni

Uçaklara giriş-çıkış kapıları güzel olmuşlar kulede yine kendine özgü geç oldu ama günümüz şartlarına uyan ve mimari olarak güzel bir terminal ortaya çıktı.

1 Beğeni

Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu dün akşam Habertürk’te açılış ile ilgili bilgi vermiş:

Çukurova Havalimanı muhtemelen Mart ayının ilk yarısında olacak. Hedefimiz bu ay sonu ama bazen hava şartları etkilenebiliyor. İnşallah Mart’ın ilk yarısı içerisinde açılışını yapacağız.

2 Beğeni

Ne varmış ki hava şartlarında? Duyan da kardan dolayı yollar kapandı da işler aksadı sanır. :slight_smile:

1 Beğeni

Mart ayında açacak olmaları seçimle alakalı tamamıyle oyüzden ona göre işler yürütülüyor olsun önemli olan önümüzdeki 1 ay içerisinde buraya ilk uçağın ineceği sürüncemede kalmış bir proje daha çok geç olsada bitirilmiş oluyor.

1 Beğeni