Dönerci Açma Maliyetleri

Dönerci Açma Maliyetleri (2024 Güncel)

Dönerci açmak, karlı bir iş fikri olabilir, ancak başlangıç maliyetlerini göz önünde bulundurmak önemlidir. Maliyetler, konum, mülkün büyüklüğü, yapılacak tadilatlar, ekipman tercihleriniz gibi birçok faktöre göre değişir.

Ortalama olarak, sıfırdan bir dönerci açmanın maliyeti 250.000 TL ile 300.000 TL arasında değişmektedir. Bu maliyetin ana kalemleri şunlardır:

Depozito ve Kira:

• Kira bedeli, şehrin ve semtin yoğunluğuna göre değişiklik gösterecektir. Ortalama bir kira bedeli için 25.000 TL ayırmanız gerekir.
  • Depozito ise genellikle 1-2 ay kira bedeli kadar istenir.

Tadilat ve Dekorasyon:

• Mutfak ve oturma alanının hijyen kurallarına uygun şekilde tadilatı ve dekorasyonu için 150.000 TL civarında bir bütçe ayırmanız gerekir.

Ekipman:

• Döner ocağı, döner kesme makinesi, soğutma dolapları, tezgahlar, fritöz gibi mutfak ekipmanları için 50.000 TL ile 100.000 TL arasında bir bütçe ayırmanız gerekir.
  • Masa, sandalye, banko gibi oturma grubu ekipmanları için 15.000 TL ila 25.000 TL arası bir bütçe ayırmanız gerekir.

Diğer Giderler:

• Ruhsat, izin ve vergiler için 20.000 TL civarında bir bütçe ayırmanız gerekir.
  • Stok için et, sebze ve diğer malzemeler için 10.000 TL civarında bir bütçe ayırmanız gerekir.
  • İşletme giderleri (elektrik, su, doğalgaz) için aylık 5.000 TL civarında bir bütçe ayırmanız gerekir.

Ek Maliyetler:

• Franchising almayı düşünüyorsanız, franchise bedeli ve markalaşma masrafları da ek maliyet kalemleri olacaktır.
  • Canlı müzik gibi ek hizmetler sunmayı düşünüyorsanız, bunun için de ek ekipman ve personel masrafları olacaktır.

Maliyetleri Düşürme Önerileri:

• Daha az metrekareli bir dükkan kiralayabilirsiniz.
  • Kullanılmış ekipman satın alabilirsiniz.
  • Kendi dönerinizi kendiniz yapabilirsiniz.
1 Beğeni

Bu tarz işlerin en önemli kısmı döner ustası olsun veya diğer fast food dediğimiz hızlı tüketim gıda sektöründe usta kendiniz olacaksınız. Eğer usta siz değil başka biri ise bu işe 1-0 geride başlarsınız. Önce usta olacaksınız sonra dükkanı açacaksınız

2 Beğeni

Döner kesmekte ustalaşmak gerekir ama onun da makineleri çıktığı için bu konuda çok usta olmayanlar makinelerden yardım alabilir. Tabi sadece döner kesmekle iş bitmiyor. Ekmeğin tazeliği, içerisine katılan malzemelerin oranı ve etin lezzeti önemli.

Döner porsiyonlarında terazinin de kullanılması gerekir diye düşünüyorum. Bir masaya 100 gram et giderken, diğer masaya 80 gram et gitmesi doğru olmaz. Maliyet, kar zarar hesaplarını da karıştırır bu durum.

1 Beğeni

Ümraniye ve Beykoz bölgeleri için konuşuyorum, lise talebesi olduğum dönemdeki dönerciler işlerine devam ediyorlar. Bu abiler klasik dönere domates yeşillik mayonez ketçap ekleyip satarlardı

Daha sonra bayilik sistemiyle Paşa döner gibi Birçok dönerci açıldı

Bayramoğlu gibi dönerciler küresel üne kavuştu, insanlar sırf döner için yol yapıp sıra bekleyip dönerini yiyor

Son üç dört yılda da Hatay usulü döner moda oldu. Her tarafa bunlar şube açtı.

Ben hiç batan dönerci görmedim.İş yapmayan görmedim. Siz gördünüz mü arkadaşlar ? Bizim halk döneri çok mu seviyor yoksa kar marjı çok mu yüksek nasıl iş anlamadım :joy:

3 Beğeni

Son yıllarda Hatay usulü dönerin yaygınlaşması ile dürüme katılan et oranında düşüş oldu. Salçalı sos ve patates kızartması ağırlıklı bu usule pek ısınamadım. İçine katılan malzemelerden dolayı mideyi de rahatsız edebiliyor. Hatay usulü 10 dönerci varsa ancak 1 tanesi iyi yapıyordur diyebilirim. Sosyal medyada sunum adı altında Hatay usulünü bol salçalı sosa bulayarak abartanlar bile var.

Taze ekmeğin içine et, domates, marul yeterli. Etin de çok kuru olmaması gerek.

5 Beğeni