Football Manager

Football Manager, Sports Interactive tarafından geliştirilen ve Sega tarafından yayınlanan bir futbol menajerlik simülasyonu serisidir. İlk olarak 1992’de Championship Manager olarak piyasaya sürülen oyun, daha sonra adını Football Manager olarak değiştirdi ve dünya genelinde büyük bir hayran kitlesi kazandı.

Football Manager serisi, ilk olarak Championship Manager adıyla 1992 yılında piyasaya sürüldü. Oyun, futbol menajerliği simülasyonu türünde öncü bir rol oynadı ve oyunculara futbol takımlarını yönetme fırsatı verdi.

2004 yılında, Championship Manager serisinin geliştiricileri Sports Interactive, Sega ile ortaklık kurarak Football Manager adı altında yeni bir seriyi piyasaya sürdü. Bu yeni serinin ilk oyunu, Football Manager 2005, daha modern bir arayüz, derinlemesine bir oyun mekaniği ve güncellenmiş takım veritabanları sunarak seriyi yeni bir seviyeye taşıdı.

Kaynak:

Football Manager adıyla 2005 yılından bugüne kadar her sene o yıl adıyla farklı oyun çıktı. Oyun her geçen yıl biraz daha detaylandırıldı. Farklı sekmeler ve dizaynlarla görsel ve grafiksel olarak zenginleşti. Her ne kadar FM’nin her yeni sürümünü iple çekenler olsa da FM 2010 ve sonrasına detaylardan dolayı kafam karıştığı için çok ısınamadım. İlk çıktığı yıllarda daha basit ve sınırlıydı ama daha çok keyif veriyordu sanki.

4 Beğeni

Bu oyunun babası CM01-02’dir.

Hangi yıl yeni versiyonu çıkarsa çıksın asla efsane kadar olamadı.
2003-2005 yılları arasında mahallenin internet cafesinde saati 1 liradan oynardık.
Hatta Roma ile yaklaşık 25 yıl menejerlik yapmış ve kulüp en sonunda kan değişikliği istiyoruz diyerek beni kovmuştu :slight_smile:
Sonrasında bende oynamayı bırakmıştım.
Hala bile bilgisayarımın bir kenarında durur bu oyun. FM23 ile birlikte tabi.

4 Beğeni

aynı duygulrı paylaşıyoruz = ) temur altunhan, maxim Tsigalko. Anatoli Todorov, haruna babangida,
fredy Adu ne oyuncular vardı…

2 Beğeni

Tsigalko

Bu kadar kıt özellikli olup bu kadar fazla gol atabilen başka bir oyuncu bu oyunun tüm serilerinde görmedim ben :slight_smile:

Kaç şampiyonluğumda katkısı var Allah bilir :slight_smile:

3 Beğeni

bende temur altunhan real madridde gol kralı yapmıştım 4 sene ust uste gercek hayatta yalovasporda oynuyordu bir ara

2 Beğeni

:slight_smile: Tsigalko’yu da İstanbulspor’dan almıştım.

Ben mesela hile olarak iki takım alır elde ki çöpleri ona satar, para ile de güzel transfer yapardım. Tabi sonra oyunu öğrenip keyfini almaya başlayınca hile işlerini de kenara attık.

2 Beğeni

güzel zamanlardı internet cafede sabahtan aksama kadar oynardım akınsoft saati 0,50 kurus :smile:

2 Beğeni

Sende ucuzmuş.
Ben 2003-2005 yılları arasında saati 1 liradan oynardım :slight_smile:
238 lira aylık alırdım çalıştığım yerden akşamda 4-5 lira cafeye bırakırdım :slight_smile:

2 Beğeni

Ben de genelde championship manager 03-04 oynadım. Anatoli Todorov ve Kakalov wonderkid olarak iyi oyunculardı. Aghahowa da iyi oynuyordu.

2 Beğeni