İBB'nin Kavacık-Altunizade Metro Projesi

2029 da açılacak Kavacık-Altunizade metrosunun gelişmeleri, haberleri ve sohbet

Aslında güzel bir hat lakin m14 gibi kısa hatlardan sonra açılacak malesef

1 Beğeni

açıkçası beykoz sahile metro hattı daha uygun bence kavacıktan duraksız bir şekilde altunizadeye olması çok saçma bana göre en azından durak eklenerek genişletilmeli bu proje

Sahilin dibine metro kazmak İstanbul’a ihanettir. Anca tramvay olur metro olmaz. Vapur varken ne metrosu ya? Birde Kavacık-Altunizade arası duraksız diye bir bilgi yok henüz. Tahminimce Altunizade-Ümraniye-Hekimbaşı-Yenimahalle-Göksu Evleri-Kavacık olur.

1 Beğeni

resim_2024-01-25_232744013
kusura bakmayın hocam birde çengelköye uğruyormuş onu görmemişim şu anki vizyon haritasında böyle görünüyor

3 Beğeni

Araya daha eklenir. Arada bir sürü semt ve yolcu var. Güzergahı bu çizgideyse garanti Anadolu Hisarı istasyonu olmalı. Ayrıca kıvrımlar var. Sanırım Rasathane’ye de çıkıp Ata 2’den Çengelköy’e iniyor. Ordan Boğaziçi Köprüsü veya Nakkaştepe durağı olur belki. Ardından Altunizade.

1 Beğeni

Bu güzergahı hiç ama hiç düşünmemiştim ve görmemiştim şimdiye kadar. Ne yalan söyleyeyim çok sevdim. Ümraniye-Hekimbaşı’ndan gideceğine burdan gitsin. Ardından Kavacık’tan Çubuklu Feribot-Beykoz Devlet Hastanesi-Beykoz Merkez etapları yapılabilir. Diğer yandan da Altunizade’den Ataşehir yada Göztepe’ye hatta Kadıköy’e uzatılabilir. Düşünmek bedava. Her şey olabilir yeter ki isteyelim

Hocam bugün İmamoğlu beykoz halk buluşmasında ön fizibilite aşamasının sona yaklaştığını 1 1,5 yıl içinde projenin hazırlanıp ihaleye çıkacağını söyledi.Ve güzergah olarak altunizadeden yenimahalleye ordan küçüksu ve göksuya ordan kavacık rüzgarlıbahçeye kadar gideceğini söyledi

2 Beğeni

2029’dan sonraya açılacağı söyleniyor ama bence öne alınmalı tarih. Halk zulüm çekiyor her sabah Kavacık kilit, trafik bitmiyor. 10 sene öncesi olsa acelesi yok derdim ama, üniversiteler ve Beykoz’a göç sonrası Beykoz’un sakin yapısı maalesef bozuldu ve çok kalabalık olmaya başladı. Bir an evvel açılması şart oldu.

vallahi hocam yönetim değişirse bu metronun yüzüne bile bakmazlar daha o yüzden şu anki yönetim kazansında beykoz bir metro görsün artık diye umut ediyorum metrodan aşağısı kurtarmaz beykozun ulaşımını

1 Beğeni

Benim kafamda raylı sistem olarak şu projeler var dostum:
1-) Kanlıca-Hidiv Kasrı nostaljik tramvay (Mahalle arasından, Kadıköy-Moda tramvayı gibi küçük vagon)

2-)Küçüksu Kasrı-Göksu-Kavacık-Beykoz Konakları-Sultaniye Parkı tramvayı

3-)Kavacık-Altunizade metrosu ilk etap
2.etap Altunizade’den Göztepe’ye yada Söğütlüçeşme’ye uzar. Aynı anda da Kavacık’tan Çubuklu üzerinden Soğuksu; ardından, yeni açılacak olan Beykoz On Çeşmeler Meydanı’na kadar uzar.

4-) Çubuklu Feribot-Kavacık Mezarlık Finüküler Hattı

5-) Paşabahçe-Sultaniye nostaljik tramvay (Mahalle arasından, Kadıköy-Moda tramvayı gibi küçük vagon)

2 Beğeni

Hocam bu videoda göründüğü üzere duraklar
Altunizade-Burhaniye-Çengelköy-Güzeltepe-Bahçelievler-Yenimahalle-Küçüksu-Göztepe-Kavacık Köprüsü-Kavacık olarak belirlenmiş

1 Beğeni

Gayet güzel. Dilerim Altunizade’den daha da öteye Kadıköy’e uzar. Kavacık’tan da Beykoz’a kadar uzar.

Aksine, farklı bir yüz lazım. Daha otobüs seferlerini düzene sokamıyorlar, oraya metro mu getireceklermiş?

1 Beğeni

15 bk hattındaki yoğunluk dikkate alındığında kavacık’a yapılacak metronun boğaz kıyısından ziyade ümraniye kadıköy yönünde evrilmesi gerekir diye düşünüyorum.

1 Beğeni

Kesinlikle! Elmalıkent, Hekimbaşı ve Yeni Mahalle gibi mahallelerin çok fazla yolcusu var Kavacık’tan.

İmamoğlu Beykoz’da yapmış olduğu konuşmada 1 - 1.5 yıl içerisinde ihale sürecini başlatmak istediklerini söylemişti ama M14’ün zaten Kavacığa uzatılması planlanırken alternatif bir güzergahtan da başka metro yapılmasının ihtimali çok düşük. Bu nedenle Önümüzdeki 5 yılda ihale edilme ihtimalinin de olduğunu düşünmüyorum. Kavacığa bir noktada metro gidecektir muhtemelen de 2034 seçimleri zamanı daha ayağı yere basan bir şekilde tekrar gündeme gelecektir

1 Beğeni

Benim yine de umudum var.

1 Beğeni

Beykoz’un (daha doğrusu az nüfuslu bir bölgenin) kaderi bu. İlk 5 yılda yapılacağı planlanan Üsküdar-Beykoz metro hattının da 2024 sonrası değerlendirmeye alınacağı söylenmişti. Bu proje de aynı kaderi yaşayacaktır (bence)

1 Beğeni

Ulaşım açısından iyi projeler ancak şehrin altı sürekli kazılıyor. İlerde sorun yaratır mı acaba merak ediyorum :thinking:

1 Beğeni