İETT 2024 Yılı Beklentileriniz Nelerdir?

Ya otobüs bir zahmet alınsın zaten de, Beykoz’da acil ihtiyaçlardan biri karşıdan gece Beykoz’a gelememek. 121A gece seferi olsa ya da 101 Beykoz-Beşiktaş/Taksim hattını açıp gece çalıştırsalar hayat kurtarır. Altında ya araban olacak ya da taksi tutacaksın. Böyle rezillik olmaz ya.

1 Beğeni

Beykozlu, üzgünüm ama çok şey bekliyorsun. Yıllardır yazıyorum İETT’ye, 15F’nin gece otobüsünü Anadoluhisarı’ndan Kavacık’a çıkarın ve Kavacık’tan da Körfez’e indirin diye. Ters yönde de Körfez’den Kavacık’a çıkarın ve Anadoluhisarı’na indirin diye. Kavacık’ta ciddi nüfus var ve E-3 var Sabiha Gökçen için ama yapmıyorlar. Taksilerin önüne geçmek istemiyorlar. 101 meselesine gelecek olursak. Gece maç için diyorsun sanırım. Stattan Üsküdar’a motorla geçip Beykoz aracına binebilirsin. Sürekli olarak yapılmasına karşıyım ama bu geceye özel konabilir belki. Yaparlar diye söylemiyorum, düşünülmeli diye söylüyorum.

2 Beğeni

Alibeyköyden bütün memlekete otobüs hattı açılmış. Yeri geliyor yeterli otobüs yok diyolar yeri geliyor talep olmayan bölgelere hat açıyorlar. Boğazgeçişli hatta araç yok, eski hatlara araç yok, ama ne varsa tüm otobüsler alibeyköye feda olmuş…

1 Beğeni

“Aktarma merkezi” uygulamasını tüm şehre yayılması yönünde bir beklentim var. Alibeyköy Metro’da yapıldığı gibi şehrin kritik noktalarına bu uygulamanın yaygınlaşması lazım. Bu durumun en iyi yanı da; bir caddeden herhangi bir yöne tek ama sık çalışan hatlar olması. Mesela aynısının Topkapı ya da Cevizlibağ’da olmasını diliyorum. Millet Caddesi’nden aynı yöne giden tonlarca hat var. Halbuki bu hatlar Topkapı’da bitirilse, Topkapı’dan da, Yenikapı, Eminönü, Taksim, Beşiktaş(28T) yönlerine tek, fakat sık seferli hatlar olsa mükemmel olurdu. (Bu arada aktarmada ücret alınmamak ya da çok ufak bir ücret alınması kaydıyla) Böylece Millet Caddesi’nde hat kalabalığının önüne geçilirdi.
Ayrıca imkan olsa, bu uygulamanın Vatan Caddesi ve Fevzipaşa Caddesi’nde de olmasını dilerdim.

Dipnot: her ne kadar farklı güzergaha sahip olsa da, 50M ve TM13 hatları İETT’nin en gereksiz hatlarıdır.

Bravo! 129T gibi bir hattın seferleri saatte bir ancak Alibeyköy gibi ucube bir yerde dakika başı otobüs kalkıyor METRO olduğu halde, TRAMVAY OLDUĞU HALDEE!!!

Dakika başı hem taksime gem veznecilere hem eminönüne hem zincirlikuyuya hemde mecidiyeköye hemde şişliye kalkıyor. Ama boğazgeçişli hatlara otobüs yok.

1 Beğeni

Boğazgeçişli hatların çoğu tekrar açılmalı. Burası İstanbul! Her yere ulaşım şart. Aktarma işi çok saçmalık geliyor.

1 Beğeni

Kaç seferdir dil döktüm, detaylarını anlatmaya çalıştım, hatta ne yazılıp ne çiziliyor diye sessizce yazılan mesajlara baktım ve görünen o ki; burada “Kapımdan otobüs geçsin, her yere kesintisiz gideyim” mantığı ısrarlı bir şekilde sürdürülmeye devam ediliyor. Bu konu hakkında son kez yazacağım çünkü amacım kimseyle tartışmak değil, durumu açıklamak. Umarım yeterince açık olur.

Şimdi bu; “Kapımdan otobüs geçsin, her yere kesintisiz gideyim” diyen arkadaşların unuttukları bir şey var: Günümüz metropollerinde aktarma mantığı var ve otobüsçülük böyle işliyor. Otobüsler, metro veya tramvayın olmadığı yerlerde olurlar ve en yakın raylı sisteme entegre olurlar. Buradaki asıl gaye de budur. İnsanları raylı sistemlerle yolculuk yapmasını sağlamak. Raylı sistemler de birbirine entegredir. Bu sayede gereksiz yakıt israfından kaçınılır.
Basit bir örnekle; Mescidi Selam’dan Topkapı’ya otobüs hattı vermek ne kadar saçma öyle değil mi? İnsanlar, tramvay seçeneği durururken niye Eski Edirne Asfaltı trafiğini çeksin?

Bir de köprü geçişli hatlar konuşulmuş da, İstanbul gibi köprü trafiği olan bir kentte metrobüs’ü tercih etmek hızlı ulaşım sağlar. 15 TŞK ve E-5 trafiğinde insanlar sürünmezler.
FSM köprüsüne gelince, oradan geçen hatların Mecidiyeköy’de bitirilmesi de yeterli. Çünkü Mecidiyeköy’den her yere ulaşmak mümkün. (M2+M7 kesişim noktası) Zincirlikuyu, Taksim, Beşiktaş, Eminönü, Beyazıt, Yenikapı, Topkapı, Maslak, gibi kritik noktalara rahatlıkla gitmek mümkün.

Ha, bazı hatlarda iyileştirme yapılabilir mi? Evet.
Gereksiz şekilde dolaşan hatlar var ne yazık ki.

Yani özetle; küçük kentlerde kesintisiz olarak bir noktadan bir noktaya gitmek mümkünse de, büyük kentlerde o iş öyle işlemez. Çünkü bu mantıkla; Büyükçekmece’den Ümraniye’ye otobüs hattı açılabilir.

İstanbul’da raylı sistemlerin her yere yaygınlaşması dileğiyle.

4 Beğeni