İşletim Sistemleri

image

İşletim sistemi, bir bilgisayarın donanım ve yazılım kaynaklarını yöneten ve kullanıcıların bilgisayarla etkileşim kurmasına olanak sağlayan temel bir yazılımdır. Bilgisayarın “beyni” olarak da bilinir.

İşletim sistemlerinin temel görevleri şunlardır:

• Donanım yönetimi: İşlemci, bellek, depolama, giriş/çıkış aygıtları gibi donanım kaynaklarını yönetir ve programların bu kaynaklara erişmesini sağlar.
  • Bellek yönetimi: Belleği programlar arasında tahsis eder ve boşaltır.
  • Dosya yönetimi: Dosyaların ve klasörlerin oluşturulmasını, silinmesini, kopyalanmasını ve taşınmasını yönetir.
  • İşlem yönetimi: Programların başlatılmasını, durdurulmasını ve zaman paylaşımı ile çalıştırılmasını yönetir.
  • Güvenlik: Bilgisayarın yetkisiz erişime karşı korunmasını sağlar.
  • Kullanıcı arayüzü: Kullanıcıların bilgisayarla etkileşim kurmasına olanak sağlayan grafiksel veya metinsel bir ortam sunar.

Popüler işletim sistemleri şunlardır:

• Microsoft Windows: En yaygın kullanılan işletim sistemidir. Masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar ve tabletler için kullanılır.
  • macOS: Apple tarafından geliştirilen bir işletim sistemidir. Mac bilgisayarlar için kullanılır.
  • Linux: Açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Masaüstü bilgisayarlar, sunucular ve gömülü sistemler için kullanılır.
  • Android: Google tarafından geliştirilen bir işletim sistemidir. Akıllı telefonlar ve tabletler için kullanılır.
  • iOS: Apple tarafından geliştirilen bir işletim sistemidir. iPhone ve iPad’ler için kullanılır.

İşletim sistemleri, bilgisayarların çalışmasını sağlayan ve hayatımızı kolaylaştıran önemli araçlardır.

İşletim sistemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için:

• İnternette arama yapabilirsiniz.
  • İşletim sistemlerinin web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.
  • Bilgisayar kitaplarına ve dergilerine bakabilirsiniz.
  • Yazılım kurslarına katılabilirsiniz.

İşletim sistemleri hakkında bazı önemli bilgiler:

• İşletim sistemleri, tek kullanıcılı veya çok kullanıcılı olabilir.
  • İşletim sistemleri, grafiksel veya metinsel bir kullanıcı arayüzü sunabilir.
  • İşletim sistemleri, açık kaynak kodlu veya ticari olabilir.
  • İşletim sistemleri, güncellemelerle yeni özellikler ve hata düzeltmeleri alabilir.

Şu Linux neden tutmadı, neden daha çok kafa yorumladı şaşırıyorum. Microsoft ve zırvalamalarından kurtulamadik

1 Beğeni

Windows İşletim Sistemi Tarihi

1983: Microsoft, ilk Windows sürümünün beta sürümünü yayınladı. Bu sürüm, MS-DOS işletim sistemi üzerinde çalışan bir grafiksel kullanıcı arayüzü (GUI) idi.

1985: İlk Windows sürümü satışa sunuldu. Bu sürüm, çoklu görev ve pencereleri destekliyordu.

1990: Windows 3.0 piyasaya sürüldü. Bu sürüm, daha gelişmiş bir grafiksel arayüze ve daha fazla uygulamaya sahipti.

1995: Windows 95 piyasaya sürüldü. Bu sürüm, Başlat menüsü, görev çubuğu ve Internet Explorer gibi önemli yeni özellikler içeriyordu.

1998: Windows 98 piyasaya sürüldü. Bu sürüm, Windows 95’e bazı iyileştirmeler ve yeni özellikler ekledi.

2000: Windows 2000 piyasaya sürüldü. Bu sürüm, daha fazla güvenlik ve stabilite sunan, iş kullanıcıları için tasarlanmış bir işletim sistemiydi.

2001: Windows XP piyasaya sürüldü. Bu sürüm, Windows 2000’in ev kullanıcıları için tasarlanmış bir versiyonuydu. Windows XP, uzun yıllar boyunca en popüler Windows sürümlerinden biri oldu.

2007: Windows Vista piyasaya sürüldü. Bu sürüm, yeni bir grafiksel arayüz ve birçok yeni özellik içeriyordu. Ancak, Vista’nın yüksek sistem gereksinimleri ve bazı uyumluluk sorunları nedeniyle birçok kullanıcı tarafından tercih edilmedi.

2009: Windows 7 piyasaya sürüldü. Bu sürüm, Vista’nın hatalarını düzeltmek ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak için tasarlandı. Windows 7, Windows XP’nin yerini aldı ve en popüler Windows sürümlerinden biri oldu.

2012: Windows 8 piyasaya sürüldü. Bu sürüm, tablet bilgisayarlar gibi dokunmatik ekranlı cihazlar için tasarlanmış yeni bir arayüze sahipti. Ancak, birçok kullanıcı bu yeni arayüzü beğenmedi.

2015: Windows 10 piyasaya sürüldü. Bu sürüm, Windows 7 ve Windows 8’in en iyi özelliklerini birleştirmek için tasarlandı. Windows 10, şu anda en popüler Windows sürümüdür.

Windows 11 güncellemesini geçen yıl bilgisayara yüklemiştim ama ses sorunu olduğu için tekrar Windows 10’a dönüş yaptım. Windows 10’dan memnunum.