Osmaniye Düldül Dağı

Düldül Dağı ilçemizin kuzeyinde yer alan Ceyhan Nehri’nden itibaren 180’m den başlayan ve 2246’m ye kadar ulaşan kısa mesafede büyük değişimler gösteren dağdır. Yükselti farkına bağlı olarak ortaya çıkan bitki çeşitliliği, temiz havası ve eşsiz manzarası ile dikkat çekmektedir.

Düldül Dağı Amanos Dağlarının en yüksek dağıdır. Güneydoğu kesiminde Sabun Çayı ve kolu olan Zindoğan Deresi ile batı ve kuzeybatı kesiminde oldukça derin kanyon içerisine inşa edilmiş Berke Barajı bulunmaktadır.

Düldül Dağının alt kesimlerinde Akdeniz ikliminin bitki örtüsüne ait bitki topluluklarıyla başlar, yukarılara çıkıldıkça yağışın artmasıyla Karadeniz ikliminin bitki toplulukları olan şimşir ormanları, Kayın, Akçaağaç ve Göknar türlerine rastlanmaktadır.

Düldül Dağının doğal ve beşeri özelliklerinden dolayı büyüklü küçüklü birçok mağara bulunmaktadır. En önemlileri Deve Mağrası Kanyonu görülmeye değerdir. Güneydoğu kesiminde bulunan yaklaşık 15 m yükseklikten düşüş gösteren Sabun Çayı Şelalesi doğal güzelliği ile dikkat çeker. Düldül Dağı hem hayvancılık hem de sayfiye amaçlı ziyaret edilir. Yaylacılar için de temiz havası, bitki örtüsüyle yaylacılara cazip imkânlar sunar. Birçok yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından dağ yürüyüşü yapılarak, kamp kurulmaktadır. Ayrıca yapımı devam eden teleferik sistemi ile Düldül Dağının turizm imkânlarını artıracaktır.
images - 2024-02-18T210637.257
images - 2024-02-18T210551.222

4 Beğeni

Teleferik yapılacaktı buraya ne oldu acaba?

2 Beğeni

@Meksika kardes bende osmaniyeye yerleşeri 3 yıl olacak onun için fazla bilgim yok biraz arastırdım acılmamıs galiba 2021 yılında bir haber gördüm Vali 1 ay sonra acılacak demiş 2024 deyiz acıldı a dahil hiç bir bilgi yok çürümeye terk etmemişlerdir inşallah

2 Beğeni

Hayırlısı hocam. Açılır elbet birgün artık:(

3 Beğeni

@Meksika gecen gün düziçi den bir arkadaslar konustuk teleferik tamamlanmış ama acık degil diyor ne den diye sordum o da bilmiyor internetten de araştırdım ama bir sonuca ulaşamadım kardeşim

2 Beğeni

images (24)

Görsel alıntı

3 Beğeni