Samsun-İlkadım

İlkadım

Samsun İl merkezinde 2008 yılında kurulan bu ilçenin nüfusu 317 bin dolayındadır.yaklaşık 7,5 km uzunluğunda bir sahil şeridi boyunca yerleşen ilçede temel ekonomik faaliyet ticarettir.Millî Mücadelenin Atatürk tarafından dile gelen hikâyesinin ilk cümlesi, " 1919 senesi Mayısının 19’uncu günü Samsun’a çıktım" ile başlar. 19 Mayıs bir başlangıçtır; fikir ve karar sahibi Atatürk’ün hedefine varan yolda ilk adımdır. İşte böyle tarihi bir adımın atıldığı bir bölgedir İLKADIM ve adını Türk tarihinin kaderini değiştiren bu adımdan alır. “İlkadım” , “Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması hakkındaki 22.03.2008 tarih ve 5747 sayılı Kanun” ile Gazi ve Yeşilkent ilk kademe belediyeleri tüzel kişiliklerinin kaldırılarak mahalleleri ile birlikte, İlkadım İlk Kademe Belediyesine katılması ile ilçe statüsüne kavuşmuştur.

Kurtuluşa giden yolda ilk adımın atıldığı ilçe tarihi misyonunun yanında müzeleri, meydanları ve ticari alanlarıyla da şehrin can damarı.

Tütün İskelesi

Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da Millî Mücadele’nin meşalesini yakmak üzere Bandırma Vapuru ile geldiği Samsun’a ilk adımını attığı iskeledir. Tütün İskelesi üzerinde Atatürk ve 18 silah arkadaşının karaya çıkış halini gösteren bal mumu heykeller yer alıyor.

Onur Anıtı

Samsun’un en önemli simgelerinden biri olan anıt, şehre gelenlerin ilk ziyaret ettiği yerler arasında yer alıyor. Bronz Atatürk heykeli, Samsun halkı tarafından Avusturyalı heykeltıraş H. Kriphel’e yaptırıldı

Saathane Meydanı

Osmanlı döneminin izlerini taşıyan meydan Samsun Büyükşehir Belediyesi’ nin çalışmasıyla da yeniden eski ihtişamına kavuştu. Samsun’un kalbi olan Meydan’da Saat Kulesi, Taşhan, Medrese Cami, Şifa Hamamı ve iş yerleri yer alıyor.

Bulvar AVM

Cumhuriyet Meydanı’ da yer alan alışveriş merkezi, açık ve ferah konseptiyle şehrin ticari hareketliliğine katkı da bulunuyor.

İlçedeki Müzeler

Gazi Müzesi

Panorama Müzesi

Sadi Tekkesi ve Kuvay-i Milliye Müzesi

Kent Müzesi

Cerrahi Aletler Müzesi

Amazon Köyü

Batı Park, Teleferik ve Amazon Müzesi

Batı Park yemyeşil alanlarıyla insanların soluklanma ve buluşma noktası olurken, ayrıca bu parkta Amazon kadınların günlük yaşamını yansıtan balmumu heykellerin bulunduğu Amazon Köyü’de yer alıyor.

Batı Park’tan Amisos Tepesi’ne çıkan teleferikle de ziyaretçiler şehrin muhteşem manzarasını kuş bakışı izleme fırsatı yakalıyor

Kaynak: T.C Samsun Valiliği

Samsun Büyükşehir Belediyesi

2 Beğeni