SoloTürk

image

Türk Hava Kuvvetlerinin sahip olduğu modern ve yüksek performanslı F-16 uçağının kabiliyetlerini, kullanımı için gereken yüksek seviyedeki bilgi ve beceriyi izleyiciye bir gösteri şeklinde sunan gösteri ekibidir. Gösteri uçuşları tek kişilik F-16C Blok-30TM uçağı ile icra edilmektedir. Uçak üzerine boya haricinde herhangi bir değişiklik yapılmamış olup diğer F-16’lar gibi her türlü göreve planlanabilmektedir. SOLOTÜRK pilotları gösteri uçuşları haricinde harbe hazırlık uçuşlarını sürdürmektedirler.

Hv.K.K.lığının 25 Kasım 2009 tarihinde çalışmalarını başlattığı “Tek F-16 Uçağı ile Gösteri Uçuşu” programı 14 Ocak 2010 tarihinde kurucu ekibin seçilmesi ile hayata geçmiştir. 18 Mayıs 2010 tarihinde tek F-16 gösteri uçuşunun ilk eğitim sortisi gerçekleştirilmiş olup eğitim 20 Ağustos 2010 tarihinde tamamlanmıştır.

2010-2011 Uçuş Eğitim Yılı başlangıcı olan 01 Eylül 2010 tarihinde 4’üncü Ana Jet Üs K.lığında dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Hv. Org. Hasan AKSAY’a ilk gösteri uçuşu arz edilmiştir.

15 Nisan 2011 tarihinde Türk Hava Kuvvetlerinin 100’üncü yılı etkinliklerinde ilk kez gösteri uçuşu gerçekleştirilmiştir.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı personelinin göndermiş olduğu yaklaşık 300 adet isim önerisi arasından “SOLOTÜRK” ismi seçilmiştir.

SOLOTÜRK; Konya’da bulunan 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığında konuşlu 132’nci Silah ve Taktikler Filo Komutanlığında pilot, basın ve halkla ilişkiler personeli ve 9 kişilik uçak bakım ekibiyle faaliyetlerini sürdürmektedir.

UÇUŞ EKİBİ

• Hv.Plt.Bnb. Murat BAKICI - 008

SOLOTÜRK Kol Komutanı

• Hv.Plt.Bnb. Yasin DİKKULE -009

SOLOTÜRK Pilotu

ÖNCEKİ PİLOTLAR

• Pilot Binbaşı Murat Keleş (001) - (2011 - 2012)
  • Pilot Binbaşı Fatih Batmaz (002) - (2011 - 2013
  • Pilot Binbaşı Sedat Yalın Ahbab (003) - (2011 - 2014)
  • Pilot Yüzbaşı Yusuf Kurt (004) - (2012 - 2015)
  • Pilot Yüzbaşı Erhan Günar (005) - (2013 - 2020)
  • Pilot Yüzbaşı Serdar Doğan (006) - (2015-2021)
  • Pilot Yarbay - Emre Mert (007) - (2019-2023)

6 Beğeni

SOLOTÜRK İstanbul semalarında prova uçuşu yaptı

Türk Hava Kuvvetlerinin akrobasi timi SOLOTÜRK, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları için İstanbul semalarında prova uçuşu gerçekleştirdi.

SOLOTÜRK pilotları, Yenikapı semalarında prova uçuşu kapsamında çeşitli manevralar yaptı. Yaklaşık 30 dakika süren uçuşu ilgiyle takip eden birçok kişi o anları cep telefonu kamerasıyla görüntüledi.

Yıllardır fotoğraf makinesiyle SOLOTÜRK’ün uçuşlarını çekmeye çalıştığını söyleyen Sercan Aykut Birden, “Bunun için bütün işlerimi bıraktım buraya geldim. Gösteri harikaydı. SOLOTÜRK ve Türk Yıldızları bu alanda bir numara.” dedi.

Her seferinde SOLOTÜRK uçuşlarını ilk defa izlemiş gibi heyecanlandırdığını belirten Semih Keskin, “Gösteriyi izledim, uçuş sırasında yapılan manevraları çok güzel buldum.” diye konuştu.

Anadolu Ajansı

6 Beğeni

SOLOTÜRK’ten 30 Ağustos Zafer Bayramı’na özel İstanbul semalarında nefes kesen gösteri uçuşu yapıldı.

image

image

Anadolu Ajansı

6 Beğeni