Zeytinyağı Üretim Teknolojisi

Zeytinyağı Üretim Teknolojisi

Zeytinyağı üretimi, zeytin meyvesinin mekanik yollarla işlenmesiyle elde edilen bitkisel yağlar içerisinde fiziksel yöntemlerle doğal olarak üretilip tüketilen tek yağdır.

Zeytinyağı üretim aşamaları:

1. Hasat:

• Zeytinler olgunlaştığında elle veya makineyle toplanır.
  • Hasat sırasında zeytinlerin ezilmemesine ve zarar görmemesine dikkat edilmelidir.

2. Yaprak Ayırma ve Yıkama:

• Toplanan zeytinler, yaprak ve diğer kirlerden arındırılır ve yıkanır.
  • Bu işlem, zeytinlerin üzerinde bulunan mikroorganizmaları ve tozu temizlemek için önemlidir.

3. Kırma - Ezme:

• Zeytinler taş değirmenler, metal kırıcılar veya çekiç değirmenler gibi farklı ekipmanlar kullanılarak ezilir.
  • Bu işlem, zeytinlerin hücre duvarlarının parçalanmasını ve yağın serbest kalmasını sağlar.

4. Yoğurma (Malaksasyon):

• Ezilen zeytin hamuru, yoğurma işlemiyle karıştırılır ve havalandırılır.
  • Yoğurma işlemi, yağ damlalarının birleşmesini ve zeytinyağının daha kolay ayrılmasını sağlar.

5. Yağ Ayırma:

• Yoğrulan zeytin hamuru, presleme, santrifüjleme veya seçici filtrasyon gibi farklı yöntemlerle yağdan ayrılır.
  • Presleme yöntemi: En eski ve geleneksel yöntemdir. Zeytin hamuru, presler kullanılarak preslenir ve zeytinyağı ve karasu ayrılır.
  • Santrifüjleme yöntemi: Daha modern bir yöntemdir. Zeytin hamuru, santrifüjler kullanılarak yüksek hızda döndürülür ve zeytinyağı ve karasu ayrılır.
  • Seçici filtrasyon yöntemi: En yeni yöntemlerden biridir. Zeytin hamuru, özel filtreler kullanılarak zeytinyağı ve karasu ayrılır.

6. Filtrasyon:

• Elde edilen zeytinyağı, tortulardan ve kirlerden arındırılmak için filtrelenir.

7. Dolum ve Depolama:

• Filtre edilen zeytinyağı, cam şişeler, teneke kutular veya plastik kaplar gibi farklı ambalajlara doldurulur.
  • Zeytinyağı, serin, karanlık ve kuru bir ortamda depolanmalıdır.

Zeytinyağı üretim teknolojisinde kullanılan ekipmanlar:

• Hasat Makineleri: Elle hasat yerine zeytinlerin daha hızlı ve kolay bir şekilde toplanması için kullanılır.

• Yıkama Makineleri: Zeytinleri otomatik olarak yıkar ve kirden arındırır.

• Kırma-Ezme Makineleri: Zeytinleri ezmek ve yağın serbest kalmasını sağlamak için kullanılır.

• Yoğurma Makineleri: Zeytin hamurunu karıştırmak ve havalandırmak için kullanılır.

• Presler: Zeytin hamurundan zeytinyağını ayırmak için kullanılır.

• Santrifüjler: Zeytin hamurundan zeytinyağını ayırmak için kullanılır.

• Filtreler: Zeytinyağından tortuları ve kirleri ayırmak için kullanılır.

• Dolum Makineleri: Zeytinyağını otomatik olarak ambalajlara doldurmak için kullanılır.

Zeytinyağı üretim teknolojisinde kullanılan teknolojiler:

• Otomasyon: Zeytinyağı üretim tesislerinde, iş gücü maliyetlerini düşürmek ve verimi artırmak için otomasyon sistemleri kullanılmaktadır.

• Bilgisayarlı Kontrol Sistemleri: Zeytinyağı üretim tesislerinde, üretim prosesini kontrol etmek ve optimize etmek için bilgisayarlı kontrol sistemleri kullanılmaktadır.

• Sensörler: Zeytinyağı üretim tesislerinde, zeytinlerin olgunluk durumunu ve zeytinyağının kalitesini kontrol etmek için sensörler kullanılmaktadır.

Kaynak: hazerfenkimya

3 Beğeni