Beykoz'un Ulaşım Sorunları ve Çözümü

Beykozlu

Paylaşımcı Üye
Beykoz ilçesinin ulaşım sıkıntıları ve çözüm önerilerinin konuşulduğu şikayet, tartışma, öneri başlığıdır.

Moderatör tarafında düzenlendi:
1-) Kavacık-Kozyatağı arası metro veya Kavacık Ataşehir arası metro iyi olur. Proje çalışması yürütülen Altunizade-Kavacık metrosundan daha faydalı olur. Hem M4 metrosuna, hem M5 metrosuna, hem de M8 metrosuna aktarma.

2-) Beykoz-Eminönü, Beykoz-Sarıyer, Beykoz-Beşiktaş ve Beykoz-Üsküdar vapur seferleri sıklaşmalı

3-) Kavacık mezarlığın ordaki devasa işlevsiz göbek kaldırılıp yol ve şerit sayısı genişletilmeli.

4-) On Çeşmeler Meydanı, Sultaniye Parkı, Kavacık Hasan Yavuz ve Anadolu Hisarı’na yer altı otoparkı yapılıp, hali hazırda daracık olan yollara araç parkı halinde anında çekici ile çekilmelidir.

5-) Vapur ve Metro harici insanların Beykoz’dan en çok gittiği yerler olan Kozyatağı, Ataşehir, Bostancı, Beşiktaş, Taksim’e otobüs hattı koyulmalıdır.

6-) Yoğun hatlarda daha fazla körüklü araç çalışmalı. Örneğin; 15BK, 11H, 121A, 121B, 121BS, 15SD (eğer açılırsa Bostancı/Ataşehir/Kozyatağı ve Beşiktaş/Taksim otobüsü de körüklü çalışmalıdır.

7-) Yaya geçitlerine kameralar yerleştirilip yayaya yol vermeyen sürücülere para cezası ve 1.uyarı , 2. uyarıyla beraber yüklü miktarda para cezası, 3. uyarıyla beraber ehliyete el koyma ve yüklü miktarda para cezası

8.) Köylerden Beykoz ve Kavacık’a daha sık sefer

9-) Çubuklu-İstinye arabalı vapurundan Kavacık mezarlığa finüküler raylı sistem

10-) Karlıtepe-Beykoz sahil arası akbil basılabilen teleferik

11-) Paşabahçe Merkez-Sultaniye Parkı arası dar mahalle arasından giden ve Kanlıca-Hidiv Kasrı arası dar mahalle arasından giden küçük tramvay (Kadıköy-Moda tramvayı gibi)

12-) Yeni otobüs hatları.

101 Beykoz-Beşiktaş/Taksim
Güzergah: Şahinkaya Garajı-Ortaçeşme-Paşabahçe-Kanlıca-Kavacık-Levent-Zincirlikuyu-Barbaros Bulvarı-Beşiktaş-İnönü Stadyumu-Taksim (Sadece körüklü İETT otobüsleri, çift bilet)

15AB Beykoz-Ataşehir/Bostancı
Güzergah: Ortaçeşme-Paşabahçe-Kanlıca-Kavacık-Ataşehir Plazalar-Ataşehir Belediyesi-Kayışdağı yolu-Yenisahra-Kozyatağı-Üstbostancı
(tek biletli)

121C Çavuşbaşı-Mecidiyeköy
Güzergah: Çavuşbaşı-Rüzgarlıbahçe yolu-Kavacık-Levent-Mecidiyeköy (ring otobüs, tek bilet)

15KB Kavacık-Kozyatağı Metro
Güzergah: Kavacık-Kozyatağı Metro (tek biletli, ring otobüs, hızlı hat)

500K Tuzla Şifa Mahallesi-Kavacık
Güzergah: Şifa Mahallesi-Pendik-Kartal-Maltepe-Kozyatağı-Kavacık (tek biletli)

121T Kavacık-Taksim
Güzergah:Kavacık-Levent-Şişli-Taksim (tek biletli ring hat)

Son düzenleme:
M? - Türk Alman Üniversitesi (Beykoz Devlet Hastanesi) - Kadıköy Metro
  • Türk Alman Üniversitesi (Bir kaç yıl içerisinde Beykoz Devlet Hastanesi de burada olacak.)
  • Ortaçeşme
  • Beykoz
  • Paşabahçe
  • Çubuklu
  • Kavacık 1 (Hasan Yavuz ile Mezarlık Arasındaki Kısım)
  • Kavacık 2 (Kavacık Köprüsü ve Medipol Üniversitesi)
  • Anadoluhisarı & Küçüksu
  • Çengelköy
  • Beylerbeyi
  • 15 Temmuz Şehitler Köprüsü
  • Üsküdar
  • Salacak
  • Numune Hastanesi & SBÜ Üniversitesi
  • Kadıköy
Elbette bu beklentim çok ütopik ve mümkünatı çok zor. Bu hattın yapılabilmesi için fazlasıyla gürültü kopması gerekiyor.

Beykozlu, işletmecilik toplam faydaya bakar; kısmi faydaya değil. Beykoz & Beşiktaş hattı yazmışsın. Kavacık & Beşiktaş desen, yine bir oluru var var. Beykoz’da yaşıyor olsam, Çengelköy’e kadar otobüsle gelir ve Çengelköy’den 15 dakikada Beşiktaş’a geçerim. Çavuşbaşı & Mecidiyeköy arasını niye tek biletli yapsınlar ki; hâli hazırda 2 bilet parası kazanıyorlar. Mümkün değil. Avrupa’nın tüm gelişmiş şehirlerinde aktarma ve entegrasyon sağlanıyor. Metro dışındaki hiç bir ulaşım ağında tek araçla şehrin bir yerinden öbür ucuna gideyim felsefesi yok. Bir kaç istisna var ve oralarda da şehrin yüz ölçümü çok küçük. Kısa ve entegrasyona açık hatlar çalıştırıyorlar. Oradaki insanlar da bundan şikayet etmiyorlar ve bunun toplumsal faydaya göre dizayn edildiğini biliyorlar. Seni de anlıyorum; elbette temenni bunlar ve burada paylaşmanın hiç bir sakıncası yok. Benim de naçizane tavsiyem; şehrin doğrularına ve gerçeklerine geri dönmek.

• Beğen
Tepkiler: Beykozlu
Vural hocam Çengelköy / Beşiktaş seferleri sık değil. Ancak sefer sayısını arttırmak ve bir kısmını Anadolu Hisarı kalkışlı yapmak Beykoz halkına faydalı olabilir.

121B hattına birkaç araç daha takviye verip Beşiktaş’a kadar uzatmak bence en mantıklı çözüm.

Metro konusundaysa planlanan metro güncel haliyle bana pek mantıklı gelmedi. Kadıköy - Ataşehir - Ümraniye metrosunu Kazım Karabekir durağından Anadolu Hisarı’na uzatmak çok daha faydalı olur. Zamanla etap etap Kavacık ve Beykoz a kadar uzayabilir

• Beğen
Hocam yanlış anlama da işte bu kafayla kaybediyoruz biz. Koskoca Beykoz semtinde iskele mi yok da Çengelköy’e gidip oradan vapura bineyim, yapma etme. Beykoz-Beşiktaş-Taksim hattı yazdım evet doğru. Bu hat hem Beykoz hem Kavacık yolcusunu Beşiktaş ve Taksim’e tek vasıta ulaştırıyor. 129T hattı var, neden bu hat ta 30-40 dakika aralıkta bir olmasın?

Bence 121B sabit kalmalı sadece 1-2 adet körüklü araç verilse iyi olur. 101 numaralı hat açılırsa çok faydalı olacağını düşünüyorum. Açılırsa, özellikle kış aylarında seferi artırılmalı, vapur aksayacağı için.

Estağfurullah, yanlış anlaşılacak bir durum söz konusu değil. Fikirlerimizi paylaşıyoruz.

Başlıklara gelecek olursak;
  1. Önerdiğim Metro hattının fiziksel olarak yapılmasının mümkün olmadığının ben de farkındayım; o yüzden de ‘ütopik’ ifadesini kullandım.
  2. Çengelköy’den Beşiktaş’a Pazartesi’den Cuma’ya 7.10 ile 08.45 arası 7 sefer var. Ayrıca, Anadoluhisarı’ndan 3 ve Küçüksu’dan da 2 sefer var. Hepsinden önemlisi şu; teknenin dolması. 20 yolcuyla kalkmaz bir tekne. Minimum 50 yolcu olacak ki yapıldığına deysin. O yüzden Anadoluhisarı seferleri az ve Çengelköy seferleri fazla. Beykoz & Beşiktaş otobüsünü en fazla sabah doldurabilirsin. Ayrıca, zaman kıstası da önemli. Hasan Yavuz’dan trafiğe girecek bu otobüs. Buna gerek var mı sence? Yine de olmalı diyorsan, 121A’dan 2 tane aracı kesip deneme yapabiliriz 101 hattı için. :+1:t2: 129T hattına gelecek olursak; o hat neden hâlâ var? Onu ben de anlamış değilim.

• Beğen
Ben sanırım eski kafa kaldım. Halâ daha istiyorum ki Anadolu Yakası’ndan Avrupa Yakası’na bir çok semt eskisi gibi tek vasıta olsun. Örneğin eskiden Kadıköy-Taksim, Üsküdar-Topkapı, Beşiktaş-Beykoz, Altunizade-Beşiktaş, Bostancı-Taksim, Tuzla-Esenler, Yenidoğan-Cevizlibağ, Sultanbeyli-Topkapı hatları vardı. Ne zararı vardı bu hatların da İETT kaldırdı anlamıyorum. Yolcusu olmayacak hatlar mı bu hatlar?

Son düzenleme:
Maliyetler Beykozlu, maliyetler. Ayrıca israf da etmemek lazım kaynakları. Gerçi kamu kurumlarının da pek umrunda değil de, boşver. Siyasete girmeyelim. 20 yıl öncesinde bu şehrin Metro ağları tamamlanmış olması gerekirdi. Bütün sitemini bu konudaki umursamazlara iletmeni önerebilirim.

Ne zaman başlarlar acaba kazmaya? Birde Altunizade’den öteye, Kavacık’tan da Beykoz’a uzar mı? Kafamda deli sorular.

Öncelikleri bir an önce hattı açmak sanırım. Çok geç kaldılar 2 ayrı yönetim de. 2015 ve öncesinde açılacaktı güya. O yüzden hattın kısa etabını göz boyamak için bir an önce bitirmeye çalışıyorlar olarak yorumladım. Sıfırdan Beykoz’un içinden başlatsalar 3 sene daha uzar.

• Beğen
Tepkiler: sezgin_ist
O konuda haklısınız.Şimdi genelde hatları etap etap ilerliyorlar. Altunizade - Kavacık etabı yapılırken Beykoz uzatmasının projesi hazırlanıp yapımına hazır hale getirilmeli.

Konu görüntüleyen kullanıcılar