İETT Yeniden Çoklu Renk Düzenine Geçmeli Mi?

İETT gibi çook büyük bir işletmeci için araçların farklı renkte olması ek maliyet külfetidir. Hatta araçlardaki ufak bir parçanın rüzgara karşı oluşturduğu zorluk bile yakıt tüketimi çok az arttırmasına rağmen İETT gibi çooook fazla aracı ve seferi olan kurumda bu devasa maliyetlere denk gelebilmektedir. Ve işlik maliyeti yükselir. Düz sarıya boyamak mı kolay yoksa deseni farklı farklı renklere boyamak mı?

• Beğen
Tepkiler: Tam35 ve Beykozlu
Yok yok yok asla katılmıyorum. Koymaz İETT’ye merak etme. Ayrıca tonlarca vergi veriyoruz veya İstanbullular olarak kaynak sağlıyoruz İBB’ye. Yani daha renkli bir İstanbul görmek hepimizin hakkı diye düşünüyorum.

Hem koskoca İETT’den ve İstanbul’un otobüslerinden söz ediyoruz yani birşeyi yaparken kırk kere düşünmeleri gerekirdi.

Mesela metrobüse bakınca da emin değilim conectolar sarı olarak mı kalsaydı yoksa gri siyaha boyanmaları iyi mi oldu bilemedim. Tamam asil durabilir ama kasvetli bir hava da yaratabilir diye düşünüyorum yani ruh hali olarak insanlarda.

Hadi griye boyadınız ve sonradan bazılarını normal hatlara çıkardınız bari gri siyah olarak normal hatlara verin o da yok ya reklam yaparlar ya da sarı renge kaplarlar bakın boyama da değl. Yeni sarıya boyanmış conecto gören duyan var mı?

Yani kendi boyadığı gri siyah körüklü otobüsü bile farklı olarak görünür diye normal hatlara vermeyen İETT çoklu renk düzenine geçer mi hiç sanmıyorum açıkçası.

1. Bölge hatları ayrı renkte (16, 19F gibi), 2. Bölge hatları ayrı renkte (77A, 152 gibi), 3. Bölge hatları ayrı renkte (76, 142 gibi) ve birden fazla bölgede çalışan hatları ayrı renkte (E-58, 500T gibi) boyayabiliriz, ancak bu sisteme minibüsler, belediye servisleri ve dolmuşların da dahil edilmesi gerekir bence bu sisteme.

Ne demek ne ilgilendirir ya bizim otobüslerimiz ya hani. Biz ne dersek o olur ya hani. Biz halkız ya hani. İşletmesinden millete ne diye birşey yok o zaman burda ne atıp tutuyorsun. Konu renkler sen işletmesinden millete ne diyorsun ne alakası var. Kaldı ki gayette milleti ilgilendiriyor. İETT’nin rengi zaten İETT araçlarında uygulanıyor. Biz öholara farklı renk uygulansın diyoruz. Benden sağlam küfür yedin hakan.

Gıcık gıcık konuşmayla bir yere varamazsın. Kuzey kore değil ve olmayacak bu ülke.

Ayrıca belki ben İETT otobüslerinin bile yeni renk ve desene geçmelerini isteyebilirim talep edebilirim bu kimi ne ilgilendirir.

Ben yeri geldi mi beyin fırtınası yapıyorum polis araçlarının (ve üniformalarının), jandarma araçlarının, ambulansların bile renk ve deseninin değiştirilmesini düşünüyorum SEN TUTMUŞSUN BELEDİYE OTOBÜSLERİNİN RENGİNDEN HALKA NE DİYORSUN.

Son düzenleme:
Sizde haklısınız Otobüs rengi ve vs konular bazı insanları ilgilendirmeye bilir belki sadece ulaşım aracı olarak görülebilir fakat bu forumdaki üyeler için öyle değil.

Burada size tek bir konuda sadece otobüslerin tek renk olması konusunda katılıyorum.

Ben izmirli bir forumdaşım. Izmir’de tüm toplu taşıma araçlarının kurumsal rengi vardir.

İzmir Banliyö Sistemi (İZBAN) tasarımı ve Izmir Metrosu tasarımı birbirlerine benzerdir. İzmir Tramvayının da kendine ait tasarımı vardir.

Izmir otobüslerinin ise kurumsal renkleri TÜRK BAYRAĞı renkleridir🇹🇷 Kırmızı ve Beyaz.

Izmir Toplu taşıma sisteminin kurumsal renkleri bu sekildedir.

Istanbul toplu taşıma sisteminde kurumsal renkler maalesef yok.

Istanbul Metrosunda her Metro hattının ve her tramvay hattının tren tasarımları farklı farklıdır. Izmir Metrosunda kurumsal renkler varken, Türkiye’nin en büyük metro isletmeci şirketinin kurumsal renkleri olmaması cidden kötü.

IETT’de ise rengarenk otobusler yerine izmirdeki ESHOT otobusleri gibi Kurumsal renk belirlenip o renkler kullanılmalı.

Bahsettiğim İzmir Toplu Taşıma Sistemi Kurumsal Renkleri

İzmir Banliyö Sistemi (İZBAN)

Ekli dosyayı görüntüle 1000002403.webp

Kurumsal tasarımı ve kurumsal kırmizı şerit çizgisi vardır.
İzmir Metrosu
1000002402

Izmir Tramvayı Tramizmir
1000002404

İzmir Otobüsleri
Ekli dosyayı görüntüle 50905

1000002406

1000002407

1000002408

1000002409

1000002410

Izmir otobüslerinin kurumsal rengi TÜRK Bayrağımızın rengidir 🇹🇷

Son düzenleme:

Konu görüntüleyen kullanıcılar