Mersin Büyükşehir Belediye Otobüsleri

görüntü

İlk ihalede alınan 12 adet körüklü IIA Menarinibus Citymood 18 CNG otobüslerden birisi. Sonraki ihalede körüklülerin sayısı 46’ya tamamlandı.

İnternet sitesine baktım şimdi. Otomatik çeviri tabi tam anlamlı cümleye çeviremiyor ama son teklif tarihi 09.08.2024 idi. Halka açık açılış tarihi 19.08.2024 saat 10.30 yazıyor. Sanırım ayın 19’unda ihale sonucu açıklanmış olacak. Avrupa hibeli ihalelerin sonuçları bizdekilere göre daha hızlı sonuçlanıyor biliyorsunuz. Malum ilk 87 otobüsün öz kaynaklar ile alınması ihalesinde BMC itirazı yüzünden aylarca uzamıştı sonuç. Ancak EBRD aracılığıyla yapılan ihale çok çabuk sonuçlanmıştı. Umarım bu ihaleyi de kaliteli ve uzun ömürlü üretim yapan bir firma kazanır. Elektrikli otobüsler çok ilgimi çekmediği için yeterli bilgiye sahip değilim. Türkiye’de Bozankaya, Karsan, Otokar, Temsa ve sanırım BMC de var elektrikli model. Başka marka varsa bilmiyorum. Özellikle Bozankaya, karsan ve otokar iddialı. Bu yıl İstanbul Busworld otobüs fuarında Iveco’nun da elektrikli modeli sergilenmiş. İnternette görmüştüm. Ama benim tahminim Bozankaya veya karsan olacağı yönünde. Bozankaya’nın yenilediği modeli daha hoş göründü gözüme. Karsan bilindik yuvarlak hatlı modeli üretiyor. Bilemiyorum. İyi olan kazanır umarım. Çünkü Mersin kazanmış olacak. Ama ben hala doğalgazlı ya da hibrit otobüs modellerinin kullanılmasından yanayım. Ve hidrojen yakıtlı otobüs teknolojilerinin de yakından takip edilmesi taraftarıyım.

• Beğen
Tepkiler: Tam35
Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi, elektrikli toplu taşıma otobüslerinin alımı ve GES projesi için Başkan Vahap Seçer’e Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan kredi ve hibe kullanımı konusunda yetki verdi.

Bu otobüsün arkasına ne olmuş acaba? Yağ mı ya da yanmış mı çözemedim. Bir de dikkat edin, önünden arkasına kadar otobüsün altı hep yamuk yumuk. Şoförlerle ilgili sürekli şikayet iletmeme rağmen hala aynı. Çok hor kullanıyorlar otobüsleri. Tamponları kırık dökük, sağı solu çizik, vuruk içinde. Bir on sene sonra düşünemiyorum otobüslerin halini.
görüntü

Son düzenleme:
arabanın askıda kalma durumlarında arabanın altını vurmuşlardır. Yolların durumunun kötülüğündendir. Bursada 2008 yılında Conecto 2. nesiller gelmeden önce bütün kasisleri tıraşlayıp küçültmüşlerdi.

• Beğen
Aslında aksine Mersin’de arabanın ya da otobüsün altını vuracak kadar kötü yollar yok. Benim düşüncem tamamen şoförlerin dikkatsiz ve özensiz kullanışı.

• Beğen
Eski model bir belediye otobüsü. Şuan bu otobüsler sanırım bazı kurumlara verildi.

20240927_131029.jpg

Konu görüntüleyen kullanıcılar