İETT'nin Akia Ultra LF 12 Otobüsleri

İETT’nin Akia otobüsleri

AKIA otobüslerin Ocak 2024 tarihinden itibaren teslimatı yapılacağı söyleniyor. Bakalım hangi garaja bu otobüsleri verecekler?

1 Beğeni

Tahminimce Kağıthane yada İkitelli Garajı. Ne de olsa Anadolu yakası üvey evlat. Yeni filoya katılan 0 km otobüsler hep Avrupa yakasına, içine edilip, her yerinden trim sesi gelip arıza yaptıktan sonra da Anadolu yakasına vermeye uygun görürler. Ama bir çılgınlık yapıp Anadolu yakasına veredebilirler.

1 Beğeni

Arabalar şuan da Topkapı Garajına gelmiş durumda.

2 Beğeni

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu 2 saat önce Twitter’dan paylaşım yapmış:

https://twitter.com/ekrem_imamoglu/status/1748036609969172770

AAAAAAAAAAAAAAA

4 Beğeni

Bu akşam 98Y’de çalışan O1267’deydim. 1267’nin şoförü, arkadaşına bu araçların Topkapı ve İkitelli Garajı arasında paylaşılacağını, Otokarların da Sultangazi garajına verileceğini söyledi. Bu akiaları şahsen bindiğim hatlarda istemiyorum. Otokarlar 11 yaşında olmalarına rağmen ilk günkü konforu veriyor.

2 Beğeni

İstanbul’umuza hayırlı uğurlu olsun. Umarım bu gelen yeni otobüslerle kapanan otobüs hatlarından gerekli ve önemli olanlar tekrar açılır ve ek sefer düzenleyip İstanbul’u rahatlatırlar.

1 Beğeni

Mümkünse dokunmasınlar Anadolu Yakası’na. Ben razıyım Otokar’dan ve Citaro’dan. Avrupa Yakası doya doya kullansın bunları. :grin:

3 Beğeni

Bir Beykoz’lu olarak ve Citaro ve Otokar’lara doymuş biri olarak ben şahsen herhangi marka ayrımı yapmıyorum. Tek istediğim bu 150 otobüsle kapanan bazı hatları geri açmaları. Mesela 101 Beykoz-Beşiktaş/Taksim. Mesela 15KB Kavacık-Kozyatağı Metro/Bostancı. Bu 2 hat Beykoz’un en sağlam yolcu kapasitesine sahip hatlarıydılar. Ama 15KB 2020 karantinada yolcu kapasitesi düşünce pasife alındı. 101 hattı da 121A Beykoz-Mecidiyeköy hattı yüzünden kapandı. Ne güzel vapur olmadiğı zaman tek vasıta Beşiktaş maçı izlemeye Dolmabahçe’ye gidiyordum. Metroya aktarma yapmadan tek vasıta Taksim’e gidebiliyorduk.

2 Beğeni

Bu araçlar eğer İkitelli Garajı’na da verilirse BMC Procity TR’ler 7.yıllarında Anadolu yakasıyla tanışabilir.

5000’lik Procityleri Anadolu yakası hatlarında görmek çok ilginç olurdu.

2 Beğeni

Avrupa yakasında özellikle 3. Bölgedeki yerlerde procity ve temsalara çok doydu bu araçların bir kısmı anadolu yakasında gönderilebilir.

2 Beğeni

2 Beğeni

İETT’nin yeni Akia araçlarında böyle aynalar yok. Ben o otobüsleri sevmedim, normal aynalar olmadan çok garip görünüyorlar.

3 Beğeni

Bir türlü ısınamadığım bir otobüs markası. Bursa’da da kullanılıyor ama bana Güleryüz daha iyi geliyor

3 Beğeni

Cidden çok çirkin ya binesim gelmiyor görünce. Tipi çok kötü, iç hacmi verimli kullanmamışlar. Bir Otokar’a Ikarus’a Mercedes’lere bak, birde Akia’ya

2 Beğeni

İSTANBUL’A 150 YENİ OTOBÜS DAHA GELİYOR

01.02.2024

İBB bağlı kuruluşu İETT, yatırımlarla filosunu yenilemeye devam ediyor. 100 yolcu kapasiteli ve yeni nesil güvenlik teknolojileri ile donatılmış 150 yeni otobüs daha İstanbul’a kazandırılıyor. 20 araçlık ilk teslimatı filosuna ekleyen İETT, 130 adedini 2024 yılı Nisan ayına kadar bünyesine katmış olacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin köklü (İBB) kuruluşu İETT, toplu ulaşımı için yeni ve inovatif yatırımlarını sürdürüyor. Bu kapsamda akıllı ulaşım sistemlerine sahip, güçlü ve konforlu 150 otobüsün daha alımı gerçekleştirdi.

İETT’nin aldığı 150 yeni otobüslerin ilk 20 adedi filoya katıldı. Kalan 130 adedi ise 2024 yılı Nisan ayına kadar filoya katılmış olacak. Yaklaşık 1 milyar TL’lik yatırımla İstanbul’a kazandırılan araçlar konfor ve güvenlik donanımlarıyla dikkat çekiyor. 12 metre uzunluğundaki 100 yolcu kapasiteli otobüsler, 300 beygir güce sahip. Araçta dijital kamera ayna sistemleri, anlık şoför duygu durum analizi ve yolcu sayma sistemleri bulunuyor. Ayrıca araç verilerini anlık Filo Yönetim Merkezi ile paylaşabilme özelliği ile şoför kaza uyarı donanımı Telemetri Sistemi ve sürücü için görüş kameraları da aracın diğer sistemleri arasında bulunuyor

Kaynak: https://www.ibb.istanbul/gundem/haberler/istanbul-a-150-yeni-otob-ue-s-daha-geliyor

2 Beğeni

Aynasız çok komik görünüyorlar. 2013 model Otokarlar kadar kaliteli ve konforlu olacaklarını düşünmüyorum. Ama BMClerden iyi olabilirler.

1 Beğeni

İETT Genel Müdürü İrfan Demet Twitter/X’te paylaşım yapmış.

İlk partide gelen araçlar 5 Şubat 2024 pazartesi günü seferlere başlayacakmış.

Linke tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz:

https://twitter.com/irfan_demet/status/1752964528529133965

1 Beğeni

Bugün ilk partinin (20 Adet) hizmete alınması için tören düzenlenmiş.

5 Beğeni

Hayırlı uğurlu olsun İstanbul’a

3 Beğeni