Türk Hava Yolları - Turkish Airlines

THY, Rolls Royce ve Airbus ile anlaşma yaptı: Türk firmaları için 20 milyar dolarlık iş kapısı açılıyor

Türk Hava Yolları (THY), küresel havacılık sektöründeki konumunu güçlendirmek amacıyla önemli bir adım atıyor. Geçtiğimiz yıl 350 uçak siparişi veren THY, bu siparişin önemli bir kısmının Türkiye’de üretilmesi için Rolls Royce ve Airbus ile üçlü bir anlaşma yapmaya hazırlanıyor. THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, yapılacak olan anlaşmanın büyüklüğünün 20 milyar dolar olduğunu belirtti ve Türk firmaları için bu anlaşmanın 20 milyar dolarlık (640.6 milyar Türk Lirası) bir iş kapısı açacağını vurguladı.

Airline Haber’in yazısına göre, anlaşma kapsamında İngiliz motor şirketi Rolls Royce ile filosundaki Airbus A350 uçaklarının motor bakım hizmeti ve yedek motor temini konusunda iş birliği yapacak olan THY, Türkiye’nin küresel sivil havacılık sektöründeki konumunu güçlendirmeyi hedefliyor. Anlaşmanın 28 Nisan’da İstanbul’da yapılacak törenle imzalanacağı belirtilirken, THY’nin 30 Türk firmasını da bu anlaşmanın içine dahil ettiği ifade edildi.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, yapılan anlaşmanın önemine dikkat çekerek, üretimin Türkiye’ye getirilmesinin önemli olduğunu vurguladı. Anlaşma kapsamında Türkiye ve İngiltere’nin Ticaret, Sanayi ve Teknoloji ile Hazine ve Maliye Bakanları’nın katılımıyla bir imza töreni düzenleneceği belirtildi. Ayrıca, THY’nin Airbus ve Rolls Royce arasında üçlü bir komite kuracağı ve bu komitenin anlaşmanın üretim sahalarına yansımasını takip edeceği ifade edildi.

THY’nin 2023 bilançosunu açıkladığı basın toplantısında konuşan Ahmet Bolat, Türk sivil havacılık sanayisinin başarılarına vurgu yaparak, Türk firmalarının daha çok parça üreteceğini ve küresel havacılık sanayii pastasındaki payı artırmayı hedeflediklerini belirtti. Bolat, THY’nin 2023 yılında 46 uçak teslim aldığını ve filosundaki uçak sayısının 449’a çıktığını açıkladı. Gelecek hedeflerine değinen Bolat, 2033 yılında 800 uçağı aşan bir filoya sahip olmayı hedeflediklerini ifade etti.

THY’nin 2023 yılında elde ettiği esas faaliyet karının 2,9 milyar dolar olduğunu belirten Bolat, şirketin toplam karının ise 6 milyar doları bulduğunu açıkladı. Ayrıca, THY’nin Türkiye’ye 16,3 milyar dolarlık ihracat geliri kazandırdığı ve Türkiye ekonomisine 8,1 milyar dolarlık net döviz katkısı sağladığı ifade edildi.

2 Beğeni

THY, Trabzon ile Suudi Arabistan arasında direkt uçuşlara başlayacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Trabzon ve Suudi Arabistan arasında direkt uçuşların başlayacağını duyurdu.

Bakan Uraloğlu, Trabzon’dan Cidde ve Riyad’a karşılıklı haftada 5 sefer yapılacağını belirtti.

Türk Hava Yolları ile gerçekleştirilecek olan uçuşlar yaz dönemi boyunca devam edecek. İlk uçuş 4 Haziran’da Trabzon-Cidde hattında gerçekleşecek ve son uçuş ise 30 Eylül 2024’te Trabzon-Riyad hattında yapılacak.

Uçuşlar haftalık periyotlarla, aynı gün, saat ve sefer numaralarıyla düzenlenecek. Salı ve Perşembe günleri saat 09:55’te Trabzon’dan kalkacak uçaklar, Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri ise saat 09:15’te kalkış yapacak.

Bakan Uraloğlu, bu uçuşların Trabzon’un turizmine ve ekonomisine büyük katkı sağlayacağını vurguladı.

Ayrıca, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki Elektronik Vize uygulamasının da bu süreci desteklediğini belirtti.

1 Beğeni

THY’den ücretsiz değişiklik hakkı

THY, İran ile İsrail arasında yaşanan gerginlik nedeniyle iptal edilen Irak, Ürdün ve Lübnan seferleriyle ilgili yaptığı açıklama ile yolcuların ücretsiz rezervasyon değişikliği yapabileceğini açıkladı.

Türk Hava yolları(THY) tarafından iptal edilen seferler ile ilgili yapılan açıklamada, “Değerli Yolcularımız, Irak, Ürdün ve Lübnan’daki mevcut durum sebebiyle, 13 Nisan 2024 ve öncesinde düzenlenmiş biletler için 13 Nisan 2024-22 Nisan 2024 tarihleri arasındaki Irak, Ürdün ve Lübnan varışlı ve çıkışlı seferlere kayıtlı tüm yolcularımızın 22 Nisan 2024 tarihine kadar işlem yaptırmaları kaydıyla, rezervasyon değişiklikleri ücretsiz yapılacaktır. İade talepleri ise bilet kuralları kapsamında yapılacaktır. Bilet süresinin uzatılmasıyla ilgili değişiklik cezası alınmaksızın biletin geçerliliği 31 Mayıs 2024 tarihine kadar uzatılabilecektir. İlgili uygulamalar Türk Hava Yolları tarafından icra edilen seferlerde geçerli olacaktır” denildi.

2 Beğeni

Bloomberg duyurdu, tarih verdi: THY’den Rolls-Royce ve Airbus ile dev anlaşma

Son dakika haberi… THY, uçak bileşenlerinin yerli üretimi için Rolls-Royce ve Airbus ile 20 milyar dolarlık bir anlaşma imzalamaya hazırlanıyor.

Türkiye’nin bayrak taşıyıcı hava yolu şirketi Türk Hava Yolları (THY), Emirates ve Qatar Airways gibi bölgesel rakipleriyle mücadele etmek için girişimlerini sürdürüyor.

Geçen Aralık’ta Fransa merkezli uçak üreticisi Airbus’tan 70 milyar dolarlık 230 uçak siparişine imza atan THY, bu kapsamda, Rolls-Royce Holdings Plc ve Airbus SE ile 20 milyar dolarlık anlaşma imzalamaya hazırlanıyor.

Anlaşma bu ay imzalanabilir

Bloomberg haber ajansına konuşan Türk yetkililere göre; anlaşma bu ay içinde İstanbul’da düzenlenecek bir törenle duyurulabilir.

Görüşmeler gizli olduğu için isimlerinin açıklanması kaydıyla ajans bilgi veren yetkililer, devlet tarafından işletilen TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. veya TEI de dahil olmak üzere Türk şirketlerinin muhtemelen üretim programının bir parçası olacağını söyledi.

Bir THY sözcüsü imzaların atılacağı tarihi doğruladı ancak ayrıntı vermedi. Airbus ve Rolls-Royce yorum taleplerine yanıt vermedi.

Toplamda 355 uçak için anlaşma yapıldı

THY geçen yıl Aralık ayında KAP’a bildirimde bulunmuş ve 2023-2033 yıllarını kapsayan Stratejik Plan çerçevesindeki büyüme hedefleri doğrultusunda Airbus’tan satın alınacak uçak listesini şöyle açıklamıştı:

60 adet kesin sipariş ve 20 adet satın alma hakkı bulunan A350-900 uçağı, 15 adet kesin sipariş A350-1000 uçağı, 5 adet kesin sipariş ve 5 adet satın alma hakkı bulunan A350F kargo uçağı ve 150 adet kesin sipariş ve 100 adet satın alma hakkı bulunan A321 NEO uçağı olmak üzere toplam 355 adet uçak.

1 Beğeni

Türk Hava Yolları’nda Jose Mourinho Dönemi

Sürpriz bir anlaşmaya imza atan dünyaca ünlü teknik direktör Jose Mourinho’nun THY’nin reklam yüzü olduğu öğrenildi.

Dünyaca ünlü teknik direktör Jose Mourinho, THY’nin reklam yüzü oldu. Mourinho, en son İtalya Serie A ekiplerinden Roma’yı çalıştıradı.

Sürpriz bir anlaşmaya imza atan dünyaca ünlü teknik direktör Jose Mourinho’nun THY’nin reklam yüzü olduğu öğrenildi.

İSTANBUL’A GELİYOR

Aramızda Kalmasın’dan Umut Ünver’in aktardığı habere göre; Mourinho İstanbul’a çekimler için İstanbul’a gelecek. 6 saatliğine İstanbul’a gelecek olan Mourinho’nun milyon dolarlık anlaşmaya imza attığı söyleniyor.

Teknik adam reklam filminde uçakta satranç oynayacak.

2 Beğeni

Türk Hava Yolları, İtalya’nın Torino Şehrine Uçuşlara Başlayacak

Türk Hava Yolları, İtalya’nın kuzeybatısındaki önemli bir şehir olan Torino’ya uçuşlara başlayacağını duyurdu. Milli havayolu şirketi, Torino’ya olan seferlerin 10 Temmuz’da başlayacağını açıkladı.

Bu yeni rotayla birlikte İstanbul-Torino hattında haftada 7 frekanslı seferler düzenlenecek. Bu, yolculara daha fazla seyahat esnekliği ve alternatif sunacak, aynı zamanda Türk Hava Yolları’nın Avrupa’daki varlığını daha da güçlendirecek.

Torino, İtalya’nın endüstriyel ve kültürel anlamda önemli bir merkezi olarak biliniyor. Sanayi, moda, otomotiv ve teknoloji gibi sektörlerde öne çıkan bu şehir, aynı zamanda zengin tarih ve kültürel mirasa sahip bir destinasyon olarak da dikkat çekiyor.

Türk Hava Yolları’nın Torino’ya başlayacak olan seferleri, İstanbul’un küresel bağlantılarını güçlendirirken, aynı zamanda Türkiye ile İtalya arasındaki ticari ve turistik ilişkilerin daha da gelişmesine katkı sağlayacak.

1 Beğeni

THY’nin yarın yapılacak bazı Fransa seferleri iptal edildi

Türk Hava Yolları (THY), Fransa’nın Lyon, Marsilya, Nice ve Paris kentlerine yarın icra edilmesi planlanan bazı seferlerini karşılıklı olarak iptal etti.

Edinilen bilgiye göre, bu ülkedeki yer hizmetleri ve güvenlik personelinin yapacağı grev nedeniyle bazı seferler karşılıklı iptal edilirken, THY yetkilileri vatandaşlara uçuşlarıyla ilgili güncel durumu, THY’nin internet sitesinden kontrol etmeleri uyarısında bulundu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Türk Hava Yolları tarihe geçti! Tüm zamanların rekoru kırıldı

Türk Hava Yolları (THY), 2023 yılında taşıdığı 83,4 milyon yolcuyla tüm zamanların rekorunu kırdı.

GİRİŞ 26.04.2024 02:47
GÜNCELLEME 26.04.2024 02:47

Dünyanın önde gelen havayolu şirketlerinden Türkiye’nin gururu Türk Hava Yolları tarihi bir rekora imza attı.

THY’DEN TARİHE GEÇEN REKOR

2023 yılı yolcu verilerini paylaşan THY, söz konusu yılda yolcu sayısını yüzde 16,1 artırarak 83,4 milyon yolcuya ulaştı.

‘ÜLKEMİZİ DÜNYADA GURURLANDIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

İç hatlarda yüzde 19,1, dış hatlarda ise yüzde 14,4 artış meydana geldi.

’2033 Butikten Zirveye’ misyonuyla yurt içi ve yurt dışı yatırımlara devam ettiklerini ifade eden THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, “Tüm zamanların en yüksek yolcu sayısına ulaşarak hedeflerimize adım adım yaklaştığımızdan bir kez daha emin olduk. Bugün, dünyada en çok ülkeye uçan havayolu olarak global uluslararası trafikte azalan talebe rağmen, yolcu sayımızda büyük bir artış kaydettik. Bu büyük başarıyı elde eden tüm çalışma arkadaşlarıma ve Türk Hava Yolları ailesine bir kez daha teşekkür ediyorum. Birlikte ülkemizi dünyada gururlandırmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Haber7

THY, CDB Aviation’dan 7 Uçak Kiraladı. THY’nin Kiraladığı Uçaklar Hangi Şirkette Görev Yapacak?

Türk Hava Yolları (THY), İrlanda merkezli kiralama şirketi CDB Aviation ile 7 uçak kiralaması için anlaşma sağladı. Bu anlaşma kapsamında 6 adet Boeing 737-8 MAX ve 1 adet Airbus A330-300 tipi uçak kiralanacak.

Kiralanacak uçaklardan Airbus A330-300’ün Mayıs ayında, Boeing 737 MAX’lerin ise 2025 ve 2026 yılları arasında THY’ye teslim edilmesi planlanıyor. Özellikle THY’nin yüzde 100 iştiraki olan AJet Havayolları’nda hizmet verecek olan Boeing 737-8 MAX’lar, filonun güçlenmesine katkı sağlayacak.

CDB Havacılık İcra Kurulu Başkanı Jie Chen, yaptığı açıklamada, Türk Hava Yolları ile güçlü ve uzun vadeli bir ortaklıklarının olduğunu vurgulayarak, yeni uçakların filoya katılmasının önemine değindi. Türk Hava Yolları Yatırım ve Stratejiden Sorumlu Genel Müdürü Levent Konukcu ise 130 ülkeye uçuş gerçekleştirdiklerini belirterek, dünyanın en geniş kapsamına sahip hava yolu şirketi olma hedeflerine daha da yaklaşmayı amaçladıklarını ifade etti.

Kaynak: Airline Haber

THY, İstanbul Havalimanı’nda “Pet Lounge” açıyor

Türk Hava Yolları (THY), evcil hayvan sahiplerini sevindirecek bir adım atıyor. Artık İstanbul Havalimanı’nda, evcil dostlarını seyahat öncesi rahatlatmak isteyen yolcular için özel bir alan oluşturulacak: “Pet Lounge”. THY’nin Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, bu konuda yaptığı açıklamada, evcil hayvanların seyahat öncesi zamanlarını en iyi şekilde geçirebilmeleri adına bu proje üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Pet Lounge, özellikle evcil hayvanlarıyla seyahat eden yolcuların beklentilerini karşılamak için tasarlanıyor. Bu özel alan sayesinde, uçuş öncesinde evcil dostlarınızı rahatlatmak ve konforlu bir şekilde beklemelerini sağlamak mümkün olacak. Özellikle uçuş sırasında kabin içinde taşınması uygun olmayan veya kabin içinde taşınabilse de bu alanları tercih eden yolcular için bu hizmet oldukça değerli.

THY’nin evcil hayvanlara yönelik bu adımıyla, yolcularına daha kapsamlı bir hizmet sunma amacı güdüldüğü açıkça görülüyor. Bu projenin hayata geçirilmesiyle birlikte, Türk Hava Yolları’nın evcil hayvan dostu politikasının da bir yansıması olduğunu söylemek mümkün.

1 Beğeni

THY’DE GENEL KURUL TARİHİ BELLİ OLDU

Türk Hava Yolları‘nın yıllık olağan genel kurul toplantı tarihi belli oldu.

Türk Hava Yolları A.O. (THYAO) tarafından 26 Nisan 2024 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan bildirimde 24 Mayıs 2024 Tarihinde Yapılacak Olan 2023 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı hakkında açıklama yapıldı.

THY tarafından KAP’a gönderilen açıklama şu şekilde:

Ortaklığımız Olağan Genel Kurul Toplantısı’nın 24 Mayıs 2024, Cuma günü, saat 15:00’te Yeşilköy Mahallesi, Havaalanı Cad. No.3/1 Bakırköy/İstanbul adresindeki Genel Yönetim Binası VIP Toplantı Salonu’nda yapılmasına karar verildiği belirtildi. Yönetim kurulunun temettü dağıtılmamasına ilişkin teklifinin de görüşüleceği genel kurul gündem maddeleri şu şekilde;
Gündem Maddeleri
1 – Açılış ve Toplantı Başkanlığı’nın oluşturulması,
2 – 2023 yılı Faaliyet Raporu’nun okunması ve görüşülmesi,
3 – 2023 yılı hesap dönemine ilişkin Denetçi ve Topluluk Denetçisi’nin Bağımsız Denetim Raporlarının okunması,
4 – 2023 yılı Finansal Tablolarının okunması, görüşülmesi ve onaylanması,
5 – Yönetim Kurulu’nun Ortaklığın 2023 yılı hesap ve faaliyetlerinden dolayı ibrası,
6 – 2023 yılı Kar Payı Dağıtımı’na ilişkin Yönetim Kurulu önerisinin görüşülerek karara bağlanması,
7 – Yönetim Kurulu Üyeleri’nin ücretlerinin belirlenmesi,
8 – Denetçi ve Topluluk Denetçisi’nin seçimi,
9 – Sermaye Piyasası Kurulu’nun II-17.1 sayılı Kurumsal Yönetim Tebliği’nin 12. maddesi gereğince Ortaklığımızın 3. kişiler lehine verdiği Teminat, Rehin ve İpotekler (TRİ) ve elde ettiği gelir veya menfaat hususunda hissedarlara bilgi verilmesi,
10 – Sermaye Piyasası Kurulu düzenlemeleri çerçevesinde 2023 yılı içinde yapılan bağışlar hakkında hissedarlara bilgi verilmesi ve 2024 yılında yapılacak bağışlar için üst sınır belirlenmesi,
11 – Sermaye Piyasası Kurulu’nun II-22.1 sayılı Geri Alınan Paylar Tebliği ve 14.02.2023 tarihli duyurusu çerçevesinde yapılan hisse geri alımlarına dair bilgi verilmesi,
12 – Sermaye Piyasası Kurulu’nun II-17.1. sayılı Kurumsal Yönetim Tebliği’nde yer alan 1.3.6 numaralı Kurumsal Yönetim İlkesi çerçevesinde belirtilen işlemler hakkında pay sahiplerine bilgi verilmesi,
13 – Dilek ve temenniler, kapanış.

Gündemde Yer Alan Hak Kullanım Süreçleri
Kar Payı Dağıtım

Kaynak: Airport Haber

1 Beğeni

THY Afganistan seferlerine 21 Mayıs’ta yeniden başlıyor

Türk Hava Yolları (THY), 2021’de ABD’nin Afganistan’dan çekilmesiyle ara verdiği Afganistan uçuşlarını 21 Mayıs’tan itibaren yeniden başlatacak.

29.04.2024 - İstanbul

THY’nin İstanbul-Kabil uçuşlarında salı, çarşamba, cuma ve pazar günleri olmak üzere karşılıklı olarak, haftada 4 sefer yapılacak.

Afganistan’da yönetim değişimi sürecinde yaşanan olaylar nedeniyle birçok hava yolu gibi THY de bu ülkeye uçuşlarını durdurmuştu.

Anadolu Ajansı

1 Beğeni

THY’den 20 milyar dolarlık dev anlaşma

Küresel havacılık sektöründe Türkiye’nin payını artıracak anlaşma imzalandı. THY, Airbus’a sipariş verdiği 350 uçağın önemli parçalarının Türkiye’de üretilmesini şart koştu. Bu hamleyle 70 milyar doları bulan siparişin 20 milyar doları yerli üretim yoluyla bu ülkede kalacak.

Türk Hava Yolları (THY), sivil havacılık ve motor üretiminde yerli firmalara güç verecek dev bir anlaşmayı hayata geçirdi.

Fransız Airbus şirketine 350 adet yolcu uçağı siparişi veren THY, hem uçaklar hem de uçağa güç veren motorların önemli parçalarının Türkiye’de üretilmesini şart koştu.

Böylelikle 70 milyar doları bulan THY siparişinin önemli bir kısmı, Türk şirketler tarafından karşılanacak.

Anlaşma imzalandı

Bu kapsamda Airbus ve Rolls Royce firmalarıyla, düzenlenen törenle anlaşma imzalandı.

Rolls-Royce’un Türkiye’de Bakım, Onarım ve Revizyon (MRO) operasyonları kurma ve tedarik zinciri oluşturmak için yapacağı atılımlar da anlaşmaya dahil edildi.

İş birliği artacak

Airbus ise Türkiye’deki iş birliğini artırmasına ve özellikle tedarik zinciri, beceri gelişimi ve sürdürülebilirlik alanlarında Türk firmalar ile iş birliği yaparak THY’nin büyüme hedeflerine destek verecek.

Parçaları Türk firmaları üretecek

Anlaşma kapsamında 30 Türk firması Airbus ve Rolls-Royce için parça üretimi gerçekleştirecek.

20 milyar dolarlık iş hacmi

Bu anlaşma sayesinde Türk firmaları için 20 milyar dolarlık bir iş hacmi oluşturulacak.

Uzmanlar, bu stratejik hamleyle birlikte, THY’nin küresel havacılık sektöründeki konumunu güçlendirmesinin yanı sıra, Türkiye’nin havacılık ve uzay misyonuna önemli ölçüde katkıda bulunacağını ifade etti.

Törende konuşan Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, şirketin 10 yıllık filo büyüme hedefleri kapsamında 235 uçak alımı için hem Boeing hem de Airbus ile görüştüğünü söyledi.

“Acele etmeyeceğiz”

Bolat, THY’nin yeni uçak alırken Airbus ile Boeing arasında her zaman denge güttüğünü ancak Boeing’in devam eden üretim ve kalite sorunları nedeniyle acele etmeyeceklerini belirtti.

1 Beğeni

https://x.com/TK_TR/status/1784940984310096362

THY, Orta Doğu’dan Rize-Artvin Havalimanına haftada 2 charter sefer başlatacak

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, Rize-Artvin Havalimanına Orta Doğu’da belirlenen ülkelerden haftada 2 charter seferi başlatacaklarını kaydetti.

Orta Doğu Kültür ve Turizm Zirvesi programda konuşan Ekşi, Rize’ye doğrudan uçuşlar için yapılabilecekleri planladıklarını anlattı.

“Orta Doğu, yurt içi satış başkanımız ve havalimanı müdürümüzle bir çalışma yaptık. Memnuniyet duyacağımız bir müjdeyi planladık .” diyen Ekşi, şunları kaydetti:

“Bütün şartlarımızı zorlayarak haftada 2 charter seferini Rize’ye ayırmaya karar verdik. Arkadaşlarımız bu konuda çalıştı ve bize teyit verdi. Orta Doğu’da belirlenen ülkelerden haftada 2 charter seferiyle süreci başlatmış olacağız. İnşallah THY’nin charter seferleri başladıktan sonra diğer havayollarının da bunu takip edeceğini, Rize charter seferlerinin artık standart bir uygulama haline geleceğini bekliyoruz. 2025 yılında gelecek talepler doğrultusunda burada daha fazla kaynak ayırma fırsatına sahip olacağız.”

Programa, Rize Valisi İhsan Selim Baydaş, Belediye Başkanı Rahmi Metin, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Bayram Yığcı ve Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Umman’dan gelen heyetler katıldı.

Anadolu Ajansı

2 Beğeni

THY’den Miles&Smiles açıklaması

Türk Hava Yolları A.O. ve QNB Finansbank A.Ş., Miles&Smiles işbirliğini 5 yıl daha uzattı.

Türk Hava Yolları (THY) ve QNB Finansbank A.Ş., Miles&Smiles kredi kartı iş birliğini 5 yıl daha uzatmak için yeni bir sözleşme imzaladıklarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirdi.

QNB Finansbank Miles&Smiles kart sahipleri, 5 yıl boyunca daha Miles&Smiles kredi kartı kullanarak puan kazanmaya ve harcamaya devam edebilecekler.

Mevcut iş birliği kapsamında, QNB Finansbank Miles&Smiles kredi kartı sahipleri, her harcama için Miles puanı kazanabiliyor, uçuşlarda puanlarını kullanarak ücretsiz bilet ve yükseltme gibi avantajlardan yararlanabiliyor, ayrıca Miles&Smiles programının diğer ayrıcalıklarından da faydalanabiliyor.

Konuya ilişkin KAP’a yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Ortaklığımız ile QNB Finansbank A.Ş. arasında yürütülmekte olan Türk Hava Yolları A.O. Yolcu Programı Miles&Smiles üyelerine kredi kartı sunulması konusundaki iş birliğinin 5 yıl süre ile uzatılması amacıyla yeni bir sözleşme imzalanmıştır.

Kaynak: haber.aero

2 Beğeni

Bakan Uraloğlu: 4 Haziran’da Trabzon ve Suudi Arabistan arasında direkt uçuşları başlatıyoruz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, “4 Haziran’da Trabzon ve Suudi Arabistan arasında direkt uçuşları başlatıyoruz. Yaz dönemi boyunca gerçekleşecek uçuşlarda Trabzon’dan direkt uçuşla Cidde ve Riyad’a seyahat mümkün olabilecektir.” dedi.

02.05.2024 - Trabzon

Anadolu Ajansı

1 Beğeni

THY yeni kabin memuru alacak

Türk Hava Yolları (THY) büyüme hedefleri doğrultusunda kabin memuru alımı için ilan açtı.

03.05.2024 - İstanbul

THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, kabin memuru adayları için açılan “Take-Off Kabin” ilanı kapsamında en az lise mezunu, 1 Ocak 1982 ile 31 Aralık 2004 arasında doğanlar başvuru yapabilecek.

Değerlendirme süreçlerinde başarılı olanlar, kabin memuru adayı ünvanıyla işe başlatılarak İstanbul-Florya’daki THY Uçuş Akademisi’nde 2 aylık eğitime katılacak.

Eğitimi başarıyla tamamlayan adaylar, kabin memuru olarak uçuş görevine başlayacak.

“Take-Off Kabin” ilanı ve diğer açık pozisyonlara THY’nin "kariyer thy com”internet adresinden başvurular gerçekleştirilebilecek.

Anadolu Ajansı

1 Beğeni

Türk Hava Yolları, ABD Uçuş Ağını Genişletiyor! Miami, Dünya Jet Sosyetesinin İlgi Odağı

Türk Hava Yolları (THY), ABD’deki uçuş ağını genişletmeye hazırlanıyor. Şirket, önümüzdeki ay Denver’a yeni bir güzergah ekleyerek Amerika Birleşik Devletleri’ndeki varlığını güçlendirecek.

ABD’de halihazırda 13 farklı destinasyona seferler düzenleyen THY, Denver uçuşlarını 11 Haziran’da başlatacak. Haftada üç kez gerçekleştirilecek olan Denver seferleri, şirketin ABD’deki 14’üncü noktası olarak kayıtlara geçecek.

THY’nin İstanbul kalkışlı Denver uçuşları, salı, perşembe ve cuma günleri olmak üzere haftada üç frekans olarak planlandı. Şirket yetkilileri, Temmuz 2024’te frekans sayısının dörde çıkarılmasının planlandığını belirtti.

Denver uçuşları, Airbus A350 uçaklarıyla gerçekleştirilecek. ABD’ye yapılan haftalık uçuş sayısı, Denver seferleriyle birlikte 145’e çıkacak.

Diğer yandan THY, ABD’deki 11 Eylül saldırılarının ardından 1 Ekim 2001’de ara verilen Miami hattını 25 Ekim 2015’te yeniden faaliyete geçirmişti. Halihazırda haftalık 11 uçuş gerçekleştirilen Miami hattının, 12 Ağustos itibarıyla günlük sabit 2, haftalık 14 sefere çıkarılacağı duyuruldu.

Miami, dünya jet sosyetesinin önemli merkezlerinden biri olarak öne çıkıyor. Ayrıca, Miami Uluslararası Havalimanı yıllık 7,5 milyon yolcu sayısıyla dünyanın en yoğun cruise limanına ev sahipliği yapıyor.

THY’nin Amerika kıtasında 24 noktaya uçuş gerçekleştirdiği belirtilirken, şirketin ABD’deki 2024 yılı ilk üç ayında sunduğu kapasitedeki artış ve yolcu sayısındaki büyüme de dikkat çekiyor.

1 Beğeni

THY’den yeni işbirliği

Türk Hava Yolları Miles&Smiles, Singapurlu seyahat teknolojileri şirketi utu ile işbirliği yapıyor.

Türk Hava Yolları Miles&Smiles, Singapur merkezli seyahat teknolojileri şirketi utu’nun yolculara yönelik yüzde 40 vergi iadesi avantajından yararlanarak büyüyen uluslararası havayolu sadakat programları listesine katıldı .

AP’de yer alan habere göre utu Ortaklıklar Ticari Direktörü Sanjay Chinchwade “Hedefimiz, yolculara yurt dışı alışverişlerinde en iyi değeri sunarak vergisiz alışverişi dönüştürmek. Bu ortaklık, Türk Hava Yolları Miles&Smiles üyelerinin KDV’sinden yüzde 40 daha fazla kazanmalarına olanak sağlamakla kalmıyor. vergisiz Alışverişlerden bonus Mil toplayarak seyahatlerinden daha fazla keyif almalarını sağlıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Türk Hava Yolları Pazarlama Direktörü Arif Ali Gezmişoğlu ise “Türk Hava Yolları olarak yolcularımızın seyahat deneyimini geliştirmek için sürekli çalışıyoruz. utu ile yaptığımız bu ortaklık, Miles&Smiles üyelerimize yolculuklarında daha fazla değer sunmamızı ve vergisiz alışverişlerini dönüştürmemizi sağlıyor. Bu, Türk Hava Yolları ile yaptığımız her yolculuğu gerçekten ödüllendirici bir deneyim haline getirme taahhüdümüzün bir başka adımıdır.” dedi.

Bugünden itibaren Miles&Smiles üyeleri utu Tax Free Kartlarını kullanarak yurt dışında alışveriş yaparken talep edilen vergisiz iadelerde her 100 ABD Doları karşılığında 125 ABD Doları değerinde uçuş mili alabillecekler. Türk Hava Yolları’nın Classic Plus, Elite ve Elite Plus Miles&Smiles üyeleri için bu avantaj daha da büyük. utu, Türk Hava Yolları’nın premium üyelerinin statülerini Miles&Smiles ile eşleştirerek uçuş Millerinde yüzde 40’a varan artış sunan otomatik ‘statü eşleştirme’ özelliğini Türk Hava Yolları’nın premium üyelerine de sunuyor.

1 Beğeni