Türk Hava Yolları - Turkish Airlines

THY, dünyaca ünlü teknik direktör Jose Mourinho’nun rol aldığı reklam filmini yayınladı:

https://x.com/TK_TR/status/1788473776981623010

2 Beğeni

Anuvu, Türk Hava Yolları’nın Uçaklarına Yüksek Hızlı Bağlantı Sistemini Kurdu

Anuvu, Türk Hava Yolları’nın 100’den fazla Airbus A321 ve Boeing B737NG dar gövdeli uçağına Airconnect uçak içi bağlantı sistemini kurarak önemli bir başarıya imza attı. Bu kurulum, yolculara uluslararası ve iç hat uçuşlarında üst düzey bir deneyim sunuyor.

Yüksek Kaliteli Bağlantı Deneyimi

Anuvu’nun Ku-bant ağı, Airconnect sistemini ve Airtime portalını entegre ederek, Türk Hava Yolları yolcularına sınıfının en iyisi bir deneyim sunuyor. Yolcular artık cihazlarını kolayca ve hızlı bir şekilde bağlayabiliyor, iş class ve sadakat programı üyeleri için özel WiFi erişimi sağlanıyor ve yerel para birimleriyle ödeme yapma imkanı sunuluyor.

Yüksek Performans ve Güvenilirlik

Anuvu’nun Bağlantıdan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mike Pigott, 100’den fazla Airconnect sisteminin kurulumunu büyük bir başarı olarak nitelendirirken, şirketin güvenilir ve yüksek performanslı hizmetiyle sürekli yeniliklerle uçak içi bağlantı standardını yükselttiğini belirtti.

Türk Hava Yolları’nın Yatırım ve Strateji Başkanı Levent Konukcu’nun Değerlendirmesi

Türk Hava Yolları Yatırım ve Strateji Başkanı Levent Konukcu, Anuvu’nun verimli kurulumundan ve yüksek hızlı bağlantı sunmasından etkilendiklerini belirtirken, şirketin yolcularına kesintisiz çevrimiçi deneyimler sunma konusundaki kararlılığını vurguladı.

Profen Yetkilisinden Açıklama

Profen’in Türkiye’deki son teknoloji yer istasyonları ve uzun yıllara dayanan Satcom deneyimi, Türk Hava Yolları ile yapılan işbirliğinin başarısına önemli katkılar sağlayacak. Bu ortaklık, uçak içi bağlantı mükemmelliğinde yeni bir standart oluşturmayı hedefliyor.

Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) Onayı

Anuvu, kurulum programının bir parçası olarak Airbus A321, Boeing 737-700 ve Boeing 737-900ER uçakları için üç Ek Tip Sertifikası (STC) için Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) onayını aldı.

Kaynak: Airline Haber

1 Beğeni

THY 4 aylık trafik rakamlarını açıkladı

Türk Hava Yolları Ocak-Nisan dönemine ait trafik rakamlarını açıkladı.

THY’nin Nisan ayında yolcu sayısı 7 Milyona çıkarken, Ocak-Nisan döneminde ise 25.5 Milyon yolcu sayısına ulaştı.

THY açıklaması:

Ortaklığımızın Nisan 2024 dönemine ilişkin trafik sonuçları aşağıdaki gibidir:

• Nisan 2023 döneminde 6,5 milyon olan toplam yolcu sayısı, 2024 yılının aynı döneminde %6,9 artarak 7 milyon olarak gerçekleşmiştir.

• Dıştan dışa transfer yolcu sayısı Nisan 2023 döneminde 2,46 milyon iken, 2024 yılının aynı döneminde %0,5 artarak 2,47 milyon olarak gerçekleşmiştir.

• Yolcu doluluk oranı Nisan 2024 döneminde 2023 yılının aynı dönemine göre 0,8 puan artarak %80,7 olarak gerçekleşmiştir. Aynı dönemde yurt dışı doluluk oranı %80 olarak gerçekleşirken, yurt içi doluluk oranı %86,5 olmuştur.

• Toplam Arz Edilen Koltuk Km (AKK), Nisan 2023 döneminde 18,7 milyar iken, 2024 yılının aynı döneminde %8,4 artarak 20,3 milyar olarak gerçekleşmiştir.

• Taşınan Kargo-Posta, Nisan 2023 döneminde 120,9 bin ton iken, 2024 yılının aynı döneminde %34,4 artarak 162,5 bin ton olarak kaydedilmiştir.

Ortaklığımızın Ocak – Nisan 2024 dönemine ilişkin trafik sonuçları aşağıdaki gibidir:

• Ocak – Nisan 2023 döneminde 23,6 milyon olan toplam yolcu sayısı, 2024 yılının aynı döneminde %8 artarak 25,5 milyon olarak gerçekleşmiştir.

• Dıştan dışa transfer yolcu sayısı Ocak – Nisan 2023 döneminde 9,4 milyon iken, 2024 yılının aynı döneminde %7,7 artarak 10,1 milyon olarak gerçekleşmiştir.

• Yolcu doluluk oranı Ocak – Nisan 2024 döneminde 2023 yılının aynı dönemine göre 0,4 puan düşerek %80,5 olarak gerçekleşmiştir. Yurt dışı yolcu doluluğu %80,2 seviyesinde gerçekleşirken, yurt içi yolcu doluluğu %83,7 olarak gerçekleşmiştir.

• Toplam Arz Edilen Koltuk Km (AKK), Ocak – Nisan 2023 döneminde 70,4 milyar iken, 2024 yılının aynı döneminde %11,8 artarak 78,7 milyar olarak gerçekleşmiştir.

• Taşınan Kargo-Posta, Ocak – Nisan 2023 döneminde 473,7 bin ton iken, 2024 yılının aynı döneminde %35,1 artarak 640 bin ton olarak gerçekleşmiştir.

• 2024 Nisan ayı sonunda filodaki uçak sayısı 455 olmuştur.

Kaynak: Airport Haber

2 Beğeni

THY, Türkiye Voleybol Federasyonu’na sponsor oldu

THY, Türkiye Voleybol Federasyonu’nun (TVF) yeni sponsoru oldu. Türkiye’nin en önemli 2 kurumunun bu sponsorlukla yeniden buluştuğunu vurgulayan TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, “Bu yolculukta sponsorlarımızın katkısı çok önemli” dedi.

THY Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen sponsorluk imza törenine THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, A Milli Kadın Voleybol Takımı Kaptanı Eda Erdem Dündar, oyuncular Tuğba Şenoğlu İvegin, Oğuzhan Karasu ile kurumların yöneticileri katıldı.

Üstündağ: “Bu uzun yolculukta sponsorlarımızın katkısı çok önemli”

Türkiye’nin en önemli iki kurumunun bu sponsorlukla yeniden bir araya geldiğini vurgulayan Üstündağ, “Türk voleybolunun bugün geldiği noktayı hep birlikte seyrediyoruz. Türk voleybolu dünyanın ve Avrupa’nın zirvesinde, olimpiyatlara mağlubiyet almadan katılma hakkı elde eden, tarihi günler yaşatan takımımıza, camiamıza ve bizi yalnız bırakmayan sponsorlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Bu uzun yolculukta sponsorlarımızın katkısı çok önemli.” diye konuştu.

THY’nin Türk sporunda çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten Üstündağ*, “Voleybol ve değişik branşlardaki destekleri çok önem arz ediyor. Sultanlar Ligi’nde takımı var ve uzun yıllardır A Milli Takımımızın sponsorluğunu yapmakta. Dünyayı dolaşıyoruz, THY’nin verdiği hizmetin onda biriyle karşılaşmıyoruz. THY ile gurur duyuyorum. THY, bizim milli gururumuz, yol arkadaşımız, paydaşımız. Hem kulübüyle hem sponsorluğuyla voleybola büyük katkı sağlıyor. THY’nin bir kusuru varsa bizim kusurumuz diyorum, bizim kusurumuz varsa THY’nin diyorum. Böyle bir birliktelik yaşıyoruz. Bu karşılıklı olan güven, sevgi, saygıdır. Bu imzanın her iki taraf için de hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Ülkemizi, bayrağımızı göklere çektirmek, marşımızı okutmak ve ülkesi için elinden gelen her şeyin en iyisini yapmaya çalışan ekibimizle gurur duyuyorum.”* ifadelerini kullandı.

Bolat: “Her zaman TVF’nin yanında olacağız ve hep birlikte sevineceğiz”

THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat ise şunları kaydetti:

“Spor ayrıştırıcı gibi gözükse de takımlar ve ülkeler bazında gücünü birleştiriciliğinden alıyor. Biz de bu birleştiriciliği, ülkemizin değerlerini, zenginliklerini destekliyor ve dünyanın dört bir yanına taşıyoruz. Hem erkekler hem kadınlar bazında başarılarının daha yükseğe çıkması için çalışan TVF ve THY’nin faaliyet alanları farklı olsa da amacımız aynı. Geçtiğimiz yıl hem tarihinde ilk kez Avrupa şampiyonu olan kadın milli takım ve erkek milli takımımız göğsümüzü kabarttı. Voleybol federasyonunu desteklemekle gurur duyuyoruz. Biz de ülkemizin milli bayrak taşıyıcısıyız. 6 kıtada ve 130 ülkede bayrağımız dalgalandırıyoruz. Temsil görevimiz bizleri bir araya getiriyor. Biz de birbirimizi destekliyoruz. Aynı hedefe farklı yollardan giden paydaşlarız. Bu birliktelik çok kıymetli. Her zaman TVF’nin yanında olacağız ve hep birlikte sevineceğiz.”

İmza töreninin ardından iki taraf da birbirlerine hediye verirken, Bolat, olimpiyatlarda şampiyon olmaları halinde kadın milli voleybol takımı sporcularına birer milyon mil hediye edeceklerini söyledi.

TRT SPOR

3 Beğeni

Turkish Technic, Mühendis İlanıyla Yenilikçi Mühendisler Arıyor

Türk Hava Yolları A.O. Grubunun bir parçası olan Turkish Technic, geniş kapsamlı uçak bakım, onarım, modifikasyon ve mühendislik hizmetleriyle dikkat çekiyor. Şirket, İstanbul Havalimanı, Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı, Esenboğa Havalimanı ve Çıldır Havalimanı’nda 10.500 kişilik uzman ekibiyle faaliyet gösteriyor.

Turkish Technic, Türkiye’nin yanı sıra yurt dışından birçok havayolu operatörüne kaliteli hizmet sunmaktadır. Şirketin bünyesinde, uçak bakımı, hat bakımı, üretim planlama ve kontrol, kalite kontrol, komponent hizmetleri ve stratejik projeler gibi birçok alanda çalışma fırsatı bulunmaktadır.

Başvuru koşulları arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, 1994 yılı ve sonrasında doğmuş olmak, adli sicil kaydı bulunmamak, disiplinsizlik nedeniyle önceki THY A.O. görevlerinden ayrılmamış olmak ve seyahat engeli bulunmamak gibi şartlar yer alıyor. Ayrıca, belirli mühendislik bölümlerinden lisans derecesine sahip olmak da gereklidir.

Turkish Technic, çalışanlarına geniş sosyal olanaklar sunmaktadır. Bu olanaklar arasında özel indirimli uçuşlar, sağlık sigortası, lisansüstü eğitim imkanları, işyeri hekimi hizmeti ve sosyal kulüp faaliyetleri bulunmaktadır.

Başvuru süreci, adayların çevrimiçi başvuru yapması ve ilan kriterlerine uygun mezuniyet belgesini sisteme yüklemesi gerekmektedir. Adaylar, Turkish Technic’in operasyonlarının gerçekleştiği tüm lokasyonlarda görevlendirilebilirler.

Turkish Technic, yenilikçi ve tecrübeli mühendisler arıyor.

Başvuru Linki: Turkish Technic Mühendis İlanı

1 Beğeni

THY ve AJet, Miles&Smiles Programında Mil Entegrasyonu Yapacak

Türk Hava Yolları (THY) ve AJet, vatandaşların talepleri doğrultusunda Miles&Smiles programında mil entegrasyonu yapacaklarını duyurdu. Bu entegrasyon ile Miles&Smiles üyeleri, AJet uçuşlarında mil toplayıp harcayabilecekler. THY ve AJet’in uçuş segmentleri kombine edilerek, yolcular belirli bir noktadan THY ile gelip dönüş yolculuğunu AJet ile planlayabilecekler. Ayrıca, AJet ile uçan yolcular, THY’nin CIP salonlarını ücretli olarak kullanabilecekler.

AJet’in filosunda 85 uçak bulunmakta olup, iç hatlarda 41 noktaya ve 74 hatta; dış hatlarda ise 48 noktaya ve 90 hatta uçuşlarını gerçekleştirmektedir. Ancak, vatandaşlar bu yeni işbirliğine ilişkin bazı endişelerini TBMM Dilekçe Komisyonu’na iletmekte. Özellikle, THY’nin CIP, Miles&Smiles, mil harcamaları gibi imkanlarının AJet ile aynı olup olmayacağı konusunda sorular yöneltilmiştir.

TBMM Dilekçe Komisyonu, bu endişeleri Ulaştırma Bakanlığı’na ileterek konuya açıklık getirilmesini talep etmiştir. Ulaştırma Bakanlığı ise AJet’in THY’ye ait olduğunu ve Ocak 2024 itibarıyla kendi uçuş kodu olan VF kodu ile uçuş yapmaya başladığını belirtmiştir. Ankara’dan uçuş gerçekleştirmeme konusunda ise Bakanlık, hava taşıma işletmelerinin serbest piyasa koşullarında faaliyet gösteren ticari kuruluşlar olduğunu ve bu konuda doğrudan müdahale etme yetkisinin bulunmadığını ifade etmiştir.

2 Beğeni

THY, "Türkiye’nin En Büyük 500 Özel Şirketi Araştırması"nda dört ödül aldı

Türk Hava Yolları (THY), ekonomi dergisi Capital tarafından gerçekleştirilen "Türkiye’nin En Büyük 500 Özel Şirketi Araştırması"nda dört ödüle layık görüldü.

15.05.2024 - İstanbul

THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, İstanbul’da düzenlenen törende THY, “En Çok Kar Eden Şirket”, “Türkiye’nin En Büyük İkinci Şirketi”, “En Çok İhracat Yapan Şirket” ve “Ulaştırma Sektörü Birincisi” ödüllerini aldı.

Şirket adına ödül THY Genel Müdürü Bilal Ekşi’ye takdim edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ekşi, şunları kaydetti:

“Yerde, gökte ve dünyanın dört bir yanında görev alan 85 bin kişiyi aşan THY ailemizin çabasıyla bugün dünyanın sayılı hava yolu şirketlerinden birisi ve ülkemizin en değerli markasıyız. Dolayısıyla ben de bu gurur verici ödülleri tüm çalışma arkadaşlarım adına alıyorum. THY olarak biliyoruz ki hizmet süreçlerimizi ne kadar iyi geliştirirsek, çalışma arkadaşlarımızın motivasyonunu ne kadar artırırsak bayrağımızı da dünyanın dört bir yanında o kadar güçlü dalgalandırırız. Gökyüzündeki gurur yolculuğumuzda hedeflerimizi daha da geliştirmeye devam edeceğiz.”

Anadolu Ajansı

3 Beğeni

THY’nin kredi notu yükseltildi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türk Hava Yolları’nın (THY) kredi notunu yükselttiğini duyurdu.

THY, kredi notunun yükseltilmesiyle ilgili olarak Kamuyu Aydınlatma Platformu’na açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şirketin kredi notunun B’den B+'ya yükseltildiği ve not görünümünün pozitif olarak teyit edildiği belirtildi. Ayrıca, THY’nin 2015 yılında ihraç ettiği USD cinsi Ekipman Teminatlı Geliştirilmiş Kredi Sertifikalarına ait kredi notunun da dört kademe artırılarak B’den BB+'ya yükseltildiği kaydedildi.

1 Beğeni

THY, Seyahat Acentelerine Özel Hizmetler Sunacak: TKCONNECT Devreye Alındı!

Türk Hava Yolları (THY), seyahat acentelerine özel içerik ve hizmetler sağlayacak olan ‘TKCONNECT’ adlı dağıtım platformunu devreye aldığını duyurdu.

THY Basın Müşavirliği tarafından yapılan açıklamaya göre, TKCONNECT platformu, seyahat acentelerine yönelik farklılaştırılmış bilet ücretleri ve özel promosyonlar gibi bir dizi ayrıcalığı içeriyor. Platform, seyahat acentelerine fazla bagaj, koltuk seçimi, özel ekipman gibi ek hizmetlerde avantajlı ücretler sunacak.

THY Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Olmuştur, yeni uygulamayla ilgili olarak, ”TKCONNECT, yolcu deneyimlerini geliştirme ve ticari ortaklarımızı destekleme misyonları noktasında önemli bir kilometre taşı olacak. THY olarak, kullanıcı dostu bir şekilde ileri teknolojiyi sunma amacımızın bir sonucu olan TKCONNECT’i iş ortaklarımızın ve seyahat acentelerimizin hizmetine sunuyoruz.” şeklinde konuştu.

TKCONNECT, seyahat acentelerine rezervasyon, biletleme ve sonrasında sunulan hizmetleri basitleştiren kullanıcı dostu bir web tabanlı rezervasyon portalı ile anlık ücret, envanter ve ek hizmet fırsatları sağlıyor.

Henüz TKCONNECT’e dahil olmayan acenteler, Global Dağıtım Sistemleri (GDS) üzerinden THY’nin mevcut içeriğine erişebilecekler. Ancak 1 Ekim 2024 itibarıyla GDS üzerinden yapılan rezervasyonlarda dağıtım maliyetleri açısından ek ücret uygulanacak.

TKCONNECT ile ilgilenen seyahat acenteleri, detaylı bilgiye ndc.thy.com adresi üzerinden veya THY satış ekiplerinden ulaşabilecekler.

1 Beğeni

Türk Hava Yolları, Taş Tepeler Projesinin Ana Sponsoru Oldu

Türk Hava Yolları, 2024 ile 2029 yılları arasında Taş Tepeler Projesi’nin ana sponsoru ve karşılama merkezi ile araştırma merkezinin isim sponsorluğunu üstlendi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Türk Hava Yolları ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasındaki işbirliğinin artarak devam edeceğine inanıyorum” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Sponsorluk imza töreninde konuşan Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, “Taş Tepeler’in tanıtımına özel ihtimam gösteriyor ve Türkiye’yi dünya genelinde tanıtmak için çalışıyoruz. Türk Hava Yolları olarak Taş Tepeler projesinin sponsorluğunu üstlendiğimizi bildirmekten gurur duyuyorum. Uzun soluklu bir proje olan Taş Tepeler projesine hep birlikte katkı sağlamaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Bakan Ersoy ise, “Taş Tepeler projesi geleceğe miras kapsamına alınmış projelerin başında geliyor. Geçen sene Türkiye’de en çok yıllık kurtarma çalışması yapılan ülke olduk. 2024’te bu sayıyı artırmaya çalışıyoruz” dedi.

Konuşmasına devam eden Bakan Ersoy, “Taş Tepeler projesiyle daha önceleri Göbeklitepe olarak bilinen projeyi çok daha geniş bir alana yaydık. Türkiye’deki en geniş kapsamlı arkeoloji projesi olarak kabul ediliyor. Türk Hava Yolları ile yapılan anlaşmanın önemine vurgu yaparak, bu sponsorluğun turizm açısından da büyük önem taşıdığını belirtti.

Programın sonunda karşılıklı olarak imzalanan anlaşma sonrası ikili basın mensuplarına poz verildi. Program, “Connect To Türkiye” etkinliği ile devam etti.

1 Beğeni

Türk Hava Yolları, Afganistan Uçuşlarına Yeniden Başlıyor

Türk Hava Yolları (THY), 2021’de ABD güçlerinin kaotik geri çekilmesi sırasında Kabil Havaalanı’nda yaşanan yıkımdan bu yana ilk kez Afganistan’ın başkenti Kabil’e uçuşlarına 21 Mayıs’ta yeniden başlayacak.

THY’nin reklamında, “Dünyamız genişliyor, Kabil’den İstanbul’a haftada 4 kez uçuşlara başlıyoruz” mesajı yer aldı. İstanbul ile Kabil arasındaki uçuşlar Salı, Çarşamba, Cuma ve Pazar günleri gerçekleştirilecek.

Flydubai’nin Öncesinde Adımı

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli havayolu flydubai, Kasım 2023’te Afganistan’a uçuşlarına yeniden başlayan ilk uluslararası havayolu olmuştu.

Kabil Havaalanı’nın Önemi

Kabil havaalanının tam olarak faaliyete geçmesi, Afganistan’ın parçalanmış ekonomisinin yeniden canlandırılması açısından hayati önem taşıyor. Afganistan’ın Kam Air ve Ariana Afghan Havayolları da Flydubai’nin yanı sıra halihazırda Kabil’den Dubai, Moskova, İslamabad ve İstanbul gibi noktalara sınırlı seferler düzenliyor.

1 Beğeni

Türk Hava Yolları Mobidictum Konferansı 2024’ün resmi havayolu oldu

Mobidictum, 2024 Mobidictum Konferansı için Türk Hava Yolları ile resmi havayolu ortaklığı kurduğunu duyurdu. Bu işbirliği, Türk Hava Yolları’nın geniş küresel ağı sayesinde etkinliğe uluslararası katılımı kolaylaştırarak önemli bir kilometre taşı oluşturuyor.

Katılımcılar İçin Özel İndirimler

Ortaklık kapsamında, Türk Hava Yolları, 8-23 Ekim tarihleri arasında İstanbul havalimanlarına indirimli biletler sunarak katılımcıların seyahatini daha erişilebilir hale getirecek. Mobidictum Konferansı 2024, 15-16 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek ve sektör profesyonellerinin bağlantı kurması ve işbirliği yapması için önemli bir platform sunacak.

Mobidictum’un Vizyonu ve Ortaklık Hakkında

Mobidictum Kurucusu ve Genel Müdürü Batuhan Avucan, işbirliği konusundaki heyecanını şu sözlerle dile getirdi: “Konferansımız için uzun vadeli hedefim, misafirlerimizi dünya çapında taşıyacak en iyi havayolu ile ortaklık kurmaktı. Türk Hava Yolları, dünyanın en geniş ağına sahip. Dünya çapında bir izleyici kitlemiz olduğunu düşünürsek, bu mükemmel bir eşleşme!”

Türk Hava Yolları’nın Küresel Ağı ve Hizmet Kalitesi

Yüksek hizmet standartları ve operasyonel mükemmelliği ile tanınan Türk Hava Yolları, havacılık sektöründe lider konumda bulunuyor. 120’den fazla ülkede 300’den fazla noktaya uçan Türk Hava Yolları, dünyanın en geniş küresel erişimine sahip havayolu olarak tanınıyor.

Konferans Biletleri ve Uçuş Rezervasyonları

Mobidictum Konferansı 2024 için biletlerinizi “super-earlybird” kodunu kullanarak %35 indirimle satın alabilirsiniz. Ayrıca, uçuş rezervasyonlarınızı etkinlik web sitesi üzerinden yaparak seyahatinizi planlayabilirsiniz.

Bu işbirliği, Mobidictum Konferansı’na katılımı teşvik ederken, Türk Hava Yolları’nın küresel erişimi sayesinde etkinliğin uluslararası boyutunu daha da güçlendirecek.

1 Beğeni

Türk Hava Yolları’nın En Uzun Rotaları Hangileri?

Türk Hava Yolları’nın ana merkezi, ülkenin en işlek havalimanı olan İstanbul Havalimanı’dır (IST). Havayolunun en uzun uçuşlarının neredeyse tamamı, bu havalimanından kalkmakta veya buraya inmektedir.

İşte Türk Hava Yolları’nın en uzun seyahat rotaları:

Türk Hava Yolları’nın 7000 Mildan Fazla Yol Kat Ettiği Tek Rota

İstanbul (IST) – Mexico City (MEX): 7088 Mil

• Ortalama Tarifeli Uçuş Süresi: 14 saat 30 dakika

Türk Hava Yolları’nın İstanbul ve Mexico City arasındaki rotası, toplam 7088 mil mesafeyi kapsayarak havayolunun en uzun rotasıdır. Bu rota, Haziran 2024’te 47 operasyon ile devam edecek. Toplam 14.100 koltuk kapasitesine sahip olan bu uçuşlarda, Boeing 787 Dreamliner kullanılmaktadır.

Türk Hava Yolları’nın 6500-7000 Mil Arasında Değişen Rotaları

1. İstanbul (IST) – Los Angeles (LAX): 6852 Mil
  • Ortalama Tarifeli Uçuş Süresi: 14 saat 15 dakika
  1. İstanbul (IST) – Panama City (PTY): 6730 Mil
  • Ortalama Tarifeli Uçuş Süresi: 13 saat 45 dakika
  1. İstanbul (IST) – San Francisco (SFO): 6705 Mil
  • Ortalama Tarifeli Uçuş Süresi: 13 saat 10 dakika
  1. İstanbul (IST) – El Dorado (BOG): 6672 Mil
  • Ortalama Tarifeli Uçuş Süresi: 13 saat 34 dakika
  1. İstanbul (IST) – São Paulo (GRU): 6552 Mil
  • Ortalama Tarifeli Uçuş Süresi: 12 saat 30 dakika

Los Angeles: İkinci En Uzun Rota

Türk Hava Yolları’nın en uzun ikinci ve üçüncü rotaları Los Angeles Uluslararası Havalimanı’na (LAX) yapılan uçuşlardır. Haziran ayında LAX ve IST arasında toplam 120 operasyon gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Bu uçuşlar, toplamda 40.000’e yakın koltuk sunarak yolculara geniş bir seçenek sunmaktadır.

Panama City: Düşük Kapasiteli Uzun Rota

İstanbul’dan Panama City’deki Tocumen Uluslararası Havalimanı’na (PTY) sadece 14 sefer düzenlenecek. Bu rota, 4200 koltuk ile Türk Hava Yolları’nın en uzun on rotası arasında en düşük ASM’ye (mil başına mevcut koltuk sayısı) sahiptir.

São Paulo: Yüksek Kapasiteli Rota

São Paulo/Guarulhos-Governor André Franco Montoro Uluslararası Havalimanı (GRU) ile İstanbul arasındaki uçuş, 15.463 koltuk ile Türk Hava Yolları’nın en uzun rotaları arasında en yüksek koltuk sayısına sahiptir. Bu uçuşlarda da Boeing 787 Dreamliner kullanılmaktadır.

6000-6500 Mil Arasında Türk Hava Yolları’nın Diğer Uzun Rotaları

1. Cancún (CUN) – İstanbul (IST): 6493 Mil
  • Ortalama Tarifeli Uçuş Süresi: 12 saat 10 dakika
  1. Bali (DPS) – İstanbul (IST): 6431 Mil
  • Ortalama Tarifeli Uçuş Süresi: 13 saat 10 dakika
  1. Houston, Teksas (IAH) – İstanbul (IST): 6371 Mil
  • Ortalama Tarifeli Uçuş Süresi: 12 saat 15 dakika
  1. Dallas, Teksas (DFW) – İstanbul (IST): 6275 Mil
  • Ortalama Tarifeli Uçuş Süresi: 13 saat 5 dakika

Cancun: Uzun Rotalar Arasında

Türk Hava Yolları’nın 6000-6500 mil aralığında seyahat ettiği en uzun rota Cancun Uluslararası Havalimanı’ndan (CAN) İstanbul Havalimanı’na (IST) olan uçuşlardır. Haziran ayında bu rotada 47 sefer düzenlenecek olup, toplamda 14.100 koltuk sunulacaktır.

Bali: Asya’daki En Uzun Rota

Bali, Türk Hava Yolları’nın Asya’daki en uzun rotaları arasında yer almaktadır. Haziran 2024’te Bali ile İstanbul arasında 42 sefer düzenlenecek ve toplam 6909 koltuk sunulacaktır.

ABD’deki Diğer Uzun Rotalar

Teksas’taki George Bush Kıtalararası Havalimanı (Houston) ve Dallas Fort Worth Uluslararası Havalimanı (Dallas), Türk Hava Yolları’nın uzun rotaları listesinde yer almaktadır. Haziran ayında İstanbul ile Houston arasında 84, İstanbul ile Dallas arasında ise 60 sefer düzenlenecektir.

Türk Hava Yolları, bu uzun rotalarda sunduğu yüksek kapasiteli uçuşlar ve geniş hizmet ağı ile sektördeki lider konumunu sürdürmekte.

2 Beğeni

THY’nin 2033 hedefi, yıllık 171 milyon yolcuya hizmet vermek

Türk Hava Yolları, stratejik planı çerçevesinde 2033’te uçak sayısını 813’e yükselterek, yıllık 171 milyon yolcu taşımayı hedefliyor.

19.05.2024 - İstanbul

Türk Hava Yolları (THY), stratejik planı kapsamında 2033’te filosundaki uçak sayısını 813’e yükselterek, yıllık 171 milyon yolcu taşımayı hedefliyor.

91’inci kuruluş yıl dönümünü kutlayan THY, son 22 yılda Kovid-19 küresel salgınının etkili olduğu yıllar hariç iç ve dış hat yolcu sayılarını sürekli artırmayı başardı.

Şirket tarihinde 2003’e gelindiğinde iç ve dış hat toplam taşınan yolcu sayısı 178 milyonken, bu sayı 2008’de 250 milyon, 2015’te 500 milyon, 2018’de ise 750 milyon olarak kayıtlara geçti.

THY, Nisan 2023’te 1 milyarıncı yolcusunu taşıdı.

Bayrak taşıyıcı şirket, bugün 456 uçağa sahip genç filosuyla 130’un üzerinde ülkeye sefer düzenliyor.

Her 59 saniyede bir havalanan THY uçakları, her gün ortalama 2 milyon 837 bin 397 kilometre yol katediyor.

Dünya etrafında 71 kez dönen THY uçakları, her gün ortalama 3 bin 972 saat havada kalırken, bu sayı 165 güne tekabül ediyor.

Uçuşlarda her gün ortalama 2 bin 194 pilot ve 5 bin 466 kabin memuru görev alıyor.

THY uçakları günlük ortalama 249 binin üzerinde yolcu ve ortalama 4 bin 761 ton kargo taşıyor.

Şirket, stratejik planı kapsamında 2033’te uçak sayısını 813’e yükselterek, yıllık 171 milyon yolcu taşımayı hedefliyor.

Anadolu Ajansı

2 Beğeni

THY, “butikten zirveye” uzanan yolculuğunda 91’inci yaşını kutluyor

Türk Hava Yolları’nın (THY) 20 Mayıs 1933’te 5 uçakla “butik” bir hava yolu şirketi olarak başlayan yolculuğu, 91’inci yılında 456 uçak ve 130 ülkede 350 destinasyonla “dünyanın en fazla ülkesine uçan hava yolu” olarak zirveye doğru sürüyor.

20.05.2024 - İstanbul

91’inci kuruluş yıl dönümünü kutlayan milli bayrak taşıyıcı şirket THY’nin, kıtaları aşan başarı öyküsü 20 Mayıs 1933’te başladı.

Anadolu Ajansı

3 Beğeni

THY 3 yıl sonra Kabil uçuşlarına başladı

Türk Hava Yolları (THY), yaklaşık 3 yılın ardından Afganistan’a ilk seferini gerçekleştirdi.

THY, Ağustos 2021’de Afganistan’da yaşanan yönetim değişimiyle ara verdiği Afganistan uçuşlarına yeniden başladı.

Yaklaşık 3 yıl aranın ardından ilk THY uçağı, Kabil Uluslararası Havalimanı’na iniş yaptı.

Uçağı, Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği yetkilileri, Türkiye’nin Afganistan’da bulunan kurumlarının temsilcileri ve Afganistan geçici hükümetinden yetkililer karşıladı.

THY’nin İstanbul-Kabil uçuşlarında salı, çarşamba, cuma ve pazar günleri olmak üzere karşılıklı olarak haftada 4 sefer yapılacak.

2 Beğeni

https://x.com/TK_TR/status/1793179100850315619

THY, BM Dünya Turizm Örgütü ile Sürdürülebilir Turizm Mutabakatı İmzaladı

Türk Hava Yolları (THY), Birleşmiş Milletler’in turizm alanında önde gelen uluslararası kamu kuruluşu olan BM Dünya Turizm Örgütü ile sürdürülebilir turizmi teşvik etmek amacıyla bir mutabakat zaptı imzaladı. Bu iş birliği ile taraflar, sürdürülebilir turizm uygulamalarını ve havacılığın gelişimini teşvik etmeyi hedefliyor.

Kamu ve Özel Sektör İş Birliği

Mutabakat zaptı, gelişmekte olan destinasyonlarda hava bağlantısındaki ilerlemeleri desteklemek için kamu ve özel sektör iş birliğinin genişletilmesine odaklanacak. Her iki taraf da kendi alanlarındaki uzmanlıklarından yararlanarak bilgi alışverişinde bulunacak ve sürdürülebilir havacılık yakıtı gibi konular üzerinde çalışmalar yapacak.

İmza Töreni

İmza törenine Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü Bağlı Üyeler Direktörü Ion Vilcu ve Türkiye Cumhuriyeti İspanya Büyükelçisi Nüket Küçükel Ezberci katıldı.

Açıklamalar

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, imza töreninde yaptığı açıklamada, “Sürdürülebilir turizmi teşvik etme ve küresel bağlantıyı güçlendirme yönündeki ortak hedeflerimize ulaşmak için BM Turizm ile stratejik bir ortaklık kurma yolculuğuna çıkmanın heyecanını yaşıyoruz. Bu potansiyel ortaklık, sürdürülebilir turizme olan bağlılığımızın göstergesi olarak dünya çapında insanları ve kültürleri bir araya getiren küresel bir havayolu olan rolümüzü de vurguluyor,” dedi.

BM Dünya Turizm Örgütü Bağlı Üyeler Direktörü Ion Vilcu ise, “Mutabakatın imzalanmasıyla, sürdürülebilir ve sorumlu turizme olan bağlılığımızı ilerletmek için bir ortaklığa imza atıyoruz. Türk Hava Yolları, turizmin ve kültürel alışverişin desteklenmesinde küresel bir öncüdür. Bu şüphesiz sivil katılımı ve kültürel çeşitliliği teşvik etmemize ve yerel mirası öne çıkarmamıza olanak tanıyacak tarihi bir gün,” ifadelerini kullandı.

2 Beğeni

Türk Hava Yolları’ndan 6,9 milyar lira net kar

Türk Hava Yolları (THY), bu yılın ilk çeyreğinde 6,9 milyar lira konsolide net kar elde etti.

THY tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yapılan açıklamaya göre, şirketin konsolide net karı, yılın ilk çeyreğinde 6 milyar 931 milyon liraya yükseldi.

THY, geçen yılın aynı döneminde 4 milyar 418 milyon lira konsolide net kar elde etmişti.

Kaynak: NTV

3 Beğeni

THY destinasyon sayısını yükseltecek

Türk Hava Yolları (THY) 2033 yılında yurt dışı uçuş destinasyon sayısı 345’ü yükseleceği ve filodaki uçak sayısının 800’ü geçeceği açıklandı.

Konuyla ilgili havayolu şirketinin faaliyet raporu Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlandı. Raporda havayolu şirketinin yılın ilk çeyreğindeki yolcu ve trafik rakamları, şirket yapısı ve 2033 yılı hedefleriyle ilgili bildirimlerde bulundu. Rapora göre şirket konsolide net karı yılın ilk çeyreğinde 6 milyar 931 milyon liraya yükseldi. Havayolu şirketi geçen yılın aynı döneminde 4 milyar 418 milyon lira konsolide net kar elde etmişti.

YENİ UÇUŞ NOKTALARI

Havayolu şirketi yönetim kurulu tarafından alınan karar doğrultusunda uçak müsaitliği ve pazar şartlarına bağlı olarak Suudi Arabistan’ın Abha, Mısır’ın Aswan, Rusya’nın Mahaçkale, İspanya’nın La Coruna, Azerbaycan’ın Lenkeran, Fransa’nın Nantes, Sudan’ın Port Sudan, Kazakistan’ın Atyrau, Pakistan’ın Sialkot, Somali’nin Hargeisa, Amerika Birleşik Devletleri’nin Denver ve Polonya’nın Katoviçe noktalarına tarifeli yolcu seferlerin başlayacağını açıkladı. Geniş uçuş ağı ve yüksek bağlantılılık sağlayan Türk Hava Yolları, 2033 yılında uçulan dış hat nokta sayısını 295’ten 345’e çıkartmayı hedefliyor.

FİLODA GENİŞLEME DEVAM EDİYOR

Pandemi dönemi sonrası yeniden toparlanma sürecinde başı çeken havayolu şirketlerinden biri olan THY, bu konuda 2033 yılı hedeflerini de belirledi. Söz konusu dönemde havayolu şirketi filo ve yolcu sayısını 2 katına çıkartmayı planlıyor. 2022 yılında 394 olan uçak sayısını 2033 yılında 800’ün üzerine çıkarmayı ve arz edilen kapasitesini 2022 yılına göre 2,5 kat artırmayı hedefliyor. Halihazırda filosunda 455 uçak bulunan THY, 31 Mart tarihi itibariyle filoya 1 adet Airbus A321 NEO, 1 adet Boeing B737-9, 2 adet Airbus A350-900 ve 3 adet Boeing 737-9 MAX uçakları dahil etti.

KARGO UÇUŞ NOKTASI 150’YE YÜKSELECEK

10 yıllık strateji kapsamında Turkish Cargo, İstanbul Havalimanı’ndaki yüksek teknolojiyle donatılan, dünyanın en büyük terminalleri arasında yer alan mega kargo tesisi SMARTIST’in sunduğu imkanlar ve Türk Hava Yolları’nın benzersiz genişlikte uçuş ağı sayesinde 2033 yılında taşınan yük miktarını 2022 yılının 2,3 katına çıkarmayı planlıyor. 2022 yılında 104 adet olan kargo uçuş noktasını 2033 yılında 150’ye yükseltmeyi ön görüyor. Turkish Cargo, pazar payı ve hizmet kalitesinde dünyada ilk üç hava kargo markalarında biri olmayı hedeflenmekte.

FİLONONUN YÜZDE 75’İ YENİ NESİL UÇAKLARDAN OLUŞACAK

Havayolu şirketinin 2033 stratejisi kapsamında yolcularına bütünleşik ve tüm kanallarda kişiselleştirilmiş hizmet sunmayı, dijital dönüşüm alanında yeni projeler geliştirerek en iyi dijital deneyim sunan üç hava yolundan biri olmayı amaçlıyor. Operasyonel büyüme hedeflerinin yanında sürdürülebilir bir dünya için de hedefler koyan , 2033 yılı stratejisi kapsamında filonun yüzde 75’inin yeni nesil uçaklarda oluşmasını, bu sayede operasyonel iyileştirmelerle birlikte toplamda yüzde 5 yakıt tüketimini azaltacak.

PERSONEL SAYISI YÜZDE 8 ARTTI

31 Mart 2023 tarihi itibariyle 30 bin 772 olan Türk Hava Yolları çalışan sayısı 31 Mart tarihi itibariyle yüzde 8 artarak 33 bin 350 oldu. Havayolu şirketinde 6 bin 854 pilot ve pilot adayı, 15 bin 69 kabin memuru, 55 uçak bakım teknisyeni, 3 bin 495 yurt dışı ve 7 bin 877 yurt içinde çalışan personel bulunmakta.

Kaynak: Hürriyet

3 Beğeni