Türk Havacılığından Haberler

:round_pushpin:Türkiye’nin en değerli markası Türk Hava Yolları’nın Genel Müdürü Bilal Ekşi, Türkiye ve Brezilya arasındaki güçlü bağın bir göstergesi olarak “Rio Branco” devlet nişanı ile onurlandırıldı.

:round_pushpin:Bilal Ekşi, iki ülke arasındaki ticari ve kültürel ilişkilerin gelişmesine sağladığı katkı ve pandemi döneminde gösterdiği özverili çalışmaları neticesinde bu ödüle layık görüldü.

:round_pushpin:20 Aralık günü İstanbul Çırağan Sarayı’nda düzenlenen tören, Türkiye-Brezilya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve Erzurum Milletvekili Selami Altınok, T.C. Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilcisi Büyükelçi Ayşe Sözen Usluer, Brezilya doğumlu Türk Milli Takımı Eski Futbolcusu Mehmet Aurelio, Türk Hava Yolları yöneticileri, havacılık, siyaset, spor ve basın camialarından temsilcilerin katılımıyla gerçekleşti. Brezilya Büyükelçisi Carlos Martins Ceglia tarafından Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi’ye takdim edilen ödül ile iki ülke arasındaki kültürel bağlara ve gelişen iş birliklerine dikkat çekildi.

:round_pushpin:Alınan Nişana ilişkin görüş bildiren Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi; “Ülkemi ve kurumumu onurlandıran Rio Branco nişanı takdimi vesilesiyle, bayrak taşıyıcımızın başarılarına her daim destek olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı sunuyorum. Beni ve Türk Hava Yolları ailesini bu kıymetli nişana layık gören Brezilya Devleti Başkanı Sayın Luiz Inácio Lula da Silva ve Büyükelçi Sayın Carlos Martins Ceglia’ya bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu nişanı, pandemi döneminde herkesin sokağa çıkmaktan korktuğu bir ortamda ameliyat elbiseleri ile görevlerini gerçekleştiren ekiplerimiz, aynı gayretle çalışan 80 binden fazla çalışma arkadaşım ve paydaşlarımız adına alıyorum.” dedi.

İlk haberle başlıyalım:)

5 Beğeni

:black_small_square:Çukurova Bölgesel Havalimanı, 15 Ocak 2024’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı bir törenle resmen hizmete girecek.
:black_small_square:Adana, Mersin ve Osmaniye illerine hizmet vermesi planlanan Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın Yap-İşlet-Devret modeliyle ilk ihalesi 15 Aralık 2011’de yapıldı.
:black_small_square:İhaleyi, 357 milyon euro ile en iyi teklifi veren Koçoğlu Grubu’na bağlı Skyline Havacılık ile Zonguldak Özel Sivil Havacılık Ortak Girişim Grubu kazandı.

:black_small_square: Şartnameyi farklı firmalar alsa da ihaleye sadece Skyline ve ortağı teklif verdi, 9 yıl 10 ay 10 günlük işletim süresine sahip oldu. (Tek teklif olduğu için 25 yıl teklif etseler o da kabul edilecekti)
:black_small_square:Koçoğlu grubu, yüksek yatırım bedeli kısa işletme süresi ile gönülsüz aldığı ihaleyi finansal olarak yönetemedi. Birçok helikopterini havalimanı inşaatını finanse etmek için satsa da bir noktada pes etti.
:black_small_square:Sonrasında çok sayıda ihale yapıldı.Projenin üstyapı inşaatı için 20 Kasım 2020’de gerçekleşen son ihalede en uygun teklifi 297 milyon 100 bin euro+KDV karşılığında Favori İşletmecilik A.Ş. - YAKO Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş. ortak girişimi verdi.
:black_small_square:Hedeflenen bitiş tarihi biraz sarksa da ihaleyi alan firma açılış için havalimanını hazır hale getirmeyi başardı.
:black_small_square:Havalimanı 15 Ocak’ta bir aksilik olmazsa hizmete girecek ancak en çok merak edilen konu, Çukurova Havalimanı açıldıktan sonra Adana Şakirpaşa Havalimanı’nın akıbetinin ne olacağı…
:black_small_square:Şu ana kadar Şakirpaşa Havalimanı’nın kapatılıp kapatılmayacağına yönelik kesin bir bilgi bulunmazken 14 Ocak 2024 günü saat 23:00 itibariyle Şakirpaşa’daki tüm operasyonun yeni havalimanına taşınacağına yönelik iddialar var.
:black_small_square:Bu arada Teknofest’in 2024 yılında Adana Şakirpaşa Havalimanı’nda yapılacağı da açıklanmıştı.

2 Beğeni

:large_blue_circle:SunExpress’ten SAA’ya 2024/2025 Kış Sezonunda 4 Uçaklık Destek

:large_blue_circle:Türk Hava Yolları ve Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress, South African Airways’e (SAA) sağladığı kiralama kapasitesini 2024/2025 kış sezonunda iki katına çıkarıyor. SunExpress SAA’nın operasyonlarını gelecek kış sezonunda dört uçakla destekleyecek.

:large_blue_circle:SunExpress ve SAA arasında hali hazırda Ekim ayında başlayan ve iki Boeing 737-800 uçağıyla birlikte bakım ve kokpit ekiplerini kapsayan altı aylık bir damp-lease anlaşması bulunuyor. Yeni iş birliğine ilişkin iyi niyet anlaşması, SunExpress CEO’su Max Kownatzki ve SAA CEO’su Prof. John Lamola tarafından Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde imzalandı.

:large_blue_circle:Bununla birlikte SunExpress ve SAA, iş birliğini farklı alanlarda genişletmeyi planlıyor. Planlar arasında uzun dönemli karşılıklı kapasite desteği ile birlikte teknik bakım ve eğitim konularında yeni iş birliği olanaklarına odaklanıyorlar.

:large_blue_circle:Mevcut damp-lease anlaşması kapsamında SunExpress uçakları ve ekipleri, South African Airways adına Johannesburg’dan Cape Town ve Durban’a günde 12 iç hat uçuşu gerçekleştiriyor. Bununla birlikte, 13 Aralık itibarıyla Johannesburg’daki OR Tambo Uluslararası Havalimanı’ndan Gqeberha’daki (Port Elizabeth) Chief Dawid Stuurman Uluslararası Havalimanı’na günde iki uçuş eklendi.

:large_blue_circle:SunExpress CEO’su Max Kownatzki konu ile ilgili olarak, “Bu iyi niyet anlaşması, South African Airways ile devam eden iş birliğimizi daha da güçlendirmeye yönelik kararlılığımızın göstergesidir. İş birliğimizi her iki şirket için verimli bir şekilde büyütmeyi hedefliyoruz. Yeni anlaşmamız ve SAA ile kurduğumuz güçlü güven ilişkisi bizim için gurur verici. Güçlü ve uzun vadeli bir ortaklık geliştirerek gelecekte karşımıza çıkacak fırsatları birlikte değerlendireceğiz. SunExpress olarak önümüzdeki on yıl içinde filomuzu iki katından fazla büyüterek 2033 yılına kadar 150 uçaklık bir filoya ulaşacağız. Bu tür iş birlikleri filomuzu verimli bir şekilde kullanmamızı sağlayarak sezonsallığın etkisini de hafifletmiş oluyor” değerlendirmesini yaptı.

1 Beğeni

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat’tan iştiraklere dair açıklama

“Kıymetli arkadaşlar,
yüzde yüz iştirak şirketlerimiz de THY A.O.’ya benzer prim alacaklar ve Ocak 8’inde hesaplarına yatacak. Detaylar Pazartesi, Salı belli olunca ilan edeceğiz. Diğer iştirak şirketlerimiz de ortaklarımız var. Onların kendi yönetimleri var. Önerdiğimiz prim miktarını onlarla istişare ediyor ve gelecek hafta sonuna kadar netleştirmeye çalışıyoruz. Amacımız Ocak ayında maaşlarla beraber yatırmak.”

1 Beğeni

:red_circle:Bolat’ın THY Çalışanları İçin Gönderilen Mesajından Satır Başları

:red_circle:Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat imzalı email geçtiğimiz saat THY çalışanlarına gönderildi.
:warning: Mail sadece THY çalışanlarına gönderildi. Turkish Technic, TGS ve diğer iştiraklere dair bir bilgi yer almadı ve henüz Turkish Technic, TGS ve diğer iştiraklere dair bir açıklama yapılmadı.

:arrow_forward:En çok merak edilen soru primler olmuştu. Bolat 8 Ocak 2024 tarihinde

  • THY çalışanlarına 2 maaş ek;
  • Kabin ve kokpit ekiplerine 3 maaş ek; yatırılacağını duyurdu.

:arrow_forward:Çalışanların yeni yılı kutlandı.
:arrow_forward:Bu başarıda en büyük payın çalışanlara ait olduğundan bahsedildi.
:arrow_forward:”Butikten Zirveye 20 Yıl – Gelecek 10 Yıl” isimli kitabın 2024’te yayında olacağı duyuruldu. Bu kitabın geliştirilmesinde çalışanlardan da fikir istendi ve bir THY çalışanının Avustralya uçuşunda misafir edileceğinden bahsedildi.

1 Beğeni

Milan Teslim Edildi :hatching_chick:

Pegasus Havayolları için üretimi Airbus’ın Hamburg tesislerinde tamamlanan TC-RDN tescilli Airbus A321neo tipi uçak, bugün havayolu şirketine teslim edildi.

Milan isimli uçağın teslimiyle birlikte filodaki uçak sayısı 106’ya yükseldi. Ayrıca A321neo sayısı da 40 oldu.

Pegasus Havayolları CEO’su Güliz Öztürk, ayrıca 2024 yılında 17 adet A321neo’yu filoya katacaklarını belirtti.
image

1 Beğeni

Uraloğlu: “Mevcut uçak sayısı, havalimanlarına yetişmiyor. Kabotaj kanunu ile yabancı bir uçak ülke içinde uçamıyordu yapılan düzenleme ile Türk şirket yabancı tescilli uçağı ülke içinde uçurabiliyor”

Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu HaberTürk canlı yayınında Güntay Şimşek’in canlı yayın konuğu oldu.

Röportajda Türk sivil havacılığına dair bazı açıklamalarda bulundu. Açıklamalardan satır başları şu şekilde;

Atatürk Havalimanı da İstanbul Havalimanı’na taşınabilir. Fakat şu anlık hangar ve genel havacılık devam edecek. İstanbul Havalimanı yapım sürecine devam ediyor. Terminal kapasitesine ulaştığında yeni terminaline başlanacak

Anadolu’daki havalimanları konusunda Yozgat, Bayburt, Çukurova devam ediyor, Trabzon’un yenilemesi sürüyor. Anadolu havalimanları şu an tam kapasite çalışmasa da, ileride oluşabilecek felaket durumunda bize can simidi olacaktır.

Bilet fiyatlarında tavan fiyat, turistik bölgede çalışan havalimanları için tavan fiyat biraz daha yüksek durumda.

Koltuk kapasitesi dolmayan havalimanları için otorite olarak şirketleri yönlendirerek uçmalarını istiyoruz.

Mevcut uçak sayısı, havalimanlarına yetişmiyor. Kabotaj kanunu ile yabancı bir uçak ülke içinde uçamıyordu yapılan düzenleme ile Türk şirket yabancı tescilli uçağı ülke içinde uçurabiliyor.

Hatay Havalimanı için İskenderun da dahil birçok nokta için fizibililte yapıldı fakat hiçbir nokta havalimanı için uygun olamadı. Düz, şehre yakın 4 nokta tarandı fakat mevcut havalimanı noktası hariç başka bir yerde karar kılınamadı. Havalimanı kotu arttırılarak taşkın kotundan kurtaracağız.

Köprü, havalimanı ve viyadükler depreme karşı gözden geçirildi. Depreme hazırlanmaya devam ediyoruz

1 Beğeni

Dünyanın En İyi Havalimanları Listesinde Türkiye’den İlk Sırada İzmir Adnan Menderes Havalimanı Yer Aldı.

AirHelp’in uluslararası havalimanlarını analiz ederek yaptığı değerlendirmeye göre, dünyanın en iyi havalimanı Umman / Maskat Havalimanı oldu. Ülke bazlı sıralamada ise en iyi havalimanı İzmir Adnan Menderes Havalimanı oldu.

AirHelp’in araştırmalarının temelinde şu faktörler yer alıyor.

  • Limanların zamanında kalkış/varış oranları (%60)
  • Limanın müşteri ilişkileri yönetimi(bekleme süresi, temizlik, yardım konuları) (%20)
  • Yemek ve alışveriş yerlerinin değerlendirilmesi (%20)

1 Ocak - 30 Eylül tarihleri arasında 15 binden fazla yolcunun katıldığı değerlendirmeye göre dünyada birinci Maskat Havalimanı oldu.

194 havalimanının yer aldığı listede;

    1. sıradaki İstanbul Havalimanı 10 üzerinden 6.85 alırken;
  • 184.sırada yer alan Sabiha Gökçen 6.68 aldı.
  • İzmir Adnan Menderes 144. sırada, Ankara Esenboğa 154. sırada ve Adana Şakirpaşa Havalimanı da 157.sırada yer aldı.
1 Beğeni

THY Sabiha Gökçen CIP Salonu 1 Ocak 2024 İtibariyle Hizmet Vermeyecek

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yer alan Türk Hava Yolları CIP salonunun 1 Ocak 2024 itibariyle hizmet vermeyeceği duyuruldu.

:information_source: Türk Hava Yolları uzun süredir Sabiha Gökçen’den uçuş icra etmiyor, THY markası AnadoluJet’in Sabiha Gökçen çıkışlı uçuşları bulunuyor. Bilindiği üzere 2024 yılında AnadoluJet, AJet markası olarak THY iştiraki olarak yoluna devam edecek.

1 Beğeni

Pegasus Havayolları, Bir Günde İki Yeni Destinasyona Uçuşlara Başladı :tr::airplane::georgia::de:

:orange_circle: Türkiye’nin en büyük düşük maliyetli havayolu şirketi Pegasus Havayolları, bugün itibariyle İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Almanya’nın Dortmund ve Gürcistan’ın Kutaisi kentlerine tarifeli uçuşlara başladı.

:georgia: İlk tören gece saatlerinde Gürcistan’ın Kutaisi şehrinde yapıldı. İlk uçuş dolayısıyla Pegasus’un TC-CRE tescilli Boeing B737-800 tipi uçağı su takı ile karşılandı. Ardından apron ve terminalde de törenler düzenlendi.

:de: Öğlenden sonra ise törenin adresi Dortmund oldu. TC-NBR tescilli uçak, Dortmund Havalimanı’nda su takı ile karşılandı. Ardından ise apronda tören yapıldı ve hatıra fotoğrafları çektirildi.

:orange_circle: Pegasus Havayolları; Sabiha Gökçen - Dortmund uçuşlarını haftalık 5 frekans, Sabiha Gökçen - Kutaisi uçuşlarını ise haftalık 4 frekans olarak icra edecek.

2 Beğeni

Ajet işletme ruhsatını aldı. Kamuyu Aydınlatma Platformu tarafından resmi açıklama yapıldı:

Bağlı ortaklığımız AJet Hava Taşımacılığı A.Ş’nin (“AJet”) Ticari Hava Taşıma İşletmeleri Yönetmeliği çerçevesinde İşletme Ruhsatı alınmasına ilişkin tüm başvuru süreçleri tamamlanmış olup, 02.01.2024 tarihinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından AJet’e İşletme Ruhsatı verilmiştir. AJet’in faaliyetlerine 2024 yaz sezonu itibarıyla başlaması hedeflenmektedir.

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.

2 Beğeni

| Dünya’da en fazla havayolu şirketi ağırlayan 3. havalimanı olan İGA İstanbul Havalimanı’nda, 2024 yılında 5 yeni havayolu şirketi daha uçuşlara başlayacak.

:us_outlying_islands: Delta Airlines
:jp: All Nippon Airways
:norway: Norwegian
:cn: Hainan Airlines
:iceland: Icelandair

:us_outlying_islands: ABD’li Delta Airlines’ın bu yıl içerisinde New York’tan İstanbul’a uçuşlara başlaması bekleniyor. Havayolu, geçtiğimiz yıllarda Boeing 767 tipi uçaklar ile İstanbul’a uçmuştu. New York’tan sonra ikinci bir rota olarak Atlanta’nın durumu söz konusu.

:jp: Japon All Nippon Airways, pandemi öncesinde İstanbul uçuşlarını planlamış ve hatta bilet satışları ile başlamıştı ancak pandemi nedeniyle uçuşlar iptal edilmişti. Havayolunun 2024 yılı ilk yarısında Tokyo Haneda’dan İstanbul’a uçuşlara başlaması bekleniyor. Uçuşlar muhtemel Boeing B787-8 tipi uçaklar ile yapılacak.

:norway: İskandinav Norwegian Airlines, 14 Nisan’dan itibaren haftalık iki uçuş ile Norveç’in başkenti Oslo’dan İstanbul’a uçacak.

:cn: Çin’in ödüllü havayolu şirketi Hainan Airlines’ın da bu yıl içerisinde İstanbul’a uçması bekleniyor. Pandemi öncesinde havayolunun uçuşlara başlayacağı resmi olarak duyurulmuş ancak pandemi nedeniyle bu planlamalar iptal edilmişti. Havayolunun Çin’in hangi destinasyonundan uçacağı netleşmedi ancak İstanbul’a yeni bir destinasyondan (Şangay, Pekin, Guangzhou, Chengdu haricinde) uçuşlara başlaması bekleniyor.

:iceland: İzlanda’nın bayrak taşıyıcı havayolu şirketi Icelandair’in de yakın gelecekte açıkladığı planlamalar kapsamında bu yıl, Reykjavik’ten İstanbul’a uçması bekleniyor. Böylece Türkiye’den bir ülkeye daha doğrudan uçuşlar açılacak. Havayolunun B737 MAX uçaklarıyla İstanbul’a uçması bekleniyor.

3 Beğeni

Türk Hava Yolları’nın (THY ) TK-2443 sefer sayılı İzmir-İstanbul seferini yapan uçağına kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından İstanbul’a iniş için alçaldığı sırada lazer tutuldu. O anlar uçakta bulunan bir yolcu tarafından cep telefonuyla kayıt altına alındı.

2 Beğeni

Pegasus Havayolları CEO’su Güliz Öztürk, HSBC Premier Sohbetlerinde konuştu :studio_microphone:

“Havacılık sektörü pandemide en çok zorlanan sektörlerden birisi oldu fakat Türk şirketleri bu dönemi iyi yönetti. Çok fazla kriz gördüğümüz için krizleri iyi yönetebiliyoruz.”

“2023 yılında %20 büyümeyi başardık. 100. uçağımızı filomuza kattık. 50’den fazla ülkeye uçuş gerçekleştirdik. 2024 yılında ise %10-12 büyümeyi hedefliyoruz.”

Sabiha Gökçen’de Hangar Yatırımı :flight_arrival:

“Sabiha Gökçen Havalimanı’nda iki yıllık süreçte yaklaşık 140 milyon dolarlık bir hangar yatırımımız olacak.”

2 Beğeni

Milli Uzay Programı’nın ilk ayağı olan “ilk insanlı uzay misyonu” kapsamında Türk astronot Alper Gezeravcı’nın yolculuğuna az bir süre kaldı.

:black_small_square:Alper Gezeravcı’nın yolcuğu, 17 Ocak’ı 18 Ocak’a bağlayan gece saat 01.11’de başlayacak.

:black_small_square:Mürettebatı taşıyacak aracın 1.5 gün sürecek yolculuk sonunda 19 Ocak 13.15’te Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenmesi bekleniyor.

:black_small_square:SpaceX Falcon 9 roketi, Ax-3 mürettebatını SpaceX Dragon uzay aracıyla NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Fırlatma Kompleksi 39A’dan ISS’ye fırlatılacak.

:black_small_square:Axiom Space’in ISS’ye göndereceği “Ax-3” görevi için 4 kişilik mürettebat arasında Gezeravcı’nın yanı sıra ABD ve İspanya’yı temsilen misyon lideri Michael Lopez-Alegria, İtalyan Hava Kuvvetlerinden Pilot Walter Villadei ve Avrupa Uzay Ajansı adına katılan İsveçli Marcus Wandt bulunuyor.

:black_small_square:Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevini gerçekleştirecek "uzay yolcusu"nun eğitim ve uçuş hizmeti için ABD’deki Axiom Space ile işbirliği yapıldı. Astronotların eğitim süreci ABD’nin Teksas eyaletinin Houston kentinde yapıldı.

:black_small_square: Gezeravcı, 14 gün uzayda kalacak ve 13 bilimsel deneye imza atacak.

3 Beğeni

Rus havayolu Ural Airlines, yaklaşık 2 yıllık aranın ardından yeniden Moskova’dan İstanbul’a tarifeli uçuşlara başladı. İlk uçuş dolayısıyla uçuş ekibi çiçek ve tatlılar ile karşılandı.

Ural Airlines Moskova Zhukovsky’den İstanbul’a uçuşlarını günlük olarak icra edecek. Havayolunun yakın zamanda Ekaterinburg’dan da İstanbul’a haftalık 4 uçuş düzenleyecek.

3 Beğeni

THY, Lizbon - İstanbul hattındaki 2 milyonuncu yolcusunu, yapılan törenle kutladı. Lizbon Uluslararası Havalimanı’ndan İstanbul’a uçacak olan Ana Rita Gaspar Soares isimli yolcu, törenle karşılandı.

Törende pasta kesimi yapılırken, yolcu ile hatıra fotoğrafları çekildi. Ayrıca Soares’e çift kişilik uçak bileti hediye edildi.

THY Lizbon Direktörü Ahmet Şahiner, bu dönüm noktasının paha biçilmez olduğunu belirtti. Ayrıca katkılarından dolayı yolculara, ortaklara ve ekibine teşekkür etti.

THY, Lizbon - İstanbul hattında artan talebi karşılamak amacıyla Airbus A330 tipi uçaklarını da kullanmaya başlayacak.

1 Beğeni

THY’den İtalya Çıkartması | Haftada 108 Uçuş

Türk Hava Yolları; 31 Mart’tan itibaren Avrupa’da en fazla uçuş yaptığı ikinci ülke olan İtalya’da, İstanbul Havalimanı çıkışlı bazı destinasyonlarda uçuşlarını artıracak :tr::airplane::it:

:round_pushpin:Napoli → haftalık 12 uçuştan 18 uçuşa,
:round_pushpin:Bologna → haftalık 18 uçuştan 21 uçuşa,
:round_pushpin:Palermo → haftalık 4 uçuştan 6 uçuşa,
:round_pushpin:Bari → haftalık 5 uçuştan 7 uçuşa çıkarılacak.

Havayolunun Roma uçuşları haftalık 28, Venedik uçuşları haftalık 21, Katanya uçuşları ise haftalık 7 frekans olarak sürecek.

:chart_with_upwards_trend:SAW’da 2023 Nasıl Geçti?

:bar_chart:Türkiye’nin en önemli limanlarından biri İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı(SAW) 2023 yılı verilerini açıkladı.

:large_blue_circle:İç hatlarda 18 milyon ve dış hatlarda 19 milyon olmak üzere toplam 37 milyon yolcu Sabiha Gökçen’den seyahat etti.
:large_blue_circle:Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan 53 ülkede 162 farklı destinasyona uçmak mümkün. Havalimanı 45 farklı havayoluna ev sahipliği yapıyor.
:large_blue_circle:107 bin iç hat uçuşu, 120 bin dış hat uçuşu ve 1146 kargo uçuşu olmak üzere toplam 228 bin uçuş SAW’dan icra edildi.
:large_blue_circle:”Şehrin Havalimanı” sloganını kullanan SAW, Türkiye’nin en yoğun ikinci havalimanı konumunda.
:large_blue_circle:Sabiha Gökçen Havalimanı ikinci piste de yakın zamanda hizmete alındı.
:large_blue_circle:Meraklısına bonus bilgi​:information_source:Neden SAW? Sabiha Gökçen’nin üç haneli IATA kodu SAW’dır. Dört haneli ICAO kodu ise LTFJ’dir.

1 Beğeni

:red_circle: Türk Hava Yolları’nın TC-LYD tescilli Boeing B737-9 MAX tipi uçağı İran’ın İsfahan şehrine indikten sonra THY bu uçakları yere indirme kararı almıştı.

:iran: İran’a uygulanan ambargolar nedeniyle THY’nin iki B737-9 MAX tipi uçağının İran’dan çıkarılması kararlaştırılmış ve uçaklardan birisi :azerbaijan: Bakü’ye diğeri ise :qatar: Doha’ya götürülmüştü.

Peki Neden Doha :thinking:

:white_medium_small_square:Net bir bilgi bulunmasa da bu uçakların ne kadar süre uçuşlara verilmeyeceği bilinmiyor. THY’nin buradaki iklim şartları ve uçaklarda oluşabilecek korozyon etkisinin çöl şartlarında daha düşük olması gibi nedenlerle uçağın Doha’ya götürüldüğü tahmin ediliyor.

1 Beğeni