Dodurga ve Alacaatlı Mahalleleri

Ben arsayı alırken Belediye bana “taşınmazın emsali 2” dedi. Bu bilgi üzerine taşınmazı aldım. Fiyatı da bu bilgiye göre belirlendi tabii ki. Bu zarar ne olacak şimdi?
Oluşan ranta binaen arsa alanlar davaya müdahil olmalı. Çünkü abb’nin kendi yaptığı onayladığı plan umurunda bile değil. Yukarıdaki karara bakarsak savunma bile vermemiş adamlar.
Bölge idare mahkemesi yeniden bir karar verecek anladığım kadarıyla. Bu aşamada davaya müdahil olabiliriz bence.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Ali_Adana
Arkdaşlar merhaba konuyla ilgili bir hukukcu olarak .
sizinle düsüncelerimizi paylasıyorum;

Danıştay ilgli daire doğrudan kendisi karar veremediği için bölge adliye mahkemesine dodugra plan notlarından 9.madde ve özel hükümlerden 2.maddesinin iptali yönünden kesin olarak karar vermesi için dosyayı göndermiştir.

Bölga adliye mahkemesi ilgili kararı danıştayın kararı doğrultusunda karar daverebilir veya direnedebili eski kararında.

Direnme kararı da temyiz edildiğinde İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından incelenir.

Şayet danıştaya göre karar verirse bölge adliye mahkemesi;

Yani imar planındakı 9. Madde ve özel hükümleri 2. Mdde iptal edecek.

Gerecekce olarakda 2 husus söz konusu.

Bu imar planınında Eşitsizlik söz konusudur diyor. bu eşitsliği ortadam kaldır diyor. 10.000 m2 altında kalan kucuk parsellerle 10.000 m2 üsütnfe kalan parseller arasında eşitsizlik söz konusu olacal diyor.

Bunu da suna dayandırıyor; imar planında ortak bir kriter belirlnemeden parsel bölümlenmesinin subjektif olarak yapıldığı için yani belediye yada planama şirketi bu parselasoyonları subjektif olarak veyahut keyfe kedar bırlestirdiğ için diyor iptali gerekir diyor.
  1. Olarakda belirsizlik söz konusu diyor.
    İmar planı9. Maddeye göre belediye istediği zaman parsel bırleştirip emsal artırımı yapma yetkisi var.
Bu parsellerin emsaleni bastan belirler diyor. ileride diyor nüfus yogunlugu düzgün sekilde hesaplayamazsın diyor. İmar planında acıkca belirt diyor. Bunu kafam göre parselasyon calısmasıyla yapma diyor.

İmar planınının bu 2 maddesini iptal et gerisini kalsın diyor danıştay.

Bölge Adliye Mahkemesi kararın bekleyeceğiz.

Bölge idare mahkemesinin kararı çıkmış.Sonucuna ulaşamadım.Aldığım bilgiye göre 1.75 ve 2 emsal yerler iptal edilmiş.2 emsal 1.75 emsal olarak ihalede satılan baya bir yer oldu.Bu maduriyet nasıl giderilecek.Bu plan böyle kalacak diye konuşan hiçbir sorun yok diyen hukukçularda var.Önemli olan Çankaya Belediyesi değil Abb nin verdiği karar dediler.Abb de kararı onayladı bir sıkıntı yok diyorlar.Yılan hikayesine döndü bu olay

• Beğen
Değerli arkadaşlar danıştay imar planının hepsini boz demiyor. Sadece 9. Madde ile 2. Madde’yi iptal et diyor. İmar planının özel 1.maddesi konut emsalleriyle ilgili iptal yok onla ilgili.

Lütfen kulaktan dolma bilgileri paylasmayın. Bölge idrare mahkemesine ulaşam var ise onu buradam paylaşsın.

Eger danıstayın verdiği karar doğrultusunda cıkarsa bölge idarein kararı. Belediye tekrar düzenleme yapacak imar planında ve hangi emsallerin kac emsal olacagını acıkca belirlieyecektır. İmar planının hepsi iptal edilmiyor. 1.75 ile ilgili konut özel madde iptal et demiyor danıştay. Av.Emre Altun

• Beğen
Avukat Emre bey kulaktan dolma bilgi değil.Çankaya belediyesini aradığınızda danıştayın planı onaylamadığını bölge mahkemesine gönderdiğini bölge mahkemesininde emsalleri 0.5 e düşürdüğünü söyledi.İsterseniz kendiniz arayın sorun.

• Beğen
Çok uzayacağımı zannetmiyorum. Bölge idare mahkeme kararı verdikten sonra belli olur hersey. Belkide danıştaya uymayarak kendi kararındada direnebilir.

• Beğen
Bölge mahkemesi kararı gelmiş Danıştay kararının aynısı ve sonra temyize gitmiş aldığım bilgiye göre yani abb temyiz kararını beklicez dedi

• Beğen
İdare mahkemesi Danıştay ile aynı kararı verdiyse 1.75 ve 2 emsal kalıcı olacaktır.Çünkü Danıştay 2 ve 1.75 emsalleri bozmuyor.Kademeli emsali bozuluyor sadece.Bu konunun böyle lanse edilmesi dodurgada ucuza yer bulmanın operasyonu olduğunu düşünüyorum.Kesin olarak emsaller aynı kalacaktır.Çankaya belediyesinin emsaller 0.5 e düştü demesi Çankaya beldeyisinin olayı yanlış anlamasından kaynaklanmasıdır.Haziran-Ağustos ayında altyapı çalışmaları hızla başlayacak inşaatlar başlayacak dodurga Ankara’nın en değerli yerlerinden biri olmaya hazır olacaktır.Arsanız varsa satmayın bekleyin şart kurnazlarının kurbanı olmayın.Ayrıca Danıştay üyeleri hukukçular savcıların dodurga üzerinde oldukça büyük arsaları vardır.Hukuken bir sakınca gözükse ilk arsalarını satan ve dodurgadan hala arsa almak istemeyen taraf bu taraf olurdu.

• Beğen
Osman tunç beye katılıyorum kesinlikle…
Olumsuz ehaberler yayarak Fiyat düşürme politikası uygulamaya çalışıyorlar.

Geçen ay bende satmayı düşünüyordum emlakçılarla görüşmemde satacağım dediğimde m2 fiyatına 50lik bulvarda 10-12bin çıvarı diye söylediler bunu yanı sıra alacağım dediğimde m2 fiyatı 15-16bin çıvarına çıkıyor…

Arkadaşlar bakın olumsuz bir durum olsa ABB ihale yapıp bağlantı yolunu açmak ister mi önümüzdeki ay ihale var.

Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik artık 1-2 ay içinde herşey belirgin bir durum oluşacak inşallah

IMG_0263

Fiyat düşürme oyunları demekte şark kurnazlığı. ABB ve Çankaya Belediyeside fiyat düşürmek için millete olumsuz haberler veriyor demek ki. ABB ve Çankaya Belediyesi tam bir emlakçı. Fiyatları düşürüp yer alacaklar. Sizin mantığınızla bu sonuç çıkar. Varsa bir ihtilaf yakın zamanda ortaya çıkar. Fakat olumsuz haber çıkaran yok, bu forum bilgi paylaşmak için var.

• Beğen
ABB nin olumsuz bir kararı yok Ahmet. Abb,toki,çevre ve şehircilik bakanlığı 20 ye yakın ihale yaptı dodurgada ve hepsini 1.75 ve 2 emsal olarak sattı.Danıştayda 2 ve 1.75 emsalleri bozmuyor.Bölge idare Mahkemesinin görüşü Danıştayla aynı.Çankaya belediyesi yanlış anlamış dedim olayı.Millet arsasını satmayınca benim elime ne geçecek Ahmet.Şark kurnazı sensin Ahmet.

Son düzenleme:

Konu görüntüleyen kullanıcılar