Dodurga ve Alacaatlı Mahalleleri

Osman Bey saygıyı koruyalım. Sanki hiç bir olumsuz durum yokmuş gibi davranmayalim, ABB ve Çankaya belediyeleriyle görüştüm. ABB Dahil plan notlarındaki 2. ve 9. Maddelerin iptalinin söz konusu olduğunu ifade ettiler. ABB temyiz sürecinde olduğunu ifade etti. Çankaya Temyizden bahsetmedi bile. Direk hem danıştayın hemde bölge idare mahkemekesinin plan notlarini iptal ettilerini beyan ettiler. Isterseniz yazili olarak basvuru yapin, cevaplarida burdan paylaşma cesaretini gösterin.

Belgeniz varsa paylaşin, kişisel yorumlariniz gercekleri örtemez. Burda yalan haberlerden bahsetmiyoruz. Resmi kurumlarin verdigi cevaplari paylasiyoruz. Peki siz kimin cevaplarini paylasiyorsunuz.

Sanki planlamacilarin cevaplari gibi geliyor.

• Beğen
Tepkiler: Ali_Adana
Ahmetçiğim Danıştayın 2.ve 9. maddesi kademeli emsali bozuyor sadece.Danıştay planı iptal etmiyor.Burada önemli olan konu Danıştay 2 emsaller ve 1.75 emsaller iptal olsun diye bir karar vermedi.Çankaya beledeyisinin ne dediğinin hiçbir ama hiçbir önemi yok.2 gün sonra aradığınızda 1.75 ve 2 emsal iptal olmadı diye cevap alırsın.Burada da önemli merci Danıştay ve Abb.Bu planı Abb yaptı Danıştay 2.ve 9. Maddeler hariç planı onayladı.Çankaya belediyesi olayı çok yanlış anlamış.Abb de 1.75 ve 2 emsal iptal oldu demiyor…
2 ve 1.75 emsallerin iptal olmadığı gibi Abb nin dodurga alt yapısı için ihale düzenlemesi planda bir sorun olmadığını gösteriyor.
Ayrıyetten 2 ve 1.75 emsallerin iptal olması demek Abb nin çok yüksek miktarda tazminat ödemesi demek.Bu tazminatın nedeni ise 20 ye yakın yerin ihaleyle 2 ve 1.75 emsal olarak satılması sadece ihalede değil 100 lerce hisse 100 lerce arsa ihaleler dışında da 2 emsal ve 1.75 emsal olarak satıldı.Böyle bir şey imkansız zaten Danıştay iptal etmediyse 2 ve 1.75 emsalleri Çankaya beldiyesi kim Allah aşkına Danıştay ne karar veriyorsa Çankaya Belediyesi uygulamak zorunda.Danıştay iptal kararı vermedi!!!

Moderatör tarafında düzenlendi:
  • Beğen
Danıştay 6 dairesi sadece 2 maddeyi kaldır die Bölge İdareye göndermiştir.

Bölge idare Mahkemesinn vereceği karara göre sonuca bakacagız. Cok uzun sürmez.

Bölge idare danıştayın vermis olduğu karara uyarak ilgili maddeleri iptalda edebilir, kendi vermis oldgu kararda direnip bu planda hukuka aykırlık yok diyip iptal etmez maddeleri kararı verebilir.

Bölga İdarenin kararı gelmeden, ve karar kesinlesmeden kimse konu ile ilgili kesin yorumda bulunmamalı. Biz hukuka bakarız. Hukuk ne derse o olur. Daha ortada kesinlesmis bir karar yokken kim nasıl böyle emin konusabiliyor onu da anlamış değilim.

Belediydeki arkdaşlar bana ulaşabilir her kim bunun aksini idda ediyosa.

• Beğen
Arkdaşlar hiç bir hukukcu ilgili karar kesinlesmeden kesin konusamaz.

Sizlerden ricam kulaktan dolma yok o sunu söuledi tarzında konusanlara pirim vermeyin

Kararlar geldiğinde hep birlikte sonucunu değerlendiriz.

Tekrar söylüyorum Bölge İdare Mahkmesi Danıştayın vermis oldgu karara uymak zorunda değil.

Karar kesinleşmeden yorum yapmak mümkün değil. Süreci takip edeceğiz.

Emre bey bölge idari mahkeme kararı gelmiş danıştayın verdiği kararın aynısını vermiş zaten şuan temyize gitmiş

• Beğen
IMG_3362

Emre bey Danıştay 2 emsal ve 1.75 emsallerde hukuka aykırılık yok diyor.
Kademeli emsallerde problem var diyor.

Bu durumda bölge idare mahkemesi iptal kararı bile verse(böyle bir karar yok) burada Danıştayın söylemi önemli değil mi? En üst merci Danıştay değil mi ?

Danıştayın verdiği karara göre emsallerin 1.75 ve 2 emsal olarak kalacağını kesin diyemez miyiz ?

Temyiz süreci nasıl olacak kaç ay daha iş uzayacak ?

Bir avukat,hukukçu olarak bizi aydınlatır mısınız

Danıştay kararını tekrardan gözden geçirdim.
Ada bazında birleşecek arsaların emsalinin belli olmadığını,parsel bazında da 4 dönüm mehmetin 6 dönüm muradın gel burayı birleştirelim 10 dönüm yapıp 2 emsal olarak değerlendirelim gibi şeylerin kademeli emsalle mümkün olacağı için sonucununda nüfus artışını ön görülemez yaptığı için ayrıyetten haksız rant sağlanacağı için Danıştay haklı olarak kademeli emsali iptal etti.

Ama bu 2 emsaller ve 1.75 emsaller iptal edildi anlamına gelmiyor.Danıştayda 2 emsaller ve 1.75 emsallerin uygun olduğuna karar vermiş zaten.

Yani saçmalık ve haksızlık şu şekilde ben 1.75 emsal olan arsamı mütahite vermek istiyorum ruhsat almak istiyorum benim emsalim benim planım iptal edilmemiş ki ben neden temyizi bekleyeceğim ? Zaten danıştayın kararını bekleyene kadar 4 yıl geçti.Danıştayda 1.75 emsali 2 emsali onaylıyor zaten.

Olması gereken kesinleşmiş olan yerlerin inşaat ruhsatının alınması,kademeli emsali ilgilendirecek arsaların temyizi beklemesi değil mi?

Ömrümde bu kadar saçma bir şey görmedim Çankaya Belediyesinin bu yanlışi düzeltmesi lazım.

Sadece Çankaya belediyesi değil ki abb de aynı şeyi söylüyor temyizi beklicez diyorlar

IMG_3366

Sonunda ise onaylandığı yazıyordu

Buradan anladığım kadarıyla emsaller 1.5 ve 1.75 e çekilmek istenmiş ama Danıştay 2 ve 1.75 emsallerin hukuka uygun olduğuna karar vermiş

Son düzenleme:
Abb yi aradığımda bölge idare mahkemesine dilekçe gönderildiğini dilekçenin içeriğinin de emsalin ne olduğunun yazılı olarak belirlenmesini talep etmiş.Temyize göndermediklerini söyledi.

Büyük ihtimalle Bölge İdare Mahkemesi 2 ve 1.75 olarak belirlenen parsellerin aynı kalacağını kademeli emsalin iptal olduğunu Abb ye iletecek.

Abb Bölge idare mahkemesinden sonra kararı temyize yani Danıştaya gönderilecek.

Bu sırada

Abb Çankaya Belediyesine Bölge İdare Mahkemesinin kararına göre planın yürürlükte olduğunu söyleyecek.Çankaya Belediyesi eskiden olduğu gibi 1.75 ve 2 emsallerden ruhsat alınabilir diyecek ama ruhsat verecek mi bilmiyorum.

Daha sonra Danıştay Bölge Mahkemesinin kararını onaylayacak ve bundan sonra süreç tamamen bitecek.

Ruhsatlar tamamen kesin olarak alınabilecek zorunlu olarak alt yapı yapılacak tüm sorunlar çözülecek.

Bölge idare Mahkemesinin kararı 3-4 ay
Danıştay süreci ise en fazla 2 yıl sürer diye düşünüyorum.

En iyi ihtimal bölge idare Mahkemesinin kararı sonrası ruhsatların kesin olarak verilmesi ve bu süreçte alt yapının başlaması.

Bunu Abb mi söyledi bu şekilde Osman bey bana böyle söylemedi kararı itiraz ettik temyize gitti onun sonucunu bekliyoruz dediler dediğiniz gibiyse bunu birde adli tatili var bu sezon kapanır muhtemelen

1-)Bugün 2 kere aradım bu şekilde söylediler.Mantıken de Abb neyi temyize gönderdi??? Abb daha emsalin ne olduğundan emin değil ki.İlk başta emsalin ne olduğunu kesinleştirmek için bölge idare mahkemesine dilekçe gönderecek Bölge İdare Mahkemesi konut ve konut+ticari parsellerinin 1.75 ve 2 emsal olduğunu Abb ye iletecek.Abb de bu netlikten sonra kararı temyiz ettirecek.

2-)Bölge idare mahkemesi 0.5 emsal olarak da iletebilir ama bu çok çok düşük bir ihtimal.Bu olursa da Abb ya da planlamacı karşı dava açacak her şey en başa dönecek.Bu en saçma senaryo çünkü emsaller 1.75 ve 2 emsal olarak kesin ama kesin kalacak.Planı iptal etse Danıştay ederdi zaten.Planı o kadar güçlü yapmışlarki Kop alanları plana oranla çok fazla bu da Beledeyinin yararına olan bir şey Kamu yararına olduğu için iptal edilemez.Plan iptal edilebilseydi çoktan iptal edilirdi.Ayrıca planın iptal edildiği emsalin düşürüldüğü senaryoda Beldiye o kadar çok tazminat vermek zorunda kalacak ki bu belediyenin karşılayabileceği bir tazminat değil.
Danıştayda iptal etmedi zaten !!!

%99 ihtimalle 1-) de anlattığım senaryo gibi olacak her şey

Konu görüntüleyen kullanıcılar