Dodurga ve Alacaatlı Mahalleleri

Ben yazmaktan usandım.
yazdıklarım lehine olan, ama ısrarla çankaya belediyesinin tezlerini savunanlar usanmadı.
ABB emir niteliğinde yazısında
“Yukarıda zikredilen mahkeme kararlarına istinaden 1/1000 ölçekli uygulama imar planının konut alanalarında 1 nolu plan notu aynen korunarak kesinleşmiş, ticaret ve konut alanlarında ise minimum parsel 5.000 metrekare, emsal 2,00 olarak kesinleşmiştir.

Karar örnekleri ekte gönderilmiş olup, iş ve işlemlerin buna göre yürütülmesi hususunda bilgi alınması ve gereğini rica ederim.”””
Diyor.

Yani mahkeme kararları ile kesinleşen olguları sıralıyor, kesinleşmiş MAHKEME KARARLARINA göre bilgi edinilmesini ve GEREĞİNİ rica ediyor.

Ben burda gereği ifadesinden “1000 lik planın artık uygulanması” gerektiğini anlıyorum.

Sen “planın revizyonu gerekir” anlamını yazının neresinden anlıyorsun? Okuduğun metni anlayamıyor musun?

Eğer revizyon gerekiyor ise kesinleşen şey ne???

Kesinleşmiş mahkeme kararının hiçbir şeyi kesinleştirmediğini mi söylüyorsun anlayışı kıt adam.

Son olarak kamuda yazı adabında alt birim üst birime “arz ederim” diye hitap eder. Emir ve talimat verme konumundaki ÜST BİRİM ise ast makama “rica ederim” diye hitap eder.

Yazıyı yazan ABB İmar ve Şehircilik Daire Başkanı

Yazı Çankaya Belediyesi,İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne hitaben yazılmış.
Daire Başkanı > (büyüktür) Şube Müdürü

Yazıyı okursan yazının; emir-talimat verir nitelik ve mahiyetini anlarsın.
Ben pek umutlu değilim ama!!!

Son düzenleme:
Canını yiyim de hele. 🤣 🤣
Bu kadar pişkince de savunulmaz ki!!

İnsanın aklıyla alay ediyor bu belediye gülleri resmen

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Ali_Adana

Arkadaslar Burada sürekli bir tartısma cıkıyor ve bu tartışmaların sonunda yazılanlar hiç Hoş degil herkez yetişkin aklı başında insanlar lütfen biraz daha dikkatli olalım. Uyarılar fayda etmedi zaman üyelik iptal olur bilginize.​

Son düzenleme:
6 defa ben uyarı mesajı atmışım 6 defada @sezgin_ist uyarı mesajı atmış.
Ve 18 tane yanıt silinmiş Toplam olarak.

IMG_20240913_101648

Sayın admin,

biz mevzunun hukuki işleyişini açıkladıkça saldırgan mesajlara maruz kalıyoruz.

Hukuk şu veya bu şahsın keyfine göre iş yapamaz ki.

İzlenecek yol yöntem şudur dedikçe mğmkün olan bir alternatif gösteremeyince ağızları bozuk şekilde mesaj yazıyorlar.

Dodurga’da bu şahısların hepsinden fazla arsa sahibiyim, imarın bitip yatırdığım çuvalla parayı kurtarmayı en çok ben istiyorum.

• Beğen
Arkadaslar Burada sürekli bir tartısma cıkıyor ve bu tartışmaların sonunda yazılanlar hiç Hoş degil herkez yetişkin aklı başında insanlar lütfen biraz daha dikkatli olalım. Uyarılar fayda etmedi zaman üyelik iptal olur bilginize
Burası dodurgadan bütün birikimleri ile arazi alıp, bu sayede oturacakları bir daire sahibi olmayı umut eden insanların veya yatırımları ile üç-beş birşeyler kazanmanın hayalini kuran insanların forumu.

Yani genel olarak bu hisle insanlar burada bilgi paylaşıyor.
Bu insanların umutları ve aklıyla dalga geçmekte neyin nesi.
Senin bu bölge ile ilgili bir beklentin yoksa yazma burada.
Biz artık yıllardır beklemekten bıktık.
Üç kişi ısrarla bizleri 8-10 yıl daha beklememiz gerektiğini söyleyince insan soğuklanlılığını koruyamıyor.
Yoksa üç kişi dışında diğer forumdaşlardan özür dilerim.
Bu kişilere cevap verirken yinede seviyemi koruyup, sayın forumdaşları çirkin paylaşımlar okumak zorunda bırakmak istemezdim.

Defalarca yazmışım, belediye isterse bu plan işini 2 ayda halleder demişim.

Her işin bir hukuki yolu vardır.

Belediye, mahkemenin kısmen iptal ettiği planı kafasına göre uygulayamaz. Belediye meclisinden geçmiş plan ile şu an mahkeme kararından geriye kalan plan birebir aynı değil, işte o sebeple mevcut plan uygulanamaz olduğu için revizyonu gerekir.

“Uygulama planlarının yenilenmesi revizyon imar planı anlamına geliyor. Revizyon imar planı, uygulama imar planlarının uygulamalarında problem olması halinde veya söz konusu planların ihtiyaca cevap vermemesi durumunda planın tümünün veya büyük bir kısmının plan yapım tekniklerine uyularak yenilenmesi ile ortaya çıkan yeni plana deniyor.”

“İmar planlarının düzenleyici işlem olarak kabul edilmesi, imar planlarının doğrudan kazanılmış hak doğurmayacağı, düzenleyici işlemle yaratılan statünün bizatihi kendisinin bir kazanılmış hak sayılamayacağı anlamına gelmektedir.”

Mevcut hukuki koşullara bakıldığı zaman “dava açarız, belediye şuna mecbur, buna mecbur” gibi ifadelerin geçerli bir temelinin olmadığı görülmektedir.

Önemli olan belediyenin zaman kaybetmeden mahkeme kararına uygun şekilde sadece plan notları değişmiş yeni bir planı hemen geçirerek askıya çıkarmasıdır.

Yalnızca bu yolla sadece 2 ay içinde geçerli bir plana kavuşmak mümkündür. Üstelik parselasyon planı da hazır olduğuna göre derhal ruhsat aşamasına geçilebilir ve bu sayede hissedarlar için “kazanılmış hak” yaratmak mümkün olur.

Bunun aksine belediye kısmen iptal yemiş plana göre işlem yaparsa daha açılacak ilk davada yürütmenin durdurulması riski doğar ve asıl o zaman işler terse gider.

• Beğen
Planın revize edilmesi tekrar ucu bucağı belli olmayan mahkeme süreçlerinin önünün açılması demektir. Burada danıştay kararı ve ona istinaden ABB’nin Çankaya Belediyesine yazdığı yazı aslında mahkeme sürecinin sonlandığını gösteriyor. Yine de dava açılacaksa Çankaya belediyesi tarafından, bu davadan bir şey çıkmayacağını avukatlar da söylüyor. Ama plan yeniden revizyona tabii tutulursa bu Danıştay’ın verdiği karara uymamak olur. Ve de uzun yıllar sürecek mahkeme serüveninin önü açılmış olur. Burada benim anladığım Çankaya Belediyesi’nin kasıtlı olarak yapılaşmayı başka bir lokasyona kaydırma isteği var gibi görünüyor.

• Beğen
Mahkeme süreci sonuçlandı, ama nasıl sonuçlandı ?

Mahkeme planın mevcut haliyle uygulanamayacağını belirtip kademeli emsal uygulamasını yasakladı.

Planın revize edilmesinden başka yol yok.

Üstelik dava açılsa bile belediyenin eli sağlam, çünkü mevcut plana açılmış bütün davaların sonucuna göre hareket ettiğini belirterek savunma yapar. O zaman da dava açılmasının hiç bir önemi kalmaz, mahkeme planın yürütmesini durdurmaz.

Belirttiğim gibi belediye isterse 2 ay içinde revize planla işi çözüp ruhsat vermeye başlayabilir.

Ancak mevcut planla devam etmeye kalkarsa işte o zaman açılacak davalar başa bela olur, çünkü kısmen de olsa iptal edilmiş planın uygulaması hukuka aykırı olur.

Bu ayın sonuna kadar Çankaya beiediyesinin hangi adımı atacağı belli olur.

• Beğen
Senin iftiralarına yanıt bunlar.

Nerede yazmışım 8-10 yıl sürecek diye?

Defalarca yazmışım belediye isterse 2 ayda hallolur diye.

Yazılana verecek cevabın var mı? Yok.

O zaman aynı bodoslama dalarak ortalığı bulandırma peşindesin.

Admin aslında senin gibilerin yazmasına izin vermemeli.

• Beğen
Belki biz kendimizi kandırmayı seviyoruz.
Bin kere aynı hakikatlerle bizi aydınlatmanı istemiyoruz.
Gerçekleri işitmeye tahammül edemiyoruz
Sana ne

• Beğen
1-)Danıştayın kararına karşı kimse dava açamaz
2-)Her şeyi karıştırıp duruyorsunuz mikser gibi
3-)Yeni revize plana asla gerek yok
4-)Bu şekilde ruhsatlar verilebilir durumdadır

Israrla söylüyorum Abb nin yazdığı yazı uygulanılabilir bir yazıdır.İmar başkanının sizin kadar aklı olmadığı için mi planı revize etmek yerine Çankaya belediyesine ruhsatları ver yazısını gönderdi.

Danıştayın yazısı çok açıktır ;
1-)1. Madde iptal edilmemiştir
2-) Plan da tamamen iptal edilen madde yoktur
3-)10 dönüm üzeri konut parsellerinde emsal 1.75,konut+ticari arsalarda emsal 2 dir

Yeni revize plana ihtiyaç yoktur
Bunu istemelerinin sebebi yeni davaların önünü açmaktır.

Son düzenleme:
Anlaşılan uyarıları dinlemiyorsunuz halen birbirinize sataşıyorsunuz sayfa geçici süreliğine kilitlenmiştir. Bu sürede belki sakinleşirsiniz. İtiraz eden olursa üyeliği silinecektir. Bu forum kavga yeri değil. Kaç kere uyardık ama dinlemediniz. Bizi buna mecbur ettiniz.

Son düzenleme:

Konu görüntüleyen kullanıcılar